Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
Küçükyalı acil veteriner

Anestezi ve Reanimasyon

Leylek Veteriner Kliniği  Anestezi; Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı (Anestezist) tarafından uygulanan bir işlem olup, ameliyat öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanın ağrı duymamasını, yapılan girişime tahammülünü, ameliyattan sonra süreci hatırlamamasını ve konforunu sağlamak üzere geliştirilmiş bir dizi tıbbi uygulamanın adıdır. Genel, rejyonal (bölgesel) veya lokal anestezi şeklinde uygulanabilir. Herhangi bir kaza yada yaralanma söz konusu olduğun hemen acil müdahale veya operasyona başlayarak kalıcı bir hasar kalmadan tedavi etmeye çalışıyoruz.

Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizde Hastalara uygulanan cerrahi operasyonlardan sonra reanimasyon uygulamasına geçilir. Reanimasyon ameliyattan çıkan ve hala antestezi etkisi altındaki hastanın uzman hekimler tarafından ısıtma, oksijen desteği ve nemlendirme özelliği taşıyan veteriner kuvözlerindeki yoğun bakım işlemine verilen genel addır.

Leylek Vet Veteriner Kliniği ‘mizde  Evcil hayvan ameliyatlarında da insanlardaki gibi anestezi uygulanmaktadır. Çünkü hayvanlar da ağrıyı ve acıyı hisseder. Genel yada lokal uygulanan anestezi her evcil hayvanda farklı etki ve sonuçlar yaratmaktadır.

Minik patiler de ameliyat öncesinde strese girerek heyecanlanırlar ve vücutları normalden fazla adrenalin salgılamaya başlar. Adrenalin hormonu çok yüksek seviyelere ulaşırsa ameliyat esnasında verilecek narkoz da artırılmak zorunda kalınacaktır. Bu da küçük patide ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple ameliyat öncesinde minik patilere sakinleştirici ilaçlar verilerek adrenalin hormonu kontrol altına alınır.

Leylek Vet Veteriner Kliniği‘mizde  Ameliyat esnasında uygulanacak narkoz damar için serumla verilebileceği gibi maskeleme yöntemi ile de uygulanabilir.

Ameliyatı biten hasta yoğun bakıma alınarak gözetim altında ameliyattan uyandırılmaktadır. Bu uyandırma da en az anestezi kadar önemli ve riskli bir aşamadır. Sürekli gözlem ve kontrol gerekir. Patinizin kusması, ilaçların etkisi ile kendisine zarar vermesi, çeşitli sebeplerle solunum durması gibi sonuçlar gözlemlenebilir.

Ameliyat öncesi ve ameliyat esnasında verilen ağrı kesicilerin yanı sıra ameliyattan sonra da hastalara ağrı kesici verilmesine devam edilir. Çünkü anestezi etkisinden çıkan minik patinin en az 3 gün daha ağrı çektiği bilinmektedir. Bu sebeple ameliyattan çıkan patiye uyandıktan sonra düzenli olarak ağrı kesicilerin uygulanması gerekir. Ancak bazı ağrı kesiciler bazı hastalar ve vakalar için riskli sonuçlar yaratabilir. Hekiminize danışmadan patinize ağrı kesici vermemeniz en doğrusu olacaktır.

İşte minik patinin ameliyathaneden çıkarılarak kendisine geldiği bu süreç içerisinde uygulanan her türlü iyileştirmeye reanimasyon denilmektedir. Bu süreçte hastanın narkoz etkisinden kurtulması, ameliyatın başkaca yan etki yaratıp yaratmadığın gözlemlenmesi, gelişebilecek semptomlar için önlem alınması ve hastanın sağlıklı bir şekilde uyanmasının sağlanması gerekir. Özellikle ameliyat sebebiyle bir süre yoğun bakımda kalmasına karar verilen hastalar için reanimasyon süreci kritik önem taşır.

Leylek Veteriner Kliniği ‘mizde Reanimasyon uygulamasının uzman veteriner hekimler tarafından, donanımlı kliniklerin yoğun bakım servislerinde gerçekleştirilir. Kliniklerimiz de veteriner anestezi ve reanimasyon titizlikle yapılır ve minik patilere yardım ederek onları mutlu ve sağlıklı şekilde evlerine dönmeleri amacımızdır.

Anestezi ve Reanimasyon İçeriği