Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
Kedilerde kan tahlili ne kadar?

Kan Tahlili

Kan Tahlili

Kedi ve Köpeklerde Kan Testlerinin Anlamları

Leylek Vet Veteriner Kliniği ’nde Kedi ve köpeklerde teşhisi kolaylaştırmak yada tanıyı net koyabilmek için bazı tetkiklere başvurulur. Veteriner Hekimlerce istenen bu tetkiklerden sıkça rastlananı kan tahlili, röntgen, MR, mikroskobik muayene ve mikrobiyolojik tetkiklerdir. Kedi ve köpeklerden en fazla istenilen kan tahlilidir. Birçok imkana sahip olduğumuz dijital cihazlarımız ve laboratuvarımızla size hizmet vermekteyiz. Bu makalemizde kan tahlilinin önemini ve tahlil sonuçlarının ne anlama geldiğini kabaca sizlerle paylaşacağız.

Hayvanlarda Kan Tahlilinin Sonuçları

Kan sağlıklı bir canlıda yapılan kan tahlillerinde ortalama değerler mevcuttur. Bu değerlerin kullanılan makinenin referans değerlerine göre alt ve üst limitleri vardır ki; bu değerler arasında çıkan sonuç olumlu kabul edilir. Normal çıkan kan tahlili her zaman kedi ve köpek sahiplerini sevindirse de, düşük ya da yüksek çıkmasının ne anlama geldiği hep endişe sebebidir.

Burada düşük ya da yüksek çıkan değerlerin hekim gözüyle değerlendirmesinden daha çok genel anlamlarından ve o karmakarışık kısaltmaların ne anlama geldiğinden bahsederek yazımıza başlayabiliriz.

Kedi ve Köpeklerde Hemogram

Hemogram’ın anlamı kan sayımı anlamına gelmektedir. Hemogram yapılan bir kedi ve köpekte, kan hücrelerinin sayıları ve şekillerindeki değişmeleri gözlemlenmektedir. Bu değişimler kedi ve köpekte kan kayıplarından bağışıklık problemlerine, kansızlıktan enfeksiyona kadar bir çok problem hakkında hekime bilgi verir.

Kan Tahlili İçeriği