Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
Kedilerde kısırlaştırma operasyonu

Bilgisayarlı Röntgen

Bilgisayarlı Röntgen

Şimdiye kadar hayvanlara insanlar için tasarlanan röntgen aletleriyle teşhis konuluyordu. Fakat artık onlara özel hazırlanan dijital röntgen sayesinde pek çok hastalık erkenden yakalanabiliyor
Leylek Vet Veteriner Kliniği 📞 (0216) 417 57 47

Hayvan tedavileri için kullanılan dijital röntgen sayesinde, hayvanların sağlığını tehdit eden pek çok hastalığın teşhisi kolaylaşıyor. Fiyatı 85 bin lira olan ithal röntgen cihazı normal röntgen cihazlarından farklı olarak görüntüyü bilgisayara aktarıp 5 bin kat büyütebiliyor. Hayvanların iç organlarını ve kemiklerin kalınlıklarını ölçme imkanı sunan cihaz sayesinde pek çok hastalıkta erken teşhis imkanı elde edilebiliyor. Kedi ve köpeklerde sıkça görülen kalp büyümeleri de yeni dijital röntgen sayesinde yakalanabiliyor. Köpeklerdeki kalça çıkıklarının oranları da yine bu cihazla saptanabiliyor. Ayrıca veterinerler anlamakta tereddüt ettikleri konuları, bu röntgen cihazının sağladığı bir teknik özellik sayesinde meslektaşlarıyla, e-posta atarak tartışabiliyor.

Leylek Veteriner Kliniğimizde CR (Bilgisayarlı röntgen) cihazı ve yüksek frekans özelliğine sahip x ray cihazı ile görüntüleme yapılmaktadır. Türkiye Atom enerjisi kurumundan onaylı x-ray cihazımız ile ne siz ne de evcil dostunuz radyasyona maruz kalmazsınız. Normal röntgen cihazına göre bir çok avantajları bulunan cr sistemi sadece 1 dakika gibi kısa sürede bilgisayar ekranında görüntü almamızı sağlar.

Yüksek Frekans X-Ray Cihazının Avantajları:

Yüksek frekans özelliği ile klasik röntgenle karşılaştırılamayacak derecede mükemmel netlik
60 mA çıkış gücü ile olağanüstü görüntü.
Kompakt yapısı ile küçük bir boyuttan güçlü çekim gücü (maksimum100kV ve 100mA)
Küçük hayvan çekimlerinde net görüntü sunabilme
İleri çekim kalitesi için uygun işleme tarzı
CR Sistemin Avantajları:

CR’de içerisinde röntgen filmi olan kasetler yerine içerisinde fosfor plakalar olan kasetler kullanılmaktadır. Fosfor plakalarda oluşan görüntü dijital tarayıcılar aracılığı ile bilgisayara aktarılır. Bilgisayar ekranından yapılan incelemelerde görüntü ayarları istenildiği gibi tekrar yapılarak olgu en açık şekilde gözlemlenir. Görüntüler olgu takibi için yıllarca saklanabilmektedir. Ayrıca hasta sahibi röntgen filmi taşıma ve saklama gibi zahmetlerden korunduğu gibi istenirse CD veya DVD verilebilmekte veya görüntü e-posta ile de gönderilebilmektedir.

CR’de banyo cihazı, banyo solüsyonu ve karanlık oda ihtiyacı olmadığı için ağır metaller içeren çevreye zararlı kimyasallar kullanımına gerek olmadan filmin baskısı yapılmaktadır. Karanlık odada banyo için zaman harcanmadığından dolayı da daha hızlı sonuç verilmektedir. Çekilen görüntü bilgisayar ekranına aktarıldığından, üzerinde teşhisi kolaylaştıracak çeşitli ayarlamalar yapılarak çekim tekrarına gerek duyulmadan en iyi sonuç elde edilmektedir. Bilgisayarlı röntgen ile çekilen bütün röntgen filmlerinin dijital ortama aktarılarak yıllarca saklandığından hastanın ve olgunun takibi kolay bir şekilde yapılmaktadır.
Filmi çekilen hastalar %50-60 daha az radyosyana maruz kalacaktır. Ayrıca dozlamadan kaynaklanan hatalarda çekim tekrarına ihtiyaç duyulmamaktadır.
Görüntüler başka bir hekime kolay bir şekilde gönderildiğinden konsultasyon hızlı olabilmektedir.
Kalça displazisi, kalp büyümesi, kırık parçaların boyu, böbreğin boyutları ve ortopedik operasyonlar için gerekli özel ölçümleri hatasız yapabilmektedir.

Bilgisayarlı Röntgen İçeriği