Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
Kedilerde kısırlaştırma

Kısırlaştırma

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma

Leylek Veteriner Kliniği Köpekler yılda 2 kere kediler ise yılın büyük çoğunluğunda kızgınlık gösterirler. Örneğin bir çift kedinin kısırlaştırılmadığını ve 9 yıl yaşadığını düşünürsek her doğumlarında ve yavrularının yavruları ile birlikte 9 yılda 11 milyon kedi olmaktadır. Kısırlaştırma sadece onların çoğalmalarını engellemek için değil aynı zamanda bir çok sebebi vardır… Kısırlaştırma bir cerrahi operasyondur. Kısırlaştırma erkek kedi ve köpeklerde kastrasyon (testislerini) dişilerde ise uterus (rahim) ve yumurtalıklarını alma ile gerçekleşen bir operasyondur. Kısırlaştırma Operasyonu Ne Kadar Sürüyor? Anestezi sonrası operasyon normal şartlarda 20 dakika ile 90 dakika arası bir sürede bitmektedir. Fakat operasyon sonrası anestezi etkisi devam edeceği için anestezinden uyanması ile birlikte sizin petinizi alma süreniz 8 saati bulmaktadır. İyileşme Süresi Erkek kedi ve köpeklerin iyileşme süresi 2-4 gün arası iken dişi kedi ve köpeklerde 7-12 gün arası sürmektedir. Kısırlaştırma Öncesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz? Ameliyata karar verildiyse randevu saatinizden 12 saat öncesine kadar yemek verilmemelidir. Herhangi bir sağlık sorunu olmamasına dikkat edilmelidir. Kısırlaştırma Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz? Operasyon sonrası 12 saat yemek ve sus verilmemelidir. Çünkü operasyon sonrası hayvanın kendine gelmesi 12 saat sürebilmektedir. Yediği herhangi bir şey nefes borusuna kaçabilir. Kısırlaştırma operasyonundan sonra kedinizin kısırlaştırmadan önceki gibi enerjisini harcamayacaktır. Bu yüzden öncekine göre daha dikkatli bir beslenme programı çıkarmak gerekir. Kısırlaştırma sonra kilo alımı sıkça rastlanan bir durumdur. Operasyon Yerine Enjeksiyon Yaptırmak Yeterli mi? Enjeksiyon sadece kızgınlık döneminde hormonları baskılamak için yapılan geçici bir çözümdür. Her kızgınlık döneminde yapılması gerekir. Köpekler ve kedilerin kısırlaştırma olayı çok hassas bir durum olduğu için bu konuda bilgili ve kararlı olmak çok önemlidir. Tecrübeli kadromuz ve her daim açık veterinerimiz ile titizlikle hizmet vermekteyiz.

Kediler büyüme çağı bıttıkten sonra kısırlaştırılır.bu da ortalama 5. Ayından itibaren kısırlaştırılır.

Kediler anestezi altında kısırlaştırılır.ve bu da acı çekmediği anlamına gelir.operasyon sonrasında az da olsa acı duyabilir.ve bazen iştahtı kesilebilir.

Kediler kısırlaştıktan bir gün sonra normal hayatına dönerler.10.günün de dikişleri alınır.

Genelde daha sakin ve az hareket ettikleri, daha çok uyudukları gözlemlenir. Bu yüzden diyet mamaları değiştirilerek daha az kalorili mamalar tercih edilir.

Evet, kısırlaştırılmış kedilerin beslenme ihtiyaçları değişir. Daha az kalorili kısır mamalar tercih edilmelidir ve ekstra yaş mama azaltılmalıdır. Diyetine daha çok dikkat edilmelidir.

Kısırlaştırılmış kedilere özel mamalar kullanılarak kilo alması önlenebilmektedir. Diyetine daha çok dikkat edilmelidir.

Ortalama 1 saat kadar sürer. Ertesi gün normal hayatına geri dönebilir. 10. günde ise dikişleri alınır.

İştahsızlık, ağrı, fazla uyuma gibi semptomlar görülebilir. Ancak genellikle herhangi bir semptom gözlenmeden sürecin tamamlanması yüksek ihtimaldir.

Dişilerde 3000 TL erkeklerde 2500 TL gibi bir maliyeti olmakla birlikte cins ve kiloya bağlı kullanılacak tıbbi malzemelere göre değişkenlik göstermektedir. Bilgi almak için bizi hemen 02164175747 (Tıkla Ara) numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Kısırlaştırma işlemi bir çok hastalığın önlenmesi için son derece önemlidir. Piyometra rahim iltihapları, testis tümörleri, rahim kanseri, meme tümörü gibi bir çok hastalığın önlenmesi ve kızışmalar neticesindeki agresif tavırlar ile kaçıp gitme gibi işlemlerin önüne geçmesi açısından son derece faydalı ve önemlidir.

Kısırlaştırma İçeriği