Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

İç Dış Parazit Aşısı

Evcil hayvanlarımızın sağlığını korumak, onların mutluluğu ve uzun ömürlü bir yaşam sürmeleri onların hayat arkadaşı olarak bizlerin en büyük görevidir. Bu noktada iç dış parazit aşısı, kedi ve köpeklerde görülen parazitlerle mücadelede hayati bir rol oynamaktadır. 

Sizler için hazırladığımız bu içerikte başta iç dış parazit aşısının ne olduğunu, neden uygulandığını, uygulanmasının zorunlu olup olmadığını ve hayvanlardaki etkisi ile fiyat bilgisini ele alacağız!

Kedi İç Dış Parazit Aşısı Ne İşe Yarar?

İç dış parazit aşısı, kedi ve köpeklerde görülen iç ve dış parazitlerin kontrol altına alınması amacıyla uygulanan bir aşı çeşididir. Bu aşı, parazitlerin neden olduğu hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Parazit aşısı uygulandığı takdirde bu durum evcil hayvanların sağlıklı bir yaşam sürmelerine destek olur. 

Bu tedavi, iç parazitler (solucanlar) ve dış parazitler (pul, pire ve keneler) için ayrı ayrı uygulanabilir. Hayvanların durumuna göre bazı durumlarda da iç dış parazitler için kombinasyon aşıları da bulunduğunu söylememiz gerekiyor. 

Dostlarınız için aşı bilgisi hakkında kliniğimizden bilgi alabilirsiniz.

Kedi İç Dış Parazit Aşısı Fiyat Bilgisi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Köpek İç Dış Parazit Aşısı Fiyat Bilgisi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İç Dış Parazit Aşısı Hayvanlara Neden Uygulanır?

İç dış parazit aşısı, genellikle kedi ve köpeklere uygulanmaktadır. Bu dostlarımızda görülen parazitlerin neden olduğu hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Parazitler, evcil hayvanların sağlığını tehdit eder ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İç parazitler, sindirim sistemine yerleşerek besin emilimini engelleyebilir. Aynı zamanda anemi, kilo kaybı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Dış parazitler ise kaşıntı, alerjik reaksiyonlar ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bununla birlikte dostlarımızda görülen bazı parazitlerin insanlara da bulaşabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle evcil hayvanlarda parazitlerin kontrol altına alınması, insan sağlığı açısından da önemlidir.

Parazit Aşısının Uygulanması Zorunlu mudur?

İç dış parazit aşısının uygulanması, ülke ve bölgeye göre farklılık gösterebilir. Ancak, birçok veteriner hekimi, kedi ve köpeklerde iç dış parazit aşılarının düzenli olarak yapılmasını önemli bir sağlık önlemi olarak tavsiye etmektedir. Aşının uygulanmasının zorunlu olup olmadığı, ülkenin veterinerlik yasalarına ve belirli klinik politikalara bağlı olarak değişebilir. Ancak, evcil hayvan sahipleri, veterinerleri ile iletişime geçerek aşı takvimini ve zorunlulukları öğrenmeli ve düzenli olarak aşıları yaptırmalıdır.

1 yaşını dolduran kediler için her 3 ay içerisinde bir defa iç parazit aşısı ve dış parazit aşısının yapılması zorunludur. 

Patili dostlarımız için parazit aşı uygulaması düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Parazit aşısı yaptırmak istemiyorsanız, bu durumda kedi ya da köpeklerinizle birlikte sizlerinde parazitlere karşı savunmasız kalacağını unutmamanız gerekiyor. 

İç parazitler genellikle mide, bağırsak ve karaciğer gibi hayati derecede önemli olan organlara tutunmaktadır. Ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceği için iç ve dış parazit aşılarını aksatmamanız önerilmektedir.

İç ve Dış Parazit Aşısı Yan Etkileri Var mı?

Genel olarak evcil hayvanlara uygulanan aşılar bazı yan etkilere sebep olabilir. Ancak yan etkilerden endişe etmeyin. Çünkü aşılardan sonra meydana gelebilecek yan etkiler, diğer aşılarla hemen hemen aynıdır. Aynı zamanda yan etkilerin geçici olduğu bilinmektedir. Aşıdan sonra ortaya çıkan semptomlar ani ve sert bir şekilde meydana gelirse veteriner hekiminize danışın! Aşağıdaki yan etkilerin bir günden fazla görülmesi halinde acil veteriner hekime danışın. İşte parazit aşılarının bilinen yan etkileri:

  • Halsizlik
  • Uyuşukluk
  • Kusma
  • İshal
  • İştah kaybı
  • Aşı uygulanan yerde kızarıklık ve şişlik durumu
  • Topallama
  • Ciltte döküntü ya da kızarıklar

Belirttiğimiz bu yan etkilerin geçici olduğu ve ortalama bir gün içerisinde geçtiği bilinmektedir. Ancak dostlarımızı aşıdan sonra yakın takibe almak ve onları kontrol etmek gerekebilir. Bazı kediler aşı sonrasında huysuz ve aksi davranabilmektedir fakat bu da geçici bir yan etki olabilir.

İç ve Dış Parazit Aşısı Fiyatları Nedir?

İç ve dış parazit aşısı yaptırmak isteyenler öncelikle fiyat araştırması yapıyor. iç ve dış parazit aşı fiyatları ile ilgili net bilgi almak için veteriner aşı fiyatları sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Fiyatlar veteriner hekimler odasının tarifesine göre belirlenmekte olup evcil hayvanınızın yaşı, kilosu, ırkı ve aşıların türlerine göre farklılık göstermektedir. Nihai fiyat bilgisine ulaşmak için bizi arayabilirsiniz.

Kedi Aşı Fiyatları Bilgisi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Köpek Aşı Fiyatları Bilgisi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilinçli bir hayvan sahibi olarak dostlarınızın sağlığını ihmal etmeyin!

Aşıların Hayvanlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

İç dış parazit aşısı, kedi ve köpeklerde görülen iç ve dış parazitlerin önlenmesine yardımcı olur. Aşı vurulduğunda ise hayvanların sağlığını ve refahını artırır. Aşının düzenli olarak yapılması, evcil hayvanların parazitlerden kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda uzun, sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlar. Ayrıca, evcil hayvanların iç dış parazit aşıları, toplum sağlığını da koruma altına alır, çünkü bazı parazitler insanlara da bulaşıcı olabilmektedir.

Aşı, Parazit Hastalığı için Tedavi mi?

İç dış parazit aşısı, kedi ve köpeklerin sağlığını korumak ve parazitlerin neden olduğu hastalıkları önlemek için önemli bir tedavi yöntemidir. 

Evcil hayvan sahipleri, veterinerleri ile iletişime geçerek aşı takvimini öğrenmeli ve düzenli olarak iç dış parazit aşılarını yaptırmalıdır. Bu sayede, sevimli dostlarımızın sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlayabilir ve onları parazitlerin olumsuz etkilerinden koruyabiliriz. Evcil hayvan sahipleri, iç dış parazit aşısı fiyatları hakkında da bizlere ulaşarak hem fiyat hem de süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Kedi Aşı Takvimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Köpek Aşı Takvimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Leylek Vet Veteriner Kliniği

Adres: Küçükyalı Mah. Bağdat Cad. Ahmet Kutsi Tecer Sk No:14b, 34840 Maltepe/İstanbul

Yol Tarifi: Tıkla Veteriner Yol Tarifi Al

WhatsApp Telefonu: 05526665747 (Sohbet Etmek için Tıklayın)

Telefon: (0216) 417 57 47 (Tıkla Ara)

Web: leylekvet.com

E-mail: info@leylekvet.com

Faydalı Linkler

Evcil Hayvanlar Hakkında Bilgi dolu youtube kanalımızı ziyaret etmeyi unutmayın!

İç Dış Parazit Aşısı İçeriği