Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedi Entropion Ameliyatı

Entropion ya da entropiyum olarak adlandırılan göz problemi, göz kapakları ile ilgili olmak ile birlikte genellikle genetik bir problemdir. Beraberinde kornea üzerinde ülser oluşmasına, çizilme, yaralanma veya erozyona neden olabilecek entropion özenle üzerinde durularak tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Rahatsızlığın giderilmesi için de tercih edilen öncelikli yöntem kedi entropion ameliyatı olarak görülebilir.

Kedi entropion ameliyatı genellikle doğum ile birlikte ortaya çıkan genetik vakalarda üzerinde durularak gecikmeden uygulanması gereken bir cerrahi yöntemdir. Çünkü hastalıkta gecikme tedavinin çok daha zor olmasına neden olurken, bahsettiğimiz kornea problemlerinin ortaya çıkmasına da zemin oluşturabilir. Operasyon detaylı ve hassas bir yapıya sahip olduğu gibi operasyon sonrasında da çok iyi bir bakım ve koruma gerekir.

Kedi Entropion

Entropion en basit tanım ile birlikte kedilerde ve bazen köpeklerde de görülen göz kapağının bir kısmının göz küresine doğru dönmesi problemidir. Yani kedi entropion probleminde göz kapağı ters bir şekilde konumlanır ve genellikle bu durum genetik bir şekilde ortaya çıkar. Entropion problemi ile birlikte gözde oluşabilecek yaralanma ve çizilmeler üzerinde biriken pigmentler sonrasında koyu bir doku görüntüsü ortaya çıkar. Oluşan bu doku görme problemleri ve bazen de görme kaybı sonucu da gösterebilir.

Kedi entropion problemi genellikle İran kedileri gibi brakisefalik kedi türlerinde çok daha sık görülür. Çoğu zaman da entropion teşhisi kediniz 2 yaş dönemlerinde bulunurken gerçekleştirilir. Çünkü hastalık bu dönemde yaygın bir şekilde farklı kademeler ile birlikte keratit ve çok yoğun bir gözyaşı akıntısı belirtileri verir. Entropion bulunan gözde net bir şekilde kızarıklık görülürken, göz küresi etrafında bulunan deride bir sarkma ortaya çıkar ve bazen gözlerin dış bölümünde iltihaplı bir akıntı ile enfeksiyon ortaya çıkabilir.

Kedilerde Entropion Tedavisi

Genellikle İran kedileri gibi kedi türlerinde genetik olarak yüz şekline bağlı kapsamda da entropion çok sık görülen bir problemdir. Kısa burun ve yüz şekli nedeni ile hem alt hem üst göz kapakları göz küresine doğru ters bir dönüş gösterebilir. Bazen de farklı kedi türlerinde çok sık görülen konjonktivit fonksiyonel bir şekilde entropion problemi ortaya çıkarabilir. Her koşulda rahatsızlığın türüne, boyutuna ve kedinizin sağlık durumuna göre kedilerde entropion tedavisi uygulanarak çözüm elde edilmelidir.

Kedilerde entropion tedavisi başlangıcı için öncelikle elbette ki teşhis koyulması gerekir. Leylek Vet Veteriner Kliniği bünyemizde veteriner hekimlerimiz altta yatan nedenleri, kedinizin hangi türde olduğunu, gözdeki farklı rahatsızlıkları ve fiziki belirtileri inceler. Bazen kediler 4-5 haftalık bebeklik dönemlerinde göz kapaklarını halen açamadığında erken teşhis konusunda daha önemli bir sonuç da elde edilebilir.

Tedavi açısından durumun boyutuna göre eğer hafif bir entropion yer alıyor ve kornea ülseri gibi bir problem görünmüyorsa, yapay gözyaşı preparatları kullanımı önerilebilir. Bazen de ülser gelişimi görülüyorsa, veteriner hekimlerimiz antibiyotik göz pomadı önerebileceği gibi kedi entropion ameliyatı uygulanması gerektiğini ifade edebilir. Çünkü tedavide ameliyat en sık tercih edilen yöntem olmak ile birlikte göz kapaklarının cerrahi müdahale ile yerine alınması ve sonrasında diğer semptomların tedavi edilmesi gerekir.

Kedi Entropion Ameliyatı Fiyatı

Cerrahi operasyonlar çok kapsamlı bir yapıya veya pratik bir yapıya sahip olsalar da deneyimli veteriner hekimler tarafından profesyonel bir ortamda gerçekleştirilir. Bu nedenle her veteriner kliniği bağlı bulunduğu meslek odası üzerinden aldığı fiyat tarifesi ile hizmet verir. Kliniğimiz boyutunda da İstanbul Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenmiş fiyat tarifesi taban alınır. Ancak kedi entropion ameliyatı fiyatı belirlenirken taban fiyat minimum rakamları oluşturur. Yapılan muayeneler, operasyonun boyutu ya da kullanılan malzemelerin miktarı gibi birçok faktör fiyatların net olarak belirlenmesini sağlar.

Cerrahi operasyon uygulaması çok detaylı ve dikkat edilmesi gereken özel bir operasyondur. Entropion probleminde cerrahi yöntem genel olarak en başarılı tedavi yöntemi şeklinde kabul edilmektedir. Çünkü başlangıç düzeyindeki çok hafif vakalarda ilaç tedavisi etki sağlayabilse de birçok entropion vakasında ilaçlar etkin bir tedavi ortaya koyamamaktadır.

Kedi entropion ameliyatı sonrası noktasında da gözün korunması ve operasyon sonrası bakım çok önemlidir. Çünkü başarılı bir sonuç için neredeyse operasyon ile operasyon sonrası bakım yarı yarıya görev üstlenir. Cerrahi işlem sonrasında özellikle koruyucu boyunluklar kullanılarak ilk günlerde kedinizin gözünü kaşımaya çalışması engellenmelidir. Bakım süreci yaklaşık 1 ila 2 ay arasında tamamlanabilecek bir süreçtir.

Cerrahi operasyon genellikle kedilerde yetişkinlik döneminde gerçekleştirilen bir işlemdir. Veteriner hekimlerimiz ameliyat sonrasında da hastanın takibini düzenli bir şekilde gerçekleştirirken, gereken her noktada antibiyotik, göz damlaları, pomatlar ve ilaçlar reçete edebilir. Bu nedenle kedi entropion ameliyatı sonrası mutlaka reçete edilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız ve bahsedilen beslenme ayrıntılarına da özen göstermeniz gerekecektir.Entropion özellikle genetik yatkınlıktan kaynaklanan bir durum olarak ifade edildiğinden dolayı koruma imkanı da neredeyse bulunmamaktadır. Ancak özellikle bebeklik döneminden itibaren komplikasyonlar ve belirtiler ortaya çıkmaya başlarsa, mutlaka kliniğimize başvurmanız gerekecektir. Bu sayede Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak gereken noktada kedi entropion ameliyatı gereken noktada diğer tedaviler ile erken müdahale gerçekleştirebiliriz. Deneyimli yapımız ve eksiksiz sağlık sistemimiz sayesinde kedi entropion probleminde tereddütsüz bir şekilde her zaman kliniğimize en hızlı şekilde başvurabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedi Entropion Ameliyatı İçeriği