Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedilerde Açık Yara

Kediler, meraklı yapıları ile her zaman hareketli ve oyun oynamayı seven ve bu nedenle sık sık küçük kazalar ile karşılaşabilen canlılardır. Aktif yapıları, hem ev hayatında hem açık ortamda diğer kediler ile münakaşaya girmelerine, düşmeler, kazalar ve yaralanmalara yol açabilir. Özellikle kedilerde açık yara ihtimali yavru kedilerden yetişkin kedilere neredeyse tüm kedi türlerinde her zaman yer almaktadır.

Yaralar insanoğlunda da küçük çarpmalar, çizikler, şişlikler ve ısırıklar gibi birçok faktör nedeni ile oluşabilir ve kolaylıkla tedavi edilebilir. Kedilerde de bu tip küçük yaralar, kesikler ve ısırıklar genellikle tedavi gerektirmeden kendi kendine iyileşebilir. Ancak kedilerde açık yara enfeksiyon kapabilecek, acı oluşturabilecek ve risk oluşturabilecek bir durumdur. Bu nedenle daha fazla ciddiyet ile yaklaşılarak cerrahi müdahale ve yoğun bir tedavi uygulanması gerekebilir.

Kedilerde Açık Yara Neden Olur?

Genellikle kedilerde açık yara neden olur sorusunu cevaplayabilmek için birçok faktörden bahsetmek mümkündür. Örneğin, herhangi bir cismin yani cam, diken veya metal gibi bir cismin deriye batması, bir delik oluşturması veya farklı bir kedi/köpek tarafından ısırma yara nedeni olabilir. Ciltteki bu delinmeler küçük görülse de bazen kaslara veya organlara zarar vermiş olabilir.

Kedilerde açık yara oluşmasına ısırıklar neden olabileceği gibi diğer kediler ile münakaşalar sırasındaki küçük sıyrıklar ve kesikler de yara sebebi oluşturabilir. Bazen yüksek bir noktadan düşmek, herhangi bir cisme sertçe çarpmak ve bazen de trafik kazaları yaralar oluşturabilir. Vücutta bulunan apseler ve böcek ısırıkları sonrasında da bu bölgelerde enfeksiyonlar oluşabilir. Deride açılmalar ile yaralar görülebilir. Bazı problemlerde kedinizin vücudunda aşırı derecede kaşınma oluşurken, bu kaşınma sonucu yaralar ortaya çıkabilir.

Kedi Açık Yara Tedavisi

Açık yaralarda eğer bir yara kendi kendine iyileşmeyi sağlayabiliyorsa, küçük bir sorun olarak kabul edilir. Fakat kendiliğinden iyileşmeyen ve bakteriyel bulaşma ya da enfeksiyonlar ile daha büyük bir hale gelebilen hatta belirtiler gösteren yaralar ile de karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda kliniğimiz bünyesinde mutlak bir şekilde kapsamlı kedi açık yara tedavisi uygulanmalıdır.

Kedilerde açık yara tedavisi gerçekleştirilmeden önce yaranın boyutunu ve enfeksiyon kapıp kapmadığını görebilmeniz için belirtileri takip edebilirsiniz. Özellikle yara bölgesinde kızarıklık, morarma, sıcaklık, şişme ve kedinizde topallık ile karşılaşabilirsiniz. Yaradan dışarıya doğru akan iltihaplı akıntılar, kedinizde kusma, ishal ve yüksek ateş ile ağrı problemleri görülebilir.

Belirtiler ile birlikte kedilerde açık yara tedavisi için öncelikle mutlaka kliniğimize başvurarak muayene talep etmeniz gerekecektir. Veteriner hekimlerimiz yaranın bulunduğu bölgede muayene yaparak enfeksiyon bulunup bulunmadığını inceler. Sonrasında kan tahlilleri ve iç organlarda bir sorun olup olmadığını görebilmek için görüntüleme testleri uygular. Enfeksiyon ile karşılaşılması durumunda gerekli enjeksiyonların yapılması, yaranın şiddetine bağlı olarak cerrahi müdahale ile dikiş ve pansuman yapılması gibi işlemler gerçekleştirilir.

Kedilerde Açık Yaraya Evde Ne Yapılır?

Evcil dostlarınızda oluşan açık yaralar bazen çok geniş bir boyuta yayılmış olabilir ve problemin sağlıklı bir şekilde giderilmesi için yatılı tedavi gerekebilir. Bu durumda deneyimli veteriner hekimlerimiz ilk müdahaleleri sağladıktan sonra kedinizin bir süre kliniğimizde yatılı tedavi görmesi için işlem başlatır. Ancak genellikle dikiş, pansuman ve yara etrafında ilk bakım ile birlikte kediler taburcu edilirken, bu durumda kedilerde açık yaraya evde ne yapılır sorusunun cevabını merak edebilirsiniz.

Kedilerde açık yara ile karşılaşıldığında ilk muayene ve müdahaleler klinik ortamımızda gerçekleştirilirken; enfeksiyon, yaranın boyutu, kanama, hijyen ve acının giderilmesi için öncelikli çözümler sağlanır. Bu öncelikli çözümler sonrasında taburcu edilmesi ile birlikte kedinizin ev ortamında güvenilir bir şekilde bakıma ihtiyacı bulunacaktır. Enfeksiyon bulunuyorsa, bu enfeksiyonun giderilmesi ve enfeksiyon bulunmuyorsa da yeni bir enfeksiyon oluşmaması için mutlak bir şekilde veteriner hekimlerimizin tavsiye ettiği veya reçete ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Açık yaralarda genellikle klinik müdahalesinde bölgenin tıraş edilmesi ve çoğu zaman lokal anestezi ile yarıya müdahale edilmesi gerekir. Sonrasında yaranın ev ortamında bakımını sürdürmek için kedilerde açık yaraya ne sürülür konusunda gelişigüzel ilaç kullanımına asla yaklaşmamak gerekecektir. Çünkü bu noktada merhemler, antibiyotik pomatlar veya ağrı kesiciler mutlak bir şekilde veteriner hekimlerimiz tarafından önerilir veya reçete edilir.

Eğer hafif ve ev ortamında iyileştirebilecek bir yara bulunuyorsa, kedilerde açık yaraya hangi krem sürülür noktasında da yine veteriner hekimlerimizin reçete ederek verdiği topikal merhemler kullanılabilir. Özellikle yara üzerinde uygulanan bu ilaçlar ve merhemler saatlerine dikkat edilerek belirtilen zaman boyunca periyodik şekilde kullanılmalıdır. Hatta bu süreçte artan bir enfeksiyon, ateş, kusma ve ishal gibi problemler ile karşılaşıldığında tekrar mutlaka kliniğimize başvurulmalıdır.

Kedilerde açık yara bakımı hassas bir durum olmak ile birlikte enfeksiyonun giderilmesi ve yeni enfeksiyonların oluşması engellenmelidir. Bu süreçte mutlak bir şekilde veteriner hekimlerimizin önerdiği beslenme ve dinlenme koşulları sağlanmalıdır. Genellikle yaranın kaşınmasını ve yalanmasını engellemek için boyunluklar ve ağızlıklar kullanımı da tavsiye edilebilir.

Çoğu zaman kedilerde açık yara bakımı için enfeksiyon tedavisi ve dikiş uygulanan bölge açık bırakılır. Travmatik yaralar veya delinme aralarında yara bölgesi açık bırakılırken, veteriner hekimlerimiz bu bölgede dikkat edilmesi gereken ayrıntıları mutlak bir şekilde size belirtecektir. Yine ifade edilen zamanlarda kontrolleri ve pansuman yenilemelerini uygulamak için de kliniğimize ulaşmanız fayda sağlayacaktır.Veteriner hekimlerimiz evde yara bakımı için sizlere gerekecek tüm malzemeler listesini sunarken bantlar, bandaj malzemeleri, gazlı bez ve pansuman malzemelerini nasıl kullanmanız gerektiğini de ifade edebilir. Bu sayede kedilerde açık yara tedavisi için bakım aşamasını evde sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Yaralanmalar, tedavi süreci ve bakım süreçlerinin tümünde de Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize istediğiniz her an güvenle ulaşabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedilerde Açık Yara İçeriği