Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedi Çene Kırığı

Kedilerin aşırı derecede aktif ve hareketli yaşamı nedeni ile karşılaşabileceği birçok farklı travma ya da darbe kırıklar yaşamasına neden olabilir. Bu kırıklar arasında da kedi çene kırığı en riskli ve en fazla acı veren problemler arasında yer alır. Çoğu zaman trafik kazaları veya yüksek bir noktadan düşme ve darbe gibi travmatik olaylar sonrasında çene kırıkları ile karşılaşılabilir.

Kedi çene kırığı çoğu zaman darbe sonrasında oluşan travma nedenleri ile ortaya çıkar. Bu travma durumunda çeneyi oluşturan ve birleşik halde bulunan kemiklerde çatlak, kırık veya dağılma gibi birçok farklı sonuç görülebilir. Hatta kemiğin kırılmış parçaları çok sert bir travma nedeni ile cildi yararak dışarıya dahi çıkabilir. Kırığın boyutu ve türü de yaşanan darbenin boyutuna ve hangi noktaya geldiğine bağlı sağ-sol veya alt-üst çene bölümlerinde olabilir.

Kedilerde Çene Kırığı Ameliyatı

Çene kırıkları yaşanan travmaya bağlı olarak bazen parçalı bazen de çok ince çatlak tarzında kırıklar ile görülebilir. Genellikle küçük boyutlu kırıklarda kapalı ancak büyük boyutlu parçalı kırıklarda açık kırıklar ile karşılaşmak da mümkündür. Çoğu zaman veteriner hekimlerimiz yaptıkları fiziki muayene ve görüntüleme teknikleri sonrasında tedavi için kedilerde çene kırığı ameliyatı uygulanması kararı verebilir.

Alt çene kırığı en sık görülen problem olmak ile birlikte çok şiddetli bir ağrıya neden olur ve kediniz için günlük yaşam temposunun neredeyse durması demektir. Beslenmeyi, nefes almayı ve bütün hareketleri etkileyeceği için de mutlaka etkili bir tedavi acil şekilde uygulanmalıdır. Çoğu zaman da tedavi kedilerde çene kırığı ameliyatı olarak en nihai çözüm şeklinde uygulanır.

Kedi çene kırığı problemlerinde kırığın nerede bulunduğu, boyutu ve türüne bağlı olarak da belirtiler ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle basit ve kapalı kırıkları anlamak zor olmak ile birlikte üst çene kırıkları da çok zor fark edilir. Fakat hem açık hem de alt çenede bulunan kırıklarda bariz belirtiler yer alır. Bu anlamda kedi çene kırığı için dikkat etmeniz gereken belirtiler arasında

  • Evcil dostunuzun yemek yemeyi istememesi ve çok fazla salya hatta kanlı salya akıtması
  • Çene bölgesinde bir şişlik yaşanması ile birlikte ağzı kapatamaması ve ağız çevresinde yaralar oluşması
  • Anatomik olarak çene bölgesinde bir denge bozukluğu ve görünüş bozukluğu ortaya çıkarken kemiklerden sürtünme sesi gelmesi yer alacaktır.

Bu belirtiler yer aldığında veya kediniz iştah kapanması ile ağız bölgesindeki ağrıdan dolayı rahatsızlık yaşadığında kliniğimize kedi çene kırığı endişesi ile başvurabilirsiniz. Deneyimli veteriner hekimlerimiz teşhis gerçekleştirmek için öncelikle fiziki muayene sonrasında da röntgen, tomografi ve ultrason gibi görüntüleme tekniklerini kullanılır. Sonrasında en hızlı şekilde gereken noktada ameliyat da hesaba katılarak tedavi geliştirilir.

Kedilerde çene kırığı ameliyatı için genellikle cerrahi operasyon sürecinde çıkan veya kırılan çene tekrar doğru anatomik yapıya kavuşturulur. Çatlak ve kırık kemikler ya da çene bölgesinde implant ve tel gibi malzemeler kullanılarak sabitleme yapılır. Sonrasında da iyileşme sürecinde sağlıklı bir ilerleyiş elde etmek için ağızlık ve boyunluk gibi malzemeler kullanılır.

Kedilerde Çene Kırığı Ameliyatı Fiyatları

Ameliyat süreci iyi bir teşhis konulması ve doğru cerrahi operasyon ile faydalı bir müdahalenin gerçekleştirilmesi sürecidir. Bu süreç için kedilerde çene kırığı ameliyatı fiyatları bağlı bulunduğumuz İstanbul Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenmiş fiyat tarifesine bağlı olarak tespit edilir. Ancak bu fiyat tarifesi taban rakamları oluşturmak üzere ameliyatın boyutu, ameliyatta kullanılan sarf malzemeleri, ek ilaçlar, kedinizin sağlık durumu ve yapılan tüm işlemlere göre yeniden belirlenmelidir.

Kedilerde Çene Kırığı Tedavisi

Bazen kedinizin çok sert bir cismi ısırması veya dişlerinin çekilmesi sırasında da çene kırığı ile karşılaşılabilir. Aşırı ağrılı ve acılı bir durum olan bu kırıklarda acil müdahale ile en etkin tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Öncelikli planda kedilerde çene kırığı tedavisi için akla cerrahi operasyona gelse de bazı kırıklarda daha hızlı ve pratik tedavi yöntemlerinin kullanılabilmesi de mümkündür.

Kedilerde çene kırığı tedavisi için alternatif yöntemlerin uygulanması açısından veteriner hekimlerimizin ilk muayene ve görüntüleme teknikleri ile teşhis koyması gerekir. Özellikle bazı iç kırıklar küçük boyutlara sahip olduğu için gözle görülemeyeceğinden tomografi ve röntgen gibi yöntemler kullanılır. Boyutu tam anlaşılamayan ve görüntüleme sonrasında tespit edilen bu tip kırıklarda kırığın bulunduğu bölgeye ve şiddetine göre de ilaç ve ağızlık kullanımı gibi yöntemler tercih edilebilir.

Kırığın çeşidine göre değişebilecek tedavi yöntemlerinde basit bir yaralanma bulunuyorsa, evcil dostlarımız genellikle birkaç gün içerisinde kliniğimizde tedavi edilerek sonrasında taburcu edilebilir. Taburcu işlemlerinden sonra da kedi çene kırığı noktasında mutlaka en fazla özen göstermeniz gereken ayrıntı beslenmesine dikkat etmenizi olacaktır. Süreç içerisinde özellikle düzgün ve sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi açısından ağrı yapmayacak yumuşak yiyecekler ve doyurucu şekilde veteriner hekimlerimiz tarafından önerilen mamalar kullanılmalıdır.

Hem kedilerde çene kırığı ameliyatı hem de diğer tedavi yöntemlerinde genellikle kliniğimizden taburcu olunması sonrasında bir iyileşme süreci yer alacaktır. Kemik kırıklarında iyileşme süreci genellikle 1-1,5 ay arasında tamamlanabilir. Bu süreçte mutlak şekilde yumuşak yiyecekler tercih edilerek, reçete edilen ilaçların da düzenli bir şekilde kullanılması ve hareketli yaşamın kısıtlanması açısından biraz özen gösterilmesi gerekecektir.Kedi çene kırığı türü, boyutuna, bulunduğu noktaya ve şiddetine bağlı olarak ameliyat ya da ilaç tedavileri ile çözülebilecek bir problemdir. Tedavi yönteminde de özellikle bakım ve beslenmeye çok yüksek özen göstererek iyi bir sonuç elde edilebilir. Evcil dostlarınızda en ufak belirtiler ile bu tarz problemler gördüğünüzde Leylek Vet Veteriner Kliniği profesyonelliğinden yararlanmak için kliniğimize en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedi Çene Kırığı İçeriği