Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedilerde Fıtık

Organların ya da dokuların sınırları dışına ulaşması ve buna bağlı oluşan ağrılar gibi problemler fıtık ile ifade edilir. İnsanlarda da genellikle karın fıtığı ve bel fıtığı gibi problemler ile bilinen bu hastalık, kedilerde fıtık şeklinde de vücudun farklı bölümlerinde görülebilir. Fıtık birçok farklı nedene bağlı olarak değişen çeşitler ile kedilerde de görülebilen ağır ve sıkıntılı bir problemdir.

Kedi fıtık problemi, evcil dostlarınızın vücudunun belirli bir bölümünde ortaya çıkabilir ve yoğun bir ağrı yaşamalarına neden olabilir. Özellikle hareketlerinde bir kısıtlamaya neden olurken, ilerlediği durumlarda da felç gibi istenmeyen olaylarla karşılaşmanıza dahi sebebiyet verebilir. Hele ki kedilerin çok hareketli ve oyuncu canlılar olduğu düşünüldüğünde de bu ağrı aşırı derecede rahatsızlık verecektir ve hayatını kısıtlayacaktır.

Kedilerde fıtık neden olur problemi noktasında da farklı faktörlerden bahsetmek mümkündür. Örneğin, bazı kedilerde bu problem doğuştan gelen bir problem olabilir. Bazense kedilerde fıtık örneğin travmalara bağlı veya nefes alma zorluklarına bağlı bir şekilde sonradan ortaya çıkabilir.

Kedilerde Fıtık Çeşitleri

Değişik faktörler nedeni ile görülebilen kedilerde fıtık vücuttaki belirli bir bölümün bir boşluktan dışarıya ulaşması veya vücudun başka bir bölümüne doğru baskı yapması ile sorun oluşturur. Bu durumda da vücudun farklı bölgelerinde oluşabilecek problem kedilerde fıtık çeşitleri görülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak bahsedilmesi gereken çeşitler arasında ise

 • Göğüs fıtığı,
 • Göbek fıtığı,
 • Kasık fıtığı,
 • Diyafram fıtığı,
 • Perineal fıtığı,
 • Karın fıtığı sayılabilir.

Kedilerde Göğüs Fıtığı (Diaphragmatic Hernia)

Göğüs Fıtığı (Diaphragmatic Hernia): Bu durumda, kedilerin diyafram adı verilen kas tabakasında bir zayıflık veya delik meydana gelir. Diyafram, göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kas tabakasıdır. Eğer bu kas zayıflarsa veya delinirse, karın organları göğüs boşluğuna doğru itilebilir. Bu durum ciddi tıbbi bir acil durumdur çünkü akciğer fonksiyonlarını etkileyebilir ve kedinin solunum yetmezliğine yol açabilir.

Kedilerde Göbek Fıtığı (Umbilical Hernia)

Karın fıtığı veya kedilerde göbek fıtığı (Umbilical Hernia): olarak ifade edilen problem, bu bölgede oluşan bir sorun ile ortaya çıkar. Genellikle karın duvar bölgesinde zayıflamış bir kısım yer alırken ya da bu bölgede bir yırtık oluştuğunda bağırsaklar ya da farklı organlar karın boşluğundan dışarıya çıkmaya çalışarak, fıtık ve ağrılar oluşmasına neden olur.

Kedilerde Kasık Fıtığı (Inguinal Hernia)

Evcil dostlarınızın karnının alt bölümü veya kasık bölgelerinde genellikle deri altında küçük bir şişlik ile karşılaştığınızda kedilerde kasık fıtığı (Inguinal Hernia) şüphesi bulunabilir. Bu şüphe ile birlikte kedinizin ağrı ve acı hissettiğini fark ettiğinizde de şişliği kontrol ederek içeri itilebilecek kadar yumuşak olup olmadığı gibi bir belirti ile kasık fıtığı bulunup bulunmadığı anlaşılabilir.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Fıtık

Kedinizin cinsel problemleri nedeni ile aktif hayatında farklı rahatsızlıklar yaşamasını engelleyen ve sosyal ortamda daha huzurlu olmasını sağlayan kedi kısırlaştırma çok yaygın bir cerrahi operasyondur. Kedilerde üreme yeteneğini engellemek için gerçekleştirilen bu operasyon sonrasında bazen kedilerde kısırlaştırma sonrası fıtık problemi ortaya çıkabilir. Genellikle kısırlaştırma için kesi uygulanan bölge nedeni ile karın duvarında bir zayıflık ortaya çıkarken, bu zayıflık sonrasında da kilo alma veya şişmanlama gibi faktörler de fıtık oluşmasına neden olabilir.

Kedilerde Diyafram Fıtığı (Hiatal Hernia)

Kedilerde nefes alıp verme, akciğerlerin altındaki diyafram kası ya da diyafram zarı adı verilen bölgede gerçekleştirilir. Bu bölgede yaşanan bir zayıflık ya da yırtılma sonrasında kedilerde diyafram fıtığı (Hiatal Hernia) görülürken, karın içerisindeki organlar göğüs boşluğuna doğru uzanarak baskı ve ağrı oluşturabilir.

Kedilerde Perineal Fıtığı (Perineal Hernia)

Kedilerin bağırsak ile ilgili problem yaşadığı fıtık sorunlarından birisi de kedilerde perineal fıtığı (Perineal Hernia) olarak bilinir. Bu sorunda da genellikle anüs ile vulva arasında zayıf veya yırtık bir konum ortaya çıkarken, bağırsaklar ve pelvik organlar bu yırtıktan dışarıya doğru çıkış göstermeye başlar.

Karın Fıtığı (Abdominal Hernia)

Karın fıtığı (Abdominal Hernia) karın duvarında bulunan bir zayıflık veya açıklık nedeniyle iç organların normal konumlarından dışarı doğru çıkması durumunu ifade eder. Bu durum, karın içindeki basınç artışıyla, karın içi organların çıkıntı oluşturduğu bir durum olarak ortaya çıkar. Fıtık, genellikle karın duvarındaki bir açıklıktan kaynaklanır ve karın içindeki organlar, bu zayıf noktadan dışarı doğru sızarlar. Karın fıtığı, göbek fıtığı, kasık fıtığı gibi farklı bölgelerde olabilir ve genellikle belirgin bir şişlik veya çıkıntı şeklinde görülür. Bu durum, doğuştan gelen bir zayıflıktan veya travma gibi dış etkenlerden kaynaklanabilir. Tedavi genellikle cerrahi müdahale gerektirir.

Kedilerde Fıtık Belirtisi

Vücuttaki herhangi bir zayıf bölge ya da yırtık nedeni ile ortaya çıkan kedilerde fıtık belirli organların ya da kasların bu yırtıktan vücut dışına çıkmaya çalışması ile yoğun problemler görülmesine neden olur. Bu problemler ile birlikte de kedilerde fıtık belirtisi olarak değişen düzeylerde semptomlar yaşanabilir. Hatta bu belirtiler fıtığın nerede bulunduğuna yani hangi türde olduğuna ya da ne kadar ilerlemiş olduğuna göre de değişim gösterebilir. Ancak genel olarak kedilerde fıtık belirtisi şeklinde aşağıdaki durumlar ifade edilebilir.

 • Fıtığın oluştuğu noktada yoğun ve acı verici bir ağrı görülmesi,
 • Kedinizin fıtık ile birlikte iştahını kaybetmesi hatta kusma gibi bir problem göstermesi,
 • Fıtık bölgesinde şiş bir görüntünün ortaya çıkması,
 • Kabızlık veya ishal gibi bağırsak problemleri görülmesi,
 • Nefes darlığının ortaya çıkması ile birlikte kedide giderek artan halsizlik durumu.

Kedilerde Fıtık Tedavisi

Fıtık bahsedildiği şekilde vücudun birçok farklı bölgesinde farklı nedenler ile ortaya çıkabilir ve buna bağlı da tanı koyulması için iyi bir muayene yapılması gerekir. Kliniğimizde deneyimli veteriner hekimlerimiz öncelikle fiziki muayene sonrasında görüntüleme yöntemleri kullanarak tanı koyduktan sonra kedilerde fıtık tedavisi için doğru yöntemi belirleyebilmektedir.

Teşhis noktasında özellikle muayene sırasında vücutta bir şişlik ya da yumru bulunup bulunmadığı kontrol edilirken, kedinizin ağrı ve acı yaşayıp yaşamadığı göz önünde bulundurulur. Röntgen veya tomografi gibi yöntemler teşhis için son kararın verilmesine yardımcı olurken, tedavide de fıtığın türü, kedinizin genel sağlık durumu ve fıtığın boyutu doğru kararı vermek için çok önemlidir.

Kedi Fıtık Ameliyatı

Fıtık ilaçlar ya da fizik tedavi gibi tedavi yöntemleri ile iyileştirilmesi zor bir sağlık problemi olduğu için genellikle kedi fıtık ameliyatı uygulaması tercih edilir. Cerrahi yöntem özel bir şekilde geliştirilmiş teknikler ile deneyimli veteriner hekimler tarafından fıtık bölgesinde onarım gerçekleştirerek, taşma gösteren organ ve dokuların yerine dönüşünün sağlanması için gerçekleştirilir.

Kedi fıtık ameliyatı çok hassas bir cerrahi operasyondur ve bu operasyon sırasında fıtığın türüne göre ameliyat süresi ve ameliyat sonrası bakım ayrıntıları değişiklik gösterebilir. Ameliyattan sonra özellikle veteriner hekimlerimiz tarafından tavsiye edilen ilaçlara ve diyetlere özen göstererek kedinizin kilo almadan rutin hareketli yaşamını sürdürebilmesi için ortam oluşturmanız gerekecektir. 
Belirtiler ile birlikte farklı noktalarda kedilerde fıtık problemi görüldüğünde de fıtığın ilerlemesi riskine karşı Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize en acil şekilde başvurabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedilerde Fıtık İçeriği