Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedi Kırık Ameliyatı

İstisnai durumlar dışında kediler yaşam ortamlarında her zaman aktif, yaramaz ve oyun oynamayı seven canlılardır. Sevimli evcil dostlarımız özellikle bu yaramazlıklar sonucu hem ev hayatında hem de ev dışında istenmeyen olaylar nedeniyle kırıklar yaşayabilir. Kemiklerde birçok farklı çeşit ile oluşabilecek çatlaktan açık kırığa kadar problemlerde de kedi kırık ameliyatı sayesinde nihai çözüm elde edilebilir.

Kırık ameliyatları, temel bir prosedüre sahip olarak kırılan kemikleri bir hizaya almak ve sabitlemek için gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardır. Bu anlamda kedi kırık ameliyatı kaç saat sürer sorusu için de operasyonun genel anestezi altında gerçekleştirildiği belirtilerek, bu bağlamda bir süre verilebilir. Ancak Leylek Vet Veteriner Kliniği bünyemizde veteriner hekimlerimiz kırığın bulunduğu noktaya ve boyutuna göre ameliyat süresi açısından bilgi verebilir.

Kedilerde kemik kırılmalarında çok hareketli bir hayatları bulunması ve sık sık kazalar ile karşılaşmaları ana faktörler arasında yer alır. Özellikle açık dünyada araba çarpması, farklı hayvanların saldırıları, ağaçtan düşme veya kavgalar gibi durumlar kırıklar oluşmasına neden olabilir. Kedilerde kemik kırıklarında görülebilecek çeşitler arasında da hafif çatlaklar, basit kırıklar, parçalı kırıklar, tam kırık veya deri dışına doğru uzanan açık kırık gibi çeşitler bulunabilir.

Kırığın çene, kalça kemiği, bacak veya sırtta oluşması gibi durumlara göre ameliyatlar farklı prosedürlere sahip olabilir. Zira bu durumda kedi kırık ameliyatı gerçekleştirilirken ameliyatta uygulama süresi farklılık oluşturabilir. Yani kedi kırık ameliyatı ne kadar sürer sorusu için kırığın bulunduğu noktaya, yapılan operasyonun ayrıntılarına ve kedinin sağlık durumuna göre net bir süre ortaya çıkacaktır.

Kedi kırık ameliyatı için öncelikle veteriner hekimlerimizin fiziki muayene gerçekleştirmesi ve gereken noktada da röntgen gibi görüntüleme yöntemleri kullanması gerekir. Genellikle kırıklarda cerrahi operasyon nihai çözüm olsa da bazen çok daha hafif tedavi yöntemleri ile de sonuç elde edilmesi de mümkün olabilir. Özellikle kliniğimize ulaşmadan önce kırık ile ilgili olarak;

  • Kırık bölgesine dokunulduğunda kedinizin inlemesi,
  • Yürüyüşte aşırı derecede zorlanma, yemek yemeden uzaklaşma ve kırık bölgesinde şiş ya da morarma oluşması,
  • Göz bebeklerinin irileşmesi ve nabzın artarak nefesin hızlanması,
  • Özellikle açık kırıklarda kırılan kemiğin deriyi delerek yara oluşturması,
  • Tüm hareketlerde zorlanma ve acı nedeni ile saklanma isteği görüldüğünde bir kırık bulunduğu konusunda endişe edebilirsiniz.

Yavru Kedi Kırık Ameliyatı

Tüm memeli canlılarda olduğu gibi kedilerde de yavruluk döneminden itibaren vücut gelişim sürecindedir ve iyileşme çok daha hızlı bir şekilde sağlanabilir. Bu nedenle evcil dostlarınızın yavruluk döneminde yaşadığı kazalar veya travmalar sonrasında kırık şüphesi bulunduğunda kliniğimize ulaşabilirsiniz. Bu durumda veteriner hekimlerimiz yapılan incelemeyle gerekli bulunması halinde yavru kedi kırık ameliyatı gerçekleştirebilir.

Yavru kedi kırık ameliyatı yetişkin kedilere göre daha nadir tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte genellikle birçok kırıkta daha hafif tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Örneğin alt bacaktaki çatlak ve kırıklarda atel veya alçı ile tedavi mümkün olurken, bazen aktiviteyi kısıtlayacak şekilde ameliyatsız istirahat tedavisi ya da antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlar ile dinlenme tavsiye edilebilir.

Kedi Kırık Ameliyatı Sonrası

Kedilerde gerçekleştirilen kırık ameliyatları diğer tüm cerrahi operasyonlar gibi anestezi uygulanarak sağlanmaktadır. Bu nedenle kedi kırık ameliyatı sonrası ilk etapta kliniğimizde anestezinin etkisi geçene kadar istirahat hatta bazı ameliyatlar sonrası birkaç gün klinik bakım gerekebilir. Ameliyatlarda iyileşme süresi de kemik kırığının nerede bulunduğuna, tipine ve kedinin kendine has birçok özelliğine göre değişiklik gösterecektir.

Kedi kırık ameliyatı uygulanırken kedinin yaşı, kilosu, cinsi, kırığın yeri ve kronik bir rahatsızlık bulunup bulunmadığı gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur. Çünkü ameliyat sonrasında da bu faktörlere bağlı olarak iyileşme süresi ve iyileşme için yapılması gerekenler değişim gösterecektir. Özellikle ameliyat sonrası evde bakım için mutlak bir şekilde veteriner hekimlerimizin talimatlarına uymanız önemlidir.

Ameliyat sonrasında evde bakımda özellikle evcil dostlarınızın aktivitesini ve zıplayarak oynama gibi ihtiyaçlarını biraz kısıtlamanız gerekecektir. Bu bölüm en zor bakım kısmı olmakla birlikte bilhassa çok aktif bir hayata sahip olan kedileri sakinleştirecek etkinliklerde bulunulması önemlidir.

Beslenme tüm iyileşme süreçlerinde olduğu gibi kedi kırık ameliyatı sonrası açısından da çok önemlidir. Bu süreçte mutlak bir şekilde birinci sınıf kedi maması ile veteriner hekimlerimizin tavsiye ettiği beslenme programına uymak gerekir. Ameliyat bölgesindeki bandajı da temiz tutmanız önemli olmakla birlikte bandajın ıslanmaması ve enfeksiyon oluşmaması için kedinizin bandaj bölgesini kaşıyarak çiğnemesi veya yalaması engellenmelidir.

Kedilerde kırıkların iyileşmesi yerine ve türüne göre 4 hafta ile 6 hafta arasında değişim gösterebilir. İyileşme sürecinde periyodik olarak mutlaka kliniğimize gelerek muayeneler yaptırılması ve röntgen gibi görüntüleme yöntemleri ile takip gerçekleştirilmesi gerekecektir. 

Kedi Kırık Ameliyatı Ücreti

Veteriner kliniklerinde gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar için belirli bir ücret tarifesine göre hareket edilir. Kliniğimiz İstanbul Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenmiş tarifeler üzerinden taban fiyatlar ile cerrahi operasyon hizmetleri sağlamaktadır. Bu çerçevede kedi kırık ameliyatı ücreti tarife üzerinde bulunan fiyat ile başlayarak, yapılan muayeneler sonrasında ameliyat için gereken tüm ayrıntılar ile son rakama ulaşmaktadır.Kliniğimizde her zaman detaylı bir muayene ile birlikte en iyi tedavi yönteminin uygulanması üzerinde durulur. İlk muayene, cerrahi operasyon aşaması ve sonrasındaki iyileşme sürecinde size en hijyenik ve güvenilir hizmet sunulur. Bu anlamda Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak kedi kırık ameliyatı ücreti için mutlak bir şekilde kliniğimize başvurarak detaylı bilgi almanızı ve bu sayede operasyon için kliniğimizin güvenilir imkanlarını tercih etmenizi önerebiliriz.

Faydalı Linkler:

Kedi Kırık Ameliyatı İçeriği