Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedi Kalça Kırığı

Kedilerde yürüme, oturma, idrara çıkma ve dışkılama gibi aktivitelerin gerçekleştirilebilmesi için pelvik bölgede problemler bulunmaması gerekir. Çünkü kalça bölgesinde yaşanabilecek kırık ve çatlaklar genellikle altında ciddi bir travma bulundururken, bu aktivitelerde yaşamı kısıtlayarak problemler ortaya çıkarır. Bu tip problemlerde kedi kalça kırığı ile ilgili belirtileri önceden bilmek, takip edebilmek ve problemlerde hızlı bir şekilde tıbbi destek almak gerekir.

Kedi kalça kırığı evcil dostlarımızda yürüyüş bozulması, idrara çıkmada yaşanacak sorunlar, hareket ve oturma problemleri gibi birçok sorun ortaya çıkarabilir. Yaşanan problemin nasıl giderilmesi gerektiği, yapısı ve ne kadar ağır olduğu ancak deneyimli veteriner hekimler tarafından belirlenebilir. Bu gibi problemlerde Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak sizlere en acil şekilde geçerli ve güvenilir bir destek verebiliriz.

Kedi Kalça Kırığı Belirtileri

Kedilerde kalça bölgesinde görülebilecek kırıklarda en önemli faktörlerden birisi karşılaştıkları darbelerdir. Çünkü genellikle bir araba çarpması ve yüksek bir yerden düşme gibi noktalarda oluşan darbeler travmatik bir şekilde kedi kalça kırığı problemi ortaya çıkarabilir. Yine yaşanan problem sonrasında da kedi kalça kırığı belirtileri ile karşılaşılması olasıdır.

Kedi kalça kırığı bazen dengesiz beslenme ya da kanser gibi problemler sonrasında da görülebilecek bir sorundur. Çünkü özellikle çok yüksek Fosfor alımı ve vücutta Kalsiyum dengesizliği kemiklerin problemli olmasına neden olurken, zayıflayan kemiklerde de kırılma çok daha sık görülebilir. Et diyetleri ile beslenen yaşlı kedilerde de kalça kırıkları görülebilirken, genellikle femur kemiği ve tibia kemiği gibi bölgelerde çok sık kırık ortaya çıkabilir.

Kedi kalça kırığı belirtileri açısından da özellikle kırığın derecesi ve ciddiyeti değiştirebilir. Genellikle darbe gibi travmatik olaylarda kalça bölgesinde birden fazla noktada kırılma da yaşanabileceği için kırık kemik parçaları birbiri ile yer dahi değiştirebilir. Bu anlamda da belirtiler arasında

  • Kedinin aşırı derecede acı duyması nedeni ile anormal sesler çıkarması,
  • Sürekli saklanmak istemesi ve sinirli bir hal göstermesi,
  • Dokunma veya hareket sırasında aşırı hassasiyet göstermesi,
  • Yürüme zorluğu çekmesi ve topallık yaşaması hatta bazen bacaklarını sürükleyerek yürümeye çalışması,
  • İdrar yapmada ve dışkılamada zorluk yaşayarak, bu bölgede yaşanan kanal daralması nedeni ile rahatsızlık duyması,
  • Genellikle tipik olarak şişme ve morarma gibi problemler görülmesi yer alacaktır.

Kedi Kalça Kırığı Ameliyatı

Kalça kırıkları sonrasında teşhis konulabilmesi için veteriner hekimlerimiz öncelikle fiziki muayene gerçekleştirirken, kedinin davranışlarını ve vücudundaki hareket fonksiyonlarını inceler. Rektal muayene gerçekleştirilmesi ve röntgen gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak net bir teşhis konulması ile tedavi yöntemlerine geçilir. Tedavide de kedi kalça kırığı ameliyatı çok sık tercih edilen bir yöntemdir.

Bazen kalça kırıklarında istirahat ve ilaç tedavisi ile iyileşme elde edilmesi de mümkün olmaktadır. Ancak cerrahi operasyon uygulanmadığında yanlış kaynama problemi ile karşılaşılabilir ve idrar yapma ya da dışkılamada bir problem varsa daha büyük sorunlar görülebilir. Özellikle sakrum kırıkları ve eklem bölgelerindeki kırıklarda kedi kalça kırığı ameliyatı ihtiyacı daha yüksek olacaktır.

İlk muayeneler ve görüntüleme yöntemleri gibi işlemler sonrasında kalça kırığının boyutuna, türüne, bulunduğu konuma ve durumun ciddiyetine bağlı net belirlemeler gerçekleştirilebilir. Teşhise bağlı olarak da taban fiyat üzerinden birçok farklı kritere göre kedi kalça kırığı ameliyatı fiyatı tespit edilir. Taban fiyat bağlı bulunduğumuz İstanbul Veteriner Hekimler Odası tarafından tespit edilirken, yapılan inceleme sonrasında ameliyatın boyutu, kedinizin sağlık durumu, kullanılacak sarf malzemeleri ve ek ilaçlar gibi birçok kriter son fiyatların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Kedi Kalça Kırığı Ameliyatı Sonrası

Kalça kırığı ameliyatlarında temel amaç pelvik kanal çapındaki problemin giderilmesi ve normal şekle tekrar getirilmesidir. Ayrıca yürüyüşü ve hareketi dengeli bir şekilde devam ettirmek için ağırlık taşıma ekseni düzenlenir. Özellikle de eklem noktalarındaki kırıkların onarılması ile hareket sorunları ortadan kaldırılır. Yapılan operasyon ardından da kedi kalça kırığı ameliyatı sonrası üzerinde dikkatle durulması gerekir.

Kedi kalça kırığı ameliyatı sonrası bakım öncelikle kliniğimizde sonrasında da evde devam eder. Ev ortamındaki bakım için mutlak bir şekilde veteriner hekimlerimizin reçete ettiği ve tavsiye ettiği ilaçlar kullanılarak beslenme düzenine özen göstermek gerekecektir. Operasyonlu kalça bölgesinde hareketleri kısmen kısıtlamak gerekeceği için kedinizin yorucu oyunlardan, hızlı hareketlerden kaçınması ve hatta bir süre kafes içerisinde yaşamına devam etmesi sağlanmalıdır.

Ameliyat sonrasında özellikle ilk dönemlerde kedi kalça bölgesine çok fazla dokunmamak ve bu bölgelere temas ettiği için sorun oluşturabilecek cisimleri ortamdan uzaklaştırmak fayda sağlar. Bakım sürecinde sevgi ve ilgi çok önemli olmak ile birlikte sizinle kuracağı yakınlık ve size güvenerek iyileşmeyi istemesi de iyileşme süresini çok daha hızlı bir hale getirebilir.

Kedi Kalça Kırığı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kırık sonrasında gerçekleştirilen operasyon veya tedaviler ile birlikte kedi kalça kırığı ne kadar sürede iyileşir sorusu için de farklı cevaplar vermek mümkündür. Çünkü kırığın bulunduğu bölgeye, uygulanan tedaviye, operasyonun yapısına ve hatta teferruatına göre değişik süreler ortaya çıkar. Ancak kedi kalça kırığı kaç günde iyileşir sorusu için ortalama olarak kapalı kırıklarda 6-7 hafta ve açık kırıklarda ise 14-15 hafta gibi bir iyileşme süresi görülebilir.Kedi kalça kırığı tedavisi çok önemli bir nokta olmak ile birlikte kırık belirtileri sonrasında gecikmeden kliniğe ulaşmak önemlidir. Kliniğimizde yapılan incelemeler ile birlikte eğer ameliyatsız tedavi imkanı bulunuyorsa, bu yönde de bir tedavi programı hazırlanır. Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak kedi kalça kırığı problemlerinde en gelişmiş ve detaylı yöntemleri kullanarak çözüm sağlıyoruz. Bu tür problemlerde gün içerisinde gecikmeden kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedi Kalça Kırığı İçeriği