Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedi Bağırsak Ameliyatı

Kedinizin bağırsaklarında tıkanıklık oluşuyorsa bunun nedeni yutulan ve sindirilemeyen kısımlar olabilir. Kediler oyuncaklardan kumaş parçalarına kadar küçük eşyaları yutabilirler. Kedinin bağırsakları bunları dışarı atamıyorsa bağırsak tıkanıklığı meydana gelebilir. Bu kendiliğinden geçmezse hayati tehlike oluşturabilir ve veteriner hekimlerimizin bağırsaktaki bu tıkanmaya müdahale etmesi gerekir. Bağırsaktaki problemi çözmek için kedi bağırsak ameliyatı yapılarak tıkanıklığın giderilmesi sağlanır. Bağırsağın olması gerektiği gibi çalışabilmesi sağlanır.

Kedi Bağırsak Hastalıkları

Kedi bağırsak hastalıkları genellikle gastrointestinal sistemin bir grup kronik inflamatuar hastalığıdır ve bu hastalıklar genellikle kalın veya ince bağırsakları etkiler. İrritabl Bağırsak Sendromu (IBD), gastrointestinal sistemin tekrarlayan ve kronik bozukluklarıyla karakterize edilen bir durumdur. Bu hastalık hem köpeklerde hem de kedilerde ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, kedilerdeki bu tür bağırsak hastalıkları giderek yaygın hale gelmektedir.

Kedilerde Bağırsak Tıkanması ve Ameliyatı

Kedilerde bağırsak tıkanması ve ameliyatı (ileus) her cins ve yaş grubundaki kedilerde ortaya çıkabilir. İleus, erken tanınmadığı takdirde hızla ciddi şok semptomlarına ve hatta kedinin ölümüne yol açabilir. Bu nedenle, veteriner hekimlerin tedaviye zamanında başlayabilmesi için erken tanı çok önemlidir.

Kedilerde İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

Kedilerde inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD), genellikle ilave kusmayla birlikte şiddetli kronik ishale neden olur. Safra kesesi ve pankreas iltihabının aynı anda ortaya çıkması nadir değildir. İnflamatuar bağırsak hastalığı olarak çevrilen IBD (Feline) İnflamatuar Bağırsak Hastalığı terimi, vücudun kendi bağışıklık hücrelerinin bağırsak duvarında biriktiği ve kronik, inflamatuar bir reaksiyona yol açtığı hastalıkları içerir. Ağır vakalarda bağırsak mukozasının yapısında kalıcı değişiklikler meydana gelebilir. Bu değişiklikler gıda alımında bozukluklara yol açabilir. Ek olarak IBD, bağırsak lenf hücrelerinde tümör gelişimini destekleyebilir.

Kedilerde Yangılı Bağırsak Hastalığı

Kedilerde yangılı bağırsak hastalığı özellikle Siyam kedilerinde sıklıkla görülür. Kronik bir bağırsak iltihabıdır. En sık ince bağırsak etkilenir, ancak mide-bağırsak sisteminin mideden rektuma kadar herhangi bir bölümü etkilenebilir. Nedeni hala belirsizdir. Ancak bağırsak bakteri florasının bozulması, besinlerin bulaşması veya doğuştan gelen bir bozukluk nedeniyle bağırsak hücrelerinde meydana gelen değişiklikler tartışılmaktadır. Tüm bu olası nedenler, bağırsak aktivitesinin artması ve sıklıkla büyük ölçüde hızlanan gastrointestinal geçiş ile birlikte kontrolsüz bir inflamatuar reaksiyona yol açar. Bu, gıdanın gastrointestinal sistem yoluyla çok hızlı taşındığı ve dolayısıyla tam olarak emilemediği anlamına gelir. Bağırsak duvarı da kronik iltihaplanma nedeniyle kalınlaşır, bu da besinlerin bağırsak hücreleri tarafından emilmesini zorlaştırır.

Kedi Bağırsak Enfeksiyonu

Escherichia Coli – kısaca E. coli – kedinin doğal bağırsak florasının bir parçası olan bir bağırsak bakterisidir. E. coli bağışıklık sistemi için önemlidir ve bağırsaklardaki patojenlere karşı koruma sağlar. Ancak bakterinin farklı türleri bulunmaktadır. Bazıları vücut için zararlıdır ve diğer şeylerin yanı sıra bağırsaklarda hastalıklara neden olabilir. Bağırsak dışındaki organlarla temas eden “iyi” E. coli bile zararlı olabilir. En iyi bilinen hastalığa neden olan türlerden biri, EHEC olarak da adlandırılan enterohemorajik E. coli bakterileridir. Hayvanın sistemine dışkıyla kontamine(bir maddenin yabancı veya zararlı unsurlarla kirlenmiş veya enfekte edilmiş olması durumu) olmuş yiyecek veya içme suyu yoluyla girerler. Kedi Bağırsak Enfeksiyonu olursa ishal, kusma, iştahsızlık ve ateş görülür. Ancak gözlerde ve burunda iltihaplanma da meydana gelebilir.

Kedi Bağırsak Ameliyatı Fiyatları

Kedi bağırsak ameliyatı fiyatları, spesifik prosedür türüne, vakanın ağırlığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Herhangi bir ameliyat türü için özellikle muayene öncesi vaka görülmeden net bir rakam telaffuz etmek mümkün değildir.

Kısırlaştırma vb. ameliyatlar için veteriner hekimler odasının belirlemiş olduğu “alt limit” rakamları olsa da özellikle ileri cerrahi işlem gerektiren vakalarda süreç tamamen muayene ile belirlenebilmektedir.

Kedi bağırsak ameliyatı fiyatları ve süreç hakkında en doğru yönlendirme için bizi arayabilirsiniz.

Kedilerde Bağırsak Ameliyatı Sonrası

En aktif kediler için bile kedilerde bağırsak ameliyatı sonrası dinlenme ve iyileşme son derece önemlidir. Dikişler alınana kadar veya en azından veteriner hekimimizin belirttiği süre boyunca kedinizin hareketliliğine ve evde kalmasına dikkat etmelisiniz. Bu süre zarfında aşırı aktivite komplikasyon riski taşıdığından fiziksel efor sarf etmemelidir. Bu yüzden kedinizi sakin tutmaya çalışmalısınız. 

Kedinizin hayatını kolaylaştırmak istiyorsanız, kanepeye veya en sevdiği yere daha kolay tırmanabilmesi için ona tırmanma yardımcıları sağlayabilirsiniz. Veteriner hekimimize, kedinizin merdivenlerden yukarı koşmasını veya mobilyaların üzerine atlamasını nasıl ölmeyeceğinizi sorabilirsiniz. En kolay yol onları bir odada biraz izole etmek olabilir.

Bir evcil hayvan sahibi olarak rahat bir nefes alabilirsiniz: kediniz ameliyatı başarıyla atlattı. Operasyon kediniz için alışılmadık bir olaydı. Artık sadece bol bol dinlenmeye değil, aynı zamanda iyileşmenin hızlı ilerlemesi için sizin desteğinize de ihtiyacı var. Ameliyattan sonra kedinizi eve getirdiğinizde uygulamanız için veteriner hekimlerimiz önerilerde bulunacaktır. 

Kedi Bağırsak Ameliyatı için Leylek Vet’i Seçin

Kedi bağırsak ameliyatı için Leylek Vet’i seçin çünkü bu hem sizin için hem de sevimli dostunuz için en doğru karar olacaktır. Kliniğimiz donanımlı ve deneyimli veteriner hekimler ve asistanlar eşliğinde hizmet vermektedir. Bu sebeple sevimli dostunuzu gönül rahatlığıyla emin ellere bırakabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedi Bağırsak Ameliyatı İçeriği