Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedi İç Parazit Aşısı

Parazitler, sevimli dostlarımızı rahatsız eden mikroorganizmalardır. Kedilerde de oldukça sık rastlanan parazitler arasında yer alan iç parazitler, kedileri rahatsız ederek yaşam kalitelerinde ciddi bir düşüş olmasına sebep olabilir. Kedi iç parazitleri, vücutta ve deride görülen dış parazitlerin aksine ağız yoluyla içeri giren parazitlerdir. Kedilere iç parazit bulaşma ihtimali en çok diğer hayvanlarla temas halinde olması ve yediği yiyeceklerden dolayı artar. Bu yüzden kedi iç parazit aşısı olmaları tavsiye edilir.

İç parazitler, kedilerin vücutlarına girdiklerinde onların kanlarını emerek enfeksiyonlara ve bağışıklıklarının düşmesine sebep olur. Kısa sürede fark edilip tedavi edilmediğinde ise zehirlenme boyutlarına ulaşarak sevimli patili dostlarımızın ölümlerine sebep olabilir. 

Kedi iç parazit aşısı olan kedilerin ise bu iç parazite yakalanma ihtimalleri daha düşüktür. Çünkü aşı ve iğneler, vücuda ilgili virüse yönelik bağışıklık kazandırma sağlarlar. Bu da kedilerin iç parazitle karşılaştıklarında ya da iç paraziti olan başka hayvanlarla temas ettiklerinde daha dayanıklı olmalarını sağlar.

Kedi iç parazit iğnesi olmak için kliniğimize gelerek gereken profesyonel hizmeti alabilirsiniz. Aşı ve iğnelerin zamanında ve düzenli olarak yapılması etkin bir koruma için önemlidir. Bu yüzden isteğe bağlı olarak yapılan aşılardan olsalar da biz klinik olarak iç parazit aşılarının da düzenli olarak yapılmasını tavsiye ediyoruz. Kedilere iç parazit aşısı 3 ayda bir olarak ve düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sayede kediniz, düzenli olarak iç parazite karşı korunur.

Kedi İç Parazit Aşısı Faydaları

Kedilerde yaygın olarak görülen iç parazit problemini tamamen önlemese de ciddi ölçüde azaltan kedi iç parazit iğnesi kedilerde büyük oranda koruma sağlar. Kedileriniz, siz hiç farkında olmadan iç parazit kapabilirler. Örneğin sivrisineklerden bulaşan kalp kurdu paraziti, onlara rahatsızlık veren ve kısa sürede fark edilip tedavi edilmediğinde zehirlenmelerine sebep olan parazitlerdendir. 

Kedi iç parazit aşısı olmak bazı kedi sahiplerinin tercih etmediği bir durumdur. Ancak klinik olarak tavsiyemiz mutlaka iç parazit iğnelerinin yapılmasıdır. Kedi iç parazit aşısı faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kedilere yapılan aşı ile vücutları iç parazite karşı bağışıklık kazanacaktır.
 • Diğer hayvanlarla olan temas halindeki ilişkilerine rağmen parazit kapma ihtimalleri azalacaktır.
 • İç parazit sebebiyle oluşan enfeksiyon ve zehirlenmelerin ihtimalleri azalır.
 • Düzenli olarak yapıldığında vücutları ciddi bir bağışıklık kazanır.

Kedi iç parazit aşısı son derece faydalı olmakla birlikte büyük oranda koruyuculuk da sağlamaktadır. Bu yüzden mutlaka kedilerinize sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sunmak için iç parazit aşılarını ihmal etmeyin. 

Kedi iç parazit iğnesi kedileri her türlü mikroplardan ve tehditlerden korur. Kedilerin en çok hastalık kaptığı zamanlar ise genelde kedilerin evden kaçtıkları ve bilmedikleri yere girdikleri zamanlardır. Bu yüzden her zamana karşı tedbirli olmak ve olası parazit kapma durumlarına karşı düzenli olarak aşıları yaptırmak gerekir.

Kedi İç Parazit Aşısı Yan Etkileri

Kedilerin iç parazit kapma ihtimallerine karşı aşılarını olmalıdır. Her canlının vücudu aşı ve iğnelere karşı belirli yan etkilere sahip olabilir. Bu yan etkilere rağmen kedi iç parazit aşısı düzenli olarak yapılmalıdır. Kedilerin iç parazit iğnelerini yaptırmaları gerekir. Kedi iç parazit aşısı yan etkileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Aşı yapılan bölgede şişlik, kızarıklık ve yanma,
 • Topallama ve tam yürüyememe,
 • İştah kaybı,
 • Halsizlik ve enerji düşüklüğü,
 • İshal,
 • Ciltte kızarıklık ve kaşıntı,

Parazit iğnelerinden sonra genel olarak bu yan etkiler 48 saat içerisinde ortadan kaybolur. Ancak bu yan etkilerin zamanla azalmaması ya da giderek artması durumunda ve beklenmeyen yan etkilerin de ortaya çıkması durumunda acil veteriner kliniğimize başvurmanız gerekir. 

Yan etkiler her kedide ortaya çıkmayabilir. Aynı zamanda kediler bu aşı ve iğne sonrası bir süre kendi kendine kalmayı da isteyebilir. Bu da sahiplerinden bir süre uzak kalma ihtiyaçlarını ortaya çıkarabilir. Bu durumda kedi sahipleri bu durumu aşıların yan etkileri olarak algılamamalıdır.

Kedi iç parazit aşısı yaptırmak her ne kadar önemli olsa da sırf bu iğneler yapıldı diye kedilerin kişisel bakımlarını ve kontrollerini de ihmal etmemek gerekir. Çünkü bu aşılar yapılmış olmasına rağmen kediler başka kedilerden ya da yiyeceklerden parazit kapabilir. 

Bu yüzden kedilerin kontrollerini yaptırmak ve mümkün olduğunca kontrol de etmek onların sağlıkları açısından önemlidir. Bu tarz kontrollerin zamanında yapılması kedilerde meydana gelen hastalıkların erken fark edilmesini sağlar. Bu da erken teşhis ile kedilerin daha kısa sürede ve daha kolay olarak tedavi edilmesini sağlar.

Kedi İç Parazit İğnesi

Kedilerin parazit kapma ihtimalleri oldukça fazladır. Özellikle sadece evde kalmayan ve dışarıda da bir yaşama sahip olan kedilerin iç parazit kapma ihtimalleri oldukça fazladır. Kedi iç parazit iğnesi sayesinde kedilerin parazit kapma ihtimalleri en aza indirilir. Bu sayede kediler sokaktan ya da hayvanlardan temas sonrası parazit kapma ihtimallerini en aza indirir. Bazı kedi sahipleri kedi iç parazit aşısı ile kedi iç parazit iğnesi arasındaki farkı merak ederler. Aslında kedi iç parazit iğnesi ile aşısı arasında herhangi bir fark yoktur. İğne ve aşı aynı şeyi temsil etmektedir.

Kediler parazit iğnesi yaptırıldığında yüksek bağışıklık sahibi olurlar. Böylece kediler iç parazit sebebiyle oluşabilecek hastalıklara karşı bağışıklık sahibi olurlar. Bu durumda da vücutları bu hastalıklara karşı daha yüksek dirence sahip olur. Kedilerinizin daha sağlıklı ve uzun bir yaşama sahip olmasını istiyorsanız mutlaka kedi iç parazit aşısı yaptırmanız gerekir.

Kedi sahipleri, zorunlu olmayan iğneleri yaptırmakta çekimser kalırlar. Kuduz ve karma gibi aşıları yaptırmak zorunlu iken parazit iğneleri ve aşıları zorunlu değildir. Kedi sahiplerinin merak ettiklerinden biri de kedi iç parazit iğnesi fiyatı olmaktadır. Aşıların düzenli olarak yapılması ve aksatılmaması oldukça önemlidir. Kedi iç parazit aşısı fiyatları bilgisi şu şekilde verilebilir:

 • Kedi iç parazit uygulaması 150 TL
 • Kedi iç parazit ilaç uygulaması 150 TL
 • Kedi iç – dış parazit aşısı 300 TL

Yukarıdaki fiyatlar veteriner hekimler odası tarafından belirlenmiş olup başlangıç fiyatlarını temsil etmektedir. İğne, Aşı, İlaç ve Uygulamalar kedinizin cinsi, yaşı, kilosu ve mevcut sağlık durumu başka olmak üzere paraziter durumun yoğunluğuna da bağlı olarak değişiklik göstermektedir. En doğru fiyat muayene işlemi sonrasında ortaya çıkacaktır. Yine de bizi arayabilirsiniz.

Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak kedilerini seven tüm evcil hayvan sahiplerine kedi iç parazit aşısı(iğnesi) yaptırmalarını tavsiye ederiz.  

Kedileriniz için her şeyin en iyisini isteyen Leylek Veteriner Kliniği olarak sizlere her daim hizmet vermeye devam ediyoruz. Kedileriniz için güvenli bir şekilde kedi iç parazit aşısı hizmeti almak için kliniğimize gelebilirsiniz. 

Profesyonel hekimlerimizden aldığınız kaliteli ve güvenilir hizmetle sevimli dostlarınız için sağlıklı ve uzun bir yaşam mümkün olabilir. Kedilerinizin iç parazit aşısı hizmetlerini alabilmek için kliniğimize gelebilir veya iletişim numaralarımızdan iletişime geçerek gereken bilgileri alabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedi İç Parazit Aşısı İçeriği