Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedi İç Parazit Damlası

Parazit türlerinden arınmak ve kedinin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için kedi iç parazit damlası kullanımı önem arz etmektedir. Doğru dozaj ve şekliyle kullanımı da son derece önemlidir.

Kediler, evlerimizde yaşasalar bile üzerlerinde çeşitli parazit çeşitlerini barındırmaya müsait bir tüylü yapıya sahiptir. Bu parazitlerin tüylerinde bulunması sadece dış parazit olabileceğini anlamına da gelmemektedir. Parazit türlerinden bazıları dış parazit gibi adlandırılsa da iç parazit hastalığına da çevirebilmektedir. Bu durum kimi zaman son derece canlarını sıkacak raddeye gelebilmektedir. Bu durumun ortadan kaldırılması için kedi iç parazit damlası uygulaması bir çeşit yöntemdir. Bu damla uygulaması tıpkı dış parazit damlası uygulaması gibi ense kısmından uygulanmaktadır.

Damla uygulamasının veteriner kliniğimizde yapılması kedi sağlığı açısından önemli olduğu gibi takibi ve kontrolü için canlının sahibini de bilgilendirmek son derece önemlidir. Yanlış damlatılan damlanın kedinin yalaması ile zehirlenmelere yol açabileceğini unutmamak gerekir. Bu bilinçsiz kullanımları engellemek için bizi ziyaret edebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kedi İç Parazit Damlası Ne İşe Yarar

Kedi İç Parazit Damlası, parazitlerin kediler üzerinde, genellikle de sindirim sistemlerinde çoğalmalarını ve üremelerini engellemek amacıyla kullanılması önem arz eden bir önlemdir. Vücutlarına damlatılan damla ile ciltten emilen sıvı kan dolaşım sistemine ulaşır. Bu emilimle beraber parazitlerin üreme ve çoğalmaları durdurulur. Kedi iç parazit damlası ne işe yarar sorusunun cevabı olarak dışarıdan yapılan bu uygulamanın iç parazitlere etki etmesi bu şekilde gerçekleşmektedir.

Kliniğimize sıkça sorulan sorulardan birisi de kedilerde iç parazit damlası kaç günde etki eder sorusudur. Bu sorunun cevabı ise şu şekilde özetlenebilir; Damla uygulaması yapıldıktan sonra 1-2 saat içerisinde ilaç etkisini göstermeye başlar. Tam etkisinin göstermesi 24 saati bulabilmektedir. İşlem sonrasında kedinizin davranışlarındaki değişiklikleri gözlemleyerek aksi bir durum olması halinde acil veteriner müdahalesi gerekebilir. Böyle bir durumda hemen bizi arayabilirsiniz.

Kedi iç parazit damlası nasıl kullanılır sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle uygulamanın mutlaka veteriner kliniğimizde yapılması gerektiğini bildirmek gerekir. Hekimlerimizin kontrolü sonrasında oluşturacağı talimatlar ile uygulanan bu işlem, iki kulak arasından biraz daha aşağı kısmına olacak ve deriye temas edecek şekilde tüyler ayrılarak uygulanır. Damlanın dozajı, kedinin kilosu, cinsi ve parazit yoğunluğuna göre belirlenmesi kliniğimiz tarafından belirlenir. 

Kedi iç parazit damlaları genelde iç ve dış parazitlere etki eden mix özellikli damla çeşitlerindendir. En etkili içerik olarak %6 60mg Selamectin, Stronghold %12 120mg Selamectin bulunmaktadır. İç parazite etki ettiği gibi dış parazitlerinde de arınmak için en uygun damla çeşitlerindendir. Bu uygulamanın 6 haftadan büyük kedilerde uygulanması kliğinimizce öngörülmektedir.

Kedi İç Parazit Damlası Yan Etkileri

Kedi iç parazit damlası yan etkileri arasında en başlıcaları arasında halsizlik ve uyuşuk tavırlar yer almaktadır. Damlatılan ilacın kan dolaşım sistemine ulaşması tüylü dostumuzun  iştah kaybına kimi zaman ise kusmalara neden olabileceğini bilmek gerekir. Bu sürenin 3 günden fazla olmayacağını ve ishal, dışkıda kan görülmesi durumunda veteriner kliniğimize danışılması gereklidir. Dışkının ilk üç gün sıvı yapıda olması normal olsa da bu süre 3 günün üzerine çıkması normal bir durum olmayacaktır.

Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak Nöbetçi Veteriner hizmeti veriyoruz. Bu sebeple herhangi bir olumsuz durum sezdiğinizde hangi saatte olursa olsun kedinizi kliniğimize getirebilirsiniz.

Kedi İç Parazit Damlası Fiyatı

Kedi iç parazit damlası fiyatının öğrenilmesi ve uygulama işlemleri için kliğinimizi arayarak bilgi edinebilirsiniz. Kedinin cinsi, ırkı, yaşı gibi unsurlar damla dozajını değiştirebileceği gibi etkisini de etkilemektedir.

Kedinizin iç parazit damla uygulamasını Leylek Ve Veteriner Kliğini’mizde yaptırarak oluşabilecek olumsuz durumları kontrol altına alabilirsiniz. Yapılacak uygulama sonrasında kediniz için oluşturulacak takvim ile takibi ve uygulama sonrası durumlar için bilgi alabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedi İç Parazit Damlası İçeriği