Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedilerde Böbrek Taşı

Böbrek taşları, insan metabolizmasında karşılaştığımız en büyük sağlık problemleri arasında yer alırken, kedilerde de görülebilen bir sağlık problemidir. Nefrolit şeklinde de adlandırılan kedilerde böbrek taşı değişen birçok farklı neden dolayısıyla oluşabilecek bir problemdir. Hatta taşın nasıl oluştuğu ve ne tür olduğu da tedavinin nasıl uygulanacağını belirleyebilir.

Kedilerde böbrek taşı çok küçük boyutlara sahip olduğu zaman evcil dostlarınızda hiçbir belirti ile karşılaşmayabilirsiniz. Hatta bazen başka bir rahatsızlık ile ilgili veya check-up sırasında gerçekleştirilen bir röntgen ile bu taş fark edilebilir. Bu tip böbrek taşları idrar çıkışında herhangi bir sorun oluşturmamak ile birlikte veteriner hekimlerimiz taşın seyrini izleyerek de tedavi uygulamadan iyileşmesi noktasında tavsiyede bulunabilir.

Bazı durumlarda ise böbrek taşı çok büyük bir boyuta ulaşırsa ve küçük parçalar haline gelmiş bir şekilde taşlar üreter içine yerleşmiş durumda ise bu durumlarda evcil dostlarınızda ağrılı bir rahatsızlık ile karşılaşabilirsiniz. Bu rahatsızlık ile birlikte böbreklerde yaşanabilecek şişme ve vücut içerisinde gerçekleşebilecek hasar kritik hastalıkları doğurabilir. Bu nedenle kedilerde böbrek taşı bu tip durumlarda riskli olabileceği için nedenleri, belirtileri ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Kedilerde Böbrek Taşı Neden Olur?

Genellikle kedilerde ilerleyen yaş ile birlikte özellikle orta yaş ve yaşlılık çağına ulaşılması ile bazı sağlık problemleri görülmeye başlanabilir. İşte bu noktada kedilerde böbrek taşı neden olur sorusu için de ilerleyen yaş en önemli faktörlerden birisi olarak gösterilebilir. Genellikle metabolik bir şekilde ortaya çıkan yani kan ya da idrar dengesizliği ile birlikte görülen taşlar, enfeksiyon gibi problemler nedeni ile ortaya çıkan taşlardan çok daha sık bir şekilde görülür.

Kedilerde böbrek taşı teşhisi gerçekleştirilmesi için veteriner hekimlerimiz özellikle kedinizin ilk muayenesinde cinsi, yaşı, genel sağlık problemleri ve sıvı tüketim alışkanlıkları gibi ayrıntılar üzerinde duracaktır. Bu ayrıntılar sayesinde taş oluşumunun nedeninin belirlenmesi çok daha kolay olabilir. Bazı durumlarda ise

  • Vücutta artan Kalsiyum Oksalat(CaC2O4) miktarı ve genellikle Kalsiyum desteği nedeni ile bu durumun oluşması,
  • Evcil dostunuzun çok düşük miktarda sıvı tüketimi gerçekleştirmesi,
  • Yine çok düşük miktarlarda B6 vitamini seviyeleri nedeni ile kanda yüksek Kalsiyum değerleri ile karşılaşılması,
  • Kedinizin Ragdoll, İran kedisi veya British short hair gibi türler arasında bulunması nedeni ile Kalsiyum Oksalat taşları noktasında yatkın bir genetiğe sahip olması nedenler arasında yer alabilir.

Kedilerde Böbrek Taşı Belirtileri

Değişen faktörler ile birlikte küçük boyutlarda, büyük boyutlarda veya parçalanmış olarak görülebilecek böbrek taşı problemleri sonrasında takip edebileceğiniz birçok önemli semptom bulunmaktadır. Bu bağlamda kedilerde böbrek taşı belirtileri arasında;

  • Karın bölgesinde rahatsızlık hissetmesi
  • Kedinizin iştah kaybı yaşaması ile birlikte kilo kaybetmeye başlaması
  • İdrar sıklığının artması veya tam tersi azalması ile birlikte belirsiz noktalarda beklenmedik idrar yapma problemleri
  • Kanlı idrara çıkma yani hematüri problemi görülmesi
  • Kusma ve yüksek ateş problemleri yaşanması yer alabilir.

Kedilerde Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Belirtileri ile birlikte böbrek taşı probleminden şüpheleniyorsanız, özellikle sayılan faktörleri de göz önünde bulundurarak bu şüphe ile kliniğimize başvurabilirsiniz. Genellikle böbrek taşı teşhisinin gerçekleştirilmesi için röntgen gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılırken, bazen farklı testlerden de yararlanmak mümkündür. Bu sayede taşın büyüklüğü ve konumu gibi bilgilere bağlı kedilerde böbrek taşı nasıl düşürülür sorusu için doğru cevap elde edilebilir.

Röntgen görüntüleme teknikleri yanında tam kan sayımı, idrar kültürü testi, karın ultrasonu, kontrastlı radyografi veya idrar tahlili gibi birçok yöntem teşhis için tercih edilebilir. Teşhisin gerçekleştirilmesi ile birlikte de özellikle küçük boyutlu böbrek taşlarında taşın düşürülmesi için veteriner hekimlerimiz bir tedavi uygulaması tertip edilmesine karar verebilir. Bu uygulamada çok özel bir tedavi yöntemi ihtiyacı bulunmamak ile birlikte sizlere reçete edilecek ilaçları düzenli kullanmanız ve tavsiye edilen şekilde sıvı tüketimi gibi noktalara dikkat etmeniz gerekecektir.

İdrar taşlarının düşürülmesi açısından özellikle veteriner hekimlerimiz antibiyotik tedavisi tavsiye edebilir. Bununla birlikte vücutta B6 vitamini ve Kalsiyum dengesini sağlayacak şekilde diyet programları ve bol sıvı tüketimi ile geleneksel bir tedavi yöntemi uygulanması konusunda karar verilebilir. Genellikle birkaç ay içerisinde böbrek taşları tamamen çözülebilir veya boyutlarında kısa sürede küçülme ile karşılaşılabilir. 

Kedilerde Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek taşlarında çok kapsamlı ve spesifik bir tedavi yöntemi uygulanmadan belirtilen antibiyotik ve diyet tedavileri ile taşın küçültülmesi ve düşmesi imkanı elde edilebilir. Bu uygulamalar cerrahi operasyonlara göre çok daha güvenli bir şekilde görülse de genellikle birçok böbrek taşı çözünmemek ile birlikte ilerleyen sürede kedinizde ağrılı rahatsızlıklara da neden olabilir. Bu nedenle kedilerde böbrek taşı ameliyatı nihai bir çözüm elde etmek için tercih edilebilir.

Veteriner hekimlerimiz gerçekleştirdikleri muayene ve testler sonrasında böbrek taşının konumu ve boyutu gibi noktalarda belirlemeler sağlar. Sonrasında günümüzün tıbbi teknolojileri ile cerrahi yöntem sayesinde böbrek taşlarının çıkarılması gayet sorunsuz bir şekilde sağlanabilir. Çoğu zaman böbrek taşı ameliyatı hiçbir komplikasyon ile karşılaşmadan tamamlanmaktadır. Zira ameliyat dışında tedavilerde uzun sürede gerçekleşen iyileşme sonucunda kedilerinizin böbreklerinde ağrılı ve kalıcı hasarlar ile karşılaşma ihtimali de bulunmaktadır.Tıpta taş kırma için tercih edilen litotripsi gibi yöntemler kedilerde çok sık tercih edilen yöntemler değildir. Bunun yerine açık ameliyat ile birlikte taşların alınması yöntemi ile daha kalıcı ve geçerli bir çözüm sağlanabilir. Acil durumlarda da bloke hale gelmiş idrar yolunda üreter etrafında bypass gibi teknikler kullanılarak, hızlı çözüm elde edilmesi gibi ihtimaller yer almaktadır. Bu gibi güvenilir ve hızlı kedilerde böbrek taşı ameliyatı operasyonlarında tereddütsüz bir şekilde Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize ulaşabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedilerde Böbrek Taşı İçeriği