Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedi Rahim İltihabı

Memeli canlıların tümünde bilhassa dişilerde gebelik ve doğum metabolizmasının çalışması açısından rahim yer alır. Rahmi olan tüm canlılarda ya düzenli bir şekilde çiftleşme ve gebelik sağlanmalı ya da özellikle kedilerde kısırlaştırma gibi yöntemler tercih edilmelidir. Zira kısırlaştırma uygulanmadan çiftleşmesi engellenen kedilerde önemli bir risk olarak kedi rahim iltihabı görülebilir.

Kedi rahim iltihabı üzerinde dikkatle üzerinde durulması gereken ve tedavisinin ivedi şekilde yapılması gereken bir rahatsızlıktır. Kedi sahibi dostlarımızın mutlak bir şekilde bu tip enfeksiyonlara dikkat etmesi; nedenini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini bilmesi gerekir. Pyometra şeklinde de adlandırılan kedi rahim iltihabı kedinin rahim bölgesinde bakteriler nedeni ile ortaya çıkan bir enfeksiyon çeşididir. Özellikle sağlam bir cinselliğe sahip dişi kedilerde kızgınlık dönemi sonrasında görülebilir.

Pyometra bilhassa kısırlaştırılmamış kedilerde çok sık görülen bir enfeksiyon çeşidi olarak, rahim ve yumurtalıkları ilgilendiren bir enfeksiyondur. Kısırlaştırılmamış kedilerde kızgınlık döneminin başlaması sonrasında çiftleşmesi engellenirken, açık veya kapalı şekilde rahim iltihabı ile karşılaşılabilir. Açık iltihaplarda enfeksiyon sıvısı rahimden dışarıya doğru akarken, kapalı iltihaplarda sıvı içerde artış gösterdiği için rahim bölgesinde şişme ile karşılaşılabilir.

Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak teşhis ve tedavi yöntemlerinde başarı gösterdiğimiz pyometra rahatsızlığında özellikle sizler için önemli belirtileri de ifade edebiliriz. Ön plana çıkan şekilde kedi rahim iltihabı için belirtiler arasında;

  • Vajinadan gelen akıntı
  • Yüksek ateş problemi
  • Kedinizin vajina bölgesini çok sık bir şekilde yalaması
  • Böbrek sıvı tutma kapasitesinin düşmesi ile idrar çıkmasında artış ve yüksek sıvı kaybı bağlamında daha fazla su tüketme isteği
  • Yorgunluk, depresyon, tükenmişlik ve buna bağlı iştah kaybı ile kilo kaybı görünmesi
  • Karın bölgesinde şişlik yer alır.

Belirtiler çerçevesinde açık veya kapalı pyometra şüphesi ile kliniğimize başvurduğunuzda, veteriner hekimlerimiz yapılan muayene ile net teşhis gerçekleştirebilir. Teşhis için kan tahlilleri ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılırken, elde edilen sonuca bağlı olarak öncelikle ilaç tedavisi ve çoğu zaman kedi rahim iltihabı için cerrahi operasyon yöntemi tercih edilir.

Kedi Rahim İltihabı – Pyometra Ameliyatı Nedir?

Enfeksiyon ile kaplanmış rahim ve yumurtalıklarda artan iltihap vücut dışına akıntı gerçekleştirerek veya gerçekleştirmeyerek evcil dostunuzun hayatını çok olumsuz derecede etkileyebilir. Bu nedenle hastalığın tedavisinde kedi rahim iltihabı – pyometra ameliyatı nedir sorusu önemli bir soru oluşturmaktadır. Hastalığın tedavisinde cerrahi yöntem olarak kullanılan kedi pyometra ameliyatı enfeksiyon ile karşılaşan rahim ve yumurtalıkların bir ameliyat yöntemi ile alınması işlemidir.

Pyometra ameliyatı kısırlaştırılmamış kedilerde kızgınlaşma dönemi sonrasında yaşanan rahim iltihabının giderilmesi için uygulanır. Ameliyat tıpkı kısırlaştırma operasyonlarındaki gibi rahim ve yumurtalıkların her ikisinin birden alınması işlemidir. Hatta bu yapısı ile kedi kısırlaştırma ameliyatı olarak da kabul edilebilir. Fakat ortaya çıkan enfeksiyon nedeni ile ameliyat kısırlaştırma operasyonuna göre daha komplike bir yapı ortaya koymaktadır.

Genellikle pyometra problemlerinde belirtiler çok geç fark edilirken, özellikle kapalı enfeksiyonlarda neredeyse son aşamada belirtiler fark edilebilir. Bu süreç sonrasında kliniğimize ulaştırdığınız evcil kedilerinizde uygulanacak ameliyat daha zorlu ve kısmen riskli bir hale de gelmektedir. Ancak deneyimli veteriner hekimlerimiz tarafından uygulanan operasyonlarda pyometra ameliyatı riski daha düşük bir seviyeye ulaşmaktadır. 

Ameliyat öncesinde gerçekleştirilen önemli bir süreç olarak özellikle stabil bir durum sağlayabilmek açısından sıvı takviyesi gerçekleştirilirken, enfeksiyonun kurutulması üzerinde de durulur. Özenli ve hijyenik ortamda gerçekleştirilen operasyon sonrasında da kedinizin bir süre yatılı olarak tedavi edilmesi süreci gerekecektir.

Kedinizin cinsine, yaşına ve enfeksiyonun aşamasına bağlı olarak iyileşme süreci değişim gösterebilir. Ayrıca bununla birlikte klinik olarak İstanbul Veteriner Hekimler Odası üzerinden aldığımız ameliyat fiyatları tarifesi üzerinden baz alınan rakamlar ile hizmet veriyoruz. Ancak pyometra ameliyatı fiyatı için ilk yapılan muayene ile birlikte kedinizin cinsi, yaşı, sağlık durumu, ameliyatta kullanılacak ek ilaçlar ve saf malzemeleri gibi birçok kritere göre rakamlar daha yüksek şekilde belirlenebilir.

Kedi Rahim İltihabı Ameliyatı Sonrası Bakım

Ameliyat başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra kedi rahim iltihabı ameliyatı sonrası bakım açısından ilk aşama kliniğimizde yatılı olarak tamamlanır. Ameliyat sonrasında ağrıları azaltacak şekilde ilaç tedavisi açısından ağrı kesiciler ve antibiyotikler kullanılırken, enfeksiyon vücuda yayılmadan uzaklaştırılır. 

Kedilerde pyometra ameliyatı sonrası iyileşme süreci yine kedinin yaşına ve genel sağlık durumuna göre 1 ay ile 4 ay arasında tamamlanabilir. İlk yatış süresi yaklaşık 2 hafta gibi bir süre alabilirken, sonrasında kediniz taburcu edilerek, evde günlük yaşamına dönecek bir hale gelecektir. Ancak eve dönüş sonrasında yaklaşık 1 hafta hareketlerini biraz kısıtlamanız fayda sağlayabilir.

Pyometra ameliyatı sonrası bakım noktasında özellikle veteriner hekimlerimiz tarafından önerilen ilaç kullanımlarına ve beslenme talimatlarına yüksek özen göstermeniz gerekir. Çünkü bu sayede operasyon sonrasında fıtık gibi riskler oluşmadan ve yırtık bölgesinde açılma ile karşılaşılmadan iyileşme elde edilebilir. Ayrıca ameliyat sonrasındaki İlk 1-2 haftalık süreçte ameliyat bölgesinde şişkinlik ve iltihap gibi problemler görüldüğünde mutlaka kliniğimize başvurulmalıdır.

Kedi Rahim İltihabı – Pyometra Ameliyatı’nda Doğru Adres: Leylek Vet!

Kedilerde kalınlaşan rahim duvarlarının içerisinde biriken enfeksiyon sıvısının uzaklaştırılması ve bölgede enfeksiyonun tedavi edilmesi çok önemlidir. Bu amaçla kedi rahim iltihabı için gerçekleştirilen ameliyat ile birlikte sadece enfeksiyondan kurtulma değil aynı zamanda rahim ve yumurtalıkların alınması sağlanır. Bu operasyonun güvenilir ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması açısından da Kedi Rahim İltihabı – Pyometra Ameliyatı’nda Doğru Adres: Leylek Vet olacaktır.

Faydalı Linkler:

Kedi Rahim İltihabı İçeriği