Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Köpek Dış Parazit Hapı

Sevimli dostunuz dış parazite yakalandıysa, bunun için elbette köpek dış parazit hapı bulunmaktadır. Fakat bu türden ilaçlar veteriner hekimimizin onayı olmadan kullanılmamalıdır. Köpekler oyun oynadığı ve kokladığı yerlerde er ya da geç solucanlarla ya da onların yumurtalarıyla temasa geçerler. Parazitlerin gelişimini durdurmak ve tehlikeli hastalıklardan kaçınmak için farklı stratejiler vardır. Burada solucanlara karşı nasıl önlem alabileceğinizi ve Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizde solucan tedavisini nasıl alabileceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Uygun şekilde yaşayan ve özgürce koşmasına izin verilen köpekler, kaçınılmaz olarak solucanlarla temasa geçer. Bu kaçınılmazdır ve doğal bir süreçtir. Solucan parazitleri sadece dört ayaklı dostlarımız için tehlikeli olmakla kalmıyor, aynı zamanda örneğin bir köpeği okşarken ellerimize ve daha sonra organizmalarımıza da bulaşabiliyor. İç organlara saldırarak ciddi hastalıklara yol açabilirler. Bu nedenle dış parazit için dış parazit hapı köpek kategorisinde deneyimli hekimlerimizden tedavi hizmeti almanız son derece önemlidir. Veteriner hekimlerimiz ve hayvan sağlığı rehberlerimiz, köpek yuvarlak solucanlarının ve tilki tenyalarının hiçbir şansı kalmaması için köpeklerin düzenli olarak solucanlardan arındırılmasını önermektedir.

Sevgili dört ayaklı dostlarımıza bulaşabilecek çok sayıda parazit var. Bunlar endoparazitler (hayvanın dışında veya derisinde yaşayanlar) ve ektoparazitler (derinin dışında veya içinde yaşayanlar) olarak ikiye ayrılırlar. Endoparazitler solucanların yanı sıra giardia gibi protozoaları da içerir. Ektoparazitler arasında akarlar, pireler, bitler ve keneler bulunur. Hepsinin bir veya daha fazla “kesin konakçısı” vardır: Son konakçıda parazitler cinsel açıdan olgunlaşır ve çoğalır. Genellikle buna oldukça iyi adapte olmuşlardır ve ona yalnızca orta derecede zarar verirler. 

Bazı parazitlerin ayrıca bir veya daha fazla “ara konakçı”sı vardır. Bunlarda belli gelişim adımlarından geçerler. Parazitin zayıf bir şekilde adapte olduğu hayvanlara “kötü konakçılar” denir. Burada ciddi hasar ve hatta ölüm daha sık görülüyor. Bu nedenle bu gibi bir rahatsızlığa köpeğinizde rastlarsanız, Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize gelerek köpek dış parazit tableti alabilir ve hekimimizin önerisi doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Parazitler çok genç veya çok yaşlı hayvanlar (ve insanlar) ile bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar için özellikle tehlikelidir. Bunlar davetsiz misafirlere karşı kendilerini daha az savunabilirler ve daha büyük hasara maruz kalırlar. Bu nedenle risk altındaki grupları korumak amacıyla tüm evcil hayvanlarda parazitleri kontrol etmek mantıklıdır. Daha büyük köpek gruplarında, örneğin hayvan barınaklarında, hayvan pansiyonlarında, av paketlerinde veya sergi ve turnuvalarda parazitler yeni bir konakçıyı çok daha kolay bulur. Bu nedenle burada daha hızlı yayılırlar ve yok edilmeleri daha zordur. İyi profilaksi, yani önleme köpek için dış parazit hapı ile yapılabilir ve bunun için veteriner kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. 

Köpek Dış Parazit Hapı Ne İşe Yarar?

Köpeğiniz böyle bir rahatsızlık geçiriyorsa ve bu durumda köpek dış parazit hapı ne işe yarar diye düşünüyorsanız, içeriğimizi okumaya devam ediniz. Köpekler, solucanlar, pireler, keneler ve akarlar dahil olmak üzere parazitlere karşı periyodik olarak tedavi edilmelidir. Profilaktik tedavi sadece dört ayaklı dostunuzu hastalıklardan korumakla kalmaz, aynı zamanda zoonotik potansiyele sahip parazitlerin biz insanlara bulaşmasını da önler. Bu nedenle köpek dış parazit hapı son derece önemlidir. Bunun için veteriner hekimlerimizle görüşebilirsiniz.

Üstelik enfeksiyon tedavisinden genellikle daha az meşakkatli ve çok daha ucuzdur. Evcil hayvanınız için uygun olan parazit önleme konusunda veterinerimizle konuşabilirsiniz. Sevdiğiniz köpeğiniz ve yaşam durumunuz için hangi hazırlığın en uygun olduğunu sizinle en iyi şekilde görüşebiliriz.

Peki, köpekler için dış parazit hapı var mı? Ektoparazitlere karşı çalışan çiğnenebilir tabletler ve spotların yanı sıra, endoparazit ve ektoparazitlerle aynı anda mücadele eden kombinasyon preparatları olarak, saf solucan tedavisi olan çok sayıda (çiğnenebilir) tablet ve macun bulunmaktadır. Bu preparatlar farklı türdeki solucanlarla savaşan aktif maddeler içerir. Ancak bu tür hapları veteriner hekimimizin onayı olmadan almamanız son derece önemlidir. Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize gelerek veteriner hekimlerimizden gerekli bilgileri ve tedaviyi alabilirsiniz.

Köpek dış parazit hap mı damla mı daha iyidir? Bunun net cevabını vermek mümkün değildir, çünkü her hayvanın bünyesi farklıdır. Köpeğiniz için hangisinin daha iyi olacağı ise, veteriner hekimimiz tarafından size söylenmektedir.

Köpeğe Parazit Hapı Nasıl Verilir?

Köpeğe parazit hapı nasıl verilir durumunun yönlendirmesini yapmamız mümkün değildir. Bu konuda deneyimli olan veteriner hekimimizden doğru öneriyi alacaksınızdır.

Köpeklerde dış parazit ilacı nasıl kullanılır konusu hakkında internette çok araştırılma yapılmaktadır. Parazit uygulamaları hekimler tarafından gerçekleştirilir. Ancak özel durumlarda hekim tarafından ilaç kullandırılması size önerilmesi halinde süreç hakkında da bilgi verilmektedir. 

Parazitlere karşı bir ilacın piyasaya çıkmasından önce sıkı bir onay sürecinden geçmesi gerekiyor. Diğer şeylerin yanı sıra, maddenin etkili ve iyi tolere edildiği bilimsel olarak test edilmeli ve kanıtlanmalıdır. Çoğu anti-parazit ajanı çok hızlı bir şekilde etki gösterir ve koruma birkaç hafta sürer. Preparatlar hem bir istila oluştuğunda hem de önleme amacıyla kullanılabilir. Ama tüm bunların veteriner hekimimizin onayından geçmesi gerekmektedir.

Köpeklerde Dış Parazit Hapı Ne Sıklıkla Verilir?

Köpeklerde dış parazit hapı ne sıklıkla verilir durumu elbette köpeğinizin bünyesine ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterecektir. Bu konu hakkında bir yönlendirme yapmamız doğru olmayacaktır. Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize gelerek hem deneyimli veteriner hekimimize sevimli dostunuzu muayene ettirebilirsiniz hem de doğru tedaviye sahip olabilirsiniz.

Köpeklere parazit hapı kaç ayda bir verilir? Eskiden verilen tavsiye, her köpeğin yılda üç ila dört kez solucanlarının öldürülmesi yönünde tedavi yapılmasıydı. Ancak bu artık yeterli bir durum değildir. Daha ziyade her hayvan için bireysel bir risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgilidir. Hayvanın yaşı, beslenme şekli, yetiştirme türü ve hayvan sahibinin seyahat etme isteği önemli rol oynamaktadır. Genel olarak yavru köpekler, daha büyük gruplar halinde tutulan köpekler, serbestçe dolaşan köpekler ve çiğ et veya sakatat yiyen köpeklerin parazitlerle enfekte olma riski daha yüksektir. Hayvanın bireysel riski net bir şekilde veteriner hekimimiz tarafından incelenmelidir.  Sık sık solucan gidermeye alternatif olarak veteriner muayenehanemizde düzenli olarak dışkı muayenesi yaptırabilirsiniz. Solucan yumurtaları veya diğer parazitler düzenli olarak dışarı atılmadığından düzenli kontrol çok önemlidir!

Köpek Dış Parazit Hapı Yan Etkileri

Köpek dış parazit hapı yan etkileri elbette olabilir. Bunları minimuma indirmek veya hiç yaşamamak için, deneyimli veteriner hekimimizden tedavi sürecini almanız son derece önemlidir. Dış parazit hapı yan etkileri kusma ve ishali içerebilir. Piyasada çok sayıda antelmintik (solucanlar öldüren ilaçlar) bulunmaktadır. Bazıları yalnızca tenya (praziquantel) gibi belirli solucanlara yardımcı olur. Diğerleri yuvarlak kurtları, kancalı kurtları ve tenyaları öldüren kombinasyon preparatlarıdır. Hangi hapın kullanılması gerektiği ayrı ayrı veteriner hekimimiz tarafından ele alınmaktadır ve çeşitli faktörlere bağlı olmaktadır.

Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizde dış parazit yumurtalarını tespit etmek için dışkı testi ve birçok test yapılabilmektedir. Mümkün olan en yüksek isabet oranına ulaşmak için 3 günlük dışkı örneğini inceliyoruz. Bu doğru bir yaklaşımdır ve birçok evcil hayvan sahibi tarafından tercih edilmektedir. Sizde doğru ve tedavi için Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizi tercih edebilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Köpek Dış Parazit Hapı İçeriği