Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
köpek kısırlaştırma

Köpek Kısırlaştırma

Köpekler insanların en yakın arkadaşlarıdır. Ancak köpek besleyecek bireyler birtakım sorumlulukları üstlenmelidir. Üstlenilmesi gereken sorumluluklardan en önemlisi köpek kısırlaştırma işlemleridir.

dişi köpek kısırlaştırma

Köpekler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Köpek ne zaman kısırlaştırılır sorusu köpek sahiplerinin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Köpek sahipleri bu süreyi detaylı bir şekilde öğrenip köpeğini doğru zamanda kısırlaştırmak istiyor. Köpek kısırlaştırma tarihi köpeğin cinsiyetine göre değişiklik gösterir. Çünkü dişi ve erkek köpekler farklı sürelerde kısırlaştırılmalıdır.

Bazı köpek sahipleri köpeğini 2 aylıkken kısırlaştırmayı isteyebiliyor. Ancak bu doğru bir düşünce değildir. Köpeklerin kısırlaştırılması için beklenmesi gereken süre 4-6 aydır. Köpekler 4 aylık olmadan kısırlaştırma işlemi başlatılmamalıdır.

Köpekler ne zaman kısırlaştırılır sorusuna cevap arayan bireyler bu sürenin köpek ırkı ile doğrudan alakalı olduğunu bilmelidir. Büyük ırk köpekler küçük ırk köpeklere göre daha geç olgunlaşır. Bu da büyük ırk köpeklerin daha geç kısırlaştırılması anlamına geliyor. Bu bilgiler dahilinde köpek kısırlaştırma işlemi için en uygun zaman büyük ırklar için 1 yaşken küçük ve orta büyüklükteki ırklar için 6 aydır.

kahverengi köpek

Köpek kısırlaştırma işleminin herhangi bir zararı yoktur. Ancak bu işlemin birtakım riskleri vardır. Bu risklerle karşılaşmamak için gerekli önlemlerin alınması şarttır. Gerekli önlemler alınmazsa kısırlaştırma işlemi köpeğin sağlığına zarar verebiliyor. Köpek kısırlaştırma işleminin en önemli riski metabolik sorunlardır. Kısırlaştırılan köpekler daha fazla yemek yemeyi tercih edebiliyor. Eğer bu durumda köpeğe müdahale edilmezse obezite riski ortaya çıkar. Obezite riski ile karşılaşılmaması için köpeğe doğru mama verilmesi oldukça önemlidir.

Köpek kısırlaştırma işlemine başlamak için uzman hekimin görüşlerine önem vermek önemlidir. Bu bağlamda uzman hekimle iletişime geçmeden kısırlaştırma işlemine başlamamak gerekiyor. Uzman hekimin görüşlerini önemsemeden yapılan kısırlaştırma işlemlerinde köpekler enfeksiyon kapabiliyor.

Üremelerini kontrol altına almak isteyen bireyler köpeklerini kısırlaştırmayı tercih ediyor. Ancak köpek kısırlaştırma işleminin tek faydası bu değildir. Köpeğin sağlığını korumak da kısırlaştırma işleminin tercih edilmesini etkiliyor. Ancak bu işlemin en doğru anda yapılması önemlidir. Zamanından önce yapılan kısırlaştırma işlemleri olumsuz özelliklerin oluşmasına neden olabilir. Hiç kimse böyle bir durumla karşılaşmak istemez.

Köpek Kısırlaştırma Faydaları

Köpek kısırlaştırmanın birçok faydası vardır. Bu faydalarından ilki sakin mizaca sahip bir köpeğe sahip olmaktır. Sakin mizaçlı bir köpek isteyen bireyler kısırlaştırma işleminden sonra köpeğinin daha sakin olduğuna şahit oluyor.

kısırlaştırılmış mutlu köpek

Köpek kısırlaştırmanın faydaları cinsiyete göre değişiklik gösterebiliyor. Yani erkek köpek kısırlaştırma faydaları ile dişi köpek kısırlaştırmanın yararları aynı olmayabiliyor. Kısırlaştırılan erkek köpek daha az kavgaya karışacaktır. Daha az kavgaya karışacağı için kendisini yaralama riski çok daha düşük olacaktır. Bunun yanında kısırlaştırılan erkek köpek dişi köpek peşinde koşmayı keser. Dişi köpek peşinde koşmayı keseceği için bu köpeklerin evden kaçması engellenir.

Kısırlaştırma işlemi dişilerde de etkili oluyor. Dişi köpek kısırlaştırma faydaları oldukça fazla olduğu için köpek sahipleri kısırlaştırma işlemini ihmal etmez. Dişi köpeğin kısırlaştırılması halinde yumurtalık ve rahim kanseri riski ortadan kaldırılabiliyor. Yumurtalık ve rahim kanseri riski ortadan kaldırıldığı için köpekler çok daha uzun süre yaşayabiliyor. Yalnızca yumurtalık ve rahim kanseri değil pyometra adıyla bilinen rahim enfeksiyonu riski de kısırlaştırma işlemi ile ortadan kaldırılabiliyor.

Dişi köpeklerde kısırlaştırma işlemi meme kanseri riskini de ortadan kaldıracaktır. Meme kanseri riskini ortadan kaldırdığı için kısırlaştırma işlemine gereken önemi vermek önemlidir. Köpek kısırlaştırmanın tek faydası bu değildir. Kontrolsüz gebelik riskini ortadan kaldırarak plansız hamileliği engeller.

Köpek kısırlaştırma işleminden fayda görebilmek için profesyonel destek almak şarttır. Profesyonel destek alınmaması köpek kısırlaştırma işleminden gereken avantajın görülmesini engeller.

Erkek Köpek Kısırlaştırma

Erkek köpek kısırlaştırma işlemleri genel anestezi ile gerçekleştiriliyor. Genel anestezi ile gerçekleştirildiği için köpekler ameliyat sırasında herhangi bir ağrı ile karşılaşmaz. Erkek köpeklerde kısırlaştırma işlemi 30- 60 dakika içerisinde tamamlanıyor. Kısa süre içerisinde tamamlandığı için kısırlaştırma işlemi pek çok köpek sever tarafından gerçekleştirilir.

Erkek köpek kısırlaştırma işleminin doğru anlarda yapılması gerekir. Doğru anın öğrenilebilmesi için erkek köpek ne zaman kısırlaştırılır sorusuna cevap aramak önemlidir. Köpek kısırlaştırma işlemi için en uygun zaman büyük ırklar için 1 yaşken küçük ve orta büyüklükteki ırklar için 6 aydır.

Erkek köpek kısırlaştırma işleminin birçok avantajı vardır. Bu avantajlarından ilki ve en önemlisi testis kanseri riskini ortadan kaldırmasıdır. Testis kanseri riskini ortadan kaldırdığı için erkek köpekler çok daha sağlıklı bir yaşam sürebiliyor. Bunun yanında kısırlaştırılan köpekler erkek köpeklerle daha iyi anlaşır. Daha iyi anlaştığı için kısırlaştırılan köpekler çok daha mutludur.

Erkek köpek kısırlaştırdıktan sonra birtakım detaylara dikkat etmek gerekiyor. Erkek köpeği kısırlaştırdıktan sonra ilk 24 saat kendi haline bırakmak önemlidir. Köpek kendi halinde kaldığı süre boyunca yaşananları atlatacaktır. Köpeği kendi haline bırakmak ve hareketini engellemek için loş ve sessiz bir ortamın seçilmesi önemlidir. Loş ve sessiz bir ortam tercih edilirse köpek kendini dinleme fırsatı bulabiliyor.

Kısırlaştırılan erkek köpek ilk 24 saatlik süreçte yemek yemeyi ihmal edebilir. Bu süreçte köpeğin rutininden farklı bir yiyecek verilmemesi önemlidir. Eğer yemek yemediği için köpeğe farklı bir yiyecek verilirse köpeğin sindirim sistemi bozulabilir. Çünkü bu anlarda erkek köpekler çok daha hassas olabiliyor.

Kısırlaştırılan köpekler cinsel yolla köpeklere bulaşan hastalıklardan korunur. Bu unsur da hem köpeğin hem de köpek sahibinin daha mutlu olmasını sağlıyor. Bütün bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda erkek köpeklerin kısırlaştırılması gerektiğini unutmamak gerekiyor. Çünkü kısırlaştırma işlemi hem fiziksel hem de duygusal birçok avantajı barındırıyor. Bu avantajlardan yararlanmak isteyen köpek sahipleri gönül rahatlığı ile kısırlaştırmayı tercih ediyor.

Dişi Köpek Kısırlaştırma

Dişi köpek ne zaman kısırlaştırılır konusu son zamanda pek çok dişi köpek sahibi tarafından sorgulanıyor. Dişi köpek sahipleri köpek kısırlaştırma zamanını, bu işlemin avantaj ve dezavantajlarını anlamak istiyor. Köpek kısırlaştırma işlemi için en uygun zaman büyük ırklar için 1 yaşken küçük ve orta büyüklükteki ırklar için 6 aydır.

Dişi köpek kısırlaştırma işlemi de erkek köpek kısırlaştırma işlemi gibi genel anestezi ile gerçekleştirilir. Genel anestezi tercih edildiği için ameliyat esnasında dişi köpekler neye maruz kaldığını anlamayacaktır. Ancak ameliyat sonrasında dişi köpek olayın farkına varabiliyor.

Dişi köpek kısırlaştırma işlemi için köpekten bazı değerler alınır. Bu değerler veteriner hekim tarafından incelenir. Bu incelemede değerlerin normal olduğu görülürse köpek kısırlaştırma işlemine başlanır.

Dişi köpeğin kısırlaştırılması için veterinerlerin önerdiği vakit ilk kızgınlık öncesidir. İlk kızgınlık döneminden önceye denk getirilen kısırlaştırma işlemi köpeğin zarar görmesini engeller. Bunun yanında dişi köpeğin kısırlaştırma işleminden önce hazırlanması gerekiyor. Bu işlemin yapılabilmesi ve işlemden başarılı sonuç elde edilebilmesi için köpeğin 8-12 saat aç bırakılması önemlidir. Bu sayede kısırlaştırma işlemi çok daha başarılı bir şekilde tamamlanıyor.

Dişi köpek kısırlaştırma işleminde yumurtalık ve rahim alınır. Yumurtalık ve rahim alındığı için köpekler kısırlaştırma işleminden sonra hamile kalamaz.

Dişi köpek kısırlaştırma işleminin başarıyla yapılabilmesi için veteriner hekim köpeğin iç-dış parazit uygulamasının yapılıp yapılmadığını kontrol eder. Bu bağlamda kısırlaştırılacak dişi köpeğin iç ve dış parazit uygulamasının son 1 yıl içerisinde yapılmış olması gerekiyor.

Dişi köpeğin kısırlaştırılmasından sonraki sürece de gereken önemi vermek gerekiyor. Kısırlaştırılan dişi köpek içine kapanıp hareket etmemeyi tercih edebiliyor. Köpek sahibi bu durumun geçici bir süreç olduğunu ve köpeğin kısa süre içerisinde eski haline döneceğini iyi bilmelidir. Bunun yanında kısırlaştırma sonrası süreçte veteriner hekim kontrollerini ihmal etmemek gerekiyor. Veteriner hekim kontrolünde köpeğin genel sağlık durumu çok daha iyi bir şekilde belirlenebiliyor.

Dişi köpek kısırlaştırma işlemi sonrasında gerek görülmesi halinde köpekler 1 gece veteriner hekimin misafiri olabiliyor. Böyle durumlarda köpeğin sağlık durumu daha net bir şekilde görüntülenebiliyor.

Köpek Kısırlaştırma Sonrası

Köpek kısırlaştırma sonrasında birçok detaya dikkat etmek gerekiyor. Bu detaylara dikkat eden bireyler köpeğin çok daha kısa sürede normal yaşamına döneceğine şahit olabiliyor. Köpekler kısırlaştırıldıktan sonra asabi tavırlar sergileyebiliyor. Köpek sahipleri bu asabi tavırların normal olacağını bilmelidir.

Erkek köpek kısırlaştırma sonrası rahat bir alanda tutulmalıdır. Rahat bir alanda tutulan köpek dinlenme imkanı bulacağı için daha kolay iyileşecektir. Bunun yanında kısırlaştırılan köpek ameliyat bölgesini yalamayı tercih edebiliyor. Ancak ameliyat bölgesinin yalanması, bu bölgenin şişmesine neden oluyor. Bu problemle karşılaşmamak için kısırlaştırma sonrasında yakalık kullanılmalıdır. Yakalık, köpeğin ameliyat bölgesini yalamasını engelleyecektir.

Köpek kısırlaştırma işleminden sonra banyonun en az 10 gün süreyle ertelenmesi önemlidir. Eğer kısırlaştırma işleminden kısa bir süre sonra banyo yapılırsa köpekler bazı problemlerle karşılaşabiliyor.

Köpek kısırlaştırma işleminden sonra testosteron üretimi kesilecektir. Testosteron üretimi kesildiği için köpekler normal halinden çok daha sakin olabiliyor. Oluşan bu sakinlik durumu normal olarak kabul ediliyor.

Kısırlaştırılan köpekler genellikle uzun süre hareketsiz kalmayı ve uyumayı tercih edecektir. Ancak bazı durumlarda köpekler fazla hareket etmeyi tercih edebiliyor. Böyle durumlarda köpeğin fazla hareket etmesi engellenmelidir. Çünkü fazla hareket edilmesi durumunda dikişler patlayabiliyor.

Erkek köpek kısırlaştırma sonrası tuvalet yapmama durumları görülebiliyor. Bu durum veteriner hekim tarafından normal olarak kabul edilir. Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda tuvalet yapmayan köpeği sıkıştırmamak ve bu durumu zamana yaymak gerekir.

Köpek Kısırlaştırma Fiyatları

Köpek kısırlaştırma ücreti köpek sahiplerinin merak ettiği en önemli konulardan birisidir. Köpek sahibi, bu ücreti detaylı olarak öğrenip ödemesi gereken meblağı bilmek istiyor. Ancak kısırlaştırma ücreti alanında net bir bilgi sahibi olabilmek için araştırma yapmak şarttır.

Köpek kısırlaştırma fiyat bilgisini öğrenebilmek için Veteriner Hekimleri Odası’nın belirlediği ücret tarifesine bakılabiliyor. Veteriner Hekimleri Odası’nın belirlediği ücret yıldan yıla güncellenir. Bundan dolayı bireyler farklı fiyatlarla karşılaşabiliyor. Oda fiyatları baz fiyatlardır.

Köpek kısırlaştırma fiyatları değişiklik gösterebiliyor. Köpeğin veterinerde konaklama durumu, ırkına ve büyüklüğüne bağlı antibiyotik ve diğer ilaç kullanımları ile ihtiyacın anlık oluşabileceği ekstra işlemlere bağlı olarak fiyat değişebiliyor.

Köpek Kısırlaştırma Fiyatları hakkında bilgi almak için linki ziyaret edebilirsiniz.

Bazı köpek sahipleri uygun fiyat arayabiliyor ancak uygun fiyat her zaman iyi sonucu getirmeyebilir. Bu sebeple köpek kısırlaştırma işlemi için en büyük etkenin fiyat olmaması gerekir. Leylek Vet olarak kliniğimizde bir çok kez köpek kısırlaştırma işlemini profesyonelce gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Kısırlaştırma işleminde hijyenik ortam çok önemlidir. Hijyen koşullarına dikkat edilmemesi durumunda işlemde problemler görülebiliyor. Bu problemlerle karşılaşmamak için profesyonel hizmet aldığınızdan emin olun.

Profesyonel Köpek Kısırlaştırma işlemi için bizimle iletişime geçin:

Leylek Vet’i Şimdi Ara(Tıkla, Ara)

Leylek Vet’e WhatsApp Mesajı Gönder(Tıkla, Veteriner ile Görüş)

Leylek Vet’e Yol Tarifi Al(Tıkla, Yol Tarifi Al)

Köpek Kısırlaştırma Videomuz

Köpek Kısırlaştırma İçeriği