Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
Kedi Kısırlaştırma

Kedi Kısırlaştırma

Kedi sahibi olan ya da olmak isteyenler, kedilerin bakımı, beslenmesi ve sağlık sorunları gibi konularda bilgi sahibi olmalıdır. Ev ortamında yetiştirilmeye başlayan kediler, belirli bir olgunluğa ulaştıklarında cinsel dürtüleri nedeniyle olumsuz davranışlar göstermeye başlayacaktır. Kedi kısırlaştırma yöntemi, kedilerin istenmeyen davranışlar göstermelerinin önüne geçilmesini, bulaşıcı hastalıklara karşı korunmasını ve plansız gebeliklerin yaşanmasını önleyecektir. Kedisinin sağlığını düşündüğü için kısırlaştırma yaptırmak isteyenler, ameliyatlı ya da ameliyatsız kedi kısırlaştırma yöntemlerini iyi araştırmalıdır. Dişi kedilerin yaşayacakları plansız hamilelikler ve peş peşe doğumlar, kedinin sağlık açısından oldukça yıpranmasına neden olacaktır.

Kedi Kısırlaştırma

Kedilerde kısırlaştırma sonrası sorunlar yaşanmaması için veteriner tavsiyelerine eksiksiz uyulmalıdır. Kısırlaştırma operasyonu sonrasında ne uzun süre hareketsiz kalmalı ne de çok hareket etmelidir. Kısa yürüyüşler şeklinde egzersizler yaptırmak iyi olacaktır. Ameliyatlı kısırlaştırma işlemlerinde iyileşmeler bir hafta sonra başlayacaktır. İyileşme sürecinde sürekli veteriner kontrolünde olunmalı ve anlık gelişen her türlü duruma müdahale edilmelidir. Hızla iyileşme gerçekleşecek ve kedilerdeki saldırganlık davranışlarının azaldığı görülecektir. Kısırlaştırma işlemi, erkek kedilerin eve bağlı kalmasını ve dışarı çıksalar bile belirli bir süre sonra geri dönmelerini sağlayacaktır. Kısırlaştırılmamış erkek kedilerde, evden ayrıldıklarında bir daha geri dönmeme gibi durumlar görülebilir. Sevimli dostlarınızı kaybetmek istemiyor ve sağlıklı yaşamalarını istiyorsanız, kısırlaştırma işlemlerini uygun zamanda yaptırmalısınız.

Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Kedi beslemeye başladığınız zaman mutlaka veteriner tavsiyelerine uymanız önerilir. En önemli tavsiyelerden biri de kısırlaştırmadır. “Kedi ne zaman kısırlaştırılır?” sorusunun en yalın hali “Kediler cinsel olgunluğa erişmeden kısırlaştırılır” olmaktadır. Kediler kaç aylıkken kısırlaştırılır konusuna kedinin cinsine ve fiziksel özelliklerine göre karar verir. Genellikle 6 aylık olmadan önce yapılır. Ülkelerin yasalarına ve kedilerin cinsine göre bu süre bazen 8 aylık olduğu dönemlerde de yapılabiliyor. Her türlü sağlık kontrolü için her zaman en güvenilir veteriner kliniği seçilmeli ve operasyon için yeterli donanıma sahip olduğundan emin olmak gerekir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma

Kedi kısırlaştırma ameliyatı riskli bir iş değildir ve olumsuz durumların yaşanma ihtimali çok düşüktür. Kediler, genellikle 6 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşıyor ve davranışlarında değişiklikler görülmeye başlanıyor. Bunun için veterinerler tüm kedi cinsleri için 6 aylık olduklarında ya da hemen öncesinde kısırlaştırma operasyonlarının yapılması gerektiğini belirtiyor. Ev ortamında beslenen kediler için kısırlaştırma yapılmadığı zaman çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabilir. Kızgınlık dönemine giren ve cinsel döngülerini tamamlayamayan kedilerde, yumurtalık kisti, rahim tümörü gibi sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Bu sorunlar, kedilerin kısa sürede yaşamlarını yitirmelerine neden olabilecektir. Bunun için kedilerin kontrolsüz bir şekilde üremesini ve sokaklara bırakılmasını önlemek için kısırlaştırma yapılması her zaman öneriliyor.

Kedi Kısırlaştırma Ücreti hakkında bilgi almak için linki ziyaret edebilirsiniz.?

Kedi Kısırlaştırma Faydaları

Erkek ya da dişi kedilerde yapılan kısırlaştırma işlemleri, hem kedi hem de sahipleri açısından faydalıdır. Kısırlaştırma sonrası kedi davranışları olumlu yönde gelişiyor. Bilinen ve gözlemlenen faydaları şunlardır:

 • Kedilerin daha sağlıklı olmasını sağlar,
 • Kedilerde görülebilecek rahim ve yumurtalık kanseri gibi sağlık sorunlarını önler,
 • Kısırlaştırma ile üreme hormonlarının gelişimi duracağı için agresif davranışlar göstermez,
 • Dişilerin saldırganlığı ortadan kalkar,
 • Erkek kedilerin bölge belirleme ve işaretleme gibi davranışları önlenir,
 • Kavgacı olmazlar,
 • Gebe kalmaları önlendiği için yavruların sokağa atılması önlenir,
 • Erkek kedilerin evi terk etmelerinin önüne geçilir,

Kısırlaştırma işlemleri sonrasında kedilerin daha sağlıklı olması sağlanıyor. Evde beslenecek olan kedilerin, evde yaşayan her yaştaki bireylere zarar vermemesi için veteriner kontrolünden geçirilmesi, tüm aşılarının yapılması ve zamanı geldiğinde kısırlaştırma işlemlerinin yapılması gerekiyor. Dişi kedi kısırlaştırma ücreti gibi konularda da araştırma yapan kedi sahipleri, kedilerinin sağlığını düşünüyor ve zaman kaybetmeden gerekli operasyon işlemlerinin yapılmasını sağlayabiliyor.

Kısırlaştırma işlemi, kedi açısından daha sağlıklı bir yaşam faydası sağlarken, sahipleri için daha uysal, sağlıklı ve sevimli bir kediye sahip olma avantajları sağlıyor. Bunun için veterinerler, evinde kedi beslemeye başlayan herkese bakım ve sağlık açısından kısırlaştırma hakkında bilgilendirme yapıyor.

Kısırlaştırılmış Uysal Kedi

Erkek Kedi Kısırlaştırma

Birçok kişi kısırlaştırma işlemlerinin sadece dişi kediler için gerekli olduğu gibi yanlış bilgilere sahiptir. Erkek kediler için de kısırlaştırma yapmak çok önemlidir. Erkek kedi kısırlaştırma ücreti dişi kedilere göre daha uygundur. Kedilerin aşılarının eksiksiz yapılması, bazı sağlık sorunlarının yaşanmaması için yeterli olmayabiliyor.

Erkek kedilerde, testis tümörü ya da kanseri gibi sağlık sorunlarının görülmemesi için kısırlaştırma işlemleri öneriliyor. Cinsel olgunluk yaşına gelmiş olan ve kısırlaştırılmamış kediler, evde çeşitli yerlere işaretleme ve rahatsız edici hareketler yapmaya başlayacaktır. Kedilerinin fiziksel ve psikolojik sağlıklarını düşünen ve evden kaçmasını önlemek isteyenler, kısırlaştırma işlemlerini 6 aylık olmadan önce yaptırmalıdır.

Kısırlaştırılmış erkek kedi daha uysal olacak ve ev halkına kendisini sevdirecektir. Kısırlaştırma işlemlerinin erkek kedilere ve sahiplerine sağladığı avantajlar şunladır:

 • Eş bulma ve çiftleşme için evden kaçmazlar,
 • Dışarıda kavga ve kazaya maruz kalma riskleri olmaz,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmuş olur,
 • Testis kanseri olması önlenir,
 • Saldırganlıkları kaybolur ve sakin bir ev arkadaşı olmaya başlarlar,

Erkek kediler için yapılacak olan operasyon işlemleri ortalama 1 saat kadar sürüyor. Operasyon sonrasındaki birkaç gün içerisinde kendisini toparlıyor ve gezmeye başlıyor.

Erkek Kedi Kısırlaştırma

Erkek Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Kedi beslemeye karar verirken nelere dikkat etmeniz gerektiği hususunda detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Mesela, erkek kediler ne zaman kısırlaştırılır ve kısırlaştırmanın neden gerekli olduğu bilgilerine sahip olunmalıdır. Yavru kediler için en doğru kısırlaştırma zamanı, ergenlik dönemleridir. Erkek kedilerde ergenlik dönemi 6 ay ile 12 aylık oldukları dönem aralığına denk gelir. Bu kedinin cinsine ve sağlık durumuna göre değişebiliyor. Veteriner kontrolü ile doğru zaman belirlenir ve gerekli operasyon yapılır. Erkek kedilerde, 3 aylıkken yapılacak olan kısırlaştırma işlemleri daha başarılı olabiliyor.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemlerinin belirtileri farklı olabiliyor. Daha çok kendi kendine miyavlama, sinirli davranışlar, idrarını püskürterek yapma, çeşitli noktalara koku bırakarak işaretleme yapma gibi durumlar görülebilir. Kısırlaştırılan kedi cinsel dürtülerden uzak kalacağı için evden kaçma ve eş bulma gibi sorunlar yaşamayacaktır. Ev içerisinde de daha uyumlu olacak ve çocuklara zarar vermeyecektir.

Kedilerde ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde kızgınlık oluştuğu bilinir. Kısırlaştırma sonrası erkek kedilerde bunlar meydana gelmeyecek ve cinsel döngü oluşmayacağı için cinsel sağlık sorunları da yaşanmayacaktır. Erkek kedilere yapılacak kısırlaştırma operasyonlarına veterinerler gerekli sağlık kontrollerini yaparak karar veriyor. Operasyon öncesi yapılacak tüm işlemler hakkında bilgilendirme, veteriner tarafından yapılır ve kedi sahiplerinin işlemin başarılı bir şekilde yapılacağını bilmeleri sağlanır.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Kediler kısırlaştırıldıktan sonra özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Kısırlaştırma operasyonları hakkında gerekli bilgiye sahip olanlar, operasyon sonrasında da neler yapacaklarını bilirler. Erkek kedilere uygulanacak olan operasyon zamanı belirlendiğinde, operasyon öncesi ve sonrası beslenmelerine dikkat edilir. Kısırlaştırma işleminden önceki son 12 saat içerisinde normal mama ve su verilerek beslenebilir. Aromalı mamalar verilmemelidir. Erkek kedi kısırlaştırma sonrası ne zaman iyileşir sorusu için veterinerden bilgi alınabilir. Erkek kediler, ameliyattan sonraki 1-2 gün içerisinde ev içerisinde gezinmeye başlar ve iyileşmeleri hızlı olur. Kısırlaştırma ameliyatından sonraki 48 saat içerisinde mama yemeye başlaması gerekiyor. Mama yememe gibi durumlar yaşanırsa durum hakkında veterinere hemen bilgi verilmelidir.

Kısırlaştırma Sonrası Kedi

Erkek kedi kısırlaştırma işlemleri sonrasında iyileşme tamamen gerçekleşene kadar bazı egzersiz hareketleri yapması önlenmelidir. Ani hareketler yapması, ağrılarının artmasına neden olabilecektir. Uzun süre hareketsiz kalması da doğru değildir ve kısa süreli yürüyüşler ve kısa mesafeli koşular yaptırılabilir. Yükseklere çıkması, atlaması ve zıplaması önlenmelidir. Operasyon bölgesinde herhangi bir kızarıklık, şişlik, iltihaplanma gibi durumlar görülürse hemen veterinere bilgi verilmeli ve kontrol ettirilmelidir. İyileşmenin hızlanması için evde sakin ve sıcak bir ortam hazırlanmalıdır. Enfeksiyon durumlarına karşı hijyene önem verilmelidir. 3. günden sonra iyileşmesi hızlanacağı için normal beslenme uygulanabilir. Birkaç hafta sonra ameliyat bölgesindeki tüyleri de tamamen uzayacağı için hiç belli olmayacaktır.

Dişi Kedi Kısırlaştırma

Dişi kediler de kısırlaştırma yapılarak, cinsel sağlık sorunlarına karşı korunabiliyor. Dişi kedi kısırlaştırma öncesi bazı hareketleri ile cinsel olgunluk seviyesine geldiğini gösterir. Genellikle ev içerisinde poposunu yukarı doğru kaldırarak gezer ve evin çeşitli yerlerine poposunu sürtmeye başlar. Uzun uzun miyavlamasını ve ayaklarınızla oynamaya çalıştığını gördüğünüzde, kızgınlık döneminin başladığını anlayabilirsiniz. Kısırlaştırma işlemi, dişi kedilerde düzensiz hamileliği önleyecektir. Zamanında kısırlaştırma yapılmayan dişi kediler, cinsel döngülerini tamamlayamadıkları için bazı cinsel sağlık problemleri ile karşı karşıya kalacaktır. Bu sadece kedinin sağlık sorunu yaşamasına değil aynı zamanda ev içerisinde huysuz ve saldırgan olmasına da neden olabilecektir.

Dişi kedilerde de ergenlik dönemi öncesi kısırlaştırma işlemlerinin yapılması faydalı olacaktır. Ergenlik dönemine gelmiş olan dişi kediler, hiç durmadan miyavlama ve poposunu çeşitli yerlere sürtme gibi davranışları birkaç gün sürdürecektir. Birkaç gün sonra normale döndüğü görülebilir. Bu durumlar takip edilmeli ve kedinin yaptığı hareketler, veterinere bildirilerek ne zaman kısırlaştırma yapılması gerektiğine karar verilmelidir.

Dişi Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Evinizde beslemek için yavru kedi seçimi yaparken, cinsiyetine göre bakım özelliklerini öğrenmelisiniz. Dişi kediler, 6 aylık olduklarında ergenlik dönemine girer ve cinsel olgunluk yaşamaya başlar. 6 aylık olduktan sonra zaman zaman kızgınlık dönemine girdiğini görebilirsiniz. Bunun için kısırlaştırma işlemleri 6 aylık olmadan önceki dönemler içerisinde yapılabilir. Kedinizin yaşadığı kızgınlık dönemlerini önlemek için çeşitli ilaçları kullanmak, kedinizin sağlığına olumsuz etkiler yapabilecektir. Bunun için en iyi yöntem doğru zamanı belirlemek ve kısırlaştırma operasyonunun yapılmasını sağlamaktır.

Dişi Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Dişi kedi kısırlaştırma sonrası ne zaman iyileşir ve bakımları nasıl yapılmalı gibi konularda, veterineriniz bilgilendirme yapacaktır. İyileşme süreçleri 8-10 gün olarak belirleniyor. Dişi kedilerin ergenlik dönemleri, 6-7 aylık oldukları dönemlerdir. Ergenlik öncesinde kısırlaştırma yaptırmak isteyenler için 3 aylık olduktan sonraki süreç içerisinde güvenle yaptırabilecekleri bilgisi verilir. Kısırlaştırma sonrası kedi cinsel dürtü yaşamayacağı için bulunduğu ortamda daha sakin bir hayat sürecektir. Aynı zamanda fiziksel ve psikolojik sağlığı da daha iyi olacak, sahiplerini memnun edecektir. Dişi kedilerin kısırlaştırılması, istenmeyen sayıda yavrunun meydana gelmesini ve bu yavruların sokağa terk edilmesini önleyecektir. Kedinizi sahiplendikten sonra sürekli veteriner kontrolünde tutmalı ve doğru zamanda kısırlaştırma yapılmasını sağlayarak sağlığını korumalısınız.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Dişi kedilerin sağlıklı ve uzun yaşamalarını sağlayabilmek için kısırlaştırma operasyonlarının yapılması önerilir. Kedi kısırlaştırma ameliyatı fiyatı erkek kedilere göre biraz yüksektir. Operasyon işlemleri sonrasında bakımına dikkat edildiğinde, iyileşmenin daha kısa sürede gerçekleştiği görülür. İyileşmesine yardımcı olabilmek için veterinerin önerdiği ilaçlar doğru kullanılmalı ve evde kedinin rahat edebileceği hijyenik ve sıcak bir ortam oluşturulmalıdır. Yapılan kısırlaştırma operasyonu, dişi kedilerde, rahim kanseri, meme kanseri, yumurtalık kistleri gibi ciddi sağlık sorunlarını önleyecektir. İyileşme süresinde de beslenmesine ve hareketlerine dikkat edilmelidir. Tamamen iyileşene kadar ani hareketler yapmamasına, ev içerisinde zıplamamasına dikkat edilmeli, uzun süre hareketsiz kalması da önlenmelidir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Kısırlaştırma öncesi kediye su verilir mi ve kaç saat öncesine kadar beslenmeli gibi sorular veterinere sorulmalıdır. Kısırlaştırma operasyonundan yaklaşık 12 saat öncesine kadar su ve mama verilebilir. Mama verilirken, aroma içerikli olmamasına dikkat edilmelidir. Kısırlaştırma işleminin sorunsuz atlatılabilmesi için su verme işlemi operasyona son 2-3 saat kala kesilmelidir. Operasyon öncesi 6-8 saat kedinin aç kalması öneriliyor. Bu durum anestezinin sorunsuz ve daha hafif atlatılmasına yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrasında da ilk su verme işlemleri veteriner kontrolünde yapılmalıdır. Çünkü anestezinin etkisi ile mide bulantısına neden olabilir. Veteriner kontrolünde yapılacak beslenme işlemleri sonrasında sorun olmadığı görülürse yavaş yavaş normal beslenme takvimine dönülebilir.

Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Kediler ne zaman kısırlaştırılmalı sorusu ile hem erkek hem de dişi kediler için doğru zaman belirlemesi yapılabilir. Kedilerin ergenlik dönemleri 6 ile 12 aylık dönemleri arasında olur. Kısırlaştırma, 3 aylık olduktan sonra ve ergenlik dönemi öncesinde yapılabilir. Kedi kısırlaştırma öncesi veteriner tavsiyesi üzerine doğru yöntemlerle beslenmeli ve operasyona belirli bir zaman kaldığında mama ve su verilmemelidir. Bu kurallara dikkat edildiğinde, operasyonun başarılı geçmesine katkı sağlanmış olunur. Kısırlaştırma işlemi sonrasında da yine veteriner kontrolünde beslenmeye başlanmalı ve evde yapılacak bakımlar için tüm detaylar öğrenilmelidir. Erkek kedi kısırlaştırma öncesi bazı kızgınlık durumlarını gösterebilir. Bu dönemlerde kısırlaştırma yapıldığında ve iyileşmesi sağlandığında daha sakin ve uysal bir kedi olduğu görülmeye başlanır.

Kedi kısırlaştırma işlemleri sonrasında, ilk 3 saatten sonra su ve yavaş yavaş mama verilmeye başlanabilir. Yaralarının enfeksiyon kapmaması için hijyene dikkat edilmelidir. Ayrıca veterinerden evinize getirdiğinizde, yumuşak, sıcak ve sakin bir yerde dinlenmesini sağlamalısınız. Yaralarının açılmaması ve kanamaması için ani hareket yapması önlenmelidir. Sıkılan kediler evde koltukların üzerine ve çeşitli yerlere zıplar. Bunlar önlenmeli ve iyileşme sürecinin hızlanması sağlanmalıdır. Yemek yeme ve operasyon yerinde olumsuz bir durum gözlemlendiğinde hemen veterinere bilgi verilmelidir. Kediler, operasyondan 3 gün sonra kendilerini daha iyi hisseder ve normal yaşamlarına dönmeye başlarlar.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatı

Kedi kısırlaştırma ücreti fiyat tarifeleri, yıllık olarak kedi cinsiyetine göre belirleniyor. Veteriner hekimler, evcil hayvanlarla ilgili sundukları tüm hizmetler için fiyat tarifelerini hazırlıyor ve kedi sahiplerinin alacakları hizmetler karşılığında ne kadar ödemeleri gerektiğini gösteriyor. Erkek kedi kısırlaştırma fiyat bilgisi için kısırlaştırma ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ücreti

Veteriner, kısırlaştırma işlemi öncesinde çeşitli sağlık tetkikleri yapar ve elde edilen sonuçlara göre operasyona karar verir. Bazı muayene işlemleri kısırlaştırma fiyatlarına dahildir. Dişi kedi kısırlaştırma fiyat tarifesi erkek kediden farklıdır. Kedinin cinsine ve yapılacak işlemlere göre fiyatlarda değişiklik olabiliyor. Kısırlaştırma işlemleri cerrahi uygulama olduğu için operasyon öncesi ve sonrası yapılacak olan işlemlere göre ücretler belirleniyor. Kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedinin tüm sağlık kontrolleri ve aşıları yapılarak, daha sağlıklı olması sağlanıyor.

Operasyon kapsamı dışında kalan diğer sağlık hizmetleri için fiyat tarifesi üzerinden ek ödemeler yapılabiliyor. Erkek ya da dişi kedileriniz için alacağınız tüm hizmetlerin fiyat tarifeleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Kısırlaştırma işlem fiyatları, yıllık olarak belirleniyor ve güncelleniyor. Dişi kedi kısırlaştırma fiyat bilgisi kısırlaştırma ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:

Dişi Kedi Kısırlaştırma Ücreti

Kısırlaştırma işleminde hijyenik ortam çok önemlidir. Hijyen koşullarına dikkat edilmemesi durumunda işlemde problemler görülebiliyor. Bu problemlerle karşılaşmamak için profesyonel hizmet aldığınızdan emin olun.

Profesyonel Kedi Kısırlaştırma işlemi için bizimle iletişime geçin:

Leylek Vet’i Şimdi Ara(Tıkla, Ara)

Leylek Vet’e WhatsApp Mesajı Gönder(Tıkla, Veteriner ile Görüş)

Leylek Vet’e Yol Tarifi Al(Tıkla, Yol Tarifi Al)

Kedi Kısırlaştırma Videomuzu İzlediniz mi?

Kedi Kısırlaştırma İçeriği