Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Erkek Kedi Kısırlaştırma

Kediler uzun süreler boyunca insanların yanında yer edinmiş evcil hayvanlardandır. Birçok ırkı olan kediler genelde oyun oynamayı ve bağımsız davranmayı sever. Resmen evcil hayvan sahipleri için enerji saçarlar, iyi anlaşırlar. Bunların yanında diğer her hayvan gibi iyi bir yaşam sürmeleri için iyi bir bakım gerektirirler. Bu bakımların arasında da fazla ve sağlıksız üremeyi engellemek için kısırlaştırma mevcuttur. Tıbbi yollarla üremenin engellenmesi kısırlaştırma olarak adlandırılır. Her doğumda birden fazla olacak şekilde yavru sahibi olup üreyen kediler maalesef ki yavrularının hepsine gereken bakımı sağlayamamaktadır. Konu sokak kedileri olunca durum daha da ciddi olmaktadır. Bizler de bu yazımızda erkek kedi kısırlaştırma konusundan bahsedeceğiz.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı

Erkek kedi kısırlaştırma ameliyatı, dişi kedilere oranla daha az riskli olmaktadır. Öncelikle bu ameliyat yine dişi ameliyatına göre daha kısa sürmektedir. Erkek kedilerde bulunan testisler alınır ve bu testislere de bağlı olan damarlar bağlanır. Dikiş kullanılmayan bu işlemden önce veya sonra dikkat edilmesi gereken birkaç şey mevcuttur. Bunları alt başlıklarımızda bulabilirsiniz; şimdi bu operasyonun faydalarına geçelim.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Faydaları

Peki neden erkek kediler kısırlaştırılmalıdır? Bu hem evcil hayvanların sağlığı, doğacak yavruların iyi yetişmesi ve toplum açısından önemlidir. Öncelikle kısırlaştırma işleminin sağlık sorunlarından veya davranışsal durumlardan dolayı yapılabildiğini böylece kedinin sağlığının daha iyi olmasına yönelik bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Gelelim kısırlaştırma işleminin faydalarına…

  • Erkek kedilerdeki kızgınlığa karşı ilgiyi azaltır. Normalde erkek kediler, dişi kedilerden gelen feromonlar sayesinde çiftleşme isteği duyarlar. Kısırlaştırma işlemi sayesinde böyle bir durum gerçekleşmez. Yine bu durumdan dolayı kedinin evden kaçması ve hastalık getirmesi veya ona zarar verilmesinin önüne geçilmiş olur.
  • Kedilerde çiftleşme isteğinden dolayı doğacak asilik ve saldırganlığı azaltır. Erkeklerde bulunan androjen hormonlarından olan testosteron sebebiyle bu davranışlar gözlemlenir. Saldırganlık da azalacağından ötürü fiziksel yaralanmaların da önüne geçilmiş olur.
  • Erkek kedilerde gözlemlenebilecek prostat ve kanser gibi hastalıklara yakalanma riski azaltılmış olur.
  • Aynı zamanda erkek kedilerde bulunan koku bırakma alışkanlığı azaltılmış olur. Bu da yine çiftleşme isteklerinden kaynaklanan bir davranıştır. Bu durum hem erkek kedinin daha iyi hissetmesini hem de evde meydana gelebilecek kötü kokuların engellenmesini sağlar.
  • Çiftleşemeyen erkek kedi depresyona girebilir bu yüzden mutsuz ve stresli kedinin yaşayabileceği psikolojik rahatsızlıklarının önüne geçilmiş olur.
  • Doğacak yavrulardan ötürü aşırı bir nüfus artışının ve bakımsız kalabilecek yavruların zarar görmesinin önüne geçilmiş olur.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Fiyat

Erkek kedi kısırlaştırma fiyatı birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Veteriner Hekimler Odasının açıkladığı fiyat listesi göz önünde bulundurularak bir tarife hazırlanır. Aynı zamanda kedinin cinsi, cinsiyeti, ağırlığı ve yapılması gereken diğer işlemler baz alınarak fiyat değişebilmektedir. Erkek kedi kısırlaştırma ücreti dişi kedi kısırlaştırmaya göre bir miktar daha düşüktür.

Ameliyatsız Erkek Kedi Kısırlaştırma

Ameliyatsız erkek kedi kısırlaştırma işlemi kimyasal ürünler ve hormonal yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bu da bir çok veteriner hekim tarafından pratikte sık kullanılan bir yöntem değildir ve yan etkilere bağlı riskler taşıyabilmektedir. Ayrıca ameliyatsız kısırlaştıram süreçleri geçici çözümlerdir ve tam manasıyla bir kısırlaştırma etkisi oluşturmayabilirler.

Kimyasal Yöntemle Kısırlaştırma İşlemi, erkek kedilerin testislerinin işlevselliğini askıya almak için kimyasal maddelerin enjekte edilmesini anlamına gelir. Bu yöntem kalıcı değildir, birkaç ay ya da bir yıla kadar geçici bir kısırlaştırma etkisi görülür. Yan etkilerin fazla olma ihtimali ve tam anlamıyla bir kısırlaştırma olmaması ihtimali dezavantajlardandır.

Hormonal Yöntemlerle Kısırlaştırma İşlemi, erkek kedilerin ürolojik yeteneklerini baskı altına alan hormonlar kullanılarak yapılmaktadır. İmplant veya enjeksiyon yöntemi ile verilmektedir. Testosteronun azalmasını ve kızgınlık davranışlarının giderilmesi amacıyla yapılır. Bu yöntem de kimyasal yöntemdeki gibi kalıcı değildir ve periyodik tekrara ihtiyaç duyar.

Genel olarak ameliyatsız kısırlaştırmanın risklerini şöyle ifade edebiliriz:

Tam manasıyla gerçekleşmeyen kısırlaştırma,

Net bir şekilde öngörülemeyen yan etkiler,

Kısa süreli, geçici etkiler,

Maliyet bu uygulamaların tekrarlanması gerektiğinden cerrahi işleme göre daha yüksek olur, 

Bu dezavantajların tümüne baktığımızda genellikle Cerrahi işlem daha çok önerilmektedir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Öncelikle gerçekleştirilecek bu işlem için erkek kediye işlemden yaklaşık on iki saat önce bir şeyler yedirilmesi ve sekiz saat önce ise bir şeyler içirilmemesi önerilmektedir. Erkek kedinin ameliyat olacağı bölge ve çevresi tıraşlanmalıdır.

Erkek kediye ait gerekli kontroller yapıldıktan sonra erkek kedi operasyona alınır. Bu işlemlerin ardından erkek kediye genel anestezi verilir ve ameliyat süresince kedinin durumu çeşitli ekipmanlarla kontrol altında tutulur. 

Testislerin bulunduğu bölgeye bir çizik atılır ve daha sonra erkek kediden testisleri alınır. Damar ve kanallar da bağlandıktan sonra işlem tamamlanmış olur. Batikonla temizlenen kese ve etrafına sprey sıkıldıktan sonra tüm işlemlerin sonuna gelinmiş olur. Dikişlik bir durum olmadığı için genelde aynı gün erkek kediler eve gönderilmektedir.

Erkek kedi kısırlaştırma nasıl olur diye bakıldığında bu durum, vicdanen üzülmeyi gerektirecek bir durum değil; aksine kedinin sağlığı için sevinilecek bir durumdur.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Kaç Saat Sürer?

Peki erkek kedi kısırlaştırma ne kadar sürer? Ortalama bir saat süren bu operasyon endişelenilecek bir durum değildir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılır?

Erkek kedi kısırlaştırma zamanı genelde aynı aralıklardadır. Peki erkek kedi kısırlaştırma kaç aylıkken yapılır? Erkek kedi dört ila altı aylıkken yapılmaktadır. Yine veteriner hekimin önerisiyle, kedi cinsel olgunluğa tamamen eriştikten sonra; 1 yaşını tamamladıktan sonra yapılması da önerilebilmektedir. Yani erkek kedi kısırlaştırma yaşı bu şekilde olmaktadır.

Erkek kedilerin kızgınlık dönemi gelmeden kısırlaştırılması onların idrar yolu veya böbrek hastalığı yaşamalarına sebep olabilir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Öncesi

Yine yukarıda da bahsettiğimiz gibi kedinin genel sağlık durumunu belirtecek çeşitli kontroller yapılır. Kedinin daha önce bir ameliyat geçmişi ve kullandığı ilaçlar varsa bunlar mutlaka veteriner hekime belirtilmelidir.

Erkek kedi kısırlaştırma öncesi yemek, en çok merak edilen konulardan biri olmaktadır. Ameliyattan on iki saat önce yemek yememeli ve sekiz saat önce ise bir şeyler içmemelidir. Çünkü zaten besin ihtiyacı serumdan karşılanacaktır.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Erkek kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası bakım için ise dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Sonuçta erkek kedinin başından bir ameliyat geçmiş olur. Erkek kedi kendine gelene kadar bir şeyler yedirip içirilmemesi önerilmektedir. Eğer bir antibiyotik takviyesi önerildiyse bu da aksatmadan uygulanmalıdır. Yine diğer her sağlıkla ilgili olan durumlardaki gibi dinlenmek de en önemli faktörlerden olmaktadır. 

Sakin ve rahat bir ortamda kedinin dinlenmesi çok önemlidir. Erkek kedi kısırlaştırma sonrası yara ve kaşıntı gibi durumların yaşanma olasılığından ötürü kedinin yaraya temas etmesinin engellenmesi gerekmektedir.

Erkek kedilerde kısırlaştırma sonrası cinsellik, hormonların üretiminin azalmasından dolayı azalsa da hala kanda mevcut olurlar. Bu yüzden kızgınlık belirtileri görülmesi normaldir, cinsellik içgüdüleri günden güne azalma gösterir. Erkek kedi kısırlaştırma sonrası işeme ise normal seyrinde devam eder fakat sadece işaret bırakmak için idrar bırakma alışkanlığında azalma gözlemlenir.

Yine erkek kedi kısırlaştırma sonrası tuvalet konusu da biraz zor bir durum olabilmektedir. Kedinin o bölgeye temasının engellenmesi ve gerekirse yakalık takılması önerilmektedir.

Erkek kedilerde kısırlaştırma sonrası idrar kaçırma nadiren de olsa görülebilecek durumlardan bir diğeridir. İdrar kaçırma veya idrarının tutamama durumu %1 ila %2 oranında değişmektedir. Öte yandan erkek kedi kısırlaştırma sonrası kanama ise eğer ilk yirmi dört saat içerisindeyse normaldir. Fakat kanama uzun sürdüğü takdirde ciddi bir durumdur ve hemen acil veteriner kliniğine gidilmelidir.

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası görüntü tıraş ve nadiren var olan dikişler dışında aynıdır. Ameliyat sonrası oluşabilecek çeşitli iştahsızlık veya aşırı iştah durumuna göre kedinin fiziksel özellikleri değişebilmektedir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası Sıkça Sorulan Sorular

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası enfeksiyon olabilir mi?

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası enfeksiyon, kedinin beslenmesinin uygunluğuna ve veteriner hekimin önerdiği besinler veya ilaçların doğru olarak alınmasına göre değişmektedir. Kedinin enfeksiyon kapmaması için ameliyat bölgesinin temizliğine de dikkat edilmelidir. Yine görülebilen anormal davranışlar veya kedinin normalinden farklı bir dışkı rengine sahip olması da enfeksiyon belirtisi olabilir.

Kısırlaştırma sonrası oluşan şişlik normal mi?

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası şişlik genelde normaldir. Hafif bir morarmayla beraber görülebilir. Fakat bölgedeki şişliğin büyümesi, şişliklerin artması, kanama ve akıntı yaşanması kesinlikle normal değildir. Yine bu durum enfeksiyon kaynaklı olarak da gözlemlenebilir.

Kısırlaştırma sonrası kokunun devam etmesi mümkün müdür?

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası koku genellikle günden güne azalma gösterir. Normalinden farklı bir yaşta kısırlaştırma işleminin uygulanması koku bırakma alışkanlığının devamına sebep olabilir.

Kısırlaştırmadan sonra beslenme nasıl olur?

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası mama seçimi yukarıda belirttiğimiz aşırı iştahlılık durumunun önüne geçilmesi ve kedinin sağlıklı bir yaşam geçirmesi için önemlidir. Bu yüzden bu işlem sonrası için üretilen özel mamalar veteriner hekim onayıyla kullanılabilir. 

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası yemek, kedi kendine geldikten sonra veteriner hekimin tavsiyelerine de uyarak normal beslenme düzeninde seyredebilir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Zararları

Aslında bu durumun elle tutulur bir zararı bulunmamaktadır. Kedinin ameliyattan sonra en sık yaşadığı komplikasyon iştahta artma gözlemlenmesidir. Bu da kontrol altında tutulmadığı takdirde sağlıksız, düzensiz ve dengesiz beslenen kedi fazla kilo alacaktır. Bu durum sonucunda da hareket etmede zorluk veya depresyon yaşayabilmektedir.

Bunun önlenmesi için yemek yeme aralıklarını kontrol altında tutmak ve veteriner hekimin önerdiği beslenme sürecini devam ettirmek önemlidir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Erkek kedi kısırlaştırma aşısı nedir?

Erkek kedi kısırlaştırma aşısı kedinin aşı takviminde yer alan aşıların yapılmasına bağlıdır. Eğer kedinin iç ve dış parazit aşıları ve karma aşıları tamamsa kısırlaştırma aşısı yapılabilmektedir. Bu aslında bir çeşit hormon uygulamasıdır ve kesinlikle veteriner hekim gözetiminde yapılmalıdır.

Hala birtakım sorularım ve endişelerim var, ne yapmalıyım?

Yine de var olan diğer sorularınıza cevap bulmak için erkek kedi kısırlaştırma videosu da izleyebilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Erkek Kedi Kısırlaştırma İçeriği