Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Evde Köpek Beslemek

Evcil hayvanların sevimli ve sadık dostlarımız olarak hayatlarımızda yer alırlar. En yaygın tercih edilen evcil hayvanlardan biri de köpeklerdir. Köpekler, birbirinden farklı çeşitleri, yumuşacık renkli tüyleri, şahane ırkları ve görünümleriyle bizlere adeta arkadaş olan sevimli hayvanlardır. Dünya üzerinde birçok farklı cinsi bulunan köpeklerin birçoğu evlerde beslemeye uygundur. Evde köpek beslemek için öncelikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri köpeğin yapı, huy ve cins olarak buna uygun olup olmadığıdır.

Günümüzde birçok kişi köpek beslemek istiyorum ama evde nasıl besleyebilirim diye düşünerek kaygılanıyor olabilir. Hatta bu yüzden köpek almaktan vazgeçenler bile olabilir. Köpeklerin çoğu evlerde beslemeye uygun cinslerdedir. Ancak cins bunun uygunluğunu belirlemede yeterli değildir. Özellikle sonradan sahiplenilmiş ya da yetişkinlik dönemlerinde alınmış olan köpekleri istediğiniz şekilde eğitmek ve alıştırmak biraz daha zor olabilir. Geçmiş travmaları, bir anda sıcak yuvaya kavuşmaları onları daha hareketli hale getirebilir. Bu gibi durumlar evde köpek beslemek konusunda biraz daha zorluklar yaratabilir. Ancak zamanla birbirinize alıştıkça köpeklerin sahiplerine uyum sağlamaları ve yaşadıkları yeri benimsemeleri oldukça kolaydır.

İnsanların en sadık dostlarından olan köpekler, eğer kısacık yaşamlarında onları seven ve önemseyen bir aileye aitse oldukça şanslıdır. Bu açıdan köpek beslemek onlara sıcak bir yuva sunduğu kadar sizleri de yalnızlıktan kurtaran ve sevgi veren bir durum olur. Özellikle küçük çocukların köpeklerle karşılıklı olarak iyi ilişkilerde bulunması her iki taraf için de ciddi olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Evde köpek beslemek isteyen aileler, bir an önce aradıkları köpeği bulup bu karşılıksız ve saf sevginin tadına bakmalıdır.

Apartmanda Köpek Beslemek

Köpek beslemek belki de en çok apartmanda yaşayanların düşündüğü bir konudur. Köpek evde beslenir mi onların yeri bahçedir diye düşünenler de elbette olabilir. Çünkü apartmanda oturanlar, mutlaka bazı kurallara uygun olarak hareket etmelidir. Bu anlamda en büyük önem ise gürültüye verilmelidir. 

Apartmanda köpek beslemek dendiğinde ilk akla gelen özellikle gece saatlerinde havlaması ve bu yüzden diğer apartman sakinlerini rahatsız etmesi olur. Her gece belirli aralıklarla havlayan köpekler elbette bina için olumsuzluk yaratır. Ancak köpeklerin bu alışkanlıklarının zamanla törpülenmesi ve düzeltilmesi mümkündür. Özellikle bebeklikte alınan köpeklerin daha sakin ve apartman yaşamına uygun olan köpekler olarak yetişmesi olasıdır. 

Evde köpek beslemek isteyen kişilerin ise bu durumu hem kendileri hem köpekleri hem de apartman sakinleri için daha kolay hale getirebilmelerinin bazı yolları vardır:

 • Hiçbir şekilde havlayan köpeklerinizi bu alışkanlıktan vaz geçiremiyorsanız apartmanınızın bahçesi müsaitse oraya sevimli bir kulübe yaptırabilirsiniz.
 • Köpeklerin birçok cinsi vardır. Bu cinslerin özelliklerine göre daha az havlayan ve apartman yaşamına uyum sağlayabilen cinsleri tercih edebilirsiniz. Evde beslenecek köpek cinsleri havlama huyları olmayan ve aşırı hareketli olmayan sakin köpeklerden oluşur.
 • Bazı köpekler çeşitli sebeplerle geceleri havlar. Karanlık olması, yalnız kalmaları gibi faktörleri giderdiğinizde köpeklerin havlamalarının kesildiğini göreceksiniz.
 • Özellikle bina içerisinde ve asansörde ağızlık takmanız faydalı olacaktır. Bu sayede evde köpek beslemek konusunda apartman sakinlerini korkutmamış olursunuz.
 • Köpeklerinizin tuvaletlerini apartman içerisinde ya da asansörlerde yapma ihtimallerine karşılık yanınızda gereken tedbirler olmalıdır.

Tüm bu faktörlere uyduğunuz sürece apartmanda ciddi rahatsızlıklar vermezsiniz. Bu da diğer komşularınızın zaman zaman ufak sesler olsa bile hoşgörülü olmalarını sağlar. Bu sayede sevimli dostunuzla birlikte bir evi rahatlıkla paylaşabilirsiniz. 

Köpekler cinslerine bağlı olarak bazen bahçede yaşamayı daha çok tercih edebilirler. Bu tarz köpekleri zorla apartman dairesinde tutmak yerine mümkünse bahçede bir yuva hazırlamak onların mutluluğu açısından daha iyi olacaktır.

Evde köpek beslemek isteyen herkes oldukça rahat şekilde bunu yapabilir. Onlara ayıracak vaktinizin olduğuna emin olduğunuzda, hemen köpek beslemeye başlayabilirsiniz. Evde köpek beslenir mi diye düşünerek sevimli dostlarınızdan vazgeçmeyin. Evlere ve apartman dairelerine uygun olan daha uysal cinsleri tercih ederek, tüm aşı ve kontrollerini de zamanında yaptırarak oldukça başarılı bir şekilde apartman dairelerinizde köpeklerinizle yaşayabilirsiniz. 

Kısırlaştırma, aşı, kişisel bakımları ve rutin kontrolleri gibi önemli noktaları ihmal etmeden yaptırın. Bunlar ve daha fazlası için bilgi almak isterseniz kliniğimize gelebilir ya da iletişime geçerek köpeklerinize dair aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz.

Köpek Beslemenin Faydaları

Evcil hayvanların insan hayatına yaptığı katkılar göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. En çok tercih edilen evcil hayvanlardan olan köpekler de insanların en sadık dostları olarak bilinir. Evde köpek beslemek isteyen kişilerin sayısı oldukça fazladır aynı zamanda da artmaya devam etmektedir. Özellikle miniklerin çok ilgi gösterdiği köpekler, evlerde, apartmanlarda, bahçelerde beslenebilir. 

Evde köpek beslemek konusunda kararsız olan kişiler, internette köpek beslemenin faydalarının ne olduğunu araştırır. İşte en basit haliyle sevimli dostlarımızla bir evi paylaşmanın faydaları:

 • Köpekler, insanların yalnızlık hissini alır. Bu da sizin modunuzu yerine getirir.
 • Gün içerisinde yaşanan stresli durumlar, onları ve onların size olan saf sevgilerini görünce bir anda kaybolur ve yerini huzura bırakır.
 • Özellikle küçük yaşlardan beri köpekle aynı evde yaşayan çocuklarda hayvan sevgisi başta olmak üzere sorumluluk bilinci, merhamet ve paylaşma gibi hayat boyu insan için önemli olan duyguların gelişmesine katkı sağlar.
 • Evde köpek beslemek sizi dış dünyanın zararlarından ve tehditlerinden korur, size adeta koruyucu bir arkadaş olurlar.
 • Düzenli yürüyüş yapmaları ve tuvalete gitmeleri gerektiği için sizi de hareketsiz yaşamdan kurtarır. Dolayısıyla başta kalp sağlığı olmak üzere sağlığınız için yararlıdır.
 • Yapılan araştırmalara göre gün içerisinde en az 10 dakika bir köpekle vakit geçirmek, başta depresyon olmak üzere birçok ruhsal soruna iyi gelmektedir.

Tüm bu yararları ve artılarıyla evde köpek beslemek oldukça avantajlı ve yararlıdır. Siz de evde köpek beslemek isteyenlerdenseniz, daha fazla beklemeden bir an önce sizin sevginizi bekleyen birçok köpekten birini seçin. İster bebeklik döneminden isterseniz de yetişkin olan köpeklerden alarak tüm bakım ve kontrollerini kliniğimizde yaptırdıktan sonra yeni dostunuzla yeni hayatınıza başlayın.

Köpek Beslemenin Zararları

Köpekler, tıpkı insanlar gibi duygusal hayvanlardır. Sahiplerinin üzgün olduklarını, çaresiz olduklarını ya da farklı bir sıkıntılarının olduklarını hissedebilirler. Birçok kişi bunlara rağmen evde köpek beslemek zararlı olabilir diye düşünebilir. Köpek beslemenin zararları elbette olabilir ancak bunlar kesin olmayan ve nadiren ortaya çıkabilecek zararlardır. İşte bunlardan bazıları:

 • Alerjisi olan kişilerde tüyleri sebebiyle solunum sorunu yaratabilir. Bu yüzden köpek sahibi olmadan önce kronik bir hastalığınızın olmadığından emin olun.
 • Eve tanımadıkları biri geldiğinde hırçın ya da agresif olabilirler. Bu köpeğinizin cinsiyle alakalı olduğu kadar yapısı ve yetiştirilmesi ile de alakalıdır.
 • Çok havlayan cinslerin apartmanlarda beslenmesi diğer bina sakinlerini rahatsız edebilir.
 • Bazı hastalıkları bulaştırma ihtimalleri vardır. Bu yüzden düzenli kontrolleri ve aşıları yapılmalıdır.

Tüm bu zararlara her köpeğin sebep olmaması, evde köpek beslemek konusunda genel olarak zararlı şeklinde kanıya varılmasını önler.Eğer siz de evde köpek beslemek istiyorsanız, köpeğinizi aldıktan sonra ilk işiniz Leylek Veteriner Kliniği olarak bize uğramak olsun. Bu sayede köpeklerinizin bakımları, kontrol ve aşıları profesyonel hekimlerimiz tarafından özenle yapılır.

Faydalı Linkler:

Evde Köpek Beslemek İçeriği