Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedim Su İçmiyor

Tüm canlılar, hayatta kalabilmek için bazı temel ihtiyaçları gidermek zorundadır. Bunlardan biri de su içmektir. İnsan hayatı için oldukça önemli olan su, diğer canlılar için de önemlidir. Ancak zaman zaman çeşitli sorunlardan dolayı su içmeme durumu görülebilir. Su içmeme sorununun en yaygın görüldüğü canlılardan biri de kedilerdir. Kedim su içmiyor şeklinde şikâyette bulunan sanıldığından da fazla kişi vardır.

Kedisi olan kişiler, tüm hayatları boyunca onların mutlu olması ve sağlıklı bir hayat yaşaması için uğraşırlar. Bunu sağlamak için de belirli kontrolleri yaptırmaları gerekir. Ancak bazı durumlar, gözlemleyerek de fark edilip önüne geçilebilir. Bu sorunlardan biri de kedi sahiplerinden sık sık duyduğumuz kedim hiç su içmiyor şikayetidir. Kedisinin belirli bir süredir su içmediğini fark eden oldukça fazla kişi, kedim su içmiyor neden sorusuna cevap aramak adına kliniğimize başvurmaktadır.

Kedilerin su içmemelerinin kedilere oldukça fazla zararı olabilir. Bunu erken fark etmek elbette bu sorunların daha çabuk fark edilmesini ve önüne geçilmesini sağlar. Kedilerin su içmemelerinin bazı zararları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Enerjilerinin düşmesi,
 • Gözlerde çökme,
 • Nefesinin yetmemesi ve nefes nefese kalma durumu,
 • Solgun diş etleri.

Bu durumlar kedilerin az su tüketiminin göstergesi olarak sunulabilir. Kedim su içmiyor diyenler, bunu demeden önce bu belirtilerin bazılarını da fark etmeleri gerekir. Kediler, son derece sevgi dolu, enerjik ve canlı hayvanlardır. Ancak su içmemek, onların hayatlarında ciddi zararlara ve farklılaşmalara sebep olabilir. Kedilerin su içmeme sorunlarının çözülmesi için genellikle klinik bir yardım almak gerekebilir. Bu sayede daha doğru ve tam teşhis ile sorun çözümlenmiş olur. Kedim su içmiyor diyen ve bu konuda endişelenenler mutlaka kliniğimize gelerek bu konuda destek alabilir ve iletişim bilgilerinden ulaşarak fazlasını da öğrenebilir.

Kedilerin su içmemesinin birçok sebebi olabilir. Kedi sahipleri sık sık kedim 3 gündür su içmiyor gibi şikayetlerle kliniğimize başvurur. Bu sebeplerin doğru tespit edilmesi son derece önemlidir. Çünkü sorunun doğru tespiti ile ancak kalıcı çözüm sağlanabilir. Kedilerin su içmemelerinin en yaygın görülen sebeplerinden bazıları:

 • Genetik sebeplerden dolayı kediler su içmeyebilir ya da içmiyor gibi görünebilir. Kedim su içmiyor diyenler öncelikle bazı belirtilerin de olduğundan emin olmak gerekir.
 • Kedide su sebebiyle başka rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu da kedilerin aslında başka sorunlarının olduğunun göstergesidir. Kedim su içmiyor diyenler altında yatan sebepleri öğrenmelidir çünkü su içtikçe bu rahatsızlıklarında artma ya da şiddetlenme olabilir.
 • Yaşadıkları ortamlarda bazı değişiklikler olması kedileri anında strese sokan bir durumdur. Bu yüzden yaşam bölgelerinin değişmesi, yaşadıkları yere yeni canlılar gelmesi ya da sevdiği biri ya da birilerinin gitmesi kedilerde strese sebep olabilir. Bu da kedilerin su içmeme gibi tepkiler vermesine sebep olabilir.
 • Eğer daha önce sokakta yaşamış bir kediniz varsa kedim su içmiyor şikâyeti duymanız çok olası. Çünkü önceki alışkanlıkları gereği kaptan su içme alışkanlıklarını edinmeleri zor olabilir. Bu yüzden başka herhangi bir yerden aslında su içiyor olabilir.
 • Kedilerde zaman zaman kısırlaştırma sonrası da su içmeme durumu görülebilir. Bu bir süre böyle devam eder ancak daha sonra su içmeye başlarlar.
 • Diğer hayvanlardan kedilerinize mikrop bulaşmış olabilir. Bu da başta iştah kaybı ve su içememe, yemek yiyememe gibi sorunlara sebep olarak kedilerde bu rahatsızlıkların ilerlemesine sebep olabilir.

Kedim su içmiyor diyenlerin bu sebepleri de göz önüne alarak dikkat etmeleri gerekir. Eğer endişe edecekleri bir durum olduğunu anlarlarsa ve su içmeme şikayetleri de devam ederse mutlaka kliniğimize gelerek gereken muayene ve teşhislerin yapılmasını, ardından da uygun tedavi ile kedilerin su içme alışkanlıklarının geri kazanılmasını sağlamak gerekir. Kedim su içmiyor şikayetiyle birçok kedi sahibi durumdan şikâyetçidir. Bu durumda kendileri ilaç alarak tedavi etmeye çalışmak yerine kliniğimize gelerek profesyonel bir destek almalıdır. Kedim su içmiyor ne yapmalıyım diye merak edenlerin ise yapmaları gereken öncelikle deneyimli hekimlerden destek almaktır. Bu yüzden kliniğimize gelerek kedilerinizin su içmeme sorunlarının altında yatan sebepleri öğrenerek buna uygun çözümler üretilmesi sağlanabilir.

Kedim Yemek Yemiyor Su İçmiyor

Su, canlılar için oldukça önemlidir. Gün içerisinde canlıya, vücuduna ve yaşına göre alması gereken su miktarları değişebilir. Bu durumlardan biri de kediler için geçerlidir. Kediler, neşeli, sevimli ve enerjik evcil hayvanlardan biridir. Kedilerin normalin dışında hareketler sergilemesi ya da alışkanlıklarını sergilememesi dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken bir durumdur. Kedim su içmiyor diyenler, kedilerinde bazı değişiklikler görerek ya da takip ederek bu durumu anlayabilir. Kedim yemek yemiyor su içmiyor diyerek durumu nasıl çözeceklerini merak eden endişeli kedi sahipleri son derece fazladır.

Kedim yemek yemiyor su içmiyor halsiz diyorsanız kedinizin zehirlenme ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Böyle bir sorun olması halinde acil veteriner kontrolü çok faydalı olacaktır. 

Kediler, su içmezken bir taraftan da yemek de yemeyebilir. Bu ise daha büyük bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Kedim su içmiyor ve yemek yemiyor diyenlerin kedilerinde büyük ihtimalle enfeksiyon gibi hastalıklar olması ya da depresyon durumu olması söz konusudur. Kedilerin hem yemek yememesi hem de su içmemesi kedilerin sağlıklarını ciddi anlamda bozan ve daha da kötüsü başka sorunları olmalarının en büyük göstergesidir.

Kedim su içmiyor diyen sevimli hayvanların sahipleri bu konuda oldukça endişeli olabiliyor. Bu konuda hemen endişelenmek yerine önce bazı farklılıklar yaparak bu durumun düzelip düzelmediğini tespit edebilirsiniz. Bunlardan ilki kedinize temiz su verin ve sık sık değiştirin. Buna ek olarak kediler bazen alışkanlıkları ile ters düşecek durumlara uyum sağlayamazlar. Bunlardan biri suyu içme şekilleridir. Bazı kediler eğer suyu birikintiden ya da farklı alanlardan içmeye alıştılarsa, daha sonra kaptan içmeye alışmaları zor olabilir. Kediler eğer farklı bir durumdan dolayı strese girerse, bu da su içmeleri ve yemek yemeleri gibi temel alışkanlıklarını kesmelerine sebep olabilir. Kedim yemiyor içmiyor diyen evcil hayvan sahipleri için kedilerde bu sorunu ortaya çıkaran ve en yaygın görülen nedenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastalık: kedilerin su içmeme ve yemek yememe nedenleri arasında en sık görülen sebep bir hastalıklarının olmasıdır. Diş sağlıklarının bozulması, enfeksiyon kapmaları, böbrek ya da sindirim sorunları en yaygın görülen sebepler arasında yer alır.
 • Yaşamlarında değişiklik: kediler stres olduklarında ya da yaşam alanlarında farklılık olduğunda yeme ve içme faktörlerinde bu tarz sorunlar görülebilir. Adapte olduklarında bu sorunların da zamanla düzeldiği görülür.
 • Diş hastalıkları: diş ve diş eti hastalıkları kedilerin su içme ve yemek yeme alışkanlıklarının bozulmasına sebep olabilir. Diş etlerinde solgun renk, kanama ya da ağızda koku gibi belirtilerin kedilerin diş ve diş eti hastalıkları olduğunu gösterir.
 • Parazit: dış parazit ve iç parazit hastalıkları kedilerde iştah kaybı ve su içmeme gibi sorunları ortaya çıkarabilir. Bu durumda parazit tedavilerinin yapılması gerekir.
 • Kısırlaştırma: bazı kedilerde kısırlık işlemi sonrası su içmeme ve iştah kaybı gibi sorunların ortaya çıktığı görülür. Kedim su içmiyor şikayetine sahip olanların bu faktörü de göz önünde bulundurması gerekir.

Kedilerin su içmeme sebepleri, büyük ölçüde tedavi edilebilir ve normale döndürülebilir. Kedim su içmiyor diyenler bir an önce Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize gelerek konuyla ilgili tüm teşhislerin yapılması ve ardından durumun tespit edilerek kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. 

Kliniğimizde bulunan profesyonel ve tecrübeli veterinerlerimiz sayesinde kedilerin su içmeme ve beraberinde gelen susuzluk sorunu nedeniyle yaşadığı sıkıntılar ortadan kaldırılmış olur. Siz de kedim su içmiyor sorunlarını çözmek ve onlarla sağlıklı ve uzun bir hayat geçirmek isterseniz kedilerinizde ortaya çıkan bu sorunları göz ardı etmemek ve destek almak gerekir. Tüm sorunlarla ilgili bilgiler almak ve fazlası için anında iletişim numaralarımızdan ulaşarak destek alabilirsiniz.

Kedi Kısırlaştırma Sonrası Su İçmiyor

Kedilerin su içmeme sebepleri arasında yaygın olarak görülen sebeplerden biri de kısırlaştırma sonrası yan etkiler. Kedim su içmiyor şikayetinde bulunanların büyük çoğunluğunun kedilerini kısa süre içerisinde kısırlaştırmış olduğu görülür. Kedi kısırlaştırma sonrası su içmiyor ise bu kedilerde meydana gelen travma ve korkudan dolayı olabilir. Bu dönemde kedilerinizle normalden daha fazla zaman geçirmeli ve onların normale dönmelerini hızlandırmaya katkı sağlamalısınız.Kedilerde kısırlaştırma hem sağlıkları için hem de kendi psikolojileri için önemlidir. Kısırlaştırma işlemi yapılan kedilerde bazı yan etkiler ve farklı davranışlar görülebilir. Kısırlaştırılmış kedi su içmiyor kanısı da genel anlamda doğrudur. Gerçekten kısırlaştırma işlemi yapılan kedilerde belirli bir süre su içmeme ve yemek yememe durumu görülebilir. Ancak bu durum ortalama 48 saat sürer ve daha sonra kedileriniz normal düzenlerine yavaş yavaş dönmeye başlar.

Faydalı Linkler:

Kedim Su İçmiyor İçeriği