Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedi Beslemek

Evcil hayvanlar, hayatlarımızda yer alan ve bizlere pozitif etkiler yapan canlılardır. Evcil hayvanlar hem çocukların hem de yetişkinlerin oldukça sevdiği ve evlerinde ya da bahçelerde beslediği canlılar olarak bilinir. Günümüzde giderek artan evcil hayvan besleme durumu mevcuttur. Evlerde en çok beslenen evcil hayvan türlerinden biri de kedilerdir. Kedi beslemek insanların hayatlarına olumlu etki kattığı kadar, onların hayatlarına da sevgi dolu dokunuşlar yapmanızı sağlar.

İri gözleri, birbirinden farklı renkleri yumuşacık tüyleri ile insanların kalplerini yumuşatan sevimli dostlarımızdır. Gün geçtikçe kedi besleyen ve kedi beslemek isteyen insanların sayısı giderek artmaktadır. Kedi beslemek insanların pozitif anlamda etkilenmesini, enerji kazanmasını, hayata daha güzel bakmasını sağlıyor. Onların yumuşacık tüyleri, sevgiyle bakan gözleri, sizi sahiplenmesi paha biçilemez bir duygudur. Kediler, sahiplerini benimseyerek onları zaten kısa olan hayatları boyunca sahiplerini unutmazlar. Onlar evde olmadığında, uzun süre tatile gittiklerinde ya da ilgisiz bıraktıklarında hemen bunu fark ederler. Bu yüzden kediler de tıpkı insanlar gibi duygusal ve sevgiye muhtaç canlılardır.

Kedi beslemek, insanları olumlu etkilediği kadar kedileri de oldukça olumlu etkiler. Kimsesiz, sevilmeyen, sıcak bir yuvada, sıcak bir kucakta tüyleri okşanmayan kediler daha agresif ve bir o kadar da mutsuz olurlar. Ancak sıcak bir yuvaya kavuştuklarında, onları bırakmayacaklarını bildiklerinde giderek azalan agresif halleri, yerini mutlu ve huzurlu bir kedi ömrüne bırakır.

Kedi beslemek isteyenler, kedilerinin bakımlarını, beslenmelerini ve diğer kontrollerini doğru ve zamanında yaptırmalıdır. Aynı zamanda kedilerin mutlu olması, sevgiyle yaşamaları ve sizleri de mutlu etmeleri son derece önemlidir. Bu yüzden bu bakımlarını aksatmamak, doğru ve eksiksiz şekilde sürdürmek önemlidir. Kedilerinizin sizi mutlu etmesi kadar sizin de onları mutlu etmeniz karşılıklı ve sonsuz bir bağ ve ilişki kurulmasını sağlar.

Kedi beslemek konusunda tedirginlikleri olanlar da vardır. Özellikle çocukların küçüklükten beri gelen kedilere olan düşkünlükleri, ilerleyen dönemlerde bir kedi alma isteğine dönebilir. Ancak anne ve babalar evde kedi beslemenin faydaları ve zararları hakkında araştırma yaparak karar vermek isterler. Bu sayede karar vermek isterler.

Kedi Beslemenin Faydaları

Evcil hayvanların insan hayatlarına verdiği olumlu etkiler birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Kedi beslemek, her açıdan hem besleyenlere hem de kedilere birçok açıdan fayda sağlar. Evlerine kedi almayı ve beslemeyi düşünenler de bunları merak eder. Kedi beslemenin manevi faydaları olarak bakıldığında ilk olarak merhamet duygusunu geliştirdiği bilinir. Çocukluktan beri geliştirilen bu duygu, ileriki yaşamında merhametli, insanlara karşı sevgi dolu, iyi bir insan olmasını sağlar. Çocuklarda özgüveni de arttıran kedi besleme, aynı zamanda eve de bereket getirdiği için tavsiye edilmiştir.

Evlerinde yumuşacık tüyleri ile kedilerini seven kedi sahipleri, çevrelerine de kedi beslemenin faydalarını anlatırlar. Kedi beslemenin insana faydaları olarak ilk sırada insanların stresini azaltması gösterilir. Günlük yaşam koşuşturması, iş stresi ve diğer birçok faktörden dolayı artan stres faktörü, kedilerin yumuşacık tüyleri ile azalır. Çocuklarda sevginin, merhametin ve sorumluluk duygusunun artmasını sağlar. Kedilerin mamaları ve suyu ile ilgilenen, onları her an sevgileri ile besleyen çocuklar, ileriki yaşamlarında sorumluluk sahibi, sevgi dolu insanlar olur. Onların sorumluluklarını almaları, onları sahiplenerek sevgilerini vermeleri hatta fedakarlıklar yapıp onlarla ilgilenmeleri ileriki yaşamları için çok büyük bir yatırım ve fayda sağlar. Özellikle belirli bir yaştan itibaren evde kediyle büyüyen çocuklar, diğer çocuklara göre daha sevgi dolu, paylaşımcı ve sorumluluklarını bilen çocuklar olurlar.

Kediler de tıpkı insanlar gibi duyguları olan canlılardır. Sevildiklerini hissettiklerinde, sevgi gördüklerinde bunu anlarlar. Aynı şekilde sahiplerinin de üzgün ya da mutsuz olduklarını anlarlar. Sizlerin sevgisiyle mutlu olan sevimli kediler, sizleri de severek karşılıklı olarak sevgi dolu bir ilişki yürütmenizi sağlarlar. Kedi beslemek zor mu merak edenler de oldukça fazladır. Kedi beslemek, evde beslemesi kolay olan hayvanlardandır. Kendi vücut temizliklerini yapabilmeleri, tuvaletlerini yaratılışları gereği kuma yaparak örterler. Bu da kedilerin aslında bilmeleri gereken her şeyi zaten bildiklerini gösterir. Bu yüzden aslında yapmanız gereken yalnızca onları sevgi dolu bir evde yaşatmaktır. Ancak elbette bakımları, aşıları ve gereken kontrolleri düzenli olarak yapılmalı ve aksatılmamalıdır.

Kedi Beslemenin Zararları

Kedi beslemenin faydalarını merak edenler, aynı zamanda zararlarını da merak ederler. Özellikle tüylü bir hayvan olmaları acaba ne gibi zararlar verebileceklerinin merak edilmesine sebep olur. Kedi beslemenin zararları olarak belirtilecek herhangi bir araştırma sonucu bilgi yoktur. Kedi beslemek, eğer farklı bir sağlık sorunu yoksa herhangi bir zarar teşkil etmez. Tüye ya da kediye alerjisi olanlar, kedi beslemesi uygun olmayan kişilerdir. Ancak bu kişilerin kendi sağlık sorunlarından kaynaklanır. Bu tarz şikâyeti olmayan kişilerin kedi beslemelerinde herhangi bir zarar yoktur.

Kedi besleyen kişilerin tek şikâyet ettiği konu ise sürekli sevgi isteyen bu sevimli dostlarının onları hiç yalnız bırakmamasıdır. Dolayısıyla kediler sizlerin hiçbir zaman yalnız kalmasını istemez ve hep yanınızda olarak yumuşacık tüylerini sevmenize izin verirler. Bu da sizleri stresten ve sevgisizlikten kurtaran önemli bir durumdur. 

Yumuşacık pamuk gibi tüylerini, iri renkli gözlerini, sizleri her yerde arayan o telaşlı hallerini görünce zaten siz de artık bir an bile onlardan ayrılmak istemeyeceksiniz. Kedilerin sizlere verdiği sevgi ve sonsuz sıcaklık, sizleri de mutlu edecek ve onlara bağlı olmanızı sağlayacaktır. Hayatlarınıza kattıkları olumlu durumlar, yaşattıkları güzel duygular ve farkında olmadan sizin de onlara sunduğunuz sıcak bir yuva ile birbirinizin en yakın dostu olacaksınız.

Kedi beslemeyle ilgili merak edilen konulardan biri ise kedi beslemek hamile kalmaya engel mi sorusunun cevabıdır. Bunun için bilinen kesin bir tanı olmasa da kediler hamile kalmayı etkilemez. Ancak eğer bir kediniz varken gebelik planlıyorsanız mümkün olduğunca kedinizin tuvaletini ve kumunu siz değiştirmeyin. Ya da mutlaka bir eldiven giyerek temizleyin. Bu tarz ufak önlemler aldığınız zaman herhangi bir sorun teşkil etmez. Aynı şekilde hamilelikte kedi beslemenin zararları da merak edilmektedir. Hamileyken kedi beslemenin bilinen büyük bir zararı yoktur. Eğer annede herhangi bir alerjik durum yoksa ve doktor kontrolleri ile bir sakınca görülmediyse hamileyken kedi beslemenin zararı yoktur. Kediler de duygusal canlılar olduğu için zamanla annenin karnında bir bebek olduğunu hisseder, buna göre davranarak özenli davranışlarda bulunurlar.

Kedi beslemek isteyerek bir kedi alanlar ya da sahiplenenler, mutlaka kedilerinin kontrollerini, aşılarını ve bakımlarını doğru yaptırmalıdır. Kedi beslerken mama seçimleri ve kedinin herhangi bir özel diyet gereksinimi varsa seçilen mamalar ve mamaların miktarları önem arz eder. Bu durumda veterinerin tavsiye ettiği beslenme düzeninde ilerlemek faydalı olacaktır. Siz de kedi beslemek ve kedilerinizin bakımları, aşıları ve kontrolleri ile ilgili destek ve yardım almak için Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize gelebilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedi Beslemek İçeriği