Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
dış parazit ilacı uygulaması 2

Dış Parazit

Zararlı mikroorganizmalardan olan dış parazitler, üzerinde bulunduğu canlıya oldukça zarar verir. Dış parazit kedi ve köpek gibi canlılarla yaşayan, tüm ihtiyaçlarını da bu canlıdan karşılayan zararlı mikroorganizmadır. 

Üzerinde yaşadığı canlının başta besinleri olmak üzere yararlı ve faydalı olan her şeyinden yararlanan dış parazitler, bu yüzden canlının halsiz ve bitkin olmasına, hasta olmasına sebep olur. 

Fark edilmediğinde daha ciddi sorunlara ve rahatsızlıklara sebep olabilecek olan dış parazitler, uzmanlar kontrolünde bilinçli şekilde tedavi edilmelidir.

dış parazit ilacı uygulaması 1

En sık görülen dış parazit türleri pireler, bitler ve kenelerdir. Üçü de gözle görülebilir şekilde olan bu parazitler, evcil hayvanlarımızda da görülebilir.

  • Pireler: Çok hızlı hareket eden pireler, zıplama özelliğine de sahiptir. Ortalama 30 gün kadar yaşarlar ve bulunduğu canlının üzerinde çoğalabilirler. Fark edilmezse kalıcı olabilecek ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilirler.
  • Bitler: Emen ve ısıran pire şeklinde iki ayrı türü vardır. Deri döküntüsü gibi bölgeleri tercih ederler ve insanlara hayvanlardan geçmezler.
  • Keneler: Bit ve pireye göre daha fark edilebilir olan keneler, yanlış müdahalede oldukça zarar verici olabiliyorlar. Vücutta çengelleri ile tutunan keneler, çıkarılmaya çalışıldığında da kafalarını deri altında bırakabilir. Bu da daha sonra daha büyük hasarlara yol açabilir.

Dış parazitlerden hayvanlarınızı korumak oldukça önemlidir. Ancak elde olmadan da hayvanlarınıza dış parazit bulaşabilir. Bu durumda uzman ve başarılı hekimlerden oluşan kliniğimize gelerek belirtileri konusunda bilgi edinebilir, tedavi hizmeti alabilirsiniz.

Dış Parazit Nedir?

Evcil hayvan sahipleri sıklıkla dış parazit nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir gibi soruların cevaplarını ararlar. Dış parazitler, çeşitli yollarla ve çeşitli alanlardan hayvanlarınıza bulaşan zararlı ve rahatsız edici küçük canlılardır. Dış parazit olarak bilinen canlılar, hayvanların derisinin altında, tüylerinde ya da derisinin üzerinde yaşar. Parazitler, otlar ve çimenlik alanlar gibi bölgelerden bulaşabilir. Buna ek olarak diğer hayvanlarla da içli dışı olan hayvanlarınıza parazit bulaşma ihtimali vardır.

En yaygın olan dış parazit türleri, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında daha sık görülmeye başlar. Dış parazitler zamanında fark edilmediğinde ciddi sıkıntılar verebilir ve birçok farklı soruna da sebep olabilir. Bu yüzden evcil hayvanlarınızın düzenli olarak parazit aşılarını yaptırmalı ve belirli aralıklarla derilerini, tüylerini ve hayvanlarınızın genel davranışlarını takip etmelisiniz. Herhangi bir durumda parazit kaptığından şüphelendiğinizde Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize gelebilir ve profesyonel veteriner hekimlerimizden destek alabilirsiniz.

Dış parazitin önüne geçmek için aşılama oldukça önemlidir. Aşılama sayesinde hayvanlarınızda parazit görülme olasılığı azalır. Aynı zamanda eğer hayvanlarınızda parazit olduğunu ya da kapma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorsanız dış parazit ilacı kullanmanız gerekir. Ancak bu ilaçları bilinçsizce reçetesiz olarak almak yerine, bu işi bilen hekimler kontrolünde almak daha doğru olacaktır. Veteriner hekimlerimiz de bu konuda sizler ve değerli dostlarınız için hizmet verir. Çeşitli kontrollerden geçirdikleri hayvanlarınız için en uygun olan ilaç ve tedavi yöntemlerini uygulayarak kısa sürede dış parazit sorunundan kurtulmanızı sağlar.

Dış Parazit İlacı

Evcil hayvanlarda çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan dış parazitler, ortaya çıktığında bir an önce tedavi edilmelidir. Eğer gereken tedavi zamanında yapılmazsa hayvanlarınızda ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Evcil hayvanlarda dış parazit genelde gözle görülür şekilde olur. Dolayısıyla bunu fark ettiğinizde hemen Leylek Veteriner Kliniğine gelerek doğru tedaviye başlanmasını tavsiye ederiz. Her bir parazitin kendine göre özellikleri olmasından dolayı ilaçları da buna göre olmaktadır. Bu yüzden dış parazit ilacı veteriner hekim tarafından uygulanmalıdır.

Günümüzde hayvanlarında dış parazit olduğunu fark eden birçok kişi hemen eczaneden ilaç alarak kullanmak isteyebilir. Ancak bu hayvanlarınız için risk oluşturan bir durumdur. Çünkü bilinçsizce ve gereken muayeneler yapılmadan alınan ilaçlar hayvanlarınıza zarar verebilir. Bu yüzden veteriner hekimlerimize görünerek gereken tarama ve incelemeler sonucunda parazitin türü tespit edilmeli ve buna göre ilaç verilmelidir. Genelde damla şekilde olan bu ilaçlar, hekimin uygun geldiği formda ve sürede kullanılmalıdır. Düzenli kullanım sonrası kısa sürede parazitlerden kurtulursunuz ve hayvanlarınız da eski sağlıklı günlerine ve neşelerine kavuşabilir.

Dış Parazit Aşısı

Dış parazitin en sık görüldüğü hayvanlarda dış parazit aşıları oldukça önemlidir. Belirli bir haftalığa gelen hayvanlarda artık dış parazit aşısı yaptırma zamanı gelmiştir. Bu dönemden sonra en fazla iki ay gibi aralıklarla aşılar yenilenmelidir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarının gelmesiyle bu süre ayda bire de düşürülebilir. Bu sayede hayvanlarınıza dış parazit bulaşmaması ve yayılmaması için gereken önlemleri almış olursunuz.

Birçok hayvan sahibi dış parazit aşısı ne işe yarar damla almak daha doğru diye düşünerek henüz parazit kapmamış hayvanlarında, reçetesiz olarak damla ve ilaçlar uygulamayı düşünür. Ancak dış parazit aşısı salgıladığı antikorlar sayesinde hayvanlarınızdan parazit ve türevlerini uzak tutar. Bu da parazitli bir hayvanla temasında bile kolay kolay parazit kapmamasını sağlar. Hayvan sahiplerinin merak ettiği konulardan biri olan dış parazit aşısı ne kadar sorusunun ise net bir cevabı yoktur. Hayvanın türü ve yaşına göre değişen dış parazit aşı fiyatları hakkında bilgi edinmek ve daha fazlasını öğrenmek için Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizle iletişime geçebilirsiniz.

Düzenli olarak dış parazit aşısı yaptırılan hayvanlarda, aşının etkisi oldukça fazladır. İlk yapılan hayvanlarda ise dış parazit aşısı ne zaman etki eder sorusunun cevabı yaklaşık 24 saat olarak verilebilir. Bundan sonra yavaş yavaş hayvan vücudu parazitlerden korunmaya ve onlara karşı bağışıklıklarını güçlendirmeye başlar. Hayvanlarınıza dış parazit aşısı yaptırmak ve düzenli takip ettirmek önemlidir. 

  • Kedi Aşı Takvimi sayfamızı inceleyebilir ve diğer aşı türleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Köpek Aşı Takvimi sayfamızı inceleyebilir ve diğer aşı türleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dış Parazit Tasması

Dış parazitten korunma yöntemlerinden biri olan dış parazit tasması oldukça yaygındır. Evlerde beslenen ve kolay bir şekilde dışarıdan ya da diğer hayvanlardan dış parazit kapan hayvanlar için geliştirilen dış parazit tasmaları, hayvanlarınızı bu parazitlerden korur. Pire ve bit gibi parazitler başta olmak üzere bu tarz parazitlerden koruyan ve bir şekilde onların gelmesini engelleyen bu tasmalar, %100 etkili değildir. Ancak büyük oranda parazitlerden koruma sağladığı için evcil hayvanlar için tercih edilir.

Evcil hayvanlarınızda dış parazit kontrolünü düzenli olarak yapmalı ve önlem amacıyla da bu tasmaları kullanmalısınız. Bu sayede evcil hayvanlarınızın parazit kapma ihtimalini en aza indirirsiniz. Ancak dış parazitle savaşta en önemli faktör ise aşılardır. Dış parazit aşılarının tam ve düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir.

Evcil hayvanlarınızda gördüğünüz dış parazitler ya da dış parazit şüphesi gibi durumlarda Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizden gereken hizmeti alabilirsiniz. Tecrübeli ve profesyonel veteriner hekimlerimiz sizleri dış parazitler konusunda bilgilendirecek, sevimli dostlarınızda yaptıkları kontroller ile mevcutta sorun varsa bunlar için de gereken tedavileri en başarılı şekilde uygulayacaktır. Bu sayede hem siz hem de dostlarınız mutlu ve rahat olacak, dış parazit sorunundan kurtulacaksınız. 

Faydalı Linkler:

Dış Parazit İçeriği