Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedi Göz İltihabı

Kedinizin gözleri şişmiş, yapışkan veya sulanmış bir yapısı mı var? Aynı zamanda kediniz sık sık gözlerini patileriyle ovuşturmak zorunda mı kalıyor? Bu, kedinizdeki konjonktivitin (kedi göz iltihabı) bir belirtisi olabilir.

Kedi gözü iltihap kedilerde yaygın bir hastalıktır. Başlangıçta bu enfeksiyon genellikle göz kapaklarının iç kısmındaki mukoza zarlarını etkiler. Ancak iltihap gözün diğer bölgelerine de hızla yayılabilir. Konjonktivit tedavi edilmezse kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle iltihabı erken tespit etmek için Leylek Vet Veteriner Kliniğimize gelebilir ve veteriner hekimimizden gerekli tedaviyi alabilirsiniz.

Kedilerde Blefarit, yaşı veya sağlığı ne olursa olsun her kedide bu göz enfeksiyonu gelişebilir. Ciddi sonuçları önlemek için enfeksiyonun erken tespit edilmesi önemlidir.

Gözleri iltihaplı kedi için iltihabın virüs, bakteri, mantar veya daha önce geçirilmiş hastalıklar gibi bulaşıcı nedenleri olabilir. Bu tür konjonktivit diğer hayvanlara bulaşıcıdır. Bulaşıcı olmayan konjonktivit genellikle gözdeki tahriş, yaralanma veya yabancı cisimlerden kaynaklanır.

Gözü iltihap kapmış kedi örneğin, gözde veya konjonktivada tahriş, hava akımı, toz veya sigara dumanından kaynaklanabilir ve sonuçta kedinizde göz iltihabına yol açabilir. Alerjiler sadece insanlarda ortaya çıkmaz. Evcil hayvanlarımızın da birçok şeye alerjisi olabilir. Pire ısırığı alerjisi en çok kedilerde görülür, bunu polen, toz akarları veya küf sporlarına karşı alerjiler takip eder. Bunlar kedilerde göz iltihabı şeklinde kendini gösterebilir.

Gözü iltihaplanan kedi için kavgalar nedeniyle yaralanmalar da kedilerde konjonktivite neden olabilir. Konjonktivanın hasar görmesi başlangıçta gözde tahrişe ve ardından iltihaplanmaya neden olabilir. Kum, toz taneleri, bitki parçaları veya kirpikler gibi yabancı cisimler de gözün mukoza zarını tahriş edebilir ve iltihaba yol açabilir. Bazen kedinin nazolakrimal kanalı tıkalı veya çok dar olabilir, bu da gözlerin sulanmasına ve incinmesine neden olabilir.

Yavru Kedi Göz İltihabı

Yavru kedinizin göz enfeksiyonundan mustarip olduğundan şüpheleniyor musunuz? Hiç vakit kaybetmeden Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizi ziyaret edebilirsiniz ve gerekli tedaviyi deneyimli veteriner hekimimizden alabilirsiniz. Veteriner hekimimiz yavru kedi göz iltihabı için kedinize yakından bakabilir ve tedavi almanın mantıklı olup olmadığı konusunda size bir değerlendirme verebilir.

Gözleri iltihaplı yavru kedi bu hastalık ile sık sık karşılaşır. Tedavi edilmezse enfeksiyon, göz kapaklarının iç kısmındaki başlangıçta etkilenen mukozalardan diğer bölgelere yayılabilir ve bu da kalıcı hasara neden olabilir. Konjonktivitten şüpheleniliyorsa veteriner hekimimize gidilmesi, hastalığın erken tanınması ve daha da kötüleşmesinin önlenmesi açısından önemlidir.

Kedi Göz İltihabı Belirtileri

Kedi göz iltihabı belirtileri şu şekildedir:

 • Kedi ağrıyan gözünü ovuşturur veya sık sık göz kırpar,
 • Konjonktiva kırmızı ve şişmiş gözler olur,
 • Kedi hapşırır veya burun akıntısı yaşar,
 • Gözler sulanır,
 • Kedi parlak ışıktan kaçınır,
 • Kalın göz akıntısı olur,
 • Kedi kafasının sevilmesine izin vermez.

Bu belirtilerden bir veya birkaçının ortaya çıkması, kedinizin göz enfeksiyonu olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle sevimli kedinizi yakından izleyin. Kedinizin gözünde iltihap varsa göz akıntısı (varsa) başlangıçta berrak ve sıvı olacaktır. Zamanla bu, sümüksü, viskoz ve hatta cerahatli hale gelir. Ayrıca bazı durumlarda kedinizin şiddetli şişlik nedeniyle gözünü açması da zorlaşabilir.

Kedi Göz İltihabı Tedavisi

Enflamasyonun daha şiddetli olması durumunda kedi göz iltihabı tedavisi için veteriner hekimimiz çeşitli tedavi seçenekleri önerebilir:

 • Merhemler (iltihap önleyici madde dekspantenol ve A vitamini içerir ve ancak veterinerimiz tarafından verilebilir.)
 • Göz damlası
 • İlaçlar (antibiyotikler, antiviraller veya kortizon)
 • Ameliyat

Kedilerde göz enfeksiyonunun nedenleri ve tetikleyicileri farklı olabilir. Bu nedenle, kedinize en uygun tedaviyi sunabilmek için bir kliniğimizi ziyaret etmeniz önemlidir. Konjonktivitin nedenine bağlı olarak kedinizdeki konjonktivitin tedavisi değişir.

Yavru kedi göz iltihabı nasıl geçer? Kedilerde konjonktivitin güvenilir teşhisini yalnızca veteriner hekimler yapabilir. Bunun için, kedinizin gözü yabancı cisimler veya yaralanmalar açısından yakından incelenir ve göz iltihabından virüs veya bakteri gibi hangi nedenlerin veya tetikleyicilerin sorumlu olduğu belirlenir. Diğer kedi hastalıklarını dışlamak için veteriner hekimimiz bir anamnez alacaktır. Size, renksiz mukuslu göz akıntısı, yorgunluk veya kedinin ateşi olup olmadığı gibi ortaya çıkan semptomları soracaktır. 

Enfeksiyöz konjonktivit kediler için bulaşıcı olduğundan, kedinizin aşı durumunu ve diğer hayvanlarla temas hakkındaki bilgileri bilmek de önemlidir. Daha sonra kedinin etkilenen gözü ayrıntılı olarak incelenir. Bir çubukla virüs veya bakteri gibi patojenlerin kontrol edilmesine yardımcı olur. Veteriner hekim ayrıca korneanın hasar görüp görmediğini veya nazolakrimal kanalın tıkalı veya daralmış olup olmadığını görmek için kedinin gözünü özel bir lamba altında dikkatle inceler.

Kedi göz iltihabı ilacı elbette vardır fakat ilaçlar sadece veteriner hekimlerimiz tarafından uygulanabilir ya da reçete edilebilir. İlaç ve ilaç dışı ürünleri tek başınıza uygulamamanız çok önemlidir. Antibiyotik, antiviral veya kortizon içeren ilaçlar merhem, göz damlası veya ağızdan verilebilir. Bu durumda veteriner hekimimizden tavsiye almanız önemlidir. Kortizonun ancak kedi gözünün korneası sağlamsa kullanılabileceğini lütfen unutmayın.

Kedi göz iltihabı kremi elbette vardır fakat ancak veteriner hekimimiz tarafından verilebilir. İlaç ve ilaç dışı ürünleri tek başınıza uygulamamanız çok önemlidir.

Kedinizin gözünde herhangi bir problem olduğunu düşünüyor ya da gözlemliyorsanız Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize gelerek muayenesini yaptırabilir, profesyonel bir tedavi hizmeti alabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedi Göz İltihabı İçeriği