Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kuduz Titrasyon Testi

Evcil hayvanlarımız, hayatlarımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Bu yüzden her anlarımızda yanımızda olmalarını istediğimiz evcil hayvanlarımızın gereken bakımlarını ve sağlık kontrollerini de ihmal etmememiz gerekir. Elbette evlerimizde her an yanlarımızda olan sevimli dostlarımız, peki ya biz tatile giderken ne yapacak? Bu konu artık sorun olmaktan çıkan bir konudur. Özellikle yurt içi tatillerinde artık rahatlıkla evcil hayvanlarımızla tatile çıkabiliyoruz. Peki ya yurt dışı seyahatlerimiz? Yurt dışı seyahatlerimizde de artık evcil hayvanlarımızı yanımızda götürmemiz mümkün ancak bir şartla: kuduz titrasyon testi. Elbette yurt dışına evcil hayvanlarınızı çıkarırken birçok prosedür var ancak bunlar arasında en önemli olanlardan biri de bu kuduz titrasyon testi olmaktadır.

Kuduz titrasyon evcil hayvanlarınıza uygulanan ve aslında kuduz aşısı olduklarının ispatı niteliğinde olan bir antikor testidir. Testin uygulanması için kuduz aşısı yapıldıktan sonra 1 ay geçmiş olması gerekir. Bu sayede kuduz aşısı ile evcil hayvanınızda mevcut olan antikorların tespiti sağlanır. Bu test ile oldukça tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan kuduzun, uluslararası şekilde dolaşması ve diğer canlıları da tehdit etmemesi sağlanmış oluyor. Bulaşıcı ve ölümcül olan kuduza yakalandıktan sonra tedavisinin de olmaması, uluslararası ortamda böyle bir tedbir alınmasını zorunlu kılmıştır. Bu sayede yayılma ve bulaş hızının artmasının ciddi ölçüde önüne geçilir.

Uluslararası olarak seyahat edecek olan evcil hayvanlarınız için kuduz titrasyon testi 2024 uygulamaları da aynı şekilde devam etmektedir. Evcil hayvanların uluslararası taşınma sürecinde önemli bir adım olan kuduz titrasyon testi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Birçok ülke evcil dostlarınızın seyahati ve ülkeye girişi için bu testi zorunlu olarak istemektedir. Sevimli dostlarının canlarının yanmasından korkan birçok hayvan sever, kuduz titrasyon testi nasıl yapılır sorusunun cevabını aramaktadır. Testler öncelikle yetkili kişiler tarafından yetkili olan laboratuvarlarda yaptırılması gerekir. Sevimli dostunuzdan alınan kan ile gerçekleştirilen bu test sonucunda evcil hayvanınızda kuduz antikorunun olup olmadığına ilişkin sonuç çıkar. Bu da kuduz aşılarının yaptırıldığını ve bir tehlike arz etmediklerini gösterir. Böylece evcil hayvanınızı evde yalnız bırakmaz, onunla da seyahatin keyfini çıkarırsınız.

Kuduz Titrasyon Testi İsteyen Ülkeler

Bir yurtdışı seyahatiniz var ve evcil hayvanınızı da götürmek istiyorsunuz. Ancak gideceğiniz ülkeye evcil dostunuzu götürebilecek misiniz, ne yapmanız lazım bunları merak ediyorsunuz. Öncelikle gideceğiniz ülkenin kuduz titrasyon testi isteyip istemediğini öğrenmeniz gerekir. Eğer istiyorsa bunun için yapılması gerekenleri zaman geçmeden yapmalı ve seyahatinizi ona göre planlamalısınız. Kuduz titrasyon testi isteyen ülkeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle Avrupa Birliğine üye olan tüm ülkelere evcil hayvanınızla gidecekseniz hepsi için de kuduz titrasyon testi yaptırmanız gerekir. Kuduz aşısı yaptırdıktan sonra en az 30 gün geçmesi gerekir. 30 gün bekledikten sonra yaptırabileceğiniz bu testten 3 ay sonra alacağınız diğer sağlık sertifikaları ile Avrupa Birliğine seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Singapur, Japonya, İsrail, Azerbaycan, Kolombiya, Sırbistan ve Tayvan ülkelerine evcil hayvanlarınızla giderken, titrasyon testine ek olarak başka özel testler de yaptırmanız gerekiyor.
  • Yeni Zelanda, Hong Kong ve Avustralya ise her seyahatiniz için ayrı bir test ister. Bu yüzden planlarınızı bunu göz önünde bulundurarak yaptırmanız gerekir.

Kuduz titrasyon testi için numune gönderilmesi, alınan kanın laboratuar ortamında incelenmesi ile sonuçlanır. Kuduz titrasyon testi formu gönderildikten sonra sonuçlar geldikten sonra plan tarihlerinizi netleştirebilirsiniz. Kuduz titrasyon testi geçerlilik süresi ise bir kere bu testi yaptırdıktan sonra geçerlidir. Tabi kuduz aşılarının düzenli olarak bundan sonra da yaptırılması gerekir. Bu da aşı kartından kontrol edilebildiği için sürekli kuduz titrasyon testi yaptırmanıza gerek yoktur.

Kedi Kuduz Titrasyon Testi 

Uluslararası seyahatlerde ciddi ölçüde önem arz eden kuduz titrasyon testi(kedi titrasyon testi olarak da bilinir) ile evcil hayvanlarınızı yalnız bırakmak zorunda kalmadan seyahat edebilme imkanı elde edersiniz. Testi yaptırdıktan yaklaşık 4 – 6 hafta sonra test sonucu alınır ve bundan 3 ay sonrası için yurtdışı seyahati yapabilme fırsatı elde edersiniz. Bu yüzden tahmini seyahat tarihinden yaklaşık 5 – 6 ay öncesinde bu testi yaptırmanız, bir aksaklık olmaması açısından önemlidir.

Kedileriyle seyahat etmek isteyen kedi sahipleri de kedi kuduz titrasyon testi yaptırarak seyahatlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Günümüzde birçok ülke bu test ile uluslararası dolaşıma izin vermektedir. Hem diğer hayvanların sağlıkları, hem diğer insanların sağlıkları hem de oldukça tehlikeli ve ölümcül olan bu hastalığın uluslararası olarak dolaşıma sokulmaması için bu testin önemi büyüktür. Sizler de kedilerinizle yurt dışı planı yapacaksanız kedi kuduz testi yaptırmanız gerekir.  Kedi kuduz testi için kliniğimize gelerek kan alımı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ardından Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilerek laboratuvar ortamında incelendikten sonra sonuçlanması beklenir.

Köpek Kuduz Titrasyon Testi

En çok tercih edilen evcil hayvanlardan biri olan köpekler, oldukça duygusal canlılardır. Dolayısıyla yalnız bırakılmaktan da hiç hoşlanmazlar. Bu durum onları depresyona ve içe kapanıklık durumuna sebep olabilir. Bu yüzden yurtiçi ya da yurtdışı tüm seyahatlerinizde köpeklerinizi de yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz. Köpek kuduz titrasyon testi(köpek titrasyon testi olarak da bilinir) de bu yüzden köpeklerinizle yurt dışı seyahatlerini mümkün kılan bir testtir. Bu testi yaptırdıktan sonra köpeklerinizle seyahatlerinizi planlayabilirsiniz.

Köpek kuduz testi ile köpeklerinizin kuduz aşılarının yapıldığını ve bu yüzden de vücutlarında antikorlara sahip olduğunu gösteren sonuçları alırsınız. Bu sayede yurt dışı seyahatlerinizde bu testi isteyen tüm ülkelere planlarınızı yapabilirsiniz. Ancak bazı ülkeler, kuduz titrasyon testi dışında başka testler de isteyebilir. Bu yüzden gideceğiniz ülkeyle ilgili araştırmalarınızı önceden yapmanız ve ona göre bir hazırlık yapmanız faydalı olacaktır.

Kuduz Titrasyon Testi Ücreti

Evcil hayvan sahipleri, kedileri ya da köpekleriyle bir yurt dışı tatili planlarken yapılması gerekenleri detaylarıyla araştırır. Burada dikkat ettikleri konulardan biri de kuduz titrasyon testi ücreti hakkında bilgi almaktır. 2024 yılı için ücretlerin ne olduğu ve yaptırılmasının çok maliyetli olup olmadığı merak edilir. Evcil hayvanlarıyla sağlıklı ve mutlu bir hayat için tatillerinde bile onlarla vakit geçirmek isteyenler, özellikle yurt dışı tatilleri için çoğu ülkede zorunlu olan kuduz titrasyon testlerini yaptırmak isterler. Ancak ücretler de merak ettikleri bir konudur.

Kuduz aşılarının olup olmadığını göstermede önemli bir test olan kuduz titrasyon testinin ücreti değişkenlik göstermektedir. Net bir ücret belirlenmese de alınan kanın laboratuvar ortamında incelenmesi tek bir merkezden olduğu için oradaki fiyat genel olarak yıl boyunca sabittir. Aynı zamanda yalnızca bir kere yapılması yeterli olan bir test olmasından dolayı da bundan sonra tekrar ihtiyaç duymazsınız. Kuduz aşılarını düzenli olarak yaptırdığınız takdirde aşı kartlarını göstermeniz yeterlidir. Bu yüzden verdiğiniz ücret aslında tek seferlik bir ödeme olacaktır.

Evcil dostlarınıza titrasyon testi yaptırmak için Leylek Vet Veteriner Kliniğimize gelerek burada kan verilmesi işlemi için profesyonel veteriner hekimlerimizden hizmet alabilirsiniz. Aynı zamanda gelmişken evcil hayvanlarınız için genel bir check-up yapılmasını da tavsiye ederiz. Böylece kan vererek evcil dostlarınızda olabilecek olası rahatsızlık ve enfeksiyonları da erkenden öğrenme ve tedavi etme fırsatı yakalayabiliriz.

Faydalı Linkler:

Kuduz Titrasyon Testi İçeriği