Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
kedi sahiplenme

Kedi Sahiplenme 

Kediler, dünyanın en eski canlıları arasında yer alarak; özellikle şehir hayatlarının vazgeçilmez parçalarından birisidir. Çok uzun yıllar öncesinde ise insanlar evlerinde kediler ile beraber yaşamayı seçmiş ve bazı kediler özellikle çoğaltılarak cins kediler ve özel ırklar elde edilmiştir. Sonrasında ise tarih içerisinde belirli bir süreç ile kedi sahiplenme gibi bir kavram ortaya çıkmıştır. 

Kedi sahiplenme sahibi tarafından terk edilmiş, yalnız başına kalmış veya sahibinin başkası tarafından bakılmasını talep ettiği bir kediyi evinize kabul etmek anlamına gelir. Zira kediler dünya genelinde birçok ev sahibinin birlikte yaşamayı kabul edebileceği evcil hayvanlar arasında yer alır. Sevimli olmaları ve diğer birçok evcil hayvana göre daha kolay bakım koşullarına sahip olmaları da öncelikli bir şekilde tercih edilmelerini sağlamaktadır.

Günümüzde kedi sahiplendirme özellikle bakım koşullarını yerine getiremeyen, bazen maddi zorluk ve bazen yaşam şartları nedeni ile evcil hayvanına vakit ayıramayan kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Hatta bazen de yeni yavru kedilere sahip olan evcil hayvan sahipleri bu yavru kedileri ya da bakımı gerçekten çok zor olan cins kedileri başka aileler ile buluşturmayı tercih etmektedir. 

Bazen daha önce bir kediyi yetiştirmiş olmanız, bazen hayatınız boyunca evinizde bir kedi bulunmasını istemeniz ve bazen de çocuklarınız için siz de kedi sahiplenme alternatifini değerlendirebilirsiniz. Hem yavru hem yetişkin hem de cins kedilerde ortak bir şekilde de kedi sahiplenmenin faydaları her zaman yüksektir. Özellikle evinizde küçük çocuklarınız bulunuyor veya evde yalnız başınıza yaşıyorsanız yeni bir aile ferdi ya da evde yeni bir nefes hissetmek hem siz hem de ailenizin diğer üyeleri için çok büyük bir fayda sağlayabilir. 

Evcil dostlarımız yaşamımızdaki en iyi dostlarımız arasında yer alırken, değişen nitelikleri ve canlılıkları ile ev hayatına eğlence katabilen bireylerdir. Özellikle de kediler evcil hayvanlar arasında öncelikli tercihlerden biri olurken, birçok kişi kedi sahiplenme sayesinde evinde yeni bir bireye yer açmaktadır. Bu adım ile birlikte öncelikli olarak elde edilecek en önemli faydalar arasında aşağıdaki noktalar sayılabilir. 

  • Kedi sahiplenme ile birlikte ev ortamında kediniz ile vakit geçirmeniz özellikle stresten kurtulmamıza yardımcı olur. Kediniz ile birlikte geçirdiğiniz vakitler, oynadığınız oyunlar ve ona harcadığınız zaman ruh halinize gayet iyi gelirken, özellikle depresyon veya problemli dönemlerde büyük fayda sağlar. Hatta evde bir kedi miyavlaması ya da mırlaması insan açısından gayet sakinleştirici bir faktördür.
  • Kediler sadık ve sevgi dolu yapıları ile her zaman çok iyi arkadaşlar arasında yer alır. Özellikle yalnız yaşayan kişiler için çok iyi bir arkadaş tercihi sağlarken, çocuklu evlerde de bebekler ve çocuklar için saf ve temiz bir arkadaşlık imkanı sunar. 
  • Çocuk yaştan itibaren evinizin her bireyinin bir sorumluluk sahibi olabilmesi ve sizin daha yüksek sorumluluk elde edebilmeniz için kedi yetiştirmek büyük bir fayda sağlamaktadır. Daha yüksek sorumluluk duygusu ile kedinizin bakımı, beslenmesi, veteriner kontrolleri ve temizliği gibi her ayrıntı üzerinde durmanız gerekir. 
  • Aile üyeleriniz ve özellikle evin çocukları açısından düşünüldüğünde de çocuklarınızın bir duygusal bağ kurabilmesi, stresten uzak ve sosyal beceriler ile gelişebilmesi için kediler büyük bir fayda sağlar. Çocuklar kediler ile her oyunlarını ve her şeylerini paylaşabilir. Onlar ile empati kurarak, daha güçlü bireyler şeklinde yetişebilirler. 

Kedi Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Avantajları ve elbette bazen küçük dezavantajları ile birlikte kedi sahiplenme hem çok iyi hem de üzerinde dikkat ile durulması gereken bir durumdur. Bu neden ile kedi sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler adım adım göz önünde bulundurularak, doğru kararlar verilmeli ve sonradan vazgeçilmeyecek bir şekilde en iyi adımlar atılmalıdır. Evinizde bir kedinin yaşaması, onun beslenmesi, hastalıklarının iyileştirilmesi, sağlığının takip edilmesi, konfor elde edebilmesi ve mutlu olabilmesi için birçok noktaya dikkat etmeniz gerekir. 

İlk olarak kedi sahiplenme öncesinde hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiği incelenebilir. Örneğin, her kedi daha önce yaşadığı ortamın koşullarına, yaşına, cinsiyetine, cinsine veya sağlık özelliklerine bağlı olarak bir yaşam tarzına sahiptir. Sahiplendirme gerçekleştiren kişi size bu ayrıntıları bildirirken, bu ayrıntıları aynı şekilde kendi evinizde de oluşturabilip oluşturamayacağınızı hesaba katmanız önemlidir. Kediniz için ev ortamında bağımsızlık sağlayabilmeli, ona ilgi gösterebilmeli ve istediği sevgiyi sunabilmelisiniz. 

Kediler yalnız kalmaktan, sevginin aşırı paylaşılmasından ve ihtiyaçlarının eksik bırakılmasından hiç hoşlanmaz. Yaşam ortamlarında kendileri için rahatlık ile hareket edebilecekleri ve oyun oynayabilecekleri mekanlar isterler. Bu neden ile evinizin bir kedinin yaşaması için hem güvenli hem de rahat bir ortam olup olmadığını gözden geçirmeli veya bu yönlü bir düzenleme yapmalısınız. 

Kediler bazı insanlar için rahatsız edici bir yapıya sahip olabilmektedir. Örneğin, bazı insanlar kedi tüyü veya derisine alerji gösterirken, bu tip sağlık problemleri aile üyeleriniz için çok büyük sorunlar oluşturabilir. Yani kedi sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler arasında özellikle bu kısım çok büyük önem arz eder. 

En önemli kısımlardan birisi de bir kedinin bakımını üstleneceğiniz ve onu yıllarca konfor içinde yaşatmak isteyeceğiniz için bütçenizi hesaba katmanızdır. Kedileri ücretli veya ücretsiz sahiplenmeyi tercih edebilir ve bu sayede öncelikle bütçenizi de hesaba katabilirsiniz. Sonrasında ise kedinizin düzenli bir şekilde ihtiyaç duyacağı mama, kedi kumu, oyuncak ve sağlık masrafları ile veteriner masrafları devreye girecektir.

Kediler ırk, yaş, cinsiyet, genel sağlık durumu, genetik yatkınlık gibi birçok faktöre göre değişen hastalıklar yaşayabilen canlılardır. Bu neden ile kedi sahiplenme durumunda ilk andan itibaren düzenli bir şekilde veteriner kontrolleri ile kedinizin sağlığını korumanız ve onu daha iyi tanımanız gerekir. Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak yıllardır takibini gerçekleştirdiğimiz ve sahiplenme öncesinden sonrasına kadar kliniğimizin misafiri olmaya devam eden birçok evcil kedi bulunmaktadır. 

Kedilerde bazen düzenli aşıların takibinin yapılması, bazen kronik hastalıkların takip edilmesi ve bazen de parazit uygulamaları için veteriner kontrolü önem arz eder. Özellikle ev ortamında kedilerin daha rahat ve stressiz yaşaması için kısırlaştırma gibi önemli cerrahi operasyonlar da gerekebilir. Kedinizin hayat boyunca yaşayabileceği birçok hastalıkta ve pet ihtiyaçlarında da tanıdığı bir veteriner ile sürekli kontrol edilmesi çok büyük avantaj sağlar. Bu noktada da kliniğimiz gibi güvenilir klinikler hem bütçe açısından hem de sağlık açısından size büyük avantajlar sunabilir. 

Kedi sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bir sonraki aşamada sahipleneceğimiz kediyi doğru bir şekilde seçmeniz gerekir. Bu açıdan kedinizi kurtarma organizasyonları veya barınaklardan sahiplenmeyi tercih edebilir ve bu sayede evsiz bir kedinin hayatını değiştirebilirsiniz. Hangi noktadan olursa olsun sahipleneceğiniz evcil dostunuzun sağlık durumunu, aşılarını ve mikroçip gibi ayrıntıları önceden mutlaka öğrenmelisiniz. Ayrıca kedinin davranışı, hastalıkları ve nasıl bir ailede yetişip daha önce nasıl bir hayat yaşadığını da bilmeniz önemlidir. 

Sahiplenme sonrasında ise öncelikle yaşam alanını hazırlamanız, tüm ihtiyaçların temin etmeniz ve güvenli bir alan oluşturarak kendisine ilk günlerden itibaren hem sevgi hem de sabır sunmanız gerekir. Uzun vadede beslenmesini de yaşına, cinsine ya da sağlık durumuna uygun bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Kum kabı ve vücut temizliğini sürdürdüğünüz gibi oyun ve ilgi ile onu evinize alıştırmanız ve sürekli bir şekilde de veteriner kontrolleri üzerinde durarak sağlığını korumanız gerekir. 

Cins Kedi Sahiplenme 

Cins kedi olarak ifade edilen kediler kontrollü bir şekilde üremeleri sağlanan ve çoğalmaları ardından tescil edilen cins hayvanlardır. Normal bir kediyi evinize kabul etmeniz ile cins kedi sahiplenme arasında da bir farklılık yer alır. Çünkü cins kediler bakım koşulları, sağlık koşulları, yaşam süreleri ve beslenmeleri gibi her konuda farklılığa sahip canlılardır. 

cins kedi sahiplenme

Cins kedi sahiplenme ile birlikte aslında bir sokak kedisi veya diğer tüm yaygın ırklara göre farklı bir kediye sahip olmanız gibi bir avantaj elde edilir. Günümüzde bu tip ırklar arasında genellikle British Shorthair, İran kedisi, Van kedisi, Sfenks kedisi veya Ankara kedisi gibi türler yer alır. Bu kedi türleri gri ya da beyaz gibi tüy renkleri ile ilgi çekici olurken; iklim koşulları, yaşadıkları konumun sıcaklığı, mamalarındaki içerikler veya oyun istekleri değişim gösterebilir. 

Evinizde sizin ile beraber yaşayan bir cins kedi ev ortamında çok daha keyifli ve farklı bir hisse sahip olmanıza yardımcı olur. Çünkü güzel görünüşleri ve estetik yapıları ile cins kediler farklılık sağlar. Ancak günümüzde birçok kişi tamamen bir heves amaçlı cins kedi sahiplenme alternatifini seçmektedir. Sonraki dönemde ise bu tip kedilerin bakımı çok zor geldiği için sokağa terk eden kişiler dahi bulunmaktadır. Bu gibi durumlar evcil dostlarımız için çok büyük bir problem oluştururken, sahiplenme öncesinde çok hassas ve detaylı bir şekilde düşünmeyi ve iyi bir karar vermeyi gerektirir. 

Yavru Kedi Sahiplenme 

Evinize dahil olacak ve yaşamınıza katılacak bir evcil hayvanın yavruluk döneminden itibaren sizin ile olması çok büyük bir avantaj sağlar. Çünkü ilk yetişkinlik dönemlerinde sizi tanır ve sizin sevginiz, ilginiz ve hatta şefkatiniz ile büyüdüğü için size çok daha büyük bir sadakat ile bağlanır. Bu çerçevede yavru kedi sahiplenme diğer yöntemlere göre çok daha avantajlı bir durumdur. 

yavru kedi sahiplenme

Bir kediyi yetişkinlik döneminde evinize kabul ettiğinizde elbette belirli avantajlara sahip olursunuz. Çünkü bu kedi mama alışkanlığı, tuvalet alışkanlığı, temizlik alışkanlığı ve çocuklar ile iyi geçinme gibi birçok noktada pozitif özelliklere sahip olabilir. Ama yavru kediler her zaman çok daha oyuncu ve neşeli bir yapıya sahip olurken, evinizde çok eğlenceli ve olumlu bir hava oluşturur. 

Yavru kedi sahiplenme sırasında özellikle istediğiniz farklı ırklardan ve cinslerden seçiminizi daha kolay yapabilir ve sağlık problemleri bulunmadan daha uzun ömürlü bir kediye sahip olabilirsiniz. Doğum yerinde yetiştiriciden ya da barınaktan hastalık geçmişini ve doğum geçmişini de öğrenerek bir yavru kediyi evinize kabul edebilirsiniz. İlk andan itibaren onu çok iyi bir şekilde yetiştirerek avantaj elde edebilirsiniz. Bu sahiplenme sürecinde de ilk andan itibaren aşılar, hastalık takipleri, genel kontroller gibi konularda veterinerlik kliniğimizin sizlere sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. 

Ücretsiz Kedi Sahiplenme 

Kediler dünyanın en değerli varlıkları arasında yer alırken, birçok farklı noktada ücretli veya ücretsiz kedi sahiplenme gibi alternatifler sağlanmaktadır. Bazen barınaklarda bazen de evcil hayvan sahiplerinin evlerinde ücretsiz sahiplenme imkanları ile hem yaygın ırkları hem de cins kedileri sahiplenme imkanınız yer almaktadır. Özellikle bütçe açısından bu tip alternatifleri değerlendirdiğinizde de sonraki süreçlerde evcil hayvanınız için yapacağınız tüm masraflara karşı önemli bir avantaj elde edebilirsiniz.

Kedi Sahiplendirme Siteleri 

Ücretli veya ücretsiz bir şekilde sahiplenme alternatifini değerlendirirken, kedi sahiplendirme siteleri size her zaman önemli bir fırsat sunabilir. Bu tip sitelerde kedi sahipleri kedisinin yaşı, genel sağlık durumu, cinsi, ırkı, kilosu, daha önce aldığı tedaviler gibi birçok bilgiyi paylaşmaktadır. Hatta kedi sahiplenme siteleri üzerinde yapacağınız görüşmeler ile daha doğru kararlar vermeniz ve iyi bir sonuca ulaşmanız da mümkün olmaktadır. 

Kedi sahiplenme gerçekten zor karar verilen, sorumluluk gerektiren ve fakat çok büyük mutluluk sağlayan bir süreçtir. Bu süreci doğru bir hazırlık, iyi bir araştırma ve mutlu son ile tamamlamak için veterinerlik kliniğimizin size çok büyük bir desteği bulunabilir. Sahiplenme süreci ve sonrasında Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz. 

Faydalı Linkler:

Kedi Sahiplenme  İçeriği