Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
kedilerde bağırsak tıkanması

Kedilerde Bağırsak Tıkanması

Yavruluk dönemlerinden itibaren oyuncu bir yapıya sahip olan ve çok meraklı olan kediler, tıpkı bebekler gibi tanıdıkları şeyleri öncelikle bir gıda gibi tatmaya ve yutmaya çalışırlar. Ancak bebeklerde yetişkinlik ile birlikte bu durum değişirken, kedilerde gençlik döneminde de bu durum devam edebilir. Bunun sonucu veya farklı sağlık problemlerinin etkisi ile beraber kedilerde bağırsak tıkanması problemi ile karşılaşmak mümkündür. 

Kedilerde bağırsak tıkanması vücutta ağrı oluşturan ve hayatı tehdit edebilen bir problemdir. Sağlık açısından ciddi bir şekilde ilgilenilmesi gereken bu problemde mide ya da bağırsak kısmi olarak veya tamamı ile tıkanabilir. Özellikle yavru ve genç kedilerde yaygın bir şekilde görülebilen bu problem sonrasında tıkanıklık, besin ya da vücut salgılarının akışını ve hareketini engellerken; dokularda hasara neden olabilir. 

Kedilerde Bağırsak Tıkanması Belirtileri 

Bağırsak tıkanmasının oluşturduğu doku hasarları farklı dokuların problemli çalışmasına ve bu durumda vücudun kısmi ya da tam olarak hasar ile karşılaşmasına neden olabilir. Bu anlamda da kedilerde bağırsak tıkanması belirtileri ciddiyetle takip edilmesi gereken belirtilerdir. Belirtiler ile karşılaşıldığında mide, bağırsak, karaciğer veya kalp gibi organların hasar görmesini engellemek için hızlı yaklaşım göstermek gerekir.

kedilerde bağırsak tıkanması belirtileri

Belirtiler tıkanmanın tam veya kısmi olmasına bağlı olarak benzer bir şekilde ortaya çıksa da aslında kedilerde bağırsak tıkanması 3 değişen tür ile ortaya çıkabilir. Bu anlamda tam bağırsak tıkanıklığında bağırsaktaki herhangi bir bölüm tamamı ile tıkanır. Kısmi bağırsak tıkanmasında ise bağırsağın büyük bir bölümü tıkanırken, geri kalan kısımdan az da olsa sıvılar ve maddeler geçiş gösterebilir. Hatta bu durumda herhangi bir belirti ile karşılaşılmazken, vaka giderek ilerler ve ciddi bir hal alabilir. 

Üçüncü tipte ise lineer bağırsak tıkanıklığı görülürken, özellikle ip veya yün gibi bir yabancı maddenin kediniz tarafından yutulması ile doğrusal bir tıkanıklık ortaya çıkar. Yine erken evrede belirtiler ile karşılaşmak kolay olmamak ile birlikte bağırsakta bir düğümlenme oluşabilir ve oksijensizlik nedeni ile hatta yabancı cismin bağırsak duvarındaki oluşturduğu darbe ile sızıntılar görülebilir. 

Tıkanmada değişen türler olması ile birlikte kedilerde bağırsak tıkanması neden olur sorusunda da farklı ayrıntılardan bahsetmek mümkündür. Hem kısmi hem tam tıkanmalarda vücut içerisindeki bir tümör, iltihaplar, mide çıkışındaki tıkanmalar, fıtıklar, bağırsağın bükülmesi veya parazitler ana faktörler arasında yer alabilir. Ayrıca kedilerde bağırsak tıkanması sebepleri arasında lineer anlamda da bahsettiğimiz şekilde dışarı atılamayan tüy yumakları, yutulmuş bir ip ya da pamuk örnek gösterilebilir. 

Nedenler ve gelişim her nasıl olursa olsun kedilerde bağırsak tıkanması belirtileri arasında ise aşağıdaki semptomlar sayılabilir. 

  • Mide bulantısı ve kusma 
  • Depresyon ile birlikte aşırı halsizlik ve hatta uykusuzluk ve saldırganlık 
  • Ağlama nöbetleri ve aşırı miyavlama 
  • Dışkılamada azalma 
  • Karın şişliği ile birlikte kabızlık 
  • İştahın azalması ile birlikte kilo verme 
  • Yüksek ateş 
  • Vücutta aşırı su kaybı 

Bağırsak tıkanması nadiren parazitler veya mikrobik etkenler dolayısıyla ortaya çıkabilir. Vücut içinde yaşanan bir hastalık türü olduğu için de kedilerde bağırsak tıkanması insana bulaşır mı sorusunda net bir cevap vermek mümkündür. Örneğin; kedinizin yabancı bir cisim yutması sonucu tıkanıklık yaşanıyorsa, bir bulaşma problemi olmayacaktır. Eğer bir iltihaplanma sonucu tıkanma yaşanıyorsa da insanlarda bulaşma ihtimali çok düşük olmak ile birlikte diğer kedilere bu enfeksiyonun ve hastalığın bulaşma ihtimali yer alabilir. 

Kedilerde Bağırsak Tıkanması Tedavisi 

Kedinizde bir bağırsak problemi olduğunu düşündüğünüz anda bu problemin ilerlemesi ile vücuttaki birçok sistem ve organlar hasar verebileceğini düşünerek hızlı hareket etmeniz gerekir. Bu tip bir durumda veterinerlik kliniğimize başvurduğunuzda hekimlerimiz hızlı bir muayene ile detaylı inceleme başlatır. Çünkü bu sayede ana neden belirlenerek, kedilerde bağırsak tıkanması tedavisi başlatılabilir. 

kedilerde bağırsak tıkanması tedavisi

Bağırsak tıkanıklığında genellikle röntgen ve ultrason incelemeleri ile problemin kaynağı net bir şekilde görülebilir. Bazen incelemenin daha detaylı olması gerektiğinde de endoskopi uygulanırken, küçük veya ulaşılabilir tıkanıklarda hızlı müdahale ile çözüm elde etmek dahi mümkündür. Eğer bahsedilen yöntemler tıkanıklığın belirlenmesinde yeterli olmazsa laparotomi cerrahisi uygulanarak genel anestezi altında tıkanıklığın tam kaynağı belirlenebilir ve çözüm elde edilebilir. 

Kedilerde bağırsak tıkanması nasıl geçer sorusu için veteriner hekimlerimiz yapılan incelemeye göre doğru yöntemi belirleyebilmektedir. Kedilerde genellikle hafif vakalarda bir süre sonrasında vücut kendini stabilize ederken, yardımcı olacak şekilde sıvı solüsyon veya ilaçlar ile de çözüm elde edilmeye çalışılır. Tedavi için gerekebilecek tüm ilaçlar veteriner hekimlerimiz tarafından klinikte uygulanabilir veya reçete ile size teslim edilebilir.

Tıkanıklık sıvı kaybına neden olurken, özellikle dehidrasyonu engelleyecek ve elektrolit dengesi sağlayacak sıvı takviyesi önem arz eder. Sıvı takviyesi damar yolu ile kliniğimizde de uygulanabilirken bazen plazma desteği sağlanabilir, zorla kusturma ve ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ağır vakalarda kedilerde bağırsak tıkanması öldürür mü problemi akla gelebilmektedir. Bu tip vakalarda gereken noktada ameliyat yöntemine başvurularak tedavinin mutlak şekilde elde edilmesi sağlanır. 

Kedilerde Bağırsak Tıkanması Ameliyatı 

Ameliyat endoskopik sistem yardımı ile günümüzde modern bir ortamda ve deneyimli veteriner hekimlerimiz tarafından yapılır. Genel anestezi altında uygulanan kedilerde bağırsak tıkanması ameliyatı yabancı madde, tümör veya iltihabın bölgeden tam anlamı ile temizlenmesi için uygulanır. Ameliyat sonrası iyileşme döneminin bir süresi kliniğimizde yatılı olarak geçerken, daha sonrasında verilen tüm talimatlara uygun bir şekilde evde tedaviye devam etmek gerekir. 

Kediler çoğu zaman tüketecekleri gıdayı bilerek hareket ederler ve yememeleri gereken şeylerden de kaçınırlar. Ancak bazen merak veya bazen yanlışlıkla bir lastik, ip ya da bağırsakta tıkanıklık oluşturacak yabancı cisimleri yutabilirler. Bazen de farklı hastalıklar tıkanıklık oluşturma potansiyeli ortaya çıkarır. Ameliyatlı veya ameliyatsız bir şekilde gidebilecek kedilerde bağırsak tıkanması problemlerinde de ana faktöre bağlı olarak günümüzde geçerli tedavi yöntemleri yer almaktadır. Bu çerçevede tüm belirtilerde en iyi çözüm için Leylek Ve Veteriner Kliniği’mize hızlı bir şekilde başvurmanız yeterlidir. 

Faydalı Linkler:

Kedilerde Bağırsak Tıkanması İçeriği