Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
kedilerde göbek fıtığı

Kedilerde Göbek Fıtığı

Kedilerde yavruluk döneminden itibaren göbek bölgesinden dışarıya doğru beklenmedik bir çıkıntı ile karşılaştığınızda kedilerde göbek fıtığı endişesi yaşayabilirsiniz. Bu bölgedeki fıtık yavruluk döneminde beslenme açısından kullanılan karın boşluğunun ilerleyen dönemde kapanmaması ile ortaya çıkabilir. Genellikle bebek açısından zararlı bir etkisi olmadığında kedilerde kısırlaştırma döneminde de kolaylıkla giderilmesi mümkündür. 

Yavru kedilerde göbek fıtığı bir yapısal bozukluk olarak görülebilmektedir. Genellikle doğum sırasında ortaya çıkarken, rahatsız edici bir yapıya sahiptir ve farklı hastalıklar ile benzer belirtiler ortaya koyabilir. Özellikle de yavru kedilerde beklenmedik şekilde ortaya çıkan karın şişlikleri fıtık işaretçisi olurken, beraberinde huzursuzluk ve beslenme bozuklukları da ortaya çıkarabilir. 

Kedilerde Göbek Fıtığı Belirtileri 

Göbek fıtığı üzerinde durularak teşhis ve tedavi edilmediğinde bağırsakta sıkıştırma ve acil tıbbi durumlar ortaya çıkarabilir. Öncesinde ise temel olarak karın bölgesindeki bir şişlik ile anlaşılması mümkün olurken, diğer çerçevede kedilerde göbek fıtığı belirtileri daha farklı bir yapı ile görülebilir. Bu belirtiler arasında ise 

  • İştahsızlık yaşanması ve kusma 
  • Şişkinlik bölgesinde yoğun bir ağrı 
  • Depresyon hali ve aşırı halsizlik 
  • Dokunulduğunda göbek fıtığının alışılmışın dışında sıcak olması yer alabilir. 

Fıtık bölgesi özellikle dokunma ile sıcaklığını hissettirirken, çok yumuşaktır ve kolayca karın içine doğru itebileceğiniz bir doku olarak gelişir. Bazen baskı ile birlikte bağırsaktan sızıntı ortaya çıkmasına neden olur ve gurultu sesi dahi duyulabilir. Hatta bazı fıtıklarda sayılan belirtiler ile karşılaşmadan fıtık yavaş yavaş da gelişebilir. 

kedilerde göbek fıtığı belirtileri

Kedilerde göbek fıtığı neden olur sorusu için yavruluk döneminden bir doku gelişim bozukluğu nedeni bulunduğu ifade edilebilir. Çünkü doğum öncesinde göbekte bulunan kan damarları gelişir ve bu damarlar üzerinden fetüse besin sağlanır. Doğum sonrasında ise eğer oluşan bu göbek halkası tam olarak kapanmaz ise cilt altında yumuşak bir şişlik ile fıtık oluşabilir. Genel olarak kedilerde göbek fıtığı sebepleri arasında bu ayrıntı gösterilirken, kediler arasında riskli veya genetik yatkınlığa sahip ırklar ve cinslerden bahsetmek de mümkün değildir. Ancak yine de göbek fıtığı anneden yavruya kalıtsal olabilir.

Kedilerde insanlara bulaşabilen bazı hastalıklar ile karşılaşmak da mümkündür. Ancak hangi türde ve seviyede olursa olsun kedilerde göbek fıtığı insana bulaşır mı sorusunda da böyle bir ihtimal bulunmadığı ifade edilebilir. Çünkü kedilerde kas yapısına bağlı bir problem olmak ile birlikte bulaşıcı bir yapıya sahip değildir. 

Kedilerde Göbek Fıtığı Tedavisi 

Belirgin belirtileri ile birlikte kliniğimize başvuru gerçekleştirdiğinizde, kedilerde göbek fıtığı tedavisi için öncelikle doğru teşhis konulması gerekir. Teşhis açısından da fıtığın iki türü olan komplike göbek fıtığı veya komplikasyonsuz göbek fıtığı belirlemesinin yapılması önemlidir. 

kedilerde göbek fıtığı tedavisi

Komplike göbek fıtığı durumunda karmaşık bir durum yer alırken, karından dışarıya taşan çıkıntı karın organlarının sıkışmasına neden olmuş ve bağırsakta hasar oluşturmuş olabileceğinden cerrahi müdahale gerekebilir. Komplikasyonsuz göbek fıtığında ise yumuşak bir doku ile içeri girip çıkabilen ve kedide genel bir sağlık bozukluğu oluşmadan yine ameliyat ile kolayca giderilebilen bir fıtık yer alır. 

Tanı için öncelikle fiziki muayene ve sonrasında kedinizin o güne kadarki yaşam öyküsü dinlenerek ilerleme elde edilir. Bazen kontrastlı radyografi (röntgen) ve ultrason kullanılarak da teşhis gerçekleştirilir. Sonrasında kedilerde göbek fıtığı nasıl geçer sorusu için bahsedilen şekilde komplike veya komplikasyonsuz olmasına göre cerrahi müdahale yöntemi belirlenir. Hatta çok hafif ve yeni vakalarda özellikle yavru kedilerde göbek fıtığı nasıl geçer sorusu için ilk 6 ayın beklenmesi dahi gerekebilir. 

Kedilerde Göbek Fıtığı Ameliyatı 

6 aylık yavruluk döneminin tamamlanması ile iyileşmeyen fıtıklarda kedilerde göbek fıtığı ameliyatı uygulanması gerekliliği ortaya çıkabilir. Özellikle komplike fıtıklarda ameliyat ile fıtığın düzeltilmesi, bağırsağın sıkışan bölgeden alınması ve hatta diğer organların doğru bir şekilde yerleşiminin sağlanması oluşturulur. Var olan hasarlı dokunun çıkarılması ile birlikte göbek halkası dikilerek kapatılır.

Ameliyat sonrası çok hızlı bir şekilde iyileşme elde edilirken, komplikasyonları engellemek için kliniğimizde birkaç gün yatılı tedavi gerekebilir. Ev ortamında da enfeksiyon oluşmadan verilen ilaçlar ile tedaviyi devam ettirdiğinizde, yeniden fıtık oluşma ihtimali bulunmadan kediniz hayatına sağlıkla devam edebilir. Bu güvenilir ve sorunsuz tedavi süreci için de Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizi tercih etmeniz yeterli olacaktır. 

Faydalı Linkler:

Kedilerde Göbek Fıtığı İçeriği