Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
kedilerde böcek sokması

Kedilerde Böcek Sokması

Avlanmak ve her an yeni bir şeyleri fark ederek peşine düşmek, kedilerin doğal davranışları arasında yer alır. Bu doğal yaşam döngüleri içerisinde de kedilerde böcek sokması çok sık görülebilecek bir sorundur. Hangi böceğin ısırdığı veya soktuğuna bağlı olarak da tepkiler ya da belirtiler bazen hafif bazen yüksek derecede görülebilir. Hatta bazen çok ciddi sonuçlar ile karşılaşılabilir. 

Doğal avcı yapılarının nedeni ile kediler fark ettikleri her canlının peşine düşmek ve onu keşfetmek isterler. Ev hayatında da özellikle karşılaştıkları her böcek ilgi çekici bir varlıktır ve onu avlamaya ya da onun ile oynamaya çalışırlar. Bu durumda da arılar, hamam böcekleri, eşek arıları, yaban arıları, sivrisinekler, örümcekler, çekirgeler ve hatta akrep gibi çok zararlı haşereler kedilerde böcek sokması nedeni olabilir. 

Kedilerde Böcek Sokması Belirtileri 

Bir böcek tarafından kediniz ısırıldığında ya da iğnesi ile sokulduğunda, bariz bir şekilde görebileceğiniz semptomlar yer alır. Örneğin, kedilerde böcek sokması belirtileri arasında sokma bölgesindeki kızarıklık en net belirti olarak sayılabilir. Çünkü genellikle böcekler soktukları bölgeden bir miktar kan emerler ve bu bölgeye zehirlerini bırakırlar. Bu durum böcek sokması bölgesinde de bariz bir kızarıklık oluşmasına neden olur. 

kedilerde böcek sokması belirtileri

Kedilerde böcek sokması belirtileri açısından sokma bölgesinde kızarıklık ile birlikte net bir şekilde şişlik de görülebilir. Bu şişlik tıpkı insanlarda örneğin sivrisinek ya da arı sokması sonrasında oluşan kızarmış şişlik ile benzer bir yapıya sahiptir. Böceğin türüne ve sokmanın şiddetine bağlı olarak da çok hafif veya yoğun bir şişlik görülebilir. Bu durumlar yanında da kedilerde böcek sokması belirtileri açısından aşağıdaki semptomlar sayılabilir. 

  • Sokma bölgesinde ya da ısırılma bölgesinde ağrı başlamak ile birlikte yaranın baş verdiği bölgeden de sızıntılar yaşanabilir.
  • Sivrisinek veya karasinek gibi böceklerin soktuğu bölgelerde genellikle kaşıntı yaşanır. Kediniz sıklıkla bu bölgeyi yalayarak, kaşımak ve sıkıntısını gidermek ister.
  • Böcek sokması yoğun bir rahatsızlık oluştururken, kediler gergin bir hale gelebilir ve sık sık uyumak isteyebilir. 
  • Eğer bir eşek arısı ya da akrep gibi gerçekten zehirli böcek tarafından ısırılmış ise solunum problemi ve nefes darlığı yaşama ihtimali de yer almaktadır. 
  • Zehirli böcek sokması durumlarında da zehirlenme nedeni ile çok yüksek ateş, baygınlık ve mide bulantısı görülebilir. 

Kedilerde Böcek Sokması Tedavisi 

Böcek sokmaları ve ısırıklarında mutlak bir şekilde öncelikle bulunduğunuz ortamda ilk yardım gerçekleştirmeniz ve sonrasında da hızlı bir veterinerlik desteği almanız gerekir. Sivrisinek ve karınca gibi basit ısırıklarda sokma bölgesi ılık su ile narin bir şekilde temizlenerek, kısa sürede geçmesi beklenebilir. Ancak bazı ciddi böcek sokması olaylarında kedilerde böcek sokması tedavisi için mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. 

kedilerde böcek sokması tedavisi

Kedilerde özellikle arılar, akrep, örümcek veya bu tip zararlı böcekler tarafından sokma ile karşılaşıldığında bir nevi zehirlenme de yaşanır. Böcek sokması bölgesinde ilk yardım uygulansa da kanda oluşabilecek zehirlenme ya da yara bölgesinde oluşabilecek enfeksiyonlar açısından veterinerlik desteği gerekir. Hatta örnek olarak bir arı tarafından sokulduğunda iğne sokma bölgesinde kalabileceği için profesyonel bir şekilde bu iğnenin çıkarılması gerekir. 

Kedilerde böcek sokması nasıl geçer sorusu için hafif sokmalarda önce temizlik ve dezenfeksiyon, ağır vakalarda ise veterinerlik müdahalesi ile tedavi sağlanması gerektiği ifade edilebilir. Zira bazı vakalarda kedilerde böcek sokması ilacı kullanımı ihtiyacı doğabilmektedir. Mutlak bir şekilde veteriner hekimlerimiz tarafından reçeteli olarak sizlere sunulan bu ilaçlar merhemler veya antibiyotikler formatında olurken, oluşabilecek iltihapları ve ağrıları gidermek içindir. 

Yaşanan vakalarda evcil hayvan sahiplerinin aklına en fazla takılan nokta, kedilerde böcek sokması öldürür mü sorusudur. Elbette çok hafif böcek sokmalarında birkaç günlük kısa bir iyileşme süreci ile sıkıntının ortadan kalkması mümkündür. Ancak özellikle akrep ve eşek arısı gibi kedilerde ağır etkiler oluşturabilecek böcek sokmalarında mutlaka hızlı bir destek alınmalıdır. Çünkü bu tip durumlarda alerji veya ağır enfeksiyonlar ile zehirlenmeler ortaya çıkabilir. 

Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizde kedilerde böcek sokması problemine karşı en hızlı şekilde tüm böcek sokması olaylarında müdahale sağlanabilmektedir. Yani kedilerde arı sokması, sivrisinek veya daha zararlı böceklerin tümünde en hızlı müdahale ile büyük sorunlar ile karşılaşmadan çözüm elde edilebilir. 

Faydalı Linkler:

Kedilerde Böcek Sokması İçeriği