Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
kedi kulak mantarı

Kedi Kulak Mantarı

Kedilerde bağışıklık sistemi, her kedinin cinsine, yaşına veya beslenme düzenine göre dahi değişebilir. Bu durum farklı faktörlerin kedilerde hastalık oluşturma risklerini de değiştirebilir. Örneğin, mantar bağışıklık sistemi düşük kedilerde çok daha riskli bir durum oluştururken, kedi kulak mantarı gibi bir durum ile karşılaşılabilir. 

Mantar kedilerin vücudunda özellikle bağışıklık düşük olduğunda ve tüy kalitesi iyi olmadığında görülebilen bir problemdir. Bu durumun altında da iyi bir beslenme bulunmaması yer alırken, iyi beslenen kedilerde güçlü bir cilt ve tüy yapısı bulunur. Bakımsız ve iyi beslenmeyen kedilerde de çok önemli cilt hastalıklarından biri olan kedi kulağı mantarı görülebilir. 

Kedi kulağında mantar kedi vücudunda en sık görülen mantar çeşitlerinden biri olarak kulak bölgesinde beyaz lekeler şeklinde ortaya çıkar. Kısa bir süre sonrasında bu lekelerde kızarma başlarken, hastalık ilerlediğinde kulak etrafında tüy dökülmesi ortaya çıkabilir. Hastalık bazı değişen cilt hastalıkları ile benzer bir yapı ortaya koyabileceği için belirtileri, nedenleri ve tedavisi ayrı bir şekilde incelenmelidir. 

Kedilerde Kulak Mantarı Belirtileri 

Kulak mantarı, hem sokak kedilerinde hem de ev kedilerinde görülebilen bir problem olarak dikkat gösterildiğinde ve iyi bir beslenme ile hijyen uygulandığında kolaylıkla ortaya çıkmaz. Ancak en belirgin şekilde kedilerde kulak mantarı belirtileri bazı faktörler nedeni ile ortaya çıkabilir. Örneğin; yaşam ortamında mantar bulunması, düşük bağışıklık sistemi veya enfeksiyon kapmış bir hayvanın dışkısına temas mantar enfeksiyonunun kedinize bulaşmasına neden olabilir. 

kedi kulak mantarı belirtileri

Mantar enfeksiyonları direkt olarak kulakta değil de vücudun başka bir bölgesinde başlasa da genellikle kulak bölgesine yayılan bir özelliğe sahiptir. Her zaman temizliğe dikkat etmeniz, iyi bir dezenfeksiyon sağlayarak kedinizin beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü aksi takdirde herhangi bir faktör ile mantar enfeksiyonu kedinize bulaştığında aşağıda sayılabilecek kedilerde kulak mantarı belirtileri görülebilir.

  • Kulak etrafında tüy dökülmesi
  • Kulak bölgesi derisinde pullanma ve şişlik
  • Kulak etrafında aşırı yağlanma
  • Kulağın kızarması
  • Refleks gereği sık sık kulak kaşıma ve kulağı hareket ettirme
  • Yüksek ateş ve halsizlik 

Bu belirtiler fark edildiğinde yüksek ihtimal ile kulak mantarı rahatsızlığı ortaya çıkacaktır. Bu gibi durumlarda ilk müdahalenin mutlaka veteriner hekim tarafından yapılması ve iyi bir inceleme ile doğru tedavi programının geliştirilmesi gerekir. Çünkü bazen belirtiler kulak mantarı gibi görünse de altında farklı bir faktör ya da sonucunda değişen bir hastalık ile karşılaşılabilir. 

Kedilerde Kulak Mantarı Tedavisi 

Mantar vücuda dışarıdan bulaşan bir zararlı olarak vücutta değişen bölgelerde enfeksiyon oluşturur. Bu enfeksiyonlar vücutta hızlı bir şekilde tespit edilip tedavi edilmediğinde de giderek yayılır ve farklı bölgelere bulaşma gösterebilir. Özellikle de kedilerde kulak mantarı tedavisi erken aşamada başlatılarak, hızlı ve faydalı bir sonuç elde etmek mümkündür. Bu sayede zararlı mantarlar vücutta daha fazla yayılma göstermeden uzaklaştırılabilir. 

kedi kulak mantarı tedavisi

Kedi kulak mantarı kediler arasında çok sık görülen ve kolaylıkla bulaşan bir rahatsızlık olduğundan dolayı günümüzde yaygın ve geçerli bir tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Veteriner hekimlerimiz pratik bir teşhis gerçekleştirmek için belirtileri göz önünde bulundurarak fiziki muayene ve detaylı muayene açısından da kan testleri ve enfeksiyon sıvısı testleri gerçekleştirebilir. Bu sayede net bir teşhis konulması mümkün olmaktadır. 

Doğru teşhis ile birlikte kedi kulak mantarı nasıl geçer sorusu için kliniğimizde etkin tedavi yönteminde ilaçlar üzerinden çözüm elde edilmektedir. Veteriner hekimlerimizin reçete ile size sunacağı veya kliniğimizde elden teslim edeceği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Çünkü mantar ilaçları enfeksiyon tedavisi için sunulan kremler, merhemler veya özel şampuanlardır. Bu ilaçlar mutlak bir şekilde veteriner hekiminizin tavsiyesi ile temin edilerek kullanılmalıdır. 

Kedi kulak mantarı evde tedavisi kulaktan dolma bilgiler ile gerçekleştirilmemesi gereken bir tedavidir. Çünkü mantar enfeksiyonları için sirke, sarımsak, karbonat ya da gelişigüzel temin edilen şampuanlar ile kolay bir tedavi elde edilebileceği ifade edilmektedir. Fakat mantar enfeksiyonlarını giderirken ilerlemiş bir enfeksiyonu tedavi etmek ev ortamında çok zor olabilir. Bu nedenle evde uygulanabilecek ilaç veya bitki tedavilerinin tümü için mutlaka veteriner hekim tavsiyesi gerekir. 

Mantar iyileşme yapısı sağlanmış ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilen bir problemdir. Özellikle de yaygın bir şekilde görülebilen kedi kulak mantarı günümüzde birçok farklı ilacın uygulaması ile veteriner kontrolünde kısa sürede tedavi edilebilir. Özellikle de klinik muayene sonrası veteriner hekim tarafından verilen kedi kulak mantarı ilacı doğru yöntem ve takvim ile uygulanmalıdır. Aynı zamanda bağışıklığı güçlü hale getirecek bir şekilde doğru beslenme ve hijyene de özen göstermek gerekir. 

İlaçlar mantar enfeksiyonlarını giderecek şekilde topikal merhemler ve anti-fungal yapılı ilaçlar olmak ile birlikte cilt üzerinde uygulanır. Eğer kulak mantarı enfeksiyonu ile birlikte farklı bir enfeksiyon bir arada gelişirse, bu enfeksiyon için de değişen ilaçlar ve yöntemler ile tedavi bir arada uygulanabilir. Bazen bir arada gelişen enfeksiyonların tedavisi için klinikte serum ile ilaç verilmesi ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenle mantar enfeksiyonlarında ve bilhassa kulak mantarında veteriner muayenesi çok önemlidir. 

Kedi kulak mantarı noktasında bahsedilen belirtiler ve önlemler ile birlikte evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve hızlı iyileşme için her zaman profesyonel desteklere güvenebilirsiniz. Leylek Vet Veteriner Kliniği’miz aradığınız profesyonel destek için her zaman hizmetinize hazır bir konumda yanı başınızda yer almaktadır. 

Faydalı Linkler:

Kedi Kulak Mantarı İçeriği