Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedilerde Dış Parazit Damlası: Nedir? Nasıl Kullanılır?

Özellikle kendi bulunduğu ortamda bir hayvan ile yaşayan bireyler kendi sağlıklarını da düşünerek onların da sağlıklarını ciddi bir biçimde düşünürler. Bu son derece anlaşılabilir olan bir durumdur. Kediler birçok insanın evde, işyerinde vazgeçemediği kapalı ortamlarda da rahatlıkla yaşayan canlılardır. Fakat sürekli hareket halinde oldukları için bilhassa dış parazitlere son derece açıktırlar. Eğer kişiler kendi yanlarında yaşayan kedi ya da kedilerin dış parazit sorunu ile karşı karşıya kaldığını görür ve bu bir veteriner tarafından teşhiş edilir ise o zaman hiç zaman kaybetmeden evcil hayvan sahibi tarafından en basit yöntemle kedilerde dış parazit damlası uygulamasına geçilir. 

Özellikle kene ve pire gibi dış parazitler de kullanılan bir ilaç türüdür. Doğru ve düzgün kullanımı ile kediler kısa sürede bu varlıklardan kurtulur. Böylece evcil hayvan sahipleri de gönül rahatlığı ile bulundukları mekanda kedi beslemeye devam edebilir. O yüzden kediler için dış parazit damlası kullanımı son derece önemlidir.

Kediye Dış Parazit Damlası Nasıl Yapılır?

Kediye dış parazit damlası nasıl yapılır sorusuna en anlaşılır bir biçimde şu şekilde açıklama yapılabilir: Kedi dış parazit damlası, kedinin ense kısmına, iki kulak arasının biraz aşağıda olan bölümüne, kedinin kılları aralanıp doğrudan cilde etki edecek biçimde damlatılır. Kıla değmemesi gerekir. Kedilerde dış parazit damlası sonrası damla yavaş yavaş deride emilir ve kedi dış parazite bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunlarından adım adım kurtulmaya başlar. Bu da kedi sahiplerinin rahat bir nefes almasını sağlar. 

Kediye dış parazit damlası yapıldıktan sonra kedide parazite bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntılar yavaş yavaş azalmaya ve kedi kendisini daha huzurlu hissetmeye başlar. Bu da kedinin davranışlarına yansır.

Şimdi bu aşamada bir diğer merak edilen sorunun yanıtı vermek gerekir ise kedilerde dış parazit damlası kaç günde etki eder sorusunun yanıtı kedinin bünyesinde bulunan parazitin yoğunluğuna ve türüne göre değişebilmekle beraber 24 saat içinde etkisini göstermeye başlar. Kedilerde dış parazit damlası nasıl etki eder derseniz onun da yanıtı üstte verilen bilgilerden de kısmen de olsa anlaşılır olduğu üzere damla cilt yüzeyinde emilip deriye nüfuz ettikten sonra kedilerde olan pire kene gibi dış parazitler ilaç kana karıştığı için ilacı yutar ve sonrasında da dış parazitlerin ölümü gerçekleşir.

Kediler İçin Dış Parazit Damlası Nerede Satılır?

Birçok veteriner kliniğinde bu ilaçlar satışa sunulur. Elbette başka satıldığı yerler de vardır ama en güvenilir olarak dış parazit ilacının alınacağı adres veteriner klinikleridir. Sonuçta ortada hayvan sağlığına dair bir süreç vardır. Bu noktada da en yetkin olanlar veteriner hekimlerdir.

Kedilerde Dış Parazit Damlası Yan Etkileri Nelerdir?

Kedilerde dış parazit damlası yan etkileri içinde en çok öne çıkanlar aşağıda yazılı olanlardır:

  • Topallama
  • Uyuşukluk
  • Halsizlik
  • Kusma
  • Damla yapılan bölgede kızarıklık ve şişme durumları
  • İshal
  • Kedinin derisinde döküntü
  • İştah kaybı

En çok görülen yan etkiler bunlardır. Bunun nedenleri arasında kedinin kilosuna uygun ilacın seçilmemesi, kedinin daha hassas bir bünyesi olması, yanlış damla seçilmesi gibi durumlar vardır. O yüzden mutlaka ilacı veteriner hekim seçmeli ve uygulamalıdır. Konu son derece hassastır. 

Hamile kediye dış parazit damlası yapılır mı? Veteriner hekimlerin büyük bir çoğunluğu yapılmaması noktasında beyanat verirler. Benzer bir durum çok zaruri olmadıkça yavru yeni doğan kediler için de geçerli olan bir durumdur.

Kedilerde Dış Parazit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde dış parazit tedavisi belli aralıklar ile yapılması gereken bir uygulamadır. Tamamı ile uzmanlık isteyen bir alan olarak özellikle bahçeli mekanlarda yaşayan kedilere yaz aylarında her ay bir kere düzenli olarak yaptırılması gerekir. normal şartlar altında kedi ne kadar steril bir ortamda barınıyor olsa da üç ayda bir uygulanması gerekir. Burada önemli olan doğru bileşenleri olan ilaçların seçilmesidir. Özellikle kedilerde doğal dış parazit tedavisi olası yan etkileri en aza indirgemek için son derece önemlidir. Doğal bileşenleri olan dış parazit ilaçları en sağlıklı olan sonuçları verilir. İlacın türüne göre veteriner hekimlerimiz getirilen kediye tedavi uygulayacaktır.

Kedilerde Dış Parazit İlacı: Bilmeniz Gerekenler

Kedi dış parazit ilacı veteriner hekimlerden en çok talep edilen ilaçlar arasındadır. Kedilerde hem iç hem dış parazit olabilmektedir. Bu tür durumlarda da antiparaziter tedavi edici yöntemler kullanılır. 

İç parazit için olanlar ve dış parazit için olanlar değişkenlik göstermektedir. Farklı ürün bileşenleri parazitin türüne göre etki eder. Nitekim kedilerde dış parazit ilacı denilince akla gelen ilk ürünler başında damla formunda olanlar gelir. Bunun yanı sıra kediler için dış parazit hapı olarak bilinen ilaçlar da vardır. Lakin hap formunda olanlar daha çok iç parazitlerde kullanılır. Dış parazitlerde daha çok damla formunda olanlar tercih edilir. Kedilerde dış parazit ilacı yan etkileri genel olarak yukarıda ifade edildiği biçimdedir. Bu yan etkilerden bir ya da birkaç tanesi görüldüğü zaman bir hemen bizi arayabilirsiniz.

Kedi Dış Parazit Aşısı: Doğru Bilinen Yanlışlar ve Doğrular

Kedilerde dış parazit damlası hakkında üstte yer alan bilgiler verildikten sonra şimdi de diğer merak edilen olgulara ve biraz da doğru bilinen yanlışlara ve doğrularına yanıt verelim. Öncelikli olarak ifade etmek gerekirse en temel yanlışlardan bir tanesi kedilerde dış parazit aşısı olduğuna dair olandır. 

Oysa doğrusu, aşı formunda olan bir dış parazit ilacı günümüz şartlarında mevcut değildir. Kedi dış parazit aşısı olarak bilinen işlem aslında sıvı bir ilacın veya tablet formunda olan başka bir ilacın kullanımı kediye uygulanmasıdır. Kimi zaman verilen ilaç bu isimle de adlandırılır. Buna ilaveten kedilerde dış parazit aşısı ne işe yarar sorusunun yanıtı da tıpkı kediler için dış parazit damlası ile aynı biçimdedir. 

Kedilerde dış parazit olduğu zaman antiparaziter uygulama olarak kullanılır. Bir diğer merak edilen olgu da kedilerde dış parazit aşısı nasıl yapılır sorusunun yanıtıdır. Harici olarak tıpkı kedi dış parazit damlasında olduğu gibi kedinin derisinin tüylerinden arındırılarak uygulanır. Bu işlem için kedinin tüylerinin alınmasına gerek yoktur. Doğru yer seçimi ise işin püf noktasıdır. Kedilerde dış parazit aşısı kaç günde etki eder derseniz 24 saat sonra dış parazite dair belirtiler adım adım azalmaya başlar. Kedilerde dış parazit aşısı sonrası kedinin bünyesinde olan parazitler türü ne olursa olsun ölmeye ve böylece kedi parazitlerinden kurtulmaya başlar. İshal, cilt yüzeyinde kızarıklık, döküntü, iştah kaybı vb. durumlar kedilerde dış parazit aşısı yan etkileri arasında öne çıkan durumlardır.

Kedi Dış Parazit Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Şimdi de adım adım sıkça sorulan bazı soruların cevabını verelim:

Kedilerde dış parazit aşısı pireleri öldürür mü? Dış parazit aşısının yani ilacının birincil maksatlarından biri bu olduğu için evet öldürür. 

Kedilerde dış parazit aşısı kaç ayda bir yapılır? Burada da yanıt tıpkı dış parazit damlasında uygulandığı gibidir. Yani yaz aylarında ayda bir kere, diğer dönemlerde 3 ayda 1 kere yapılmalıdır.

Kedilerde dış parazit aşısı ne kadar? Bu soruya net bir yanıt verilebilmesi çok olası değildir. Dış parazit aşısının(ilacının) markasına, kedinin yaşı ve ırkına, kullanılacak miktara göre değişkenlik gösterir. Bu da sabit bir fiyat uygulanmasını ve belirtilmesini güçleştirir. Kedinin dış parazit aşısını yalaması olgusunun istenen bir durum olmadığını ve kedinin ilacı yaladığı saptanır ise hiç zaman kaybetmeden acil veteriner hekime götürülmesi önerilir. Bunun olmaması için kedilere bu durumlara özgü boyunluk kullanımı tavsiye edilir.

Faydalı Linkler:

Kedilerde Dış Parazit Damlası: Nedir? Nasıl Kullanılır? İçeriği