Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Köpek Aşıları

Köpekler, eğer önlem alınmazsa pek çok hastalıkla karşılaşabilir. Bu önlemler bazı zaman köpekleri soğuk ve sıcaktan korumak, köpeklerin üzerine bir şey giydirmek, bazı zaman da köpek aşıları ile olabilir. Özellikle de yeni doğmuş köpekler ve bağışıklık sistemi düşük olan köpeklerin enfeksiyona yakalanma durumu son derece fazladır. Bundan dolayı köpek aşıları onlar için hayati bir önem taşır.

Yavru köpekler, doğdukları ilk andan annelerinin sütü ile doğal bir şekilde bağışıklık kazanırlar. Ancak bu bağışıkla zaman içerisinde yol olacağından dolayı sağlıklarını korumak adına aşı uygulamaları gerekir. Köpek aşıları sıklıkla görülen hastalıklara ve onlara kalıcı hasarlar bırakacak belki de yaşamını tehdit edecek virüsleri önlemek adına yapılır.

Aşı işlemlerinin yapılabilmesi adına yavru köpeğin ilk olarak veteriner hekim tarafından muayene edilerek sağlıklı olduğuna karar verildikten sonra parazitlerden tamamen arındırılması gerekmektedir. Köpeğin sindirim sisteminde yer alan kurt, tenya ve şerit gibi parazitlerden; kene, bit ve pire gibi dış parazitlerden korunmaya karşılık yapılır. İç parazit yaşam koşullarına göre 2 ile 3 ayda bir uygulanırken dış parazit ise aylık olarak yapılır. Bunlar yapılmadığı zaman köpeğin bağışıklığı düşer. Bundan dolayı klinikte ilk olarak parazit işlemleri yapılır.

Yavru köpeklerin bağışıkları daha düşük olduğundan dış etkilerden korunmak adına temel aşıların yapılması gerekir. Bundan dolayı aşılama işlemi, yavru köpeklerde ve yetişkin köpeklerde farklıdır. Peki yavru köpek aşıları nelerdir? Aşılama zamanları nasıldır?

 • Karma Aşı: 9 ile 12 hafta
 • İç ve Dış Parazit Aşısı: 6 ile 8 hafta
 • Bordotella Bronchiseptica Aşısı: 9 ile 12 hafta
 • Puppy DP Aşısı: 6 ile 8 hafta
 • İç Parazit Tekrarı: 9 ile 12 hafta
 • Karma Tekrar: 12 ile 14 hafta
 • Lyme Aşısı: 12 ile 14 hafta
 • Kuduz Aşısı: 12 ile 14 hafta

Köpek Aşıları Ücretsiz Nerede Yapılır?

Köpek aşılarının ücretleri gün geçtikçe daha da artmasından dolayı köpek sahipleri ücretsiz seçeneklere yöneliyor. Özel kliniklerde bir köpeğin temel aşılarını yaptırmak oldukça maliyetlidir. Bu da herkesin kolay kolay karşılayacağı bir durum değildir. Bundan dolayı barınaklardan ve belediyelerin hizmetlerinden ücretsiz aşı yapılması beklenir.

Belediyenin veteriner hizmetlerinin ve barınakların sahipli olan köpeklere aşı yaptığı görülen bir durum değildir. Bu tür kurumlar çoğunlukla sahipsiz sokak hayvanlarına aşılama hizmeti sunar. Köpek aşıları ücretsiz nerede yaptırılır sorusunu sokak hayvanları için soruyorsanız şehrinizdeki belediyeyle iletişime geçebilirsiniz. Fakat sahipli köpeklere ücretsiz aşı yapılmıyor.

Köpek Aşıları Fiyatları

Köpek sahibi olan herkes tarafından son dönemlerde sıklıkla merak edilen konulardan biri de köpek aşıları fiyatlarıdır. Sizler de köpek aşıları ne kadar diye merak ediyorsanız köpek aşı fiyatları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Son zamanlarda pek çok köpek hasta sahibi aşı fiyatlarından şikayetçi oluyor. Ülkemizde hemen hemen bütün sağlık ürününde görüldüğü üzere köpek aşıları da çoğunlukla kurla orantılıdır ve ülkemizde imal edilmeyen hayati önem taşıyan belirli temel aşılar vardır. 

İlaç üreticilerinin aşı sektöründe ülkemize sunduğu aşıları bazı zamanlar çok zor bulunuyor ve bundan dolayı fiyatlarda belli aralıklarla yükselişler görülüyor. Bu hususta her şehirde olduğu gibi İstanbul’da da en düşük köpek aşıları ücreti İstanbul Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenir.

Köpek karma aşısı fiyatları veteriner hizmeti veren hastanelere, kurumlara, muayenehanelere göre farklılık gösterir. Leylek Vet olarak bağlı olduğumuz İstanbul Veteriner Hekimler Odası’nın belirlediği fiyatları baz alarak fiyatlandırma yapıyoruz. Ancak aşı ve diğer işlemlerin fiyatları köpeğinizin cinsine, yaşına, kilosuna, yapılacak aşının türü ve dozuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Son zamanlarda meydana gelen kur dalgalanmaları sonucu ekonomik şartlarından dolayı fiyatlarda değişiklikler olabilir. Bundan dolayı köpek aşıları kaç lira gibi sorulara cevap bulmak ya da köpek aşılarıyla ilgili bilgi almak istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Köpek Aşıları Takvimi

İlk kez köpek sahiplenen kişilerin dikkat etmesi gereken konu Köpek Aşı Takvimi olur. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da farklı hastalıklar meydana gelebiliyor. Özellikle de aynı bebeklerdeki gibi yeni doğan köpeklerinde doğduklarında farklı hastalıklardan korunmak adına yaptırması gereken bazı aşılar vardır.  

Pek çok köpek sahibi köpek aşıları ne zaman başlar, ne zaman yaptırılması gerekir diye araştırmaktadır. Köpekler için aşı durumu yavru köpekler ve yetişkin köpekler için ayrı ayrı bilinmelidir. Köpeklerde aşı takvimine, aşı türlerine ve köpeklerde aşı zamanlarına dair bütün detaylara köpek aşıları takvimi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Köpek Aşıları Ne Kadar Sürer?

Köpeklerin ilk veteriner ziyaretinde ilk olarak genel bir muayene ve kan testi kapsamında parazit ilacı ya da aşısı uygulanır. Parazit ilaçları, hem köpeğinizin hem de sizlerin sağlığını korumak adına büyük bir önem taşır. 

Parazit ilaçları alınmadığı takdirde köpeğinizin sağlığı iç ve dış parazitten dolayı tehlikeye girebilir. Aynı zamanda bahsi geçen hastalıklar sizlere de geçebilir. Bu tür problemlerin önüne geçmek için, parazit ilaçlarının 3 ayda bir yenilenmesi gerekir.

Parazit ilaçları uygulandıktan sonra, köpeğiniz ortalama 6 ile 8 haftalıkken ilk aşısı yapılır. Yapılması gereken ilk aşı ise karma aşı olmaktadır. Bu aşı, köpeklerde görülen gençlik hastalığı ve kanlı ishale sebep olan pek çok virüse karşı bağışıklık kazandırır. Sonrasında diğer aşılar uygulanır. Köpek aşıları ne zaman biter diye merak ediyorsanız bu aşıların tamamlanması ortalama 2,5 ile 3 ay sürer. Aşılar bittiğinde de 3 ayda bir parazit ilaçlarına geçilir. Köpeklerin aşı takviminde sürekli yaplıması gereken aşılar da vardır. Ömürleri boyunca devam etmesi gerektiğiden köpek aşılarının bir bitiş süresi bulunmamaktadır.

Köpeğin aşılanmasına başlanmadan önce mutlaka muayene edilmeli ve eğer sağlıklıysa aşılamaya başlanmalıdır. Köpek aşı takvimine başlanılmadan önce parazit uygulamalarının ilk olarak yapılması gerekir. Parazitler köpeklerin bağışıklığını düşürür. Köpek aşıları sırasıyla şu şekildedir;

 • Karma Aşı: 2 doz uygulanan bu aşı, 15 gün arayla tekrarlanır.
 • İç ve Dış Parazit: Parazit uygulaması tedavi ve koruma adına yapılan bir uygulamadır. Aşılamadan önce muhakkak yapılmalıdır.
 • Kuduz Aşısı: 12 haftadan büyük olan köpeklere uygulanan aşı, yasal olarak yapılması zorunludur.
 • Lyme Aşısı: Kene yoluyla insana dahi bulaşabilen Lyme hastalığına yakalanmamak adına mutlaka yapılmalıdır.
 • Bronshine Aşısı: Diğer aşılarla beraber yılda bir tekrar edilmesi gerekir.
 • Mantar Aşısı: Nemli ve sıcak iklime sahip yerlerde yapılması tavsiye edilen bir aşıdır.

Köpek Aşıları Nereden Alınır?

Köpek aşılama, köpeklerde meydana gelebilecek hastalıklara karşı korumak amacıyla yapılması gereken bir işlemdir. Köpeklerinizin sağlıklı ve uzun bir yaşama sahip olmasını istiyorsanız bu gibi koruyucu yöntemlerin alınması gerekir.

Leylek Vet olarak her hastalık için ayrı bir aşı uygulandığı gibi farklı hastalıklar için de karma aşılar uygulanır. Aşılar satılan ürünler değildir. Aşılar veteriner kliniğinde veteriner hekimler tarafından uygulanır. Biz aşıları hayvanlarınızın aşı takvimine uygun bir şekilde uyguluyoruz. 

Köpek Aşıları Yapılmazsa Ne Olur?

Köpekler en fazla bakılan evcil hayvanların başında gelir. Ancak bazen onlara gerekilen özen verilmiyor. Bu durumun en büyük nedeni de aslında ne yapılması gerektiğinin bilinmemesidir. Köpek sahibi olan kişilerin büyük bir kısmı gereksinimleri kadar su ve mama vermemenin, bakım için yeterli olduğu düşünülür.

Yapılan en büyük hata da sağlık kontrollerinin ve aşılarının yaptırılmaması şeklindedir. Peki, köpek aşıları yapılmazsa ne olur? Aşısı olmayan köpeklerde sanılanın aksine çok daha fazla enfeksiyon kapma durumu vardır. Özellikle de yavru köpeklerde bu durum, ölümle sonuçlanır.

Köpeğinizin sağlığı için lütfen aşılarını yaptırın.

Faydalı Linkler:

Leylek Vet Veteriner Kliniği

Adres: Küçükyalı Mah. Bağdat Cad. Ahmet Kutsi Tecer Sk No:14b, 34840 Maltepe/İstanbul

Yol Tarifi: Tıkla Veteriner Yol Tarifi Al

WhatsApp Telefonu: 05526665747 (Sohbet Etmek için Tıklayın)

Telefon: (0216) 417 57 47 (Tıkla Ara)

Köpek Aşıları İçeriği