Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Kedilerde Kanser Belirtileri

Kedilerde kanser belirtileri arasında yer alan bazı konulara değinelim. Öncelikle vücutlarında özellikle yumuşak bölgelerinde şişlik ve yumrular görülebilir. Genel belirtiler arasında iştah kaybı gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. İştahı yüksek olan kediler de bu durumu görebilmek daha kolay olabilir. Bu durumların yanı sıra burun kanaması görülen tüylü dostlarımız için tehlikeli bir süreç başlıyor olabilir. Bu ve benzeri durumları kedinizde gözlemlediğinizde Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize gelerek gerekli müdahale ve muayeneyi yaptırabilirsiniz.

Kedi kanseri belirtileri arasında bazı başlıkları belirttik. Bu ve bunun gibi olabilecek kanser türlerinden birkaçı da şu şekilde özetlenebilir. Lenfoma, akciğer, beyin tümörü, bağırsak, rahim ve meme kanserleridir. Şimdi bu türleri biraz daha detaylı inceleyelim.

Kedilerde Lenfoma Belirtileri

Kedilerde lenfoma belirtileri şu şekilde sıralanabilir. Ağız açık nefes almak, iştah kaybı, su içme isteği ile beraberinde idrara daha sık çıkma, kilo kaybı, burun akıntıları, burun kanamaları, hapşırma ve sesli nefes alıp verme olarak belirtilebilir. 

Lenfoma, yani diğer adı ile lenf kanseri de bu hastalığa bir örnektir. Lenfosit ismi verilen kan hücrelerinin kedinizin lenf bezlerinde olması gerektiğinden fazla çoğalması ile birlikte ortaya çıkabilmektedir. Unutmamak da fayda olacaktır ki lenf sistemi insanlarda olduğu gibi kedilerde de vücuttaki tüm sistem ile etkileşim halinde olduğundan dolayı sindirim kanalları, böbrekler, göğüs, burun, omurga, deri gibi organları etkilemektedir.

Kedilerde Akciğer Kanseri Belirtileri

Kedilerde akciğer kanseri belirtileri meme kanseri ile başlangıç gösterebilir. Meme kanseri kedilerde sıklıkla görülmektedir. Kötü huylu olan bu kanser türünün ilerleyen vakalarında tümörler lenf düğümlerine ya da akciğerlere sıçrayabilmektedir. Meme kanserinin erken teşhisi bu açıdan çok değerli olacaktır. 

Meme kanseri kedilerde de yaygın görülen kanser türleri arasında yer alır. Meme tümörlerinin yaklaşık %90’ı kötü huyludur. İleri vakalarda tümörler lenf düğümlerine ya da akciğerlere sıçrayabilir. Bu nedenle meme kanserinin erken teşhisi çok önemlidir. Çok büyük değilse tümör cerrahi olarak çıkarılır. Ancak kanserin yayılması durumunda ameliyat sonrasında kemoterapi tedavisi gerekebilmektedir.

Kedilerde Bağırsak Kanseri Belirtileri

Kedilerde bağırsak kanseri belirtileri diğer türlerde görüldüğü gibi kilo kayıpları, iştahsızlıklar, kusmalar, ishal ve kanlı dışkı ile gözlenebilir. Bu durumun teşhisi için kapsamlı bir muayene gerekmektedir. Bu muayenenin yapılması için Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizde gelebilirsiniz. Teşhis için kan sayımı, dışkı muayenesi, röntgen çekimi ya da gerekli durumlarda ultrason ile yapılmaktadır. Bağırsak lenfoması bir bağırsak rahatsızlığı olduğundan dolayı kanserden ayırt etmek zor olmaktadır. Bu durumun tedavisi için vitaminler ile gerekli test sağlanmaktadır. 

Kedilerde Beyin Tümörü Belirtileri

Kedilerde beyin tümörü belirtileri insanlarda da görülen bazı benzer durumlar ile gözlemlenebilir. Beyin tümörleri, ilgili bölgedeki hücrelerin olması gerektiğinden daha fazla şekilde büyümesidir. Bu büyüme iki şekilde sınıflandırabilir. 

Bunlardan birincisi beyin hücrelerinden ya da beyin zarından dolayı oluşan tümörlerdir. Bir diğeri ise vücudun diğer bölümlerinden beyne yayılan kanser türüdür. Kedilerde bu kanser türünün görülme oranı yaşla aynı oranda artabilmektedir. 

Yaşlı bir kedide görülme oranı genç bir kedide görülmesinden oldukça yüksektir. Beş yaşından büyük bir kedi gençlik dönemini bitirmiş ve artık yaşlılığa ilk adımı atmış olacağını unutmamak gerekir. Tümör, ileri görüntüleme yöntemi ile görülebilmektedir. Tüylü dostlarınızda görebileceğiniz belirtiler nörolojik ya da vestibüler olarak görülebilir. 

Görme sorunları, nöbet geçirmeler, denge sorunları, daire çizmeler olarak belirtilmektedir. Bu belirtilerden herhangi biri ile karşılaşırsanız Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize gelmeniz önceden tanı için önemli olacaktır.

Kedilerde Sarkoma Belirtileri

Kedilerde sarkoma belirtileri, aşı uygulanan bölgelerde görülen tümör çeşididir. Bu nadir görülmekte olsa da aşıların önemli yan etkilerinden birisidir. Aşı sonrasında geçen hafta, ay ya da yıllar sonra oluşabilmektedir. Belirtiler ilk olarak 90’lı yılların başında görülmüştür. Sonrasında yapılan araştırmalar ile birlikte enjeksiyon yapılan bölgede oluşan yani yumuşak dokuda görülen bu durum kediler için tedavisi zor olduğu tespit edilmiştir. 

Bu sarkomaların çeşitlerinden birisi fibrosarkomasıdır. Bu vücuda yayılmayan sadece olduğu bölgeden derinlere inerek ilerlemektedir. Cerrahi müdahale ile alınabilen bu türün ileride tekrarlaması olağan bi durum olabilmektedir. Kuduz aşısı zorunluluğu ile bu tür sarkomaların görülmesinde artış gözlenmiştir. Kuduz aşısının zorunluluğu olmadığı yerlerde bu sayının az olması bu araştırmayı onaylar niteliktedir.

Kedilerde Rahim Kanseri Belirtileri

Kedilerde rahim kanseri belirtilerini azaltmak ve yok derecelere indirmek kısırlaştırma ile sağlanabilir. Rahim zarında oluşabilecek bu kanserin belirtileri diğer kanser türlerinden birkaç durum ile ayrılır. Bu genelde kedilerde en yaygın olan kanser türlerinden birisidir. Rahim tümörleri genel olarak bakıldığında bir belirti göstermeyebilir. 

Vajinadan akan akıntılar ile ilk gözlem yapılabilir. Bunun yanı sıra rahim şeklinde değişiklikler görülebilmektedir. Bu ve benzeri belirtiler gözlemler ise veteriner hekimimize acilen danışmanız gerekmektedir.

Kedilerde Meme Kanseri Belirtileri

Kedilerde meme kanseri belirtileri arasında gözle görülür büyümeler ile gözlemlenebilir. Kediler bu durumun görülmesi düşük olsa da oluşan tümörlerin kötü olma oranı oldukça yüksektir. 

Lokal olarak büyüme gösterirler ve büyümeleri oldukça hızlıdır. Meme tümörü görülen bir kedide acilen cerrahi müdahale gerekebilir. Bu cerrahi müdahalenin kapsamlı olmasını unutmamak gerekir. İlgili memedeki süt bezlerinde oluşan bu tümörlerin veterine hekim tarafından alınması uygun bir yol olacaktır.

Kedinizde yukarı anlatılanlar gibi ya da benzeri durumlar gözlemlediyseniz çok geçmeden Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize gelerek tedavisini hızlandırabilirsiniz. Kanser hastalığına çok geçmeden müdahale etmek ölümcül sonuçları büyük bir oranda azaltacaktır.

Faydalı Linkler:

Kedilerde Kanser Belirtileri İçeriği