Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği

Köpeklerin anatomisi dahilinde sağlıklı böbrekler belirli görevlere sahiptir. Böbreklerin bu görevleri yerine getiremeyecek bir konuma gelmesi, bazen geçici bazen kalıcı olarak köpeklerde böbrek yetmezliği şeklinde adlandırılır. Bu problem akut veya kronik böbrek yetmezliği şeklinde görülebilir.

Normal koşullarda böbreklerin vücuttaki zehirli maddeleri uzaklaştırması, elektrolit denge sağlayabilmesi ve kırmızı kan hücresi üretimi için hormon salgısı sağlaması gerekir. Hatta vücudun sıvı alım oranlarının düzenlenmesinden de böbrekler sorumludur. İşte bu sorumlulukların yerine getirilmemesi köpeklerde böbrek hastalığı anlamına gelir. Teknik anlamda da böbreklerin işlevini kısmen veya tamamen yerine getirmemesi, köpeklerde böbrek yetmezliği genel tanımını oluşturur.

Böbrek yetmezliği problemlerinde iki farklı türden bahsetmek mümkündür. Bu çerçevede köpeklerde böbrek yetmezliği çeşitleri açısından

 • Köpeklerde Akut Böbrek Yetmezliği beklenmedik şekilde böbreklerdeki işlevin azalması ile ortaya çıkar. Genellikle birkaç saat veya birkaç günlük bir süreçte görülen bu problemde, çoğu zaman toksinler ya da enfeksiyonlar problemin temel sebebini oluşturur.
 • Köpeklerde Kronik Böbrek Yetmezliği probleminde ise kademeli bir şekilde yani haftalar bazen de aylar boyunca süren bir süreçte böbrek işlevinin kaybedilmesi ile karşılaşılır. Genellikle köpeklerde yaşlanma ile birlikte böbrekler vasfını yitirmeye ve ömrünü doldurmaya başlayabilir. Ancak bazı köpeklerde böbrekler daha erken yaşlanma gösterebilir. Bu durumda kronik düzeyde böbrek yetmezliği görülebilir.

İki böbrek yetmezliği problemi arasında net olarak akut problemde erken ve hızlı teşhis ile geri döndürülebilir bir sonuç elde edilebilir olması, kronik yetmezlikte ise sadece kontrol altına alma şansı bulunması farkı yer almaktadır. Ek olarak köpeklerde böbrek yetmezliği nedenleri arasında ise farklı birçok nokta yer alabilir. Atıkları uzaklaştırarak vücutta sıvı tutulumu, besin tutumu ve idrarın ne kadarının temizlenmesi gerektiği gibi belirlemeleri böbrekler gerçekleştirir. Bazı faktörler bu filtreleme ve belirlemelerin yapılmasını engelleyebilir. İşte bu faktörler arasında da

 • Yaşlanma ile böbreklerin işlevini yitirmeye başlaması,
 • Bazı köpek ırklarında genetik yatkınlığın bulunması,
 • Zehirlenme veya enfeksiyonlar nedeniyle akut yetmezlik görülmesi,
 • Yüksek dozda ve yanlış ilaç kullanımları,
 • Diyabet, hipertansiyon veya fanconi sendromu gibi metabolik rahatsızlıklar,
 • Leptospiroz veya lyme hastalığı gibi böbreklerde oluşabilecek enfeksiyonlar
 • Bağırsak rahatsızlıkları veya kanser problemleri yer alabilir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Akut veya kronik olarak birbirinden ayrılabilen kapsamda böbrek yetmezliği problemlerinde belirtiler de kademeli bir şekilde ortaya çıkar. Bu çerçevede akut yetmezlik durumunda köpeklerde böbrek yetmezliği belirtileri hafif ve hızlı bir şekilde görülebilir. Bu belirtiler arasında da

 • Evcil dostunuzun çok fazla sıvı tüketmek istemesi,
 • Daha fazla idrara çıkmaya başlaması,
 • Atık ürün miktarının kandaki yüksekliği nedeni ile depresyon yaşaması,
 • Kanda Potasyum oranın düşmesi ile halsizlik görülmesi,
 • Mesanede artan idrar yoğunluğu yer alır.

Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak köpeklerde kronik böbrek yetmezliği konusunda da farklı belirtiler üzerinde duruyoruz. Genel olarak veterinerlik dünyasında bilindiği üzere kronik böbrek yetmezliği durumunda daha önce sayılan akut belirtilerin daha üstünde belirtiler görülmeye başlanır. Bu anlamda kronikleşen rahatsızlıklarda köpeklerde böbrek yetmezliği belirtileri arasında

 • Aşırı yorgunluk ve enerji düşüklüğü,
 • Diş etlerinde solgunluk ve ağız ülseri,
 • Bağırsak problemleri görülmeye başlanması ve iştahın net bir şekilde azalması ile hızlı kilo kaybı,
 • Hareket koordinasyonu kaybedilmesi ve sarhoş gibi tökezleyerek hareket etmesi,
 • Nefesin kötü kokması ve kusma nöbetleri,
 • İdrarda kan görülmesi yer alır.

Genellikle bu belirtiler görüldüğünde köpeklerde böbrek yetmezliği problemi ilerlemeye başlamıştır. Eğer daha önceki belirtileri erken dönemde fark ederseniz, iyileşme daha hızlı ve etkili olabilir. Ancak kronik belirtilerde tedavi ve iyileşme de farklı bir süreç olarak yürütülür. En önemli noktada hem akut hem kronik belirtiler ile karşılaştığınızda veteriner kliniğimize gecikmeden ulaşarak tıbbi destek almanız olacaktır.

Eğer köpeğiniz ilerleyen bir yaşa geldiyse, böbrek yetmezliği ile karşılaşma olasılığı da daha yüksek olacaktır. Bu nedenle yaşlı köpeklerde böbrek yetmezliği konusunda da sayılan bu belirtiler ile karşılaşma olasılığınız gayet yüksek olacaktır. Yani veteriner hekimlerimiz tarafından önerildiği üzere evcil dostunuzun yaşı ilerlediğinde yaşayabileceği böbrek problemlerine bağlı bu belirtilerin bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz önemlidir. Genel kapsamda da düzenli veteriner hekim kontrollerini aksatmamanız gerekecektir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Son Evre Belirtileri

Kronik hale gelmiş rahatsızlıklarda böbrek yetmezliği ile ilgili belirtiler artık kapsamlı bir şekilde görülürken, yine de rahatsızlığı fark edemeyebilirsiniz. Bazen net olarak bilgi sahibi olunmaması, bazen belirtilerin göz ardı edilmesi ya da takip edilmemesi sonucunda köpeklerde böbrek yetmezliği son evre belirtileri ile karşılaşma ihtimali yer alır. Son döneme girildiğini ifade eden bu belirtiler arasında ise

 • Sürekli uyuşukluk ve aşırı derecede uyuma,
 • İştahın neredeyse kapanması,
 • Amaçsız bir şekilde dolaşma ve insan ile temastan uzak durmak isteme,
 • Nefes darlığı,
 • Kanda biriken toksinler nedeniyle demans benzeri davranışlar,
 • Aşırı zayıflık sonrası farklı enfeksiyonların görülmesi,
 • Belirtilerin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi yer alır.

Son evre belirtileri bazen yavaş yavaş bazen de çok hızlı bir şekilde kendini gösterebilir. Kliniğimize başvurduğunuzda bu süreçteki karşılaştığınız tüm belirtileri veteriner hekimlerimize bildirmeniz büyük bir fayda sağlayacaktır. Buna bağlı olarak evcil dostunuzun bu dönemi daha konforlu ve huzurlu bir şekilde yaşaması için müdahale edilebilir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbrek yetmezliği ağrılı ve acılı bir süreç olarak geçebilir. Çünkü vücutta atıkları ve toksinleri uzaklaştırma görevine sahip olan böbrekler fonksiyonunu yerine getirememektedir. Bu durumda kanda artış gösteren toksinler de acı ve ağrı oluşturabilir. Hem akut hem kronik böbrek yetmezliğinde görülebilecek bu soruna karşı köpeklerde böbrek yetmezliği tedavisi için ayrı ayrı müdahale gerçekleştirilir.

Köpeklerde böbrek yetmezliği tedavisi için öncelikle veteriner hekimlerimiz tarafından fiziki muayene ve bazı testler gerçekleştirilir. Öncelikli olarak tam kan sayımı kontrolü yapılırken, idrar tahlili ve karın ultrasonu gibi yöntemler ile ilerleme elde edilir. Problemin akut veya kronik olduğunun tespitinin gerçekleştirilmesi ve nedenlerini ortaya çıkarmak açısından tüm aşamalar ile teşhis konulur. 

Köpeklerde böbrek yetmezliği iyileşir mi sorusu açısından da akut ve kronik rahatsızlıklarda net olarak farklı cevaplar verilebilir. Akut böbrek problemlerinde böbreği destekleyecek şekilde tedavi oluşturmak ve atık uzaklaştırılmasına yardımcı olmak gerekir. Bu açıdan sıvı tedavisi ve gereken durumlarda kliniğimizde yatarak tedavi yöntemleri tercih edilerek, antibiyotikler ve farklı ilaçlar kullanılabilir. Bazen rahatsızlığın ilerlemiş olması durumunda da böbrek diyalizi nadiren uygulanabilir.

Eğer kronik böbrek rahatsızlığı problemi yer alıyorsa, tedavinin dikkatli bir şekilde evde sürdürülmesi tercih edilir. Köpeğinizin suya rahatlıkla erişebilmesi ve daha fazla su içmeye yöneltilmesi önemlidir. Reçeteli bir böbrek diyeti uygulanması gerekeceği için yaş, kilo ve beden gibi özelliklere bağlı veteriner hekimlerimiz tarafından düşük Sodyum ve Fosfor içerikli bir diyet hazırlanır. Bunun yanında düşük kalori ile birlikte lif ve vitamin içeriği yüksek içecekler kullanılarak doğal takviyeler sağlanmalıdır.

Kronik rahatsızlık durumunda köpeklerde böbrek yetmezliği kontrollü bir süreç ile tedavi edilebilir. Bu açıdan da sık sık veteriner hekim kontrolü gerekir. Hekim tarafından önerilen şekilde evde uygulanabilecek iğneler ile de tedaviye devam edilebilir. Özellikle beslenmede ekmek, peynir ve şarküteri ürünlerinden kaçınmak gerekir. Veteriner hekim tarafından spesifik bir şekilde belirtilmiş derecelerde Fosfor bağlayıcı ve eritropoietin tarzı ilaçların kullanımına devam edilmelidir.

Böbrek yetmezliği sorunlarında ivedi bir şekilde kliniğimize başvurarak tedavi alınması gerekir. Çünkü köpeklerde böbrek yetmezliği ölüm oranlarına bakıldığında genellikle tedavi edilmeyen hastalarda ölümcül sonuçları ile karşılaşılabilir. Böbrek yetmezliği yaşayan köpeklerde durumun ne kadar ciddi olduğuna, teşhisin ne kadar konulduğunda ve tedaviye verilen yanıta bağlı olarak yaşam beklentisi değişim gösterebilir.Evcil dostunuz hangi yaş aralığında olursa olsun akut veya ilerleyen belirtilerin tümünde böbrek rahatsızlığı önemsenmesi gereken bir durumdur. Sayılan belirtilerden bir veya birkaçı ile karşılaştığınızda, vakit kaybetmeden Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize başvurmayı tercih edebilirsiniz. Kliniğimizde gerçekleştirilen detaylı muayene ve teşhis yöntemleri ile köpeklerde böbrek yetmezliği için hızlı müdahale ve tedavi yöntemleri ile iyileşme elde edilebilir.

Köpeklerin anatomisi dahilinde sağlıklı böbrekler belirli görevlere sahiptir. Böbreklerin bu görevleri yerine getiremeyecek bir konuma gelmesi, bazen geçici bazen kalıcı olarak köpeklerde böbrek yetmezliği şeklinde adlandırılır. Bu problem akut veya kronik böbrek yetmezliği şeklinde görülebilir.

Normal koşullarda böbreklerin vücuttaki zehirli maddeleri uzaklaştırması, elektrolit denge sağlayabilmesi ve kırmızı kan hücresi üretimi için hormon salgısı sağlaması gerekir. Hatta vücudun sıvı alım oranlarının düzenlenmesinden de böbrekler sorumludur. İşte bu sorumlulukların yerine getirilmemesi köpeklerde böbrek hastalığı anlamına gelir. Teknik anlamda da böbreklerin işlevini kısmen veya tamamen yerine getirmemesi, köpeklerde böbrek yetmezliği genel tanımını oluşturur.

Böbrek yetmezliği problemlerinde iki farklı türden bahsetmek mümkündür. Bu çerçevede köpeklerde böbrek yetmezliği çeşitleri açısından

 • Köpeklerde Akut Böbrek Yetmezliği beklenmedik şekilde böbreklerdeki işlevin azalması ile ortaya çıkar. Genellikle birkaç saat veya birkaç günlük bir süreçte görülen bu problemde, çoğu zaman toksinler ya da enfeksiyonlar problemin temel sebebini oluşturur.
 • Köpeklerde Kronik Böbrek Yetmezliği probleminde ise kademeli bir şekilde yani haftalar bazen de aylar boyunca süren bir süreçte böbrek işlevinin kaybedilmesi ile karşılaşılır. Genellikle köpeklerde yaşlanma ile birlikte böbrekler vasfını yitirmeye ve ömrünü doldurmaya başlayabilir. Ancak bazı köpeklerde böbrekler daha erken yaşlanma gösterebilir. Bu durumda kronik düzeyde böbrek yetmezliği görülebilir.

İki böbrek yetmezliği problemi arasında net olarak akut problemde erken ve hızlı teşhis ile geri döndürülebilir bir sonuç elde edilebilir olması, kronik yetmezlikte ise sadece kontrol altına alma şansı bulunması farkı yer almaktadır. Ek olarak köpeklerde böbrek yetmezliği nedenleri arasında ise farklı birçok nokta yer alabilir. Atıkları uzaklaştırarak vücutta sıvı tutulumu, besin tutumu ve idrarın ne kadarının temizlenmesi gerektiği gibi belirlemeleri böbrekler gerçekleştirir. Bazı faktörler bu filtreleme ve belirlemelerin yapılmasını engelleyebilir. İşte bu faktörler arasında da

 • Yaşlanma ile böbreklerin işlevini yitirmeye başlaması,
 • Bazı köpek ırklarında genetik yatkınlığın bulunması,
 • Zehirlenme veya enfeksiyonlar nedeniyle akut yetmezlik görülmesi,
 • Yüksek dozda ve yanlış ilaç kullanımları,
 • Diyabet, hipertansiyon veya fanconi sendromu gibi metabolik rahatsızlıklar,
 • Leptospiroz veya lyme hastalığı gibi böbreklerde oluşabilecek enfeksiyonlar
 • Bağırsak rahatsızlıkları veya kanser problemleri yer alabilir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Akut veya kronik olarak birbirinden ayrılabilen kapsamda böbrek yetmezliği problemlerinde belirtiler de kademeli bir şekilde ortaya çıkar. Bu çerçevede akut yetmezlik durumunda köpeklerde böbrek yetmezliği belirtileri hafif ve hızlı bir şekilde görülebilir. Bu belirtiler arasında da

 • Evcil dostunuzun çok fazla sıvı tüketmek istemesi,
 • Daha fazla idrara çıkmaya başlaması,
 • Atık ürün miktarının kandaki yüksekliği nedeni ile depresyon yaşaması,
 • Kanda Potasyum oranın düşmesi ile halsizlik görülmesi,
 • Mesanede artan idrar yoğunluğu yer alır.

Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak köpeklerde kronik böbrek yetmezliği konusunda da farklı belirtiler üzerinde duruyoruz. Genel olarak veterinerlik dünyasında bilindiği üzere kronik böbrek yetmezliği durumunda daha önce sayılan akut belirtilerin daha üstünde belirtiler görülmeye başlanır. Bu anlamda kronikleşen rahatsızlıklarda köpeklerde böbrek yetmezliği belirtileri arasında

 • Aşırı yorgunluk ve enerji düşüklüğü,
 • Diş etlerinde solgunluk ve ağız ülseri,
 • Bağırsak problemleri görülmeye başlanması ve iştahın net bir şekilde azalması ile hızlı kilo kaybı,
 • Hareket koordinasyonu kaybedilmesi ve sarhoş gibi tökezleyerek hareket etmesi,
 • Nefesin kötü kokması ve kusma nöbetleri,
 • İdrarda kan görülmesi yer alır.

Genellikle bu belirtiler görüldüğünde köpeklerde böbrek yetmezliği problemi ilerlemeye başlamıştır. Eğer daha önceki belirtileri erken dönemde fark ederseniz, iyileşme daha hızlı ve etkili olabilir. Ancak kronik belirtilerde tedavi ve iyileşme de farklı bir süreç olarak yürütülür. En önemli noktada hem akut hem kronik belirtiler ile karşılaştığınızda veteriner kliniğimize gecikmeden ulaşarak tıbbi destek almanız olacaktır.

Eğer köpeğiniz ilerleyen bir yaşa geldiyse, böbrek yetmezliği ile karşılaşma olasılığı da daha yüksek olacaktır. Bu nedenle yaşlı köpeklerde böbrek yetmezliği konusunda da sayılan bu belirtiler ile karşılaşma olasılığınız gayet yüksek olacaktır. Yani veteriner hekimlerimiz tarafından önerildiği üzere evcil dostunuzun yaşı ilerlediğinde yaşayabileceği böbrek problemlerine bağlı bu belirtilerin bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz önemlidir. Genel kapsamda da düzenli veteriner hekim kontrollerini aksatmamanız gerekecektir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Son Evre Belirtileri

Kronik hale gelmiş rahatsızlıklarda böbrek yetmezliği ile ilgili belirtiler artık kapsamlı bir şekilde görülürken, yine de rahatsızlığı fark edemeyebilirsiniz. Bazen net olarak bilgi sahibi olunmaması, bazen belirtilerin göz ardı edilmesi ya da takip edilmemesi sonucunda köpeklerde böbrek yetmezliği son evre belirtileri ile karşılaşma ihtimali yer alır. Son döneme girildiğini ifade eden bu belirtiler arasında ise

 • Sürekli uyuşukluk ve aşırı derecede uyuma,
 • İştahın neredeyse kapanması,
 • Amaçsız bir şekilde dolaşma ve insan ile temastan uzak durmak isteme,
 • Nefes darlığı,
 • Kanda biriken toksinler nedeniyle demans benzeri davranışlar,
 • Aşırı zayıflık sonrası farklı enfeksiyonların görülmesi,
 • Belirtilerin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi yer alır.

Son evre belirtileri bazen yavaş yavaş bazen de çok hızlı bir şekilde kendini gösterebilir. Kliniğimize başvurduğunuzda bu süreçteki karşılaştığınız tüm belirtileri veteriner hekimlerimize bildirmeniz büyük bir fayda sağlayacaktır. Buna bağlı olarak evcil dostunuzun bu dönemi daha konforlu ve huzurlu bir şekilde yaşaması için müdahale edilebilir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbrek yetmezliği ağrılı ve acılı bir süreç olarak geçebilir. Çünkü vücutta atıkları ve toksinleri uzaklaştırma görevine sahip olan böbrekler fonksiyonunu yerine getirememektedir. Bu durumda kanda artış gösteren toksinler de acı ve ağrı oluşturabilir. Hem akut hem kronik böbrek yetmezliğinde görülebilecek bu soruna karşı köpeklerde böbrek yetmezliği tedavisi için ayrı ayrı müdahale gerçekleştirilir.

Köpeklerde böbrek yetmezliği tedavisi için öncelikle veteriner hekimlerimiz tarafından fiziki muayene ve bazı testler gerçekleştirilir. Öncelikli olarak tam kan sayımı kontrolü yapılırken, idrar tahlili ve karın ultrasonu gibi yöntemler ile ilerleme elde edilir. Problemin akut veya kronik olduğunun tespitinin gerçekleştirilmesi ve nedenlerini ortaya çıkarmak açısından tüm aşamalar ile teşhis konulur. 

Köpeklerde böbrek yetmezliği iyileşir mi sorusu açısından da akut ve kronik rahatsızlıklarda net olarak farklı cevaplar verilebilir. Akut böbrek problemlerinde böbreği destekleyecek şekilde tedavi oluşturmak ve atık uzaklaştırılmasına yardımcı olmak gerekir. Bu açıdan sıvı tedavisi ve gereken durumlarda kliniğimizde yatarak tedavi yöntemleri tercih edilerek, antibiyotikler ve farklı ilaçlar kullanılabilir. Bazen rahatsızlığın ilerlemiş olması durumunda da böbrek diyalizi nadiren uygulanabilir.

Eğer kronik böbrek rahatsızlığı problemi yer alıyorsa, tedavinin dikkatli bir şekilde evde sürdürülmesi tercih edilir. Köpeğinizin suya rahatlıkla erişebilmesi ve daha fazla su içmeye yöneltilmesi önemlidir. Reçeteli bir böbrek diyeti uygulanması gerekeceği için yaş, kilo ve beden gibi özelliklere bağlı veteriner hekimlerimiz tarafından düşük Sodyum ve Fosfor içerikli bir diyet hazırlanır. Bunun yanında düşük kalori ile birlikte lif ve vitamin içeriği yüksek içecekler kullanılarak doğal takviyeler sağlanmalıdır.

Kronik rahatsızlık durumunda köpeklerde böbrek yetmezliği kontrollü bir süreç ile tedavi edilebilir. Bu açıdan da sık sık veteriner hekim kontrolü gerekir. Hekim tarafından önerilen şekilde evde uygulanabilecek iğneler ile de tedaviye devam edilebilir. Özellikle beslenmede ekmek, peynir ve şarküteri ürünlerinden kaçınmak gerekir. Veteriner hekim tarafından spesifik bir şekilde belirtilmiş derecelerde Fosfor bağlayıcı ve eritropoietin tarzı ilaçların kullanımına devam edilmelidir.

Böbrek yetmezliği sorunlarında ivedi bir şekilde kliniğimize başvurarak tedavi alınması gerekir. Çünkü köpeklerde böbrek yetmezliği ölüm oranlarına bakıldığında genellikle tedavi edilmeyen hastalarda ölümcül sonuçları ile karşılaşılabilir. Böbrek yetmezliği yaşayan köpeklerde durumun ne kadar ciddi olduğuna, teşhisin ne kadar konulduğunda ve tedaviye verilen yanıta bağlı olarak yaşam beklentisi değişim gösterebilir.Evcil dostunuz hangi yaş aralığında olursa olsun akut veya ilerleyen belirtilerin tümünde böbrek rahatsızlığı önemsenmesi gereken bir durumdur. Sayılan belirtilerden bir veya birkaçı ile karşılaştığınızda, vakit kaybetmeden Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize başvurmayı tercih edebilirsiniz. Kliniğimizde gerçekleştirilen detaylı muayene ve teşhis yöntemleri ile köpeklerde böbrek yetmezliği için hızlı müdahale ve tedavi yöntemleri ile iyileşme elde edilebilir.

Faydalı Linkler:

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği İçeriği