Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Köpek Hastalıkları

Ev ortamında her ne kadar huzur içinde yaşayarak sizinle çok güçlü bir bağlantısı olsa da birçok faktör, köpeklerde değişen hastalıkların yaşanmasına neden olabilir. Çünkü köpek hastalıkları sadece iyi beslenme, sevgi ve temiz bir ortam ile engellenemez. Bazen dış dünyadan gelen parazitler, salgınlar, yabancı sokak hayvanları ile temas veya enfeksiyonlar köpek hastalıkları yaşanmasına neden olabilir.

Köpek hastalıkları ve belirtileri ise her hastalığın yapısına göre birbirinden farklı olarak görülür. Çoğu zaman ise yüksek ateş, ağızdan salya gelmesi, halsizlik, kusma gibi belirtiler ile karşılaşma olasılığı vardır. Ancak her hastalık vücutta farklı bir organ ve sisteme etki ettiği için de belirtiler hastalıklara göre değişim gösterecektir.

Köpek Deri Hastalıkları

Evcil köpeklerde en sık görülen köpek hastalıkları arasında genellikle deri hastalıkları yer alır. Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak teşhisini gerçekleştirebildiğimiz köpek deri hastalıkları kapsamında tedavisi bulunan ve nadiren tedavi edilemeyen hastalıklar birbirinden ayrılır. Sayılabilecek hastalık türleri arasında ise aşağıdaki çeşitlerden bahsetmek mümkündür.

 • Alerjik dermatit genelde gıdalar, çevre faktörleri ve böcek ısırması gibi faktörler nedeni ile oluşur. Aşırı derecede kaşındırıcı deri döküntüleri görülürken, yaşamı olumsuz etkileyen bu rahatsızlıktan genellikle kaşıntılı bu döküntülere karşı kortikosteroid tarzı ilaçlar kullanılır. Alerjilerde çeşitlerinde ise pire ısırıkları için ilaçlar ve çevre hijyeni gerekir. Çevresel alerji için düzenli kullanılması gereken ilaçlar yer alır. Yiyecek alerjileri için de bu yiyecekten kaçınılması gerekir.
 • Hot spots yani sıcak nokta ve yaralar problemi ise akut nemli dermatit ismine de sahiptir. Ciltte tahriş oluşturan ve iltihap gibi görüntülere sahip küçük kırmızı yaralar oluşur.
 • Tüy dökülmesi ve tüy kaybı ise alopesi şeklinde adlandırılmak ile birlikte genellikle de köpeklerde tüy dökme problemi görülür. Ancak bu tüy döküme oranı yüksek bir rakama ulaştığında köpek hastalıkları ile karşılaşma olasılığınız yüksektir.
 • Deri tümörleri ise çok sık görülen bir cilt problemi olarak, ciddi bir hastalık nedeni ile ortaya çıkabilir ve bazen kanser ile dahi karşılaşılabilir.
 • Köpeklerde mantar çok sık görülen trichophyton ya da microsporum faktörleri ile baş, kulak ya da kuyruk gibi bölümlerde görülebilir.

Köpeklerde Kanlı İshal

Genellikle köpeklerde kanlı ishal evcil dostunuzun sindirim sistemi üzerinde ağır bir etki oluşturabilir. Bu problemde de aynı dönemde kandaki kırmızı kan hücreleri önemli derecede düşüş gösterir. Durum kalp ve bağırsak çalışmasını olumsuz düzeyde etkileyebilir.

Altında yatan neden genellikle parvovirüs faktörü olmak ile birlikte belirtilerde de iştahsızlık, kusma, depresyon, yoğun ishal ve sıvı kaybı yer alabilir. Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizde yavru köpeklerde gerçekleştirilebilen aşı ile hastalık önlenebilir.

Leishmaniasis Köpek Hastalığı

Köpek hastalıkları içerisinde genellikle İspanya ve Avrupa toplumlarında karşılaşılan bu rahatsızlık, sinek ısırması nedeniyle ortaya çıkar. Faktörü ortadan kaldırmak leishmaniasis köpek problemi ile karşılaşma ihtimalini de ortadan kaldırabilir.

Hastalıkta birçok farklı belirti ile karşılaşma olasılığı yer alırken, genellikle deri lezyonları, ara sıra görülen ateş, kansızlık ve kas yorgunluğu ortaya çıkabilir. Su kaplarının açık alanda bırakılmaması, sinekleri eve sokacak noktalarda engel alınması ve pipet vasıtasıyla evcil dostunuzun sivrisinek karşıtı ilaçlar ile korunması fayda sağlayacaktır.

Köpeklerde Genç Hastalığı

Virüs kaynaklı bulaşıcı bir hastalık olan köpeklerde genç hastalığı genellikle yeni doğmuş ve büyüme sürecindeki köpeklerde görülür. Eğer yavru doğumdan sonra anneden ilk emzirme ile süt alır ise bu sütten gelen antikorlar yaklaşık 3 ay kadar yavrunun korunmasını sağlar. Eğer ilk süt emilmezse yavru ilk 4 hafta kadar koruma altında kalabilir. Her iki durumda da 3 ila 12 ay arasındaki köpek yavrularında da genç hastalığı yaygın şekilde görülür.

Köpek hastalıkları içerisindeki en fazla görülen rahatsızlık türü olan gençlik hastalığında iştahsızlık, burun akıntısı, depresyon, göz akıntısı ve ishal görülebilir. Hastalık solunum sistemi, sindirim sistemi veya sinir sistemi üzerinde etki gösterebileceği için çok hızlı bir şekilde veteriner kliniğimize başvurmanız gerekir. Çünkü virüsün kalıcı hasarlar oluşturmaması açısından hızlı tedavi gerekir.

Köpek Göz Hastalıkları

İnsanlara göre köpeklerde renk tanıma ve algılama farklı olsa da önemli bir organ olan gözlerin tıpkı insan gözleri gibi bakıma ihtiyacı vardır ve köpek hastalıkları gözlerde de ortaya çıkabilir. Bu anlamda köpek göz hastalıkları arasında aşağıdaki türler ile karşılaşılabilir.

 • Konjonktivit bakteriler, virüsler veya alerjiler nedeniyle gözde çapaklanma, huzursuzluk ve şişme ile ortaya çıkabilir. Tedavide hastalığın nedenine göre farklı ilaçlar ile uygulanır.
 • Aşırı gözyaşı problemi olarak adlandırılan epifol ise her köpek ırkında görülebilir. Gözyaşı kanallarının darlığından kaynaklanan bu durumda doğumsal kökenli bir travmadan dolayı da problem görülebileceği için veteriner hekim muayenesi ile tedavi sağlanabilir.
 • Katarakt tıpkı insanlardaki gibi lens saydamlığının kaybolması ile ortaya çıkar ve cerrahi yöntem ile tedavi edilebilir.
 • Gözlerde kuruma ise gözyaşı bezindeki enfeksiyonlar ya da travma ile ortaya çıkabilir. Çok fazla göz kırpma, göz kapaklarının şişmesi veya huzursuzluk gibi belirtiler ile tespit edilirken, veteriner hekim teşhisi ile kornea tedavisi sağlanır.
 • Kiraz göz problemi ise çok sık bir şekilde rottweiler, boxer ya da cane corsa gibi köpek türlerinde görülür. Aşırı derecede büyüyen göz bebekleri ve üçüncü göz kapağının belirginleşmesi faktörlü yaşanan bu problemde, tek gözde veya her iki gözde oluşabilecek rahatsızlık ön aşamada ilaç kullanımı sonrasında cerrahi müdahale ile iyileştirilebilir.
 • Glokom da göz içinde aşırı yükselen basınç nedeni ile sinirlerin zarar görmesi problemdir. Düzenli ilaç tedavisi ile kontrol altında tutulur. 

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği

Köpeklerin vücudunda sıvı dengesi sağlanması, idrar çıkışının oluşturulması ve beslenme dengesi ile kırmızı kan hücresi salgılayan hormonların üretimi gibi noktalarda böbrekler görevlidir. Bazen farklı enfeksiyonlar ya da toksinler bazen de ilerleyen yaş nedeni ile köpeklerde böbrek yetmezliği görülebilir.

Problemin akut veya kronik olmasına göre belirtiler halsizlik, aşırı idrar, aşırı susama, bağırsak problemleri, yorgunluk gibi ayrıntılar ile ortaya çıkabilir. Yine rahatsızlığın seviyesine göre uygulanan tedavilerde de ilaç tedavileri ve bazen diyaliz ihtiyacı bulunabilir.

Köpeklerde Nefes Tıkanması

Değişen faktörler nedeni ile köpeklerde nefes tıkanması görülebilecek hastalıklar arasında yer alır. Genellikle tek başına bir rahatsızlık olmaktansa; genetik problemler, enfeksiyonlar, üst solunum yolu rahatsızlıkları, doğumsal problemler, yaşlılık, zatürre veya yaşam ortamında sigara kullanımı nefes tıkanması oluşturabilir. Bazı ırklarda ise özellikle French bulldog ya da pug tarzı köpeklerde Brachycephalic Sendrom yani kısa basık yüz nedeni ile nefes tıkanıklığı oluşabilir.

Köpek Lyme Hastalığı

Köpeklerde kene ısırması ile bulaşabilen Borrelia burgdorferi cinsi bakteri, köpek lyme hastalığı yaşamasına neden olabilir. Bağışıklık sisteminin yapısına bağlı faktör böbreklere yerleşebilir ve birkaç ay sonrasında eklem şişmeleri ya da topallık görülebilir. Enfeksiyon türünde köpek hastalıkları arasında yer alırken, kene mücadelesi ve aşılama hastalıktan korunma sağlar. Özellikle kene tasması, ilaçlama ya da ense damlası gibi yöntemler de uygulanabilir.

Köpek Distemper Hastalığı

Köpek distemper hastalığı daha önce ifade ettiğimiz gençlik hastalığı problemidir. Bulaşıcı bu viral hastalıkta aşılanmamış yavrular veya aşılanmamış yaşlı köpekler çok daha duyarlı konumda yer alır. Yüksek ateş, gözlerde kızarma ve burun akıntıları gibi problemler görülürken, tedavi için net bir yöntem ortaya koyulmamıştır. Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak kliniğimizde hastalığın evresine bağlı bir şekilde bazen 2-3 ay gibi bir süreçte iyileşme elde edilebilmektedir.

Köpeklerde Barınak Hastalığı (Kennel Cough)

Evcil dostunuzun boğuluyor gibi öksürmesi ve kuru bir öksürük yaşaması, yüksek ihtimal ile köpeklerde barınak hastalığı belirtisi olabilir. Bu hastalık kennel cough olarak da adlandırılırken, bulaşıcı bir solunum yolu problemdir. Köpekler arasında özellikle barınaklar gibi bölgelerde çok sık bulaştığı için barınak hastalığı denilmiştir. Bulaşıcı bir bakteri ve arkasından gelen virüs nedeni ile ortaya çıkan enfeksiyon solunum yolu ve enfekte yüzeyler yolu ile köpeğinize geçmiş olabilir.

Köpek hastalıkları içerisinde özellikle solunum yolu problemlerinde letarji, nefes güçlüğü ve ateş gibi belirtiler ile çıkan bu hastalıkta erken teşhis önemlidir. Veteriner hekimlerimiz teşhis sonrasında dinlenme, iyi bir beslenme ve daha fazla sıvı tüketimi önerirken, öksürüğü gidermek için de ilaç kullanılabilir. Bazen tedavi uygulanmadan dinlenme ile de iyileşmek mümkün olurken, şiddetli vakalarda kliniğimizde yatırarak tedavi gerekebilir.

Köpek Karaciğer Hastalıkları

Köpeklerde karaciğer metabolik süreçleri yürütme, sindirime destek sağlama, kan oluşumu, bağışıklık ve gıda depolama gibi birçok işleve sahiptir. Bu işlevlerinin herhangi birinde ortaya çıkabilecek problemler genellikle köpek karaciğer hastalıkları işaretçisidir. Bu hastalıklarda belirtiler arasında iştah kaybı, çok fazla sıvı isteği, ishal, kusma, titreme ya da yorgunluk yer alır. 

İlerlemiş köpek hastalıkları karaciğere sirayet ettiğinde çok daha yüksek ateş, nöbetler, idrarın koyulaşması, sarılık, kabızlık, spontane kanamalar ve göbekte şişkinlik gibi belirtiler de görülebilir. Bu tip belirtilerde veteriner kliniğimize başvurarak teşhis konulması ve tedavi gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Zira köpek karaciğer hastalıkları damar problemleri, diyabet, hipertansiyon, karaciğer yanması, kitleler, kanser veya toksinler gibi nedenler ile ortaya çıkabilir. 

Bazen de köpeklerde özellikle belirli ırklara özgü ve genellikle Badlington terrieri, West Highland beyaz terrieri ya da Doberman pinschers ırklarında karaciğer problemleri görülebilir. En ağır rahatsızlıklardan birisi de karaciğer yetmezliği olmak ile birlikte her evrede ayrı sorunlar baş gösterir. Tedavi için öncelikle teşhis sonrasında antibiyotikler, tümörün cerrahi yöntem ile alınması, yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi tercih edilir.

Köpek Pati Hastalıkları

Köpekler çok dayanıklı ve hareketli canlılar olsalar da bazen köpek pati hastalıkları yaşamaları hareket kabiliyetlerini engelleyebilir. Bu problemlerde topallama, tüy dökülmesi, çatlaklar, kanama, pençede kötü kokular ve iltihaplar gibi belirtiler görülebilir. Bu tip köpek hastalıkları çeşitleri arasında ise aşağıdaki türlerden bahsedilebilir.

 • Alerjiler değişen birçok etken dolayısıyla patilerde görülebilir.
 • Mantar ve bakteri enfeksiyonları sadece tek başlarına patide enfeksiyon ortaya çıkarırken; kızarıklık, akıntı ve şişme gibi belirtiler de görülebilir. Veteriner kontrolü ve ilaçlar ile tedavisi mümkündür.
 • Batık tırnaklar problemi, tırnağın düzgün kesilmemesi; bunun yanında yırtık tırnaklar ise tırnağın bir şeye takılarak yırtılması veya kırılması ve ek olarak uzun ayak tırnakları da düzenli tırnak kesilmemesi nedeni ile görülen pati sorunlarıdır.
 • Sürekli çıplak ayaklar ile yürümeleri nedeni ile patilerde yanık ya da kabarcıklar görülebilir.
 • Pençe pedleri üzerinde de birçok faktör nedeniyle kuruma ve çatlamalar yaşanması mümkündür. İlgilenilmediğinde bu tip patilerde enfeksiyon ile karşılaşılabilir.

Bahsedilen tüm köpek hastalıkları sadece belirli yaş, ırk veya cinslerde değil tüm köpeklerde görülebilecek problemlerdir. İfade edilen belirtiler ve endişeler bağlamında mutlaka en kısa sürede Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize başvurabilirsiniz. Bu sayede yaşanan köpek hastalıkları ile ilgili tüm muayene ve tetkikler sağlanarak, doğru teşhis sayesinde tedavi yöntemlerine gidilebilir.

Faydalı Linkler:

Köpek Hastalıkları İçeriği