Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
kedi kulak uyuzu

Kedi Kulak Uyuzu

Kulak uyuzuna neden olan kulak akarları, kedilerde ve köpeklerde görülebilen bir problemdir. Ancak akarlar özellikle kedilerde daha yaygın bir şekilde görüldüğü için kedi kulak uyuzu daha detaylı incelenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık ile ilgili belirtileri tanımak, enfeksiyonun gelişmesi ve tedavisi konusunda bilgili olmak büyük bir fayda sağlayacaktır. 

Kulak uyuzu kedi problemi Otodectes Cynotis isimli akarlar nedeni ile yaşanan bir problemdir. Normal koşullarda bu parazitler kulak kanalı içerisinde ve bazen de cilt yüzeyinde yaşasalar da özellikle farklı kediler ile çok fazla temas edilmesi sonucunda kedi kulağında uyuz problemi ile karşılaşılabilir. Çünkü kedinizin dış kulağına yerleşmiş olan bu parazitler kulakta bir enfeksiyon oluşturur.

Kedi kulak paraziti değişen faktörler nedeni ile uyuz problemi yaşanmasına sebebiyet verebilir. Özellikle farklı kedi ve köpekler ile fazla temasta bulunulması, açık dünyada çok fazla vakit geçirilmesi, düzenli kulak temizliği yapılmaması ve bağışıklık sistemi zayıflığı kedi kulak uyuzu problemi nedeni oluşturur. Çünkü bu durumlarda kedi kulak akarı konak olarak kedinin dış kulağına yerleşirken, düşen bağışıklık sistemi sonucunda enfeksiyon geliştirerek hastalığı ortaya çıkarır. 

Yavru kedi kulak uyuzu problemi ise yetişkinlerde de olduğu gibi benzer şekilde görülebilir. Ancak elbette yavru kedilerde bağışıklık sistemi henüz daha fazla gelişmediği için akarlar daha hızlı ve kolay bir şekilde enfeksiyon oluşturabilir. 

Kedi Kulak Uyuzu Belirtileri 

Kulak uyuzu hayatı tehdit eden bir problem olmasa da diğer hayvanlara bulaşıcı ve ciltte tahriş oluşturan bir problemdir. Enfeksiyon noktasına kadar ilerlediğinde kedi kulak uyuzu belirtileri çok daha net bir şekilde görülebilir. Özellikle kolay bir şekilde kulak uyuzunu tespit edebilmeniz açısından da aşağıdaki belirtiler sayılabilir 

  • Yoğun kedi kulak kaşıntısı
  • Kulakta koyu kahverengi bir birikinti 
  • Kulaktan gelen sarı akıntı 
  • Kafanın aşırı sallanması 
  • Kulak kepçesinde sarkma 
  • Fiziksel hareketten kaçınma 
  • Dış kulakta oluşan yara, kızarıklık ve kabuklanma 
  • Uyuz bölgesinde kulak tüylerinin dökülmesi 
  • Geçici işitme problemleri 

Özellikle bağışıklığın güçlenmemesi nedeni ile yavru kedi kulak kaşıntısı yetişkin kedilere göre daha sık görülebilen bir problemdir. 

kedi kulak uyuzu belirtileri

Uyuz, parazit kaynaklı ve hayvanlar arasında kolay bulaşan bir problemdir. Bu neden ile birçok kişinin aklına kedilerdeki kulak uyuzu insana geçer mi sorusu gelebilir. Fakat kedi kulak uyuzu insana bulaşır mı konusu noktasında bulaşıcı olmadığı ifade edilebilir. Çünkü kulak uyuzu oluşturan parazitler insan vücudunda yaşamını sürdüremez ve bu anlamda da bir enfeksiyon oluşturmaları mümkün olmaz. Bazı bireylerde çok nadir kısa süreli kaşıntı ve kızarıklık görülse de büyük bir probleme dönüşme ihtimali bulunmamaktadır. 

Kedi Kulak Uyuzu Tedavisi 

Kulak akarı bulaşıcı bir yapıya sahip olduğu için erken teşhis ile hızlı bir kedi kulak uyuzu tedavisi uygulamak gerçekten önemlidir. Uyuz rahatsızlığında teşhis gerçekleştirilirken veteriner hekimlerimiz kesin tanı açısından öncelikle kulak akıntısı örneği alarak laboratuvarda mikroskop incelemesi gerçekleştirilmesini talep eder. 

Akıntı örneğinin incelenmesi ile birlikte parazitlere rastlandığında bazen otoskop ile kulak içinin incelenmesi de sağlanır ve genellikle net bir şekilde kulak akarı görüldükten sonra tedaviye başlanır. Tedavide kedi kulak uyuzuna ne iyi gelir sorusu için mutlak bir şekilde veteriner hekimlerimizin ifade ettiği tedavi yöntemlerine ve ayrıntılara dikkat etmeniz gerekecektir. 

Pratik ve hızlı bir tedavi için öncelikli olarak kedi kulak uyuzu ilacı kullanımı sağlanabilir. Bu ilaçlar veteriner hekimlerimizin reçete vasıtasıyla size sunacağı ve kolaylıkla ev ortamında kullanabileceğiniz ilaçlardır. Topikal temizleyiciler vasıtasıyla kulakta yapılan temizlik ardından paraziti ortadan kaldıracak bir şekilde veteriner hekimlerimiz kedinize anti-paraziter tedavi uygulayacaktır. 

kedi kulak uyuzu tedavisi

Ev ortamında bilinçsiz bir şekilde uygulayabileceğiniz kedi kulak uyuzu sirke uygulamaları ya da diğer uygulamalar yaralanmayı ve enfeksiyonu arttırırken, acı verici bir problem ortaya çıkarabilir. Bu neden ile veteriner hekimlerimiz tarafından belirtilmediği sürece bu tarz kedi kulak uyuzu doğal tedavi yöntemlerinden kaçınmanız ve sunulan tedaviyi takip etmeniz gerekir. 

Reçete ile birlikte verilen kedi kulak uyuzu kremi pratik bir uygulama ile kısa sürede kulak uyuzunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Belirli bir ara ile gerçekleştirilen anti-parazit enjeksiyonları ve size sunulan reçeteli damlalar kısa süreli bir tedavi ile iyileşmenin elde edilmesini sağlayabilmektedir. 

Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizde uyuz tarzı enfeksiyonlarının tedavisi için bugün modern yöntemlerin kullanılması ile çok hızlı bir şekilde sonuç elde etmektedir. Bu anlamda belirtiler ile karşılaştığınız noktada kliniğimize hızlı bir başvuru gerçekleştirebilir ve iyi bir inceleme ile teşhis konulması noktasında hizmet alabilirsiniz. 

Özellikle hayvanlar arasında kulak akarları hızlı bir şekilde bulaşma gösterdiği için kedinizde kulak uyuzu problemi yaşadığınız dönemlerde evcil dostunuzu ev ortamında hijyenik bir şekilde bakıma almanız gerekir. Belirli bir süre veteriner hekimlerimizin önerdiği şekilde dış dünyadan koruma sağlamanız ve evdeki diğer hayvanlar ile temasını engellemeniz önemlidir. 

Evcil dostlarınızda karşılaştığınız uyuz problemlerinde kedi kulak uyuzu tedavi ücreti bilgilendirmesi için kliniğimize başvurabilirsiniz. Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak kedinizin ırkı, cinsi, yaşı, kilosu, genel sağlık durumu ve yaşanan enfeksiyonun boyutu gibi birçok ayrıntıya göre sizlere her zaman en ekonomik rakamlar ile hizmet verebiliyoruz. Bu konuda hem kliniğimizi ziyaret ederek hem de telefon ve internet üzerinden iletişim kurarak en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Kedi Kulak Uyuzu İçeriği