Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Köpek Check Up

Köpek check up, köpek dostlarımız için gerekli uygulamalardan biridir. Check up, temel sağlık kontrolü olarak tanımlanır. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de herhangi bir hastalık belirtisi olmaksızın yapılan çeşitli muayene, tetkik ve testleri içerir. Rutin olarak yapılması önerilen check up, bu sayede olası sağlık problemlerinin saptanmasını ve önleyici tedbirlerin erkenden alınmasını sağlar.

Check up, hayvanın genel sağlık durumuna, yaşına ve cinsiyetine göre farklı zaman aralıklarında yapılması gereken bir uygulamadır. Özellikle de kolon, rahim ve meme kanseri gibi yaygın kanser çeşitlerinin erken evrede tanısının konmasında etkili bir uygulama olarak kabul edilir. Bunların haricinde omurga hastalıkları, eklem hastalıkları, kalp hastalıkları ve hipertansiyonun tespit edilmesinde de etkili bir yöntemdir. Köpek check up sayesinde hayvanın sağlığı optimal anlamda teşvik edilir. Köpek check up İstanbul ihtiyaçlarınız için Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize uğrayabilirsiniz.

Köpek Check Up Nedir?

Köpek sahipleri tarafından köpek check up nedir sorusunun yanıtı sıklıkla araştırılır. Check up, köpeklerin vücudunu etkileyen birçok hastalığın erkenden teşhis edilmesini sağlayan bir tür sağlık muayenesi olarak açıklanabilir. Köpeğin genel sağlık durumu hakkında bilgi verir. Çeşitli uygulamaları kapsayan check up işlemi, testler, fizik muayene ve tetkiklerden oluşur.

Ortaya çıkan küçük çaplı sağlık problemlerinin gereken tedbirler alınarak bir an önce ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. İleride daha büyük problemlerin ve kronik hastalıkların oluşmasını önler. Pek çok hastalık erken zamanda önemli belirtiler vermez. Bunlar, genel kontrol ve check up sırasında tespit edilir. Bu sebeple de bütün kedi ve köpekler için check up uygulamasının önemi bir hayli fazladır.

Check up, sağlık problemi olmayan köpeğin çevresel, ırk ve yaş faktörleri dikkate alınarak, olası sağlık problemlerinin erken zamanda tespit edilmesini ve tedbirlerin alınmasını sağlayan bir sağlık taraması olarak bilinir. Check up işlemi yaptırmak, aile öyküsünde ciddi sağlık sorunları olan köpekler açısından da son derece önemli ve gereklidir. Bu sayede olası bir hastalığın erken zamanda tespiti ve tedavisi mümkün olabilir.

Check up işlemleri yalnızca tetkik ve tahlillerden meydana gelmez. Hastalık oluştuktan sonra gerçekleştirilen tetkikler check up olarak görülmez. Sağlık taraması esnasında köpeğin sadece laboratuvar testlerine bakılıp değerlendirme yapılmaz. Check up işlemleri öncesinde köpeğe yapılan muayene ile daha sağlıklı ve doğru bir değerlendirme söz konusu hale gelir.

Check up uygulaması, veteriner hekimin fiziksel muayenesi, radyolojik ve laboratuvar tetkikleri ışığında çeşitli değerlendirmeler ile sonuçlanır. Köpeğin beslenme tarzı, yaşam biçimi, genel alışkanlıkları ve genetik riskler de dikkate alınarak hayvanın sağlık durumu değerlendirilir.

Köpek check up sonuçlarına göre yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler belirlenir. Hayvanın sahibine bu konular hakkında bilgiler verilir. Eğer ki, bir rahatsızlık teşhisi konulur ise sahip, köpeğin hastalığı ve gereken tedavi uygulamaları hakkında bilgilendirilir.

Check up sırasında köpeğin genel sağlığını belirlemek için bazı testler gerçekleştirilir. Bunlar arasında tiroit fonksiyon testi, elektrokardiyografi, akciğer grafisi, kan lipit düzeyleri, tam idrar tetkiki ve tam kan sayımı yer alır.

Check up boyunca yapılan detaylı fizik muayene ve değerlendirme sonuçlarına göre izlenecek adımlar tespit edilir. Bunun sonucunda farklı kan ve görüntüleme tetkiklerine de gereksinim duyulabilir. Kan testlerinin laboratuvara gönderilmesi ve alakalı görüntüleme tetkiklerinin yerine getirilmesinden sonra sonuçlar çıkar.

Tetkik ve test sonuçları ile beraber veterinerin nihai değerlendirmesi sonucunda köpeğin sağlık durumu netlik kazanır. Bununla ilgili olarak köpeğin sahibi bilgilendirilir. Tüm bu süreç genel olarak aynı gün içinde, veteriner kliniğinin yoğunluğuna bağlı olarak birkaç saat içinde tamamlanmış olur. Fakat, geniş kapsamlı bir check up gerekiyor ise sonuçların elde edilmesi birkaç gün kadar sürebilir.

Köpek Check Up Fiyatları

Köpekler için check up fiyatları en çok merak edilen hususlardan biridir. Köpek check up fiyatları, gerçekleştirilecek olan işleme göre farklılık gösterir. Fiyatları etkileyen pek çok etmen bulunur. Köpeğin ırkı, yaşı, genel sağlık durumu gibi birçok farklı detay, fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Öte yandan her hayvanın sağlık durumu farklılık gösterdiği için sabit bir fiyat söylemek doğru olmaz.

Fiziksel muayene sonrasında köpeğiniz için ekstradan tetkik ve testler istenebilir. Bu durum sonucunda check up hizmetinin ücretleri de farklılaşabilir. Köpek check up paketlerimiz hakkında bilgi almak için veteriner kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

Leylek Veteriner’de Köpek Check Up

Köpek dostlarımız için en iyi check up hizmetini Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizde alabilirsiniz. Leylek Veteriner’de köpek check up hizmeti, birçok farklı uygulamayı içerir. Bunlar arasında ultrasonografi, gaita tahlili, idrar tetkikleri, X-ray, biyokimya, tam kan sayımı ve genel muayene konumlanır. Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak; köpek sahiplerine yedi yaş altı köpekler için senede bir, yedi yaş ve üzeri köpekler için altı ayda bir check up tavsiye ediliyoruz.

Veteriner kliniğimizde cinsiyet, ırk ve yaşa göre oluşturulan özel check up programları sağlıyoruz. Bu sayede hastalıkların erkenden teşhis ve tedavisini mümkün kılıyoruz. Tarama, muayene ve testlerden sonra veteriner hekimlerimiz, hayvanın sağlık durumuna göre daha farklı tetkikler de isteyebiliyorlar. Unutmamalısınız ki, erken teşhis köpeğinizin hayatını kurtarır. Köpeğiniz için check up hizmetine ihtiyacınız var ise sizlere her daim destek olmaktayız.

En iyi köpek check up hizmeti için sizleri kliniğimize davet ediyoruz!

Faydalı Linkler:

Köpek Check Up İçeriği