Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:

Köpek Dış Parazit Damlası

Sosyal olan herhangi bir köpeğe, keneler, pireler, akarlar ve solucanlar gibi parazitler bulaşabilir. Bu nedenle köpeklerin sağlıklı kalması için iyi parazit kontrolü önemlidir ve bunun için köpek dış parazit damlası en iyi çözümlerden biri olacaktır. Peki, köpek dış parazit damlası ne işe yarar? Köpek sahipleri, parazit tedavisi için en iyi tavsiyeleri ve test edilmiş, uyumlu ilaçları veteriner hekimlerden bulabilirler!

Köpek Dış Parazit Damlası Tavsiye

Kendi başınıza köpeğiniz için herhangi bir damla satın alıp uygulama yapmayınız. Bu işlemin ciddi sonuçları olabilir. Eğer köpeğiniz için dış parazitten şüpheleniyorsanız muhakkak bir veteriner hekime başvurun. Veteriner hekim muayene işleminden sonra tedavi için gerekli ilaçları ve uygulama yöntemleri hakkında bilgi vermektedir.

Veteriner hekimliği alanı, hayvan hastalıklarının tedavisini, hayvansal kökenli gıdalar için gıda güvenliği alanındaki faaliyetleri ve hayvan hastalıkları ve önleme ve koruma alanındaki faaliyetleri içermektedir. Bu nedenle köpeklerin ve tüm diğer hayvanların sağlığı için daima bir veteriner hekime başvurmak son derece önemlidir.

Köpek Dış Parazit Damlası Eczane

İnternet üzerinde olduğu gibi eczanelerde de çeşitli markaların eczanede de yapılmaktadır. Bunlar Eczanede satıldığı için yanlış ürünler diyemeyiz fakat veteriner hekim tavsiyesi olmadığı sürece almamanızı büyük oranda öneririz. Çünkü her insanda olduğu gibi her köpeğin bünyesi ve yapısı farklıdır. 

Veteriner hekim öncelikle köpeğinizi muayene etmelidir ve ardından uygun olan tedaviyi önerip gerekli ilaçları tavsiye etmelidir. Köpeğinizi solucanlara, kenelere, akarlara ve pirelere karşı ne sıklıkla tedavi etmeniz gerektiği, kullanılan preparatın etki süresine, barınma koşullarına ve köpeğinizin bireysel enfeksiyon riskine bağlıdır. 

Veteriner hekiminizle işbirliği yaparak, köpeğiniz, kendiniz ve aile bireylerinizin parazit tehlikelerinden etkili bir şekilde korunması için en uygun yöntemleri belirlemeniz önerilir.

Lütfen veteriner hekiminden tavsiye ve öneri almadığınız herhangi bir ilacı köpeğiniz üzerinde denemeyiniz!

Köpek Dış Parazit Damlası Markaları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, internet üzerinde ve eczanelerde parazit için birçok markanın ürünleri satılmaktadır. Eczanedekiler güvenilir olsa da internet üzerinden satışı yapılan ürünlerin satın alınıp uygulanması konusunda da hekiminizden bilgi almanızı öneriyoruz.

Köpek dış parazit damlası markaları gözetmeksizin veteriner hekiminin tavsiye ettiği ilaç ve ilaçları almanız son derece önemlidir. Çünkü önerilen ilaçların özellikleri şunlardır;

 • Pire, kene ve diğer dış parazitlere karşı etkilidir,
 • Kimyasal böcek ilaçları değillerdir,
 • Yumurta, larva ve yetişkin böceklerin tüm yaşam evrelerinde aktiftir,
 • 3 aylıktan itibaren uygundur,
 • Yaklaşık 1 ay etkisini sürdürmektedir,

Köpek Dış Parazit Damlası Veteriner

Veteriner hekimler, hasta hayvanları tedavi etmenin yanı sıra hayvan hastalıklarının kontrolü ve önlenmesi, hayvanların korunması ve gıda takibi alanlarında da çalışabilirler. Bu nedenle Köpek dış parazit damlası Veteriner hekimler tarafından muayene esnasında uygulanır. Daha sonrasında evde uygulanması ihtiyacı olması halinde kullanmanız gereken damlayı veteriner kliniğinden alabilirsiniz.

Köpek Dış Parazit Damlası Öneri

Köpeğiniz için dış parazit damlasının seçimi konusunda en doğru kararı hekimlik bilgisine dayanarak, köpeğinizin mevcut sağlık durumu ve alerji geçmişi gibi durumları da göz önünde bulundurarak veteriner hekimler verebilir. Bu, önerilecek damlanın içeriğine de hekimin hakim olmasından ötürü önem arz etmektedir. İnternette veya çevrenizde yapılan önerileri doğrudan dikkate almanızı önermiyoruz. Bir başka ırk, yaş ve kilodaki köpek için doğrudan veteriner hekim tarafından önerilmiş bir damla sizin köpeğiniz için uygun olmayabilir.

Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır?

Akıllara takılan sorulardan biri de “köpek dış parazit damlası nasıl kullanılır” yönündedir. Veteriner hekiminiz onayıyla temin ettiğiniz ilaç hakkında kullanım talimatı yine hekiminiz tarafından verilecektir. Fakat bu ilaçların genel bir kullanım talimatı da vardır:

 • Köpek dış parazit damlası adından da anlaşılacağı üzere dışa uygulanan bir damladır. Genellikle köpeklerin ense bölgesindeki tüyler aralanarak ensenin deri kısmına sürülür. Önemli olan husus köpeğinizi 1 gün boyunca güneş ışınlarına karşı korumak ve ense bölgesi ile temas sağlamamaktır.

Köpek Dış Parazit Damlası Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bir dış parazit tedavisi, yalnızca köpekte aktif olan parazitlerle mücadele edebilir. Köpekte dış parazit tedavisi, aktif maddenin parçalanıp atılmasından önce hayvanın vücudunda yaklaşık 24 saat süre içerisinde etkisini göstermeye başlamaktadır.

Köpek Dış Parazit Damlası Kaç Günde Etki Eder?

Köpek dış parazit damlası kaç günde etki eder durumu tamamen kullanılan ilaca göre değişmektedir. Her ilacın etki süresi farklıdır. Kimisi 2-3 saat içerisinde etkisini gösterirken, kimisi 1-2 gün içerisinde ancak etkisini gösterebilmektedir.

Bu durum çoğu zaman köpeğinizin cinsine, yaşına, kilosuna ve mevcut sağlık durumuna da bağlı olarak fazlaca değişkenlik gösterebilmektedir. En doğru bilgiyi muayene sonrası veteriner hekimimiz size iletecektir.

Köpek Dış Parazit Damlası Sonrası

Köpeğiniz dış parazit sorununa yakalandıysa, onlardan kurtulmanın etkili yolları vardır. Bir dış parazit sorunu tespit edilirse muhakkak bir veteriner hekim tarafından tedavi edilmelidir. Peki, köpek dış parazit damlası sonrası ve tedavi sonrası nasıl bir süreç beklemektedir?

Aslında çok anormal bir süreç sizi beklememektedir. Asıl parazit döneminde sıkıntılar vardır. Köpeğiniz halsiz olabilir, iştahsız ve saldırgan olabilir. Fakat damla uygulama işleminden sonra esasen tedavi etkisini kısa sürede göstermeye başladığı için, köpeğinizde de bir rahatlama başlayacaktır ve zamanla eski neşeli ve eğlenceli haline geri dönecektir.

Köpek Dış Parazit Damlası Yan Etkileri

Dış parazitleri kontrol altına almak için kullanılan bu damlanın da her tıbbi uygulamada olduğu gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler ürün içeriği, köpeğinizin cinsi, yaş ve kilosu yanı sıra mevcut sağlıksal durumuna da bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Genel olarak görülen yan etkileri değerlendirecek olursak köpek dış parazit damlası yan etkileri;

 • Dış parazit damlaları köpek derisine uygulandığından ciltte tahriş olabilir,
 • Bazı köpeklerde damlaların etken maddelerine hassasiyet sebebiyle alerjik reaksiyon oluşabilir,
 • Köpeğinizde damla uygulamasından sonra sakinlik ve halsizlik oluşabilir,
 • Çok nadiren ishal ve kusma görülebilir,
 • Yine oldukça nadir durumlarda görülebilen nörolojik etkiler olabilir. Bunlar, titreme, dengesizlik ve havale geçirme gibi durumları içerebilir.

Köpeğiniz, damla uygulamasından sonra yukarıki belirtilerden birini gösterir ya da olağan dışı bir durumla karşılaşırsanız acil veteriner hekim müdahalesi gerekebilir.

Köpek Dış Parazit Damlası İnsana Zararlı Mı?

Dış parazit damlası genellikle ense kısmına yapılmaktadır ve her veteriner hekim o bölge ile temas etmemenizi önermektedir. 

Köpek dış parazit damlası insana zararlı mı? Cevabımız bu konuda doğrudan evet olacaktır. Detaylarına değinmek gerekirse;

Damlalar kimyasal içeriğe sahip olduğu için temas halinde ciltte tahrişe neden olabilir. Ayrıca, kokusu ya da buharına maruz kalınmaması gerekir, bu da solunum yolları açısından tehlikelidir. 

Herhangi bir şekilde uygulama esnasında göze sıçrarsa, yanma, kaşınma, kızarıklık, sulanma veya batma hissi oluşturabilir.

Damlanın özellikle çocuklar tarafından yutulması gibi bir risk söz konusudur ve bu oldukça yüksek bir risktir. Zehirlenmelere ve ileri seviye sorunlara neden olabilir. Son derece dikkatli olunmalıdır.

Köpeğinizde dış parazit teşhisi varsa ya da bundan şüpheleniyorsanız tedavi süreci için Leylek Vet Veteriner Kliniği’nde Maltepe Veteriner olarak hizmet veriyoruz.

Kliniğimize gelebilir veya bizi arayabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Leylek Vet Veteriner Kliniği

Adres: Küçükyalı Mah. Bağdat Cad. Ahmet Kutsi Tecer Sk No:14b, 34840 Maltepe/İstanbul

Yol Tarifi: Tıkla Veteriner Yol Tarifi Al

WhatsApp Telefonu: 05526665747 (Sohbet Etmek için Tıklayın)

Telefon: (0216) 417 57 47 (Tıkla Ara)

Köpek Dış Parazit Damlası İçeriği