Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
köpek karaciğer hastalıkları

Köpek Karaciğer Hastalıkları

Köpekleri etkileyen birçok farklı hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar arasında köpek karaciğer hastalıkları bir hayli yaygındır. Karaciğer problemleri, beslenme ve yaşam tarzından kaynaklanabileceği gibi genetik nedenlerden dolayı da oluşabilir. Karaciğer rahatsızlıkları, karaciğer hasar aldığında ya da düzgün biçimde çalışmadığında görülür. Pek çok farklı durum bir köpeğin karaciğerini etkileyebilir ve değişen derecelerde rahatsızlığa neden olabilir.

En Sık Görülen Köpek Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer hastalıkları, karaciğerin normal biçimde çalışmasına engel olan herhangi bir anormallik anlamına gelir. Karaciğer, karın alanında diyaframın altında ve vücudun sağ tarafına doğru konumlanan bir organdır. Koyu kırmızı rengi vardır ve birden çok lobu mevcuttur. Karaciğer, ilaçlar ve gıdalardan gelen toksinleri ve atıkları filtreleyerek vücudun detoksifikasyonunda hayati rol oynamaktadır. Öte yandan kanın pıhtılaşması için önemlidir. Besinleri sindirmek amacıyla kullanılan safrayı oluşturur ve yaşam için gerekli olan çeşitli işlevleri de yerine getirir. En sık görülen köpek karaciğer hastalıkları ise hayvanın sağlığını ciddi oranda etkiler.

Kimi karaciğer hastalıkları diğerlerine oranla daha ciddidir. Karaciğer, hastalığın erken dönemlerinde kendisini yenileme hususunda olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Evcil dostunuzun karaciğerindeki ciddi problemler, geri dönüşü olmayan ve ölümcül karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Bundan dolayı herhangi bir endişeniz var ise en kısa süre içinde veteriner desteği almanız önemlidir. Köpek karaciğer hastalıkları arasında en yaygın olanlar ise şunları içermektedir:

Köpeklerde Karaciğer Yetmezliği

Akut ya da kronik şekilde görülebilen bu hastalık, vücutta kanın temizlenmesi, toksinlerin atılması, enfeksiyonlara karşı bağışıklığın düşmesi gibi pek durumda problemlere yol açar. Köpeklerde karaciğer yetmezliği, çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Akut karaciğer yetmezliği durumunda karaciğer, ortalama yüz yetmiş gibi bir fonksiyon kaybına uğrar. Kronik yetmezlik durumunda da yavaş yavaş gelişen hastalıkla karaciğer, görevlerini yerine getiremez olur.

Bu hastalık hayati açıdan bir risk oluşturur. İlerleyen süreçte karaciğerin kullanılamaz hale gelmesi ve vücutta pek çok fonksiyonun durması gibi gelişmeler yaşanabilir. Kimi parazitlerin vücut üzerinde geliştirdiği enfeksiyonlar, bazen vücuttaki tümörler, hepatit ve böbrek hastalıkları, karaciğerin ağır şekilde hasar almasına neden olur. Farklı hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar da köpek karaciğer hastalıkları gibi durumlara yol açabilir. Karaciğer yetmezliği, köpeğin sindirim, sinir, bağışıklık ve endokrin sistemine zarar verebilir.

Köpeklerde Siroz

Köpek karaciğer hastalıkları arasında bir diğeri de köpeklerde siroz hastalığı olmaktadır. Bir tür karaciğer yetmezliği olarak bilinen bir hastalıktır. Öte yandan bu hastalık önlenebilir bir yapıdadır. Özellikle de egzersiz ve kaliteli beslenme yolu ile siroz hastalığının önlenmesi söz konusu olabilecektir. Siroz rahatsızlığı net biçimde vücutta sarılık ve yüksek ateş gibi semptomlar ile kendisini belli eder. Sirozun sebepleri listesinde sağlıksız diş etleri, mantar enfeksiyonu, safra bezi, kanser, diyabet gibi durumlar yer almaktadır. Siroz hastalığında tedavi için veterinerin sunduğu tedavi planına uyum sağlamak önemlidir. Hem ilaç hem de aktivite ve beslenme yolu ile hastalığın iyileşmesi mümkündür.

Köpeklerde Karaciğer Yağlanması

Köpek karaciğer hastalıkları arasında bulunan bu rahatsızlık da bir hayli yaygındır. Köpeklerde karaciğer yağlanması, genel olarak düzensiz ve sağlıksız beslenme nedeniyle meydana gelir. Aynı zamanda hareketsiz yaşam biçimi de bu hastalığı teşvik eder. Gereğinden fazla trigliserit birikmesi sebebi ile meydana gelen bu yağlanma sorununda beklenmeyen kilo kaybı ve iştahsızlık gibi durumlar görülebilir. Tedavi için erken teşhis çok önemlidir. Erken zamanda köpeğin bu sağlık sorunu tespit edilir ise hayvanın iyileşme şansı artış gösterir. Düzenli egzersiz ve diyet programı sayesinde köpeğin sağlığına kavuşması mümkündür.

Köpeklerde Karaciğer Kanseri

Bu hastalık da köpeklerin genel sağlığını ve yaşamını ciddi manada etkiler. Karaciğer dokusunun iç bölümünde başlayan ve öngörülemeyecek biçimde hızlı şekilde büyüyen tümör dokusu, çevreye yayılabilecek bir yapıdadır. Bundan dolayı köpeklerde karaciğer kanseri hızlı bir şekilde tespit edilip tedaviye başlanması gereken bir rahatsızlıktır. Karaciğer kanseri genel olarak seneler boyunca karaciğerde meydana gelen hasar ve iltihaplanma ile beraber gelişim gösteren bir rahatsızlıktır. Farklı karaciğer hastalıkları da doğal olarak bu hastalığın riskini yükseltmektedir.

Köpeklerde Karaciğer Hastalıkları Belirtileri

Köpeklerde karaciğer hastalıkları belirtileri çeşitlidir. Hastalığın türüne göre belirtiler de değişiklik göstermektedir. Genel olarak belirtiler şunları içermektedir:

köpeklerde karaciğer hastalıkları belirtisi
  • Köpekte titreme ve kas seyirmesi
  • İdrar, kusma, aşırı susuzluk, ishal gibi sorunlar
  • Halsizlik sorunu ile beraber ilerleyen hastalıklarda mavi göz sendromu
  • İştah düşüklüğü ve yükselen ateş durumu
  • Dışkıda kanlanma
  • Bakışlarda mat bir görüntü
  • Gözlerin normalden daha fazla yaşarması

Köpeklerde Karaciğer Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde karaciğer hastalığı tedavisi, hastalığın türüne göre değişir. Farklı rahatsızlıklarda karaciğeri yeniden güçlendirecek tedavi seçenekleri tercih edilir. Kliniğimizde veteriner hekimlerimiz en son teknolojik cihazlarla köpeklerin tedavisini desteklemekte ve en iyi tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Hastalığa göre uygun olan ilaçlar reçete edilmektedir, sağlıklı beslenme planı ve egzersiz önerisi sunulmaktadır.

köpeklerde karaciğer hastalıkları tedavisi

Pek çok farklı karaciğer rahatsızlığın en mühim tedavi yöntemlerinden birisi ilaç tedavisi olmaktadır. Veteriner hekimlerimiz tarafından reçete edilen bu ilaçlar kimi zaman enfeksiyonları giderecek antibiyotikler kimi zaman da farklı dozlarda destekleyici ilaçlar olmaktadır. Aynı zamanda kanser veya karaciğerdeki tümörlerin yok edilmesi bakımından cerrahi teknikler ile de tedavi oluşturulabilir.

Siz de köpek karaciğer hastalıkları konusunda hizmet almak için Leylek Veteriner Kliniği’mize müracaat edebilirsiniz. 

Faydalı Linkler:

Köpek Karaciğer Hastalıkları İçeriği