Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
köpeklerde böcek sokması

Köpeklerde Böcek Sokması

Havaların ısınması ve evcil dostunuzun daha fazla hareket ederek enerji sarf etmek istemesi, açık dünya ile buluşmasını mecbur hale getirir. Ancak sıcak ve güzel havaların yaşandığı mevsimlerde böcekler de dış dünyada daha aktif bir hale gelmektedir. İşte bu süreçte özellikle ev dışında köpeklerde böcek sokması sorunu yaşamanız mümkündür. 

Böcekler beslenmelerini tamamlayabilmek ve doğal döngü içerisindeki görevlerini yerine getirmek için farklı canlıların kanını emme ve onlara değişen mikroorganizmaları bulaştırma gibi bir faaliyet gösterirler. Böceklerin yaşam döngüsü için bu durum normal olsa da köpekler böceklerin bu faaliyeti nedeni ile farklı riskler ile karşı karşıya kalabilir. 

Köpeklerde böcek sokması özellikle belirli böcek türleri ile birlikte her köpek ırkında ve köpeğinizin yaşadığı her yaşta görülebilecek bir durumdur. Bazı ısırıklar ve sokmalar çok ciddi olmayıp kendi kendine iyileşebilir küçük yaralar ortaya çıkarsa da özellikle örümcek veya arı gibi bazı böceklerin sokması ile ağır yaralar, enfeksiyonlar, zehirlenmeler ve alerjiler ile de karşılaşılabilir. 

Köpeklerde Böcek Sokması Belirtileri

Böcek sokması evcil dostlarınızda görebileceğiniz pire istilasından hariç olarak genellikle açık dünyada sıklıkla karşılaşabileceğiniz kene, karınca, arı, yaban arısı, hornet, sivrisinek, örümcek veya akrep gibi canlılar nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Örneğin, meraklı dostlarımız bir karıncanın yuvasını eşeleyerek oyun oynarken karıncaların ısırıkları nedeni ile ayak ve ağız bölgesinde problem yaşayabilir. Bu problemlerde de köpeklerde böcek sokması belirtileri hızlı bir şekilde görülebilir.

köpeklerde böcek sokması belirtileri

Köpeklerde böcek sokması noktasında ısıran böceğin türü ve ne kadar zehirli olduğu ortaya çıkacak sonucu ve belirtileri değiştirse de genellikle vücutta benzer semptomlar ile karşılaşılarak durum anlaşılabilir. Bu anlamda da köpeklerde böcek sokması belirtileri açısından aşağıdaki ayrıntıları incelemek doğru olacaktır. 

  • Nefes kesikliği 
  • Ağız ve yüz bölgesinde şişme 
  • Mide bulantısı ve kusma 
  • Sokma bölgesinde kızarma, pembe ve kırmızı bir şişlik ile birlikte bazen arı ya da sineklerde gözle görülür böcek iğnesi 
  • Böcek sokması bölgesindeki aşırı tırmalama ve kaşıntı ile birlikte cildin tahriş olması 
  • Sokulan bölgeyi köpeğinizin pençeleme veya bir yere sürterek kaşımaya çalışması 
  • İştah kaybı nedeni ile zayıflama ve titreme gibi belirtiler 
  • Ağlama ya da sızlanma gibi tepkiler 

Köpeklerde Böcek Sokması Tedavisi 

Pire dışında neredeyse bütün böcekler gözle görülür bir boyuta sahip olduğu için köpeğinizin bir böcek tarafından ısırıldığını veya sokulduğunu rahatlıkla görmeniz mümkün olacaktır. Pire ve kene gibi haşerelerde de bir kontrol ya da gözlem ile birlikte kolaylıkla siz de teşhis gerçekleştirebilirsiniz. Net belirtileri gördüğünüzde veya endişelendiğinizde de köpeklerde böcek sokması tedavisi açısından kliniğimize başvurarak destek alabilirsiniz. 

köpeklerde böcek sokması tedavisi

Kliniğimizde veteriner hekimlerimiz köpeklerde böcek sokması konusunda net teşhisi gerçekleştirmek için belirtileri takip ederken, özellikle vücuttaki iltihap ya da alerji etkilerini de gözden geçirir. Klinik durum ve belirtilerin ortaya çıkardığı rahatsızlıklar ile birlikte arı sokması, akrep sokması, örümcek sokması gibi durumlar net bir şekilde belirlendikten sonra da tedavi yöntemine geçiş yapılır. 

Böcek sokmalarında eğer küçük bir ısırık durumu yer alıyorsa, genellikle evde kısa süreli bir tedavi ile iyileşme sağlanabilir. Veteriner hekimlerimiz iğnenin çıkarılması sonrasında bu bölgede kullanılabilecek temizlik malzemeleri ve ağrı ya da kaşıntıyı giderecek ilaçları size temin ederken Elizabeth tasması kullanımı önerisinde de bulunabilir. 

Eğer böcek sokması sonucunda yoğun bir nefes darlığı, yüzde şişme veya farklı hastalık belirtileri görülüyorsa kan testleri gerçekleştirilmesi ya da klinikte gözlem altında tedavi sürdürülmesi ihtiyacı da bulunabilir. Bu tür süreçlerde antihistaminik ilaçlar, antibiyotikler ve ağrı kesiciler gibi ilaçlar kliniğimizde veteriner hekim kontrolünde uygulanırken, iyileşme hızlı ve güvenilir bir şekilde elde edilebilir.

Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak köpeklerde böcek sokması noktasında hızlı teşhis ve acil müdahale açısından tüm ekip ve donanımımız ile birlikte hizmet sağlayabiliyoruz. Bu tip ivedi durumlarda 365 gün kliniğimizi acil bir şekilde tercih ederek, hafif veya alerjik reaksiyonlarda tedavi hizmetlerini alabilirsiniz. 

Faydalı Linkler:

Köpeklerde Böcek Sokması İçeriği