Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
köpeklerde diş ağrısı

Köpeklerde Diş Ağrısı 

Günümüze kadar yapılan birçok araştırmaya bağlı olarak köpeklerde %80 gibi bir oran ile 3 yaşına gelindiğinde diş problemleri ile karşılaşılmaya başlanmaktadır. Köpeklerde görülen diş problemlerinin birçoğu kozmetik bir problem olarak kabul edilse de yaşanılan diş hastalıkları evcil dostlarınızda ağrılı sonuçlar da ortaya çıkarabilir. Örnek olarak diş eti iltihabı gibi problemler köpeklerde diş ağrısı sorunu ile kendini net bir şekilde gösterebilir. 

Köpeklerde dişlerdeki kırılmalar, diş köklerindeki iltihaplar veya ağız içerisindeki tümörler gibi birçok sorun dişlerde ağrı ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ağrılar bir insanın kendi başına fark ederek önlem alabileceği bir yapının dışında olup bazı belirtileri takip ederek sizin üstesinden gelmeniz gereken bir noktaya ulaşır. Temel olarak da köpeklerde diş ağrısı probleminin ortaya çıkmaması için düzenli diş bakımı ve temizliğine yüksek özen göstermek gerekir. 

Köpeklerde Diş Ağrısı Belirtileri 

Evcil dostlarımız özellikle periodontal hastalıklar veya dişlerdeki çürükler, çatlaklar ve enfeksiyonlar gibi durumlar sonrasında diş ağrısı problemi ile karşılaşabilir. Bu durumda evcil dostunuzun net bir şekilde ifade edemeyeceği ve sizin köpeklerde diş ağrısı belirtileri konusunda bilgili olduğunuzda anlayabileceğiniz bir problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

köpeklerde diş ağrısı belirtileri

Günümüzde köpeklerde diş ağrısı belirtileri arasında yaygın olarak görülen semptomlar aşağıdaki şekildedir:

  • Dişlerdeki ağrı nedeni ile evcil dostunuz çiğnemeyi rahatlık ile yapamadığı için iştahında belirgin bir kayıp ile karşılaşılır. İştah kaybı ile birlikte de bariz bir kilo kaybı görülebilir. 
  • Bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonlar ve çürümeler nedeni ile dişlerde ve ağız içerisinde rahatsız edici bir koku ortaya çıkabilir. 
  • Diş ağrısı çekilen tarafta gıda çiğnemek daha zor olacağı için köpeğiniz ağzının tek bir tarafını kullanarak yiyecekleri çiğnemeye ve yutmaya çalışabilir. 
  • Ağız yapısının diş ağrısı nedeni ile estetik bir bozulmaya uğraması ve görünümün değişmesi belirtisi ile karşılaşabiliriz. Köpeğinizin dişlerini takip ederek bu belirtilerden bir diş eti şişi, kanaması ya da dişlerdeki bir kırılma bulunup bulunmadığını inceleyebilirsiniz.
  • Genel zamanlarda karşılaşmadığınız oranda yüksek bir ağız salya akıntısı ile karşılaşabilirsiniz. 
  • Bilhassa periodontal hastalıklar ile birlikte ağız ve burundan gelen akıntılar hatta hapşırma belirtisi görülebilir. 
  • Ağrının ortaya çıkardığı asabiyet ve huzursuzluk ile sosyal davranışlardan kaçınma ve yorgunluk görülebilir. 

Belirtiler sonrasında evcil hayvan sahiplerinin birçoğunun aklına gelen problemler arasında köpeklerde diş ağrısı insana bulaşır mı sorusu da bulunmaktadır. Genel olarak evcil hayvanlarınızın kullandığı eşyalarda hijyene dikkat ederek, aşırı yakın temasta bulunmadığınız sürece ve evinizde birden fazla köpek bulunmadığı sürece bakteriyel bulaşma ihtimali ve ağrının sizde de görülme ihtimali çok düşük olacaktır. 

Köpeklerde Diş Ağrısı Tedavisi 

Diş ağrıları farklı nedenler dolayısıyla ortaya çıkabileceğinden mutlak bir şekilde sebebi tespit edebilmek için veteriner hekim kontrolü ihtiyacı yer alır. Zira detaylı bir muayene sonrasında da köpeklerde diş ağrısı tedavisi için doğru adım atılabilir. Günümüzde ağrılarda steroid içeriğine sahip olmayan veteriner hekimlerimizin reçete ile sizlere sunacağı anti-inflamatuar ilaçlar ile önemli bir tedavi avantajı elde edilebilir.

Diş ağrısının nedeni arkasında bir enfeksiyon ya da diş çürümesi bulunuyorsa, antibiyotikler de reçete edilebileceği gibi veteriner hekimlerimiz dişlerdeki çürüme ve enfeksiyonları temizlemek için de anestezi altında işlem gerçekleştirebilir. Kırık ve çürümüş dişlerin çekilmesinin sağlanabilmesi mümkün olduğu gibi çene yapısındaki veya diş kemiklerindeki bozulmalarda küçük cerrahi operasyonlar da sağlanabilir. 

köpeklerde diş ağrısı tedavisi

Genel olarak veteriner hekimlerimiz tarafından da tavsiye edildiği üzere köpeklerde diş ağrısı nasıl geçer konusunda önemli adımları uygulamanız da büyük fayda sağlayacaktır. Özellikle yavru köpeklerde ağrıyı giderici şekilde çiğneme oyuncaklarını kullanabileceğiniz gibi veteriner hekimlerimizin tavsiye ettiği soğuk terapi ve diyet değişiklikleri de gerçekleştirilebilir. 

Köpeklerde diş ağrısı genellikle geçici bir sağlık problemi olmak ile birlikte mutlak bir şekilde veteriner hekim kontrolü ve ardından uygulanacak tedavi ile çözüm elde edilebilir. Kliniğimizde veteriner hekimlerimiz tedavi aşaması sonrasında da tekrardan yaşanabilecek ağrılara karşı diş temizliği ve beslenme düzeni gibi birçok konuda sizlere tavsiyeler sunabilmektedir. Bu nedenle diş sağlığı ve problemlerin giderilmesi için Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizi her zaman tercih edebilirsiniz. 

Faydalı Linkler:

Köpeklerde Diş Ağrısı  İçeriği