Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
köpeklerde disk fıtığı

Köpeklerde Disk Fıtığı

Köpeklerde en sık görülen omurga problemleri arasında intervertebral disk hastalığı(IDH) yer alır. Nadiren kedilerde de görülebilecek fakat genel olarak köpeklerde disk fıtığı şeklinde adlandırılan bu hastalık, hareket kabiliyeti üzerinde kısıtlayıcı bir sonuç ortaya çıkarırken; yoğun ağrılara neden olabilir. 

İntervertebral diskler omurların ara noktalarında yer alırken hareket kabiliyeti kazanmalarını sağlarlar. Omurgada sadece ilk iki servikal omur arasında bulunmamak ile birlikte diğer tüm omurlar arasında bulunan bu diskler aynı zamanda amortisör tarzı bir görev üstlenirken, destekleyici bir yastık pozisyonunda bulunur. Disklerde zaman içerisinde bazen kalıtsal bazen farklı faktörler sebebi ile oluşan dejenerasyon ise köpeklerde disk fıtığı ile karşılaşılmasına neden olur. Dejenerasyon sonucunda da omurilik ve sinirler baskı ile karşılaşabilir.

İntervertebral disk hastalığı genellikle ilerleyen yaş ile birlikte omurilik disklerinde oluşan dejenerasyon nedeni ile ortaya çıkar. Fakat bariz bir şekilde de Cocker Spaniel, Pekingease ve Daschund gibi köpek ırklarında daha fazla görülme ihtimali yer almaktadır. Çoğu zaman 2-7 yaş arasında gelişme ihtimali daha fazladır. Ani gelişen rahatsızlıklarda bazen şiddetli şekilde seyreder ve çoğu zaman boyun ile sırttaki omurga bölümlerinde karşılaşır. Köpeklerde en sık görülen fıtık tiplerinden biri olmak ile birlikte yatkın olmayan ırklarda daha yavaş bir seyir ile karşılaşma ihtimali yer alır. 

Köpeklerde Disk Fıtığı Belirtileri 

Omurgada koruyucu bir yapıya sahip olan disklerin yerinden kayması veya yırtılma görülmesi ile ortaya çıkan disk fıtığı bariz olarak ağrı etkisi oluşturur.

köpeklerde disk fıtığı belirtileri

Dejenerasyon nedeni ile omurilik ve sinirler daha fazla baskıya maruz kalırken, bölgede uyuşma ve hareket kabiliyetinde zayıflama görülür. Bu temel belirtiler dışında da köpeklerde disk fıtığı belirtileri arasında;

  • Fıtığın bulunduğu bölgeye veya fıtığın şiddetine bağlı olarak boyun ya da sırt bölgesinde değişen şiddetlerde ağrı
  • Koordinasyon ve dengede kayıp ile birlikte vücutta uyuşukluk 
  • Fıtık nedeni ile vücutta kilo kaybı ve iştahsızlık
  • İdrar ve dışkılamada kontrolü kaybederek kaçırma
  • Köpeğinizde genel bir depresyon hali görülebilir. 

Köpeklerde Disk Fıtığı Tedavisi 

Yaygın belirtileri ile birlikte disk fıtığı kolayca anlayabileceğiniz ve veteriner hekime başvurarak tedavi talep edebileceğiniz bir hastalıktır. Ancak elbette köpeklerde disk fıtığı tedavisi başlatılabilmesi için öncelikle doğru tanı koyulması gerekir. Semptomlar üzerinden veteriner hekimlerimiz tarafından yapılan fiziki muayene ardından röntgen ve MR teknikleri ile net teşhis konulması mümkün olmaktadır. 

Tedavinin doğru düzeyde gerçekleştirilmesi için köpeğinizdeki ağrı seviyesi, fıtık bölgesindeki uyuşma ve zayıflık gibi belirtilerin seviyesi incelenerek doğru karar verilebilir. Çünkü tedavide fıtığın bulunduğu nokta ve şiddeti değişiklik gösterirken, eğer hafif bir vaka ile karşılaşılıyorsa; ilaç ile vücudun ağrılardan ve dejenerasyondan kurtularak dinlenme ile iyileşmesi mümkün olabilmektedir. 

Köpeklerde disk fıtığı tedavisi noktasında eğer şiddetli bir vaka ile karşılaşılıyorsa, en ideal yöntem cerrahi müdahale olmaktadır. Cerrahi operasyonlarda fıtık oluşturan ve omurilik ile sinir uçları üzerinde baskı oluşturan disk materyali kısmen veya tamamı ile bölgeden uzaklaştırılır. Diskektomi operasyonu olarak adlandırılan bu cerrahi operasyon nörolojik deneyime sahip olan veteriner hekimlerimiz tarafından yaklaşık olarak 1 ile 3 saat arasında tamamlanabilir.

köpeklerde disk fıtığı tedavisi

Operasyon sonrasında veteriner hekimlerimiz belirli bir süre klinikte izleme talebinde bulunabilir. Ameliyat ardından köpeğinizin taburcu edilmesi ile de evde uygulanacak ilaç tedavileri ve egzersizler için sizlere sunulan programa uyum göstermeniz büyük fayda sağlar. Özellikle beslenme ve hareket kontrolü çok büyük öneme sahiptir.

Köpeğinizin ırkına, yaşına ve fıtığın şiddetine bağlı olarak iyileşme birkaç hafta sürerken, iyileşme sonucunda köpeğinizin tekrardan rahatlıkla yürümeye başlaması için bazen fizik tedavi gibi ek tedavi yöntemleri de kullanılır. Başarılı bir operasyon ve sonraki süreçlerde de hızlı bir iyileşme açısından köpeklerde disk fıtığı problemlerinde Leylek Vet Veteriner Kliniği’mize her zaman güvenle başvurabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Köpeklerde Disk Fıtığı İçeriği