Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
köpeklerde kiraz göz

Köpeklerde Kiraz Göz

Sadece köpeklerde değil dünyadaki birçok memelide alt göz kapağının iç kısmında estetik amaca sahip üçüncü bir göz kapağı bulunur. İnsanlarda bulunmayan bu göz kapağı, köpeklerde bilhassa kendini koruma ve avlanma faaliyetleri için çok önemli bir yere sahiptir. Ancak bu göz kapağı bazen dışarıya doğru sarkabilir veya fırlayabilir. Bu durum ise köpeklerde kiraz göz olarak adlandırılan bir göz hastalığıdır. 

Tüm köpek ırklarında gözlerin iç köşe kısmında üçüncü bir göz kapağı bulunurken, bu kapak korneayı nem ya da farklı dış faktörlerden koruyabilmektedir. Eğer bu göz kapağı yer değiştirirse, kiraz göz köpek adı verilen sendrom ile karşılaşılır. Bu hastalık genellikle yavru köpeklerde görülebilen bir durum olmak ile birlikte yaşanan durum travmalar ya da konjonktivit gibi iltihaplar sonrasındaki şişmiş üçüncü göz kapağından çok farklı bir durumdur. 

Köpeklerde göz kirazı oluşurken üçüncü göz kapağı tipik düz yapısı yerine bir yumru ve pembe bir şişkinlik olarak gözün dışında görünür hale gelir. Pembe hatta kırmızıya çalan rengi dolayısıyla da bu sarkma sonucu ortaya çıkan görüntü için kiraz göz hastalığı köpek ismi kullanılmıştır. 

Kiraz gözü köpek problemi gözün içinde saklı durumda bulunan bu üçüncü göz kapağının dışarıya çıkmasıdır. Normal koşullarda görünmeyen bu ek göz kapağının dışarıya çıkmasına neden olan faktörler arasında da özellikle genetik nedenler gösterilebilir. Boston Terrier, brakisefalik köpek ırkları, Bulldog köpekleri ya da Pug gibi ırklarda bu kalıtsallık çok sık görülür. Bu tip köpek ırklarında göz yörüngesi sıkışık olduğu için üçüncü göz kapağı dışarıya çıkmaya daha fazla müsaittir. 

Köpeklerde Kiraz Göz Belirtileri 

İngilizcede bu tip hastalık yaşayan köpekler Cherry Eye köpek olarak da adlandırılırken, bu köpeklerde en büyük belirtilerden birisi elbette göz kenarında rahatlıkla görülebilen pembe kitlelerdir. Bu kitle gözüm burun etrafındaki köşesinden dışarıya doğru taşma gösterirken, bariz bir şekilde fark edilebilir. Bununla birlikte de hastalık sırasında köpeklerde kiraz göz belirtileri için farklı semptomlar yer almaktadır. 

köpeklerde kiraz göz belirtileri

Kiraz göz sarkıntısı kalıcı bir yapıya sahip olurken, erken evrede tedavi edilirse; farklı komplikasyonlar ve daha ağır sonuçlar oluşturmadan problem giderilebilir. Normal olarak da belirtiler arasında pembe renkte bir kitle ve bu kitleden dolayı koyu bir akıntı ile gözde sürekli kaşınma ihtiyacı ortaya çıkar. Bazen göze temas eden sert ve yabancı bir madde ya da fiziksel bir travma benzer belirtiler ortaya koyarken, bu tip durumlarda göz kaybı gibi sorunlar oluşabilir. Bu nedenle belirtilerin karıştırılmaması ve netleştirilmesi açısından kiraz göz hastalığı konusunda emin olmak için mutlaka kliniğimize erken süreçte ulaşmanız gerekir. 

Köpeklerde Kiraz Göz Zararları 

Kiraz göz probleminde tedavi oluşturulmadığında dışarıya sarkmış olan mukoza zarı ve üçüncü göz kapağı bir dönem sonra şişmeye ve kurumaya başlayacaktır. Bu durum köpeklerde kiraz göz zararları içerisinde en riskli nokta olmak ile birlikte eğer üçüncü göz kapağının sarkması evcil dostunuzu rahatsız edebiliyorsa, kaşınma ve sürekli göze temas etme ihtiyacında da artış bulunduğunu görebilirsiniz. 

Kiraz göz problemi üzerinde durulmadığında gözde oluşabilecek iltihaplar, konjonktivit ya da kornea hasarları ile birlikte ilerleyen süreçte göz daha ağır bir hasar alabilir. Hatta görme kaybı gibi problemler ile karşılaşma riski de bulunabilir. Yine gözyaşı bezlerinde oluşan zarar nedeni ile dolaşım problemleri yaşanabileceği ve gözde nem dengesi bozulacağı için bu görüş bozulması vücudun fonksiyon kaybı yaşamasına ve ömür boyu ilaç ihtiyacı gibi problemler yaşanmasına da neden olabilir. 

Köpeklerde Kiraz Göz Ameliyatı

Tedavi noktasında köpeklerde kiraz göz ameliyatı en pratik yöntem olarak kabul edilmektedir. Çünkü üçüncü göz kapağı veya gözün tamamının kalıcı bir hasar ile karşılaşması ancak cerrahi yöntem ile önlenebilir. Bu gizli göz kapağının operasyon ile çıkarılması gibi geri dönüşü olmayan bir cerrahi yerine de genellikle üçüncü göz kapağı yerine tekrar yerleştirilerek çözüm elde edilir. 

Köpeklerde Kiraz Göz Ameliyatı Fiyatı

Günümüzün koşullarında gayet pratik ve güvenilir bir ameliyat olmak ile birlikte köpeklerde kiraz göz ameliyatı fiyatı ilk muayene ile birlikte tüm detaylar üzerinden belirlenir. Çünkü ameliyatta yapılması gereken işlemin boyutu, köpeğin yaşı, genel sağlık problemleri ve kullanılan sarf malzemeleri gibi birçok ayrıntı fiyatlar için belirleyici bir yere sahip olmaktadır. 

Köpeklerde Kiraz Göz Hastalığı Tedavisi 

Günümüzde köpeklerde kiraz göz hastalığı tedavisi için bilinen en etkin yöntem olarak cerrahi yöntem ön planda tutulmaktadır. Çünkü bu sayede başarılı bir sonuç elde edilirken, gözyaşı kuruluğu problemi engellenebilir ve kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Ameliyat sonrasında da köpek kiraz göz tedavisi için mutlak bir şekilde sunulan tüm tavsiyelere özen göstererek süreci tamamlamak gerekir. 

köpeklerde kiraz göz tedavisi ameliyatı

Cerrahi operasyon sonrasında bir süre Elizabeth yakalığı kullanılması ve yaklaşık 2 hafta boyunca ağrı kesici ilaçlar gibi takviyeler ile iyileşmenin tamamlanması beklenmelidir. Bu süreçte gereken köpeklerde kiraz göz ilaç tedavisi veteriner hekimlerimiz tarafından reçeteli bir şekilde sunulurken, farklı ve yanlış ilaçların kullanılması asla tercih edilmemelidir.Leylek Vet Veteriner Kliniği bünyesinde gerçekleştirdiğimiz tedavilerde köpeklerde kiraz göz problemi nitelikli ve nihai bir şekilde çözülebilmektedir. Özellikle genetik açıdan yatkınlık gösteren köpeklerinizde yavruluk döneminden itibaren göz muayenelerini aksatmamanız gerekmektedir. Karşılaşılan belirtiler sonrasında da mutlak bir şekilde kliniğimize başvurarak, dönüşü olmayan göz problemleri yaşanmadan hızlı tedavi avantajından yararlanabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Köpeklerde Kiraz Göz İçeriği