Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
köpeklerde lyme hastalığı

Köpeklerde Lyme Hastalığı

Evcil köpeklerde sıklıkla görülen hastalıklardan biri de Lyme olur. Köpeklerde Lyme hastalığı bir hayli yaygındır. Dünyada kenelerden bulaşan en yaygın hastalıklardan biri de budur. Köpek Lyme hastalığı, parazit keneler tarafından taşınan bakteriyel bir enfeksiyon olarak bilinmektedir. Hastalık dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir hayvan ya da insan tarafından kapılabilir. Kene ısırıklarının çoğu Mayıs ve Ekim ayları arasında oluşmaktadır. Köpekte Lyme hastalığı, enfekte bir hayvanı ısırdıktan sonra belirli bir bakteri taşıyan keneler tarafından yayılmaktadır. Köpeklerde Lyme hastalığı nedir detaylıca açıklayalım.

Köpeklerde Lyme Hastalığı Belirtileri

Bahar ve yaz aylarında daha da yaygınlaşan Lyme, ısınan havalarla beraber daha yüksek bir popülasyona ulaşır. Keneler nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Açık havada dolaşan köpeklerde sıklıkla görülür. Ayrıca ev içine girebilecek kenelerde bulunan Borrelia bakterisi sebebi ile de hastalık oluşabilir. Öte yandan bu hastalık köpeklere ve insanlara bulaşır. Lyme, evcil dostlarımız için acı verici bir hastalık türüdür. Bu nedenle de köpeklerde Lyme hastalığı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ve belirtiler fark edildiği anda veteriner desteği almak son derece önemli bir detaydır.

köpeklerde lyme hastalığı belirtileri

Bu bakteriler kene ısırması sonrasında vücuda bulaşmaktadır. Ortalama bir ila iki gün içinde bakteriler vücutta etkisini göstermektedir. Geyik kenesi şeklinde de isimlendirilen bu kene türünün köpekleri ısırması ile Lyme hastalığı oluşmaktadır.

Köpek Lyme hastalığı belirtileri çeşitlidir. Bu belirtiler arasında öne çıkanlar şunları içermektedir:

Eklem alanlarında şişlik ve buna bağlı olarak yürümede zorluk çekmek.

  • Köpeklerde yoğun kas ağrısı ve baş ağrısı durumu.
  • Vücutta yüksek ateş ve titreme halleri
  • Kimi zaman kusma ve iştahsızlık
  • Kene ısırığının oluştuğu alanda şişme ve kızarıklık
  • Yorgunluk
  • Vücut döküntüleri

Köpeklerde Lyme hastalığı insana bulaşır mı merak ediliyor. Hastalık, doğrudan köpekten insana geçmez. Ancak doğrudan kene ısırığına maruz kalmak, insanlarda da söz konusu olmaktadır.

Köpeklerde Lyme Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde Lyme hastalığı tedavisi aksatıldığı zaman vücutta meydana gelen eklem ve kas ağrıları kronikleşir. Bu yüzden de hayvanda sinir hasarı, kalp sorunları ve hafıza kaybı görülebilir. Köpeklerde Lyme hastalığı nasıl geçer

Bu hastalığın geçmesi için veteriner desteği alınması gerekir. Bu rahatsızlık bakteri kökenli bir enfeksiyondur. Tedavide en önemli detaylardan biri de antibiyotik kullanımı olmaktadır. Genelde bir ay kadar antibiyotik kullanımı önerilir. Veteriner hekim tarafından reçete edilen ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır.

Veteriner, hayvanı muayene eder ve belirtilere göre çeşitli ilaçlar reçete eder. Sonrasında tedavi ev ortamında devam edebilir. Öte yandan köpek Lyme aşısı ve köpek dış parazit aşısı da takip edilmelidir. Bu tür aşıların aksatılmaması şarttır. Hayvanın hızlı bir şekilde iyileşebilmesi için bir süre kadar dış ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir.

köpeklerde lyme hastalığı tedavisi

Lyme rahatsızlığı genel olarak ev yaşamı haricinde bulunan köpeklerde çok zor biçimde kontrol edilir ve bulaşma riski oldukça yüksektir. Çünkü kumluk ve ağaçlık alanlar, bahçeler ve parklar, keneler ile karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu yerlerdir. Bu tür alanlarda hastalığa karşı tedbir alınmadığı müddetçe kenelerin oluşma riski her zaman fazladır. Bundan ötürü köpeğin Lyme aşısı olması da ayrıca önem taşır. Hastalığa karşı koruma oluşturmanın en iyi yolu aşıdır. Aşı, köpeklerde hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürür. Köpeklerde Lyme hastalığı öldürür mü sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Hastalık tedavi edilmediği sürece ölümcül olabilmektedir.

Siz de köpeklerde Lyme hastalığı tedavisiyle ilgili kaliteli ve güvenli hizmet almak için Leylek Veteriner Kliniği’mize müracaat edebilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Köpeklerde Lyme Hastalığı İçeriği