Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
köpeklerde nefes tıkanması

Köpeklerde Nefes Tıkanması

Köpeklerde nefes tıkanması sorunu görülebilir. Solunum sistemini etkileyen dış ve iç faktörler, nefes tıkanmasına sebebiyet verebilir. Öte yandan köpeklerde bu durum, vücutta ortaya çıkabilecek pek çok hastalıktan dolayı da olabilir. Probleme yol açan faktörün belirlenmesi sonrasında da buna göre doğru tedavi yönteminin uygulanması önem arz eder.

Köpeklerde nefes darlığı durumu, vücudu farklı açılardan etkileyecek çeşitli sağlık sorunlarından da kaynaklanabilmektedir. Dolayısıyla sorunun en kısa sürede ele alınması, hayvanın genel sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Köpeklerde Nefes Tıkanması Belirtileri

Köpeklerde nefes tıkanması birçok farklı nedenden kaynaklanır. Bu nedenler, farklı tıbbi incelemeler ve yaklaşımlar gerektirir. Mesela vücudun iç yapısından ötürü oluşan nefes darlığı sebeplerine bakıldığında akciğerlerde ödem veya kalp hastalığı sorunları gündeme gelir. Çünkü astım, bronşit ve kalp yetmezliği gibi sorunlar, nefes darlığını tetikleyebilir. İç faktörler kapsamında ise solunum yollarında ortaya çıkan tümörler ve enfeksiyonlar dikkat çeker. Köpeklerde nefes tıkanması belirtileri, sorunun hangi hastalıktan kaynakladığı hakkında fikir verebilir.

köpeklerde nefes tıkanması belirtileri

Nefes darlığı oluşturabilecek biçimde solunum, akciğer ve kalp hastalıklarının varlığı, eğer ki erken teşhis edilir ise köpeğin uzun vadede sağlıklı olması söz konusu olabilecektir. Bu tür sorunlar arasında trakea çökmesi, larenjit, astım gibi problemler genel olarak öne çıkar. Trakea çökmesi, orta yaş ve yaşlı köpek cinslerinde sıklıkla görülmektedir.

Değişen faktörler nedeni ile meydana gelen solunum sorunları farklı belirtiler gösterebilir. Köpeklerde nefes darlığı belirtileri arasında özellikle de kesik kesik ve hızlı şekilde nefes alma gibi etkiler dikkat çeker. Çünkü solunum yolu ve akciğerler süreçten dolayı zorlandığından, nefes alıp verme durumunda sıkıntı meydana gelir. Ayrıca diğer belirtileri ise şunları içerir:

  • Nefeste hırıltılı bir ses oluşması ve nefes alırken ağzın açıklığı
  • Akciğer rahatsızlıkları gibi faktörlere göre öksürük ve balgam durumu
  • Dudaklarda morarma ve vücudun hızlıca yorulması
  • Halsizlik sorunu ve daha az hareket etme isteği

Köpeklerde Nefes Tıkanması Tedavisi

Pek çok kişi köpeklerde nefes tıkanması tedavisi hakkında bilgi almak ister. Köpeğinizde nefes problemi olduğunu fark ederseniz, yapmanız gereken en önemli şey onu hızlıca veterinere götürmek olmalıdır. 

köpeklerde nefes tıkanması tedavisi

Köpeklerde nefes darlığı tedavisi için öncelikle hayvanın detaylı bir muayenesi gerekir. Çünkü veteriner hekim, nefes darlığına neyin yol açtığını tespit etmeli ve buna göre uygun bir tedavi planı benimsemelidir. Dolayısıyla köpeğin muayene edilmesi, doğru teşhis ve tedavi açısından oldukça önemli.

Köpeklerde nefes tıkanması nasıl geçer diyorsanız; bilmelisiniz ki bu tür bir sorunun tedavisi, köpeğin genel durumuna bağlıdır. Köpekte hangi sağlık problemi nefes darlığına yol açıyorsa, bu hastalığın tedavisi için uygun olan ilaçlar ve çeşitli tedavi yöntemleri, veteriner hekim tarafından size bildirilecektir.

Köpeklerde nefes tıkanması evde tedavisi yapılırken de aynı şekilde veterinerin önerilerine bağlı kalmak gerekir. Veteriner tarafından reçete edilen ilaçlar dışında başka bir ilacın kullanılmaması gerekir. Köpeklerde nefes tıkanması ilacı, gerekli görüldüğü taktirde veteriner tarafından reçete edilecektir. Bu ilaçlar haricinde farklı bir ilacın hayvana verilmesi, onun sağlığını ve yaşamını riske atabilir. Bu nedenle de veteriner önerisi dışında herhangi bir ilacı köpeğinize vermemeniz çok önemlidir.

Köpeklerde nefes tıkanması öldürür mü sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Nefes tıkanmasına hangi hastalığın yol açtığını bilmek gerekir. Bazı ciddi hastalıklar, köpeklerde ciddi nefes tıkanıklığını ve beraberinde de ölümünü getirebilir. Bundan dolayı da en ufak bir sağlık sorununda veteriner desteği almayı unutmamalısınız.

Köpeklerde nefes tıkanıklığı durumunda kaliteli ve güvenli hizmet almak için Leylek Veteriner Kliniği’mize müracaat edebilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Köpeklerde Nefes Tıkanması İçeriği