Leylek Vet Veteriner Kliniği

Acil Veteriner Kliniği

7/24 Açık Acil Veteriner Hizmeti. Leylek Vet Veteriner Kliniği Hemen Arayın.

Telefon: 0216 417 57 47

En Yakın Veteriner

Leylek Vet Veteriner Kliniği Maltepe, Küçükyalı'da. Hemen Yol Tarifi Alın.

Google Maps Yol Tarifi:
köpek dış parazit damlası

Dış Parazit Damlası

Dış parazit damlası hem kedilerde hem de köpeklerde ayda bir kullanılan bir ilaçtır. Leylek Vet Veteriner Kliniği olarak deneyimli hekimlerimiz ile Dış Parazit Damlası kullanımı yaparak kedi ya da köpeklerinize dış parazit tedavisi yapıyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde dış parazit damlasının ne olduğunu, ne işe yaradığını, ne sıklıkla kullanılması gerektiğini ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Kedilerde dış parazit ve kedilerde iç dış parazit damlası içeriklerimizde bu konulara daha detaylı bir şekilde değinmekteyiz.

köpek dış parazit damlası

Kedi dostlarımız için özel olarak dış parazit damlası kedi adı altında kliniğimizin özel ilaçları mevcuttur. Bu damlanın asıl amacı, kedilerimizin maruz kaldığı pire, kene ve benzeri parazitlerden kurtarmaktadır. Damla, sadece enseye uygulanan ve etkisini 24 saat içerisinde gösterebilen bir ilaç türüdür. Eğer kedinizin dış parazit sorunu yaşadığını düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizi ziyaret edebilirsiniz. Gerekli tedaviyi doğru dozlarda damla kullanımı ile veteriner hekimlerimiz sağlayacaktır. 

Parazit damlası ilacı elbette sadece kedi dostlarımız için değil, köpek dostlarımız için de geçerlidir. Dış parazit damlası köpek ilacı yine Veteriner hekimlerimiz tarafından uygulanmalıdır. Dışarıda satılan ilaçları veya ilaç dışı ürünleri lütfen almayınız ve bir dış parazit sorunu ile karşılaştığınızda sevimli dostunuz ile beraber kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Dış Parazit Damlası Fiyatı

Dış parazit damlası fiyatı kedi ya da köpekler için farklılık göstermektedir. Bununla beraber türler içinde de yaş, kilo ve mevcut sağlık durumu ve dış parazitlerin yoğunluğuna göre ilaç türleri dozajlarıyla birlikte kullanım farklılıkları göstermektedir. 

Detaylı bilgi almak için hemen bizi arayabilirsiniz: 0552 666 57 47 (Tıkla Ara)

En iyi dış parazit damlası adı altına dışarıda veya internette birçok ilaç sunulmaktadır ve satılmaktadır. Fakat bu ilaçlar ve ilaç dışı ürünler veteriner hekimin önerisi olmadığı için, kesinlikle kullanılmamalıdır. En iyi dış parazit damlası ilacı, köpeğinizin veya kedinizin rahatsızlık durumuna ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca, dış parazit damlası uygulaması en doğru şekilde veteriner hekimler tarafından yapılabilmektedir. Bu sebeple kedi ya da köpeğinizde istenmeyen sonuçların oluşmaması için klinik hizmeti almayı tercih etmelisiniz.

dış parazit damlası uygulaması

Dış parazit damlası eczanelerde de satılabilmektedir, fakat bu ilaçları veteriner hekimimiz önermedikçe kullanmamanız en doğrusu olacaktır. İlaçların kendisi zararlı olmayabilir fakat kedinizin veya köpeğinizin bünyesi o ilacı kaldırmayabilir. Bu nedenle başarılı bir sağlık taraması sonrası önerilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Dış Parazit Damlası Ne Sıklıkla Kullanılır?

Veteriner hekimimizin önerisi ile yavru kedilere ve köpeklere ilk 6-8 aylık dönemde parazit aşısı yapılması gerekirken, tekrarlama sıklığı aylık olarak önerilmektedir. Elbette bu sıklık veya tekrarlama durumu, sevimli dostunuzun yakalandığı parazit durumunun ciddiyetine göre de değişebilmektedir. Bunun en iyi takibini yine hekimimiz yapacaktır ve bu nedenle bir parazit durumu ile karşılaşmanız halinde kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dış parazit damlası kaç ayda bir yapılacağı yukarıda da değindiğimiz gibi, her ay yapılmalıdır. Parazit yoğunluğuna, kedi veya köpeğinizin mevcut durumuna da bağlı olmakla birlikte her parazit ilacının da etken süresi farklı olabilmektedir. En doğru sonuç klinik muayenede ortaya çıkacaktır.

Dış Parazit Damlası Ne İşe Yarar?

Dış parazit damlası ne işe yarar ve kullanmak zorunda mıyız diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu damla ve aşı yöntemi sevimli dostunuzun yaşamı ve sağlığı açısından çok önemlidir. Özellikle keneler üzerinden bulaşabilen Lyme gibi hastalıklar bağışıklık sisteminde herhangi bir zayıflıkla da birleştiğinde ölümcül sonuçlar doğurabilir. 

Köpekler ve kediler zaman zaman, özellikle yaz mevsiminde, çeşitli parazitlere maruz kalabilmektedirler. Bazen yediklerinden dolayı iç parazit oluşabiliyorken, bazen de bulundukları ortam nedeniyle dış parazit oluşabilmektedir. Bu sağlık sorununu ortadan kaldırabilmek için hem iç hem de dış parazit damlası veya aşısı kullanılmaktadır.

Dış Parazit Damlası İnsana Zarar Verir mi?

Dış parazit damlası kediniz ve köpeğiniz için son derece sağlıklıyken, biz insanlar için ise zararlı olmaktadır. Zira bu ilaçlar zehir niteliği taşıdığından dolayı veteriner hekimimiz, özellikle dış parazit uygulaması sonrası, uygulanan bölgeye dokunmamanız gerektiği yönünde uyarı yapmaktadır. Sadece biz insanlar için değil, sevimli dostlarımız için de zehir niteliği taşımaktadır. Bu nedenle dış parazit damlası ense bölgesinde uygulanmaktadır, çünkü kedi ve köpeklerin kendilerini yalayamadıkları tek bölge enseleridir. Dış parazit damlası insana zarar verir mi diye düşündüğünüzde artık buna “evet” diye cevap verebilirsiniz.

Dış parazit damlası ne kadar etkili diye düşünebilirsiniz, Dış parazit damlası hemen hemen her kedi ve köpekte uygulandıktan sonra yaklaşık 24 saat içerisinde etkisini göstermektedir ve bir uygulama yaklaşık 1 ay korumaktadır. Bazı dış parazit uygulamalarında periyotlar 3 ay olarak belirtilebilmektedir. Yine bu durum kullanılacak ilaca ve tedavi görecek olan kedi ya da köpeğin durumuna göre değişkendir. Kediniz veya köpeğiniz sık sık dış ortamda veya yabancı bir çevrede bulunuyorsa, tekrarlama sıklığı aylık olacaktır. Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizi ziyaret ederek veteriner hekimlerimizden en iyi tanı ve tedaviyi alabilirsiniz.

Dış Parazit Damlası Sonrası

Dış parazit damlası sonrası aslında yapılması gereken tek şey, damla kuruyana kadar uygulanan bölgeye dokunmamaktır. Aynı zamanda damla kuruyana kadar sevimli dostunuz güneş alan veya direkt güneşin altında bulunmamalıdır. Bu uygulama enseye yapıldığı için, sevimli dostunuzu kontrol etmek zorunda kalmazsınız, çünkü onlar ense bölgesine zaten ulaşamazlar. Sizler de lütfen bölge ile temas etmemeye özen gösteriniz.

Veteriner hekimimiz ilk uygulama sonrası ikinci uygulama hakkında da sizi yönlendirecektir.

Dış parazit damlası etkisini ancak 24 saat içerisinde gösterebilmektedir. Bu nedenle dış parazit damlasından sonra banyo ancak 24 saat sonra yapılmalıdır. Eğer uygulandığı gün içerisinde banyo yaptırırsanız, ilacın etkisi gidecektir.

Dış parazit damlası yapıldıktan sonra kedinize veya köpeğinize banyo yaptırmamalısınız ve güneş ışınlarına maruz bırakmamalısınız. Veteriner hekimimiz uygulama sonrası dikkat etmeniz gerekenler konusunda sizi daha detaylı bilgilendirecektir.

Bu işlemden sonra beklenmedik bir sorun yaşarsanız acil veteriner desteği almak için bizi arayabilirsiniz.

Dış Parazit Damlası Yan Etkileri

Bu damlanın artıları olduğu gibi dış parazit damlası yan etkilerinden de bahsetmek elbette mümkündür. Yanlış ürün sonrası kedinizde veya köpeğinizde topallama, kusma, ishal, halsizlik, uyuşukluk gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu rahatsızlıkları önlemek adına Leylek Vet Veteriner Kliniği’mizi ziyaret edebilirsiniz ve sevimli dostunuz için doğru seçimi yapabilirsiniz. 

Dış parazit damlası fazla doz olarak alındığı zaman, kedinizde veya köpeğinizde zehirlenmeye yol açabilir. Bazılarında sadece kusma veya ishale yol açabilir. Her ne olursa olsun, fazla doz kullanımı kesinlikle sağlık problemlerine yol açacaktır. Fakat veteriner hekimimizden tedavi alacağınız zaman, fazla doz kullanımı söz konusu olmayacaktır.Dostunuz için sağlıklı günler düşündüğünüz gibi uzağınızda değil! Kedinizin ve köpeğinizin dış parazit aşılarını Leylek Vet Veteriner Kliniğimize gelerek gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Uzman veteriner hekimimiz sevimli dostunuz için en doğru tedaviyi uygulayacaktır.

Faydalı Linkler:

Dış Parazit Damlası İçeriği